حبس سهام در محدوده تحلیلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

حبس سهام در محدوده تحلیلی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد - سلیمان کرمی : شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته افت ۴/ ۱ درصدی را تجربه کرد و به این ترتیب بار دیگر نماگر عمومی بازار سهام از سطح ۳۱۰ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. در هفته‌های اخیر کارشناسان به سطوح حمایتی برای سهام پس از ریزش پرشتاب از سقف تاریخی اشاره کرده بودند؛ از طرفی همچنین به نبود سوخت کافی برای عبور سهام از قله‌های پیشین اشاره می‌شد. با این حال از پایان هفته گذشته نشانه‌ها از تشدید هیجان در سهام و شکل‌گیری دوباره حرکت‌های توده‌ای مورد توجه بود. نمادهای کوچک‌تر بار دیگر بیشترین توجه را به خود جلب کردند.

درحالی‌که شاخص کل طی دو هفته اخیر بازدهی منفی را تجربه کرده است، شاخص کل هم‌وزن با شتاب به مسیر صعودی خود ادامه داد. بازدهی شاخص کل هم‌وزن طی دو هفته گذشته به ۶ درصد رسیده است. همچنان بهانه‌ها نقش اصلی را در جهت‌دهی به قیمت سهام در بورس تهران دارند. واکنش سهام و به‌خصوص کوچک‌ترها به اخبار، بدون توجه به رویه قیمتی یک سال اخیر می‌تواند بار دیگر نگرانی از تکرار موج اصلاحی قدرتمند را در سهام افزایش دهد.

بهانه‌جویی‌های معامله‌گران برای مسیریابی تنها به سهام کوچک‌تر بازار محدود نمی‌شود و نمادهای بزرگ نیز کاملا روی موج چنین تصمیماتی از سوی معامله‌گران نوسان می‌کنند. علاوه‌بر این بهانه‌جویی‌ها تنها به صعود سهام محدود نمی‌شود. به این ترتیب همان‌طور که بار دیگر بهانه‌های عمدتا تکراری برای رشد قیمت‌ها مطرح می‌شوند، نباید اصلاح یکباره سهام نیز به بهانه‌های مختلف معامله‌گران را غافلگیر کند. عمده نوسان قیمتی سهام در کوتاه‌مدت بیش از آنکه با پشتوانه دلایل منطقی رخ دهد، از بهانه‌ها ناشی می‌شود. حال اگر عامل نوسان قیمتی یک سهم در دسته دلایل منطقی برای ارزش‌گذاری قرار نگیرد، ممکن است مسیر صعودی را شاهد باشیم اما هر لحظه باید نسبت به احتمال نزول ناگهانی قیمت بیم داشت. البته عوامل بسیاری در شکل‌گیری روند قیمتی اثرگذار هستند که تفکیک بهانه‌ها را از دلایل منطقی رشد قیمت دشوار می‌سازند. همان‌طور که بعضی از معامله‌گران تازه‌کار بازار با احتمال بیشتری در دام بهانه‌ها گرفتار می‌شوند، بعضا تحلیل‌گران نیز دلایل منطقی را در یک مسیر اشتباه به‌عنوان بهانه‌های موقت نوسان دسته‌بندی می‌کنند و به این ترتیب از کسب بازدهی قابل‌توجه بازمی‌مانند.

در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد تفکیک دلایل منطقی از بهانه‌هایی که نوسان کوتاه‌مدت قیمت سهام را رقم می‌زنند ضروری است. شواهد و رویه اخیر بورس گویای آن است که سهام در یک محدوده قیمتی گرفتار شده و برای عبور از سقف‌های قبلی مسیر دشواری را در پیش دارند، اما این به معنی غیرممکن بودن آن نیست. برای مثال نشانه‌های مثبت از رشد قیمتی کالاها در بازار جهانی اگر پایدار باشد نیروی قدرتمندی برای صعود سهام خواهد بود. از سوی دیگر در محدوده کنونی سهام نیز عبور از کف‌های قیمتی قبلی به‌نظر با احتمال پایینی همراه است. با این حال برای چنین اتفاقی نیز نمی‌توان احتمال را صفر در نظر گرفت. به‌عنوان مثال مدت زمان زیادی تا ارائه بودجه ۹۹ دولت به مجلس باقی نمانده است و برخی از مواردی که در هفته‌های گذشته نیز مطرح شده بود می‌تواند بر قیمت سهام فشار وارد کند. شاید پس از حدود ۱۶ ماه رشدهای مداوم و متوالی سهام، سرانجام بورس تهران به منطقه‌ای رسیده است که برای کسب سود نیازمند تحلیل دقیق و عمیق‌تر است. در غیر این‌صورت در مرز باریک میان بهانه‌های موقت برای نوسان کوتاه‌مدت سهام و دلایل منطقی که روند قیمتی میان‌مدت سهام را رقم می‌زنند احتمال زیان معامله‌گر بالا خواهد بود.

بهانه‌ای به نام تجدید ارزیابی؟

هفته گذشته یکی از عواملی که در تشدید افت قیمتی سهام به‌خصوص در گروه بانکی موثر بود اعلام برخی از اخبار درخصوص محدودسازی بانک‌ها در انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها بود. این موضوع نقش اساسی را در تشکیل صف‌های فروش طولانی در برخی از نمادهای بانکی داشت. اینکه تجدید ارزیابی چیست و علت استقبال معامله‌گران از این موضوع چه بوده است، بارها مورد بحث قرار گرفته و در گزارش‌های پیشین به علل جذابیت این افزایش سرمایه در نگاه معامله‌گران بورس تهران اشاره شده است. در یک جمله می‌توان گفت در وضعیتی که در اقتصاد کشور نرخ بازدهی دارایی‌ها پایین است و معمولا نمی‌تواند رقابتی با نرخ بدون ریسک در اقتصاد کشور داشته باشد معامله‌گران سهام از بهانه دارایی‌ها برای توجیه رشد قیمتی استفاده می‌کنند. البته باید گفت در بعضی از موارد اگر نگاهی عمیق‌تر داشته باشیم شاید بتوان حتی به مصادیقی رسید که رشد قیمتی سهام به پشتوانه دارایی‌ها را توجیه می‌کند. اما در برخی از موارد چنین بهانه‌ای (خبر تجدید ارزیابی دارایی‌ها) تنها دستاویزی برای داغ کردن سهام است و این در حالی است که هیچ دلیل موجهی برای رشد قیمتی سهام به این واسطه مشاهده نمی‌شود.

در گزارش‌های پیشین به این موضوع نیز پرداخته شد؛ شاید بتوان ارزش‌گذاری سهام یک شرکت را بدون توجه به سودآوری توجیه کرد، اما به هیچ‌وجه نمی‌توان یک شرکت را تنها بر اساس دارایی‌ها و بدون در نظر گرفتن بدهی‌ها قیمت‌گذاری کرد. وضعیت ترازنامه‌ای برخی از بانک‌ها که رشدهای چندین برابری را تجربه کرده‌اند نیز به همین صورت است؛ گرچه در شرایط کنونی در سطوح چندین برابری نسبت به قیمت‌های یک سال و نیم قبل خود قرار دارند اما نمی‌توان توجیهی برای چنین رشد قیمتی پیدا کرد. البته ممکن است دلایل دیگر نیز در این میان مطرح باشد و همچنان نمی‌توان به این سادگی روند قیمتی یک سهم روی رفتار معامله‌گران را مورد قضاوت قرار داد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

ممکن است که با یک تبصره بتوان یک شرکت را بر اساس معیاری غیر از سودآوری با کیفیت و صورت جریان وجوه نقد مناسب، مانند دارایی‌های شرکت، ارزش‌گذاری کرد. این موضوع نیز به تورم‌های سنگین در اقتصاد کشور و فضای دولتی اقتصاد بازمی‌گردد که توانسته بسیاری از این رشدها را توجیه کند. برخی از شرکت‌ها با داشتن بدهی‌های بسیاری سنگین در ترازنامه خود به بهانه داشتن افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌‌ها رشد می‌کنند و این در حالی است که ارزش روز دارایی‌ها نیز نمی‌تواند بدهی‌های شرکت را پوشش دهد و این افزایش سرمایه در شرایط کنونی تنها به تقلا برای بقا در بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شده است. یا اینکه در بخش دیگری شتاب زیان‌دهی شرکت به حدی زیاد است که طی مدت زمان کوتاهی در سال‌های آینده باید در انتظار منفی شدن دوباره حقوق صاحبان سهام بود. بر این اساس معامله‌گران باید توجه داشته باشند که اثر افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی‌ها تنها رونمایی از ارزش واقعی شرکت‌ها است و بنا نیست معجزه‌ای در سهام داشته باشد که برخی از نمادها در گروه غذایی پس از رشد چند صد درصدی همچنان بر بال همین یک خبر به پرواز خود ادامه می‌دهند. این وضعیت مثالی است که باید در تفکیک بهانه و دلیل منطقی برای نوسان قیمتی سهام دقت داشت.

آینده قیمتی سهام

به همین ترتیب اگر بتوان بهانه‌ها را از دلایل منطقی نوسان سهام تفکیک کرد و آنها را در دسته‌بندی‌های مختلف قرار داد، شاید بتوان دید نسبی از آینده نوسان قیمتی سهام پیدا کرد. در چنین شرایطی برخی شرکت‌ها روی موج برخی از اخبار رشدهای چند صددرصدی را تجربه کرده‌اند و در شرایط کنونی روی موج برخی شایعات ادامه رشد قیمتی را تجربه می‌کنند. با این حال معامله‌گران باید توجه داشته باشند که عدم تایید این شایعات در اخبار رسمی از سوی شرکت‌ها می‌تواند بهانه اخیر رشد قیمتی سهام را منتفی سازد و این موضوع به معنای رویه معکوس قیمت سهام با شتاب مشابه رویه کنونی است.

درخصوص کلیت بازار نیز باید گفت بازار جهانی نقش مهمی در نوسان قیمتی آتی سهام خواهد داشت. روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت هر تن مس در سطح ۵۹۷۰ قرار داشت که نسبت به معاملات سه‌شنبه (آخرین روز معاملاتی بورس تهران در هفته گذشته) رشد ۴/ ۱ درصدی را تجربه کرده بود. نوسان قیمتی فلزات و دیگر کالاها در مسیر آتی سهام بسیار موثر است. در عین حال به تدریج اخبار از بودجه هر روز پررنگ‌تر می‌شود. تقریبا باید منتظر تغییر قیمت انرژی در ماه‌های پایانی سال بود. یکی از نگرانی‌هایی که در شرایط کنونی باید به آن توجه داشت آن است که دقیقا در پایان سال ۹۲ نیز بهانه‌ای که استارت افت قیمتی سهام را زد مباحث پیرامون بودجه بود. برای مثال در آن زمان حذف رانت سنگین خوراک پتروشیمی در کنار موارد دیگر از جمله عواملی بود که سهام را در مسیر نزولی قرار داد. در شرایط کنونی نیز با در نظر گرفتن تنگدستی دولت (تاکید مدیران اقتصادی کشور به وضعیت بد درآمدی و بودجه‌ای دولت) انتظار برای تکرار اتفاقی مشابه بالا رفته است. با این حال اثر این موضوع در سناریوهای مختلف بر هر شرکت در بورس تهران متفاوت خواهد بود و نمی‌توان آن را برای کل بازار یکسان دانست. علاوه‌بر این سایر مباحث که می‌تواند به تغییر سبد سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور منجر شود (مالیات بر عایدی سرمایه) نیز همچنان مورد بحث است و نمی‌توان آنها را نیز به‌صورت کامل کنار گذاشت. با این حال تمام این ریسک‌ها اگر به‌صورت عمیق بررسی نشود می‌تواند به تصمیم اشتباه (شاید فروش اشتباه یک سهم) در بازار منجر شود.

حبس سهام در محدوده تحلیلی - 12

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رضایی گفت: در صورتی که هنوز مالک خودرویی کارت سوخت دریافت نکرده است، می‌تواند با ارسال درخواست المثنی حتی در روز‌های تعطیل، نسبت به دریافت کارت سوخت خود اقدام نماید. به گفته وی؛ با وجود توزیع منظم کارت سوخت در باجه‌های معطله به درخواست بالا کارت‌های جدید نیز صادر می‌شود و به همین دلیل میزان کارت‌های سوخت در باجه معطله در ۷۰۰ هزار عدد ثابت مانده است. رضایی بیان کرد: در صورتی که هنوز مالک خودرویی کارت سوخت دریافت نکرده است، می‌تواند با ارسال درخواست المثنی حتی در روز‌های تعطیل، نیز نسبت به دریافت کارت سوخت خود اقدام نماید. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ابراز کرد: صاحبان خودرو‌های شخصی نگرانی بابت سهمیه سوخت نداشته باشند و سهمیه آن‌ها به مدت ۶ ماه در کارت سوخت ذخیره می‌شود. وی افزود: قرار شد سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای فهرستی از تاکسی‌های بین‌شهری در اختیار وزارت نفت قرار دهد تا سهمیه سوخت آن‌ها در کارت سوختشان منظور شود.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر و انتشار اخباری مبنی بر بازتوزیع درآمدهای حاصل از افزایش قیمت این حامل انرژی از چند منظر قابل بحث و بررسی است. از منظر اقتصاددانان ایرانی که به‌طور نظری طرفدار لیبرالیسم اقتصادی هستند؛ اگرچه از منظر عملی و سیاسی از روش‌های شفافیت‌گریز و رانتی حمایت می‌کنند، هرگونه پرداخت نقدی به مردم، گداپروری و در حکم کفرگویی است. در این رویکرد؛ پرداخت یارانه به مصرف که بدترین نوع پرداخت یارانه و در حکم نابود کردن منابع باارزش ملی است خطرناک نیست، اما پرداخت یارانه مساوی به همه افراد باعث از بین رفتن کارآمدی و تنبل شدن مردم است. مالیات پیشرفته، از طریق تقویت تقاضای موثر، موجب رشد بیشتر هم می‌شود. نتیجه اینکه، برای برون رفت از رکود بی‌سابقه کنونی که در سال جاری میلادی اقتصاد ایران را ۹٫۵ درصد کوچکتر خواهد کرد، افزایش پرداخت نقدی به مردم می‌تواند به افزایش تقاضای موثر کمک کند و ضمن کاستن از موجودی انبار شرکت‌ها؛ از اضافه ظرفیت تولید معطل مانده تولیدکنندگان بکاهد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.
برترین‌هابرترین‌ها21 ساعت قبل
دبیرکل جامعه اسلامی اصناف گفت: به حساب آوردن مردم برای هر کاری که قصد انجام آن را داریم باید مورد تاکید و توجه باشد که به عقیده ما در زمینه افزایش قیمت بنزین کم کاری شده است. خبرگزاری مهر: دبیرکل جامعه اسلامی اصناف گفت: به حساب آوردن مردم برای هر کاری که قصد انجام آن را داریم باید مورد تاکید و توجه باشد که به عقیده ما در زمینه افزایش قیمت بنزین کم کاری شده است. دبیرکل جامعه اسلامی اصناف و بازار افزود: به طور مثال ما اخیرا شاهدیم اکثر اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها کرایه‌های خود را افزایش داده‌اند. موضوع افزایش قیمت بنزین روی هزینه زندگی مردم تاثیر دارد. کریمی اصفهانی در پایان گفت: هیچ اتفاقی نمی‌افتاد اگر اجرای سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین را به تاخیر می‌انداختیم تا با برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در تهران همزمان نباشد.
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
عصر ایران: آیا احساس خستگی مداوم و سطوح پایین انرژی شما را متعجب کرده است؟ بهتر است بدانید که در جهان تنها نیستید. خستگی مداوم و سطوح پایین انرژی می‌تواند نشانه‌ای از عادات بد و عوامل سبک زندگی منفی نیز باشد. اگر با سطوح پایین انرژی و احساس خستگی مداوم مواجه هستید و دلیل مشخص این شرایط را نمی‌دانید باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید. ایجاد تغییر در برخی از این موارد ممکن است به بهبود سطوح انرژی شما کمک کند، اما ممکن است دلایل دیگری در پس احساس خستگی مداوم و سطوح پایین انرژی نیز قرار داشته باشند. بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت C با احساس خستگی مداوم و سطوح پایین انرژی آشنا هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تاثیر ساختار ژنتیک شما به میزان مقاومتتان نسبت به درد چقدر است؟!

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

رکود مسکن تا پایان امسال ماندگار خواهد بود

ایسنا19 دقیقه قبل

هوشمندسازی سیستم‌ها راه برون‌رفت از چالش کلانشهرها/اجرای پایلوت e-callبا هدف کاهش تلفات جاده‌ای

ایسنا26 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با چاقی

اقتصاد آنلاین29 دقیقه قبل

ابهامی به نام «اعتراض در مسیر قانونی»

ایسنا31 دقیقه قبل