هشدار نارنجی از آسمان تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اجتماعی
هشدار نارنجی از آسمان تهران

هشدار نارنجی از آسمان تهران

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : آلودگی هوا بعد از پاییز سالم سال ۹۷، بار دیگر به آسمان پایتخت بازگشت. آمارهای رسمی از کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد طی روزهای گذشته از نیمه دوم امسال، ساکنان تهران روز «پاک» به خود ندیدند. در مدت مشابه پارسال، تهران ۵ روز هوای پاک داشت. پایتخت در همه سه روز تعطیلی آخرهفته، با وضعیت «نارنجی» روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که غلظت بالای ذرات آلاینده در آسمان، کیفیت هوا را در شرایط «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار داد. ۶ گمانه درباره علت بازگشت آلودگی مطرح است.

آسمان پاییزی تهران بعد از یک‌سال استقرار هوای سالم، دوباره «آلوده» شد. گزارش «دنیای اقتصاد» از تغییرات کیفیت هوای پایتخت طی روزهای اخیر و همچنین روزهای گذشته از نیمه دوم سال- نیمسال مستعد آلودگی هوا- حاکی است: آسمان تهران طی همه سه روز آخر هفته گذشته، به رغم تعطیلی این روزها، در وضعیت «نارنجی» قرار داشت. شاخص کیفیت هوای تهران در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه با عبور از سطح عددی ۱۰۰، شهر را در وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار داد. جالب آنکه، ذرات آلاینده موجود در هوا در تعطیلات آخر هفته، به جای آنکه روند کاهشی به خود بگیرد، روز به روز بر غلظت آنها افزوده شد. این در حالی است که آسمان تهران در سه روز مشابه در سال ۹۷، «سالم» بود. شاخص کیفیت هوا در پایتخت از روز چهارشنبه در وضعیت «نارنجی» به معنی «ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار گرفت. شاخص در آن روز تا عدد ۱۲۲ که به معنای افزایش غلظت ذرات آلاینده با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون است افزایش پیدا کرد و در روزهای پنج شنبه و جمعه نیز به ترتیب به سطح ۱۲۳ و ۱۲۵ رسید. ساعت ۶ صبح دیروز، شاخص نشانگر آلودگی هوا در تهران تا سطح ۱۳۸ نیز بالا رفت. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره کیفیت هوای پایتخت طی ماه مهر و ۱۴ روز اول آبان امسال نشان می‌دهد: تهران نه تنها طی سه روز تعطیلی آخر هفته گذشته، «آلوده» بود که در ۴۴روز اول نیمه دوم امسال نیز شرایط کاملا متفاوتی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ داشته است. روند سه ساله تغییرات کیفیت هوای تهران طی ۴۴ روز اول نیمسال دوم -۳۰ روز مهر و ۱۴ روز آبان سال‌های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸- حکایت از «رفت و برگشت آلودگی هوا» در آسمان پایتخت دارد به‌طوری‌که در این دوره زمانی از سال ۹۷، روزهای «نارنجی» در کارنامه آلودگی حذف می‌شود و به جای آن، روزهای «سبز» که به معنای «هوای پاک» است به شهر برمی‌گردد. اما در همین دوره از سال ۹۸، بار دیگر «روزهای پاک» به صفر می‌رسد و به جای آن، «روزهای نارنجی» که به معنای «هوای ناسالم و شرایط غیرقابل تنفس برای سالخورده‌ها و کودکان» است در آسمان مستقر می‌شود.

در ۴۴ روز اول نیمه دوم سال ۹۶، تهران یک روز هوای پاک یا وضعیت «سبز»، ۳۰ روز هوای سالم یا وضعیت «زرد»، ۱۲ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس یا وضعیت «نارنجی» و همچنین یک روز هوای ناسالم برای همه یا وضعیت «قرمز» داشت. سال ۹۶ یکی از سال‌های پرآلوده محسوب می‌شود که برای روزهای قابل‌توجهی از سال طی نیمه دوم، شهر (به‌خصوص مدارس) به‌خاطر آلودگی حاد هوا، تعطیل یا نیمه تعطیل شد. اما در سال ۹۷ شرایط به مراتب بهتری در آسمان پایتخت به‌وجود آمد. به‌خصوص در نیمه دوم سال ۹۷، «آلودگی هوا» به میزان قابل‌توجهی در آسمان پایتخت کاهش پیدا کرد. در ۴۴ روز اول نیمه دوم سال ۹۷، تهران پنج روز هوای پاک و ۳۹ روز هوای سالم را تجربه کرد که به این ترتیب، تعداد روزهای پاک در این مدت نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ از یک روز به پنج روز افزایش پیدا کرد و در مقابل، ۱۳ روز وضعیت نارنجی و قرمز که در مدت زمان مشابه در سال ۹۶ وجود داشت، برای همین بازه زمانی در سال ۹۷، از بین رفت و به سالم تبدیل شد. اما هوای تهران امسال بار دیگر شاهد برگشت آلودگی است. در ۴۴ روز اول نیمه دوم امسال، پایتخت اصلا روز پاک نداشته است که از این منظر، اوضاع از سال ۹۶ نیز بدتر است. از طرفی، سه روز هوا وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس داشته است. این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال ۹۷، تهران اصلا روز ناسالم نداشته و ۴۴ روز، هوا پاک یا سالم بوده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، رفت و برگشت آلودگی هوا به آسمان تهران طی سه دوره زمانی ۴۴ روز اول پاییز در فاصله سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ در شرایطی اتفاق افتاده که دولت و شهرداری تهران هنوز نسبت به این اتفاق مخاطره‌آمیز یا حساس نشده‌اند یا اینکه به دلایلی قابل حدس، قصد موضع گیری و واکنش نشان دادن، ندارند. به این ترتیب، کیفیت هوای قابل تنفس در تهران هم در ۴۴ روز اول پاییز امسال و هم در سه روز گذشته در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۷، به میزان قابل‌توجهی تنزل پیدا کرده است. هشدار «نارنجی» از آسمان تهران طی روزهای اخیر آن هم در شرایطی که رفت و آمد خودروها در خیابان‌های تهران به علت تعطیل بودن شهر، در کمترین حجم خود نسبت به دیگر روزهای پاییزی قرار داشت از «اوضاع غیرعادی و بحرانی متغیرهای ترافیکی» حکایت دارد. در این باره ۶گمانه مطرح است. اولین گمانه زنی که معمولا مسوولان شهر بلافاصله برای توجیه بدترشدن کیفیت هوا، سراغ آن می‌روند به «شرایط جوی» مربوط است. شرایط جوی هوای تهران در روزهای اخیر «پایدار» بوده است به این معنا که بارش باران اتفاق نیفتاده و هوا صاف بوده است. یک علت بازگشت آلودگی می‌تواند پایداری هوا باشد هر چند این عامل، در واقعیت علت قوی و معنادار نمی‌تواند باشد چرا که دمای هوای تهران در روزهای اخیر تقریبا برابر روزهای مشابه در سال ۹۷ بوده است. همچنین اگر عامل بارش و دمای هوا بخواهد همه علت اصلی بازگشت آلودگی به هوای تهران در پاییز امسال باشد در این صورت برای پاییز پارسال که میزان بارش‌ها قابل‌توجه بود نیز باید همین عامل طبیعی به عنوان علت کاهش آلودگی مطرح شود که برای پارسال هم چنین رابطه‌ای به شکل قوی، وجود نداشته است.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

گمانه دوم اما به ضوابط و مقررات طرح ترافیک مربوط است که با توجه به شواهد موجود در بزرگراه‌ها و حجم ترددها به نظر می‌رسد این عامل هم سال گذشته و هم پاییز امسال یکی از علل اصلی تغییر وضعیت آلودگی بوده است. سال گذشته طرح ترافیک با اولین تغییر روبه‌رو شد. آن تغییر به نوعی باعث تغییر رفتار خودرویی شهروندان نیز شد. در کنار آن، شهرداری تهران طرح اعمال ممنوعیت تردد برای خودروهای دیزلی (کامیون‌ها) فاقد معاینه فنی را نیز تدوین کرد که قرار بود با همکاری دولت و راهور این طرح روی اتوبوس‌های سرویس کارمندان و همچنین خودروهای حامل انواع بار سنگین در شهر اعمال شود. کنار این دو طرح، سختگیری‌ها برای معاینه فنی خودروهای شخصی نیز افزایش یافت. همه این سه پارامتر- سه گمانه مرتبط با طرح ترافیک، طرح دیزلی‌ها و معاینه فنی- باعث شد حجم انتشار گازها و ذرات آلاینده از انواع وسایل نقلیه در شهر به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند و اثر آن به شکل افزایش روزهای پاک و سالم در پاییز در آسمان شهر خودنمایی کند. اما اکنون به‌واسطه اجرای تغییر دوم در طرح ترافیک مربوط به زوج و فرد از یک سو و همچنین «توقف خاموش طرح ترافیک دیزلی‌ها»، آسمان تهران شاهد افزایش غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون ناشی از افزایش بار ترافیک خودروهای شخصی و تردد خودروهای فاقد معاینه فنی و فاقد استاندارد حداقلی کارکرد موتور در خودروهای دیزلی است. در این میان، کاهش حساسیت عمومی به نداشتن معاینه فنی خودرو نیز احتمال دارد در بازگشت آلودگی نقش داشته باشد. با این حال «ترافیک مرموز دو هفته اخیر» نیز احتمال دارد در افزایش آلودگی هوا در سه روز تعطیلی آخرهفته گذشته تاثیر داشته باشد. طی دو هفته گذشته ترافیک در معابر بزرگراهی تهران به شکل کم‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرد به‌طوری‌که چهره ترافیکی شهر برای شهروندان، روزهای پاییزی سال ۹۵ را تداعی کرد. برخی کارشناسان در مدیریت شهری، بازگشت آلودگی به هوای تهران را با «احتمال کاهش کیفیت بنزین عرضه شده در جایگاه‌های سوخت» بی‌ارتباط نمی‌دانند. به این ترتیب این گمانه به عنوان گمانه ششم نیز مطرح است. مرجع کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری که همه روزه هم شاخص کیفیت هوا را اعلام می‌کند و هم درباره کیفیت هوای روز بعد، پیش‌بینی‌هایی ارائه می‌کند، احتمال دارد در روزهای آینده یک گزارش رسمی از علت یا علل اصلی بازگشت آلودگی به هوای پایتخت در پاییز امسال-نسبت به پاییز سال گذشته- منتشر کند. در حال حاضر آنچه به عنوان شاخص کیفیت هوا اعلام می‌شود برگرفته از داده‌های ۲۳ دستگاه سنجش آلودگی هوا در نقاط مختلف شهر است که متاسفانه پراکندگی این دستگاه‌ها در نقاط مختلف شهر با توجه به اختلاف شدید تراکم مسکونی و حجم تردد خودرو بین نقاط، اصلا مناسب نیست. مثلا در منطقه ۲ تهران که حداقل دو بزرگراه اصلی شرقی-غربی شهر از این منطقه عبور می‌کند و اختلاف ارتفاع در محله‌های مختلف آن قابل‌توجه است، فقط دو ایستگاه سنجش وجود دارد یا در برخی مناطق همچون منطقه ۱۳ اصلا دستگاهی وجود ندارد.

هشدار نارنجی از آسمان تهران - 5

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عصرایراندبیر شورای عالی فضای مجاز گفت: اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرفمی‌شود. به گزارش، رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس از منابع آگاه، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان سایت‌های ایرانی خارج کشور باشید یا اطرافیان تان از این پدیده مرتبط با داخل، آسیب دیده باشند. در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان قمار باشید یا اطرافیان تان از این پدیده آسیب دیده باشند. افرادی که نمی‌دانند دریافت وجه از این سایت‌ها تقریبا غیرممکن است و از آن مهم‌تر، بسیاری از دایر کنندگان این سایت‌ها بنایی برای پرداخت پول ندارند. درست مثل خرید از سایت‌های داخل کشورمان که پرداخت وجه در آن‌ها با هدایت مراجعان به درگاه‌های پرداخت بانکی صورت می‌گیرد. اتصالی که حدود یک هفته است قطع شده و در سایه آن، آسیب سنگینی متوجه سایت‌های قمار و شرط بندی شده است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
اگر امکان قطع و پارازیت فرستادن بوده و این کار انجام نشده باشد می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:۱. تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از حس کنجکاوی در دست یابی به خبر را فرو می‌نشانند. تصور کنید تلویزیون ماهواره‌ای اوضاع محله سکونت بیننده را ناآرام نشان دهد و مشاهدات شخص از موضوع دیگری حکایت کند. شبکه ماهواره‌ای اما از اجتماعی خبر می‌دهد که هنوز تشکیل نشده یا شاید هرگز تشکیل نشود. استفاده غالب از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در جنبه‌های سرگرمی و تماشای سریال است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

قهرمان‌پور: ایران نگران لغو معافیت‌ تحریمی فردو و سایر تاسیسات هسته‌ای خود نیست

ایسنا22 دقیقه قبل

گروه‌های وابسته به جریانات خاص در برخی شهرها وارد اعتراض مردم شدند و آشوبگری کردند

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

تحقیق کنگره آمریکا از گوگل در مورد جمع آوری سوابق پزشکی افراد

فارس30 دقیقه قبل

ادامه بارش‌ها در نقاط مختلف کشور/ رشد ۳۵ درصدی بارش‌ها نسبت به متوسط ۵۱ ساله+جدول

تسنیم33 دقیقه قبل

آذری جهرمی: ۲ برابر شدن درآمد با اجرای طرح تحول پست

عصر ایران35 دقیقه قبل