خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. تکنولوژی

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
"لادا" را باید مشهورترین محصول خودرویی روسیه در تمام دوران بدانیم که طی یک دهه گذشته همواره در صدر لیست پرفروش ترین خودروهای بازار این کشور نیز قرار داشته است.

عصرایران- اگر بخواهیم در رابطه با صنعت خودرویروسیه صحبت کنیم قطعا اولین چیزی که در ذهن مرور می‌شود محصولاتی زمخت و غیر جذاب است که عده‌ای این سبک طراحی را الگویی در راستای غلبه بر شرایط اقلیمی روسیه می‌دانند و گروه دیگر آنرا نشانه عقب افتادگی صنعتی روس‌ها در این زمینه ارزیابی می‌کنند اما به هر ترتیب خودرودر روسیه یکی از پویاترین بخش‌های صنعتی را به خود اختصاص داده که براساس آمار سال ۲۰۱۶ برابر با ۱ درصد کل نیروی کار روسیه در آن مشغول بوده‌اند.

البته روسیه در سال ۲۰۱۶ رتبه شانزدهمین تولیدکننده خودرودر جهان را با تولید ۱۳۰۳۹۸۹ دستگاه به خود اختصاص داده است و بازهم جالب‌تر آنکه ۱٫۴ درصد کل تولیدات خودروی جهان به روس‌ها اختصاص دارد.

تولید خودرو در روسیه از نگاه آمار

آمار سال ۲۰۱۸ نیز وضعیت مطلوبی را برای صنعت خودروی روسیه نشان می‌دهد. شاخص تولید در بازه زمانی ژانویه-اکتبر سال گذشته میلادی رشد ۱۳٫۵ را ثبت کرده است و میزان تولید در تمام طول سال ۲۰۱۸ نیز برابر با ۱۴۴۳۴۴۹ دستگاه بوده است.

خط تولید لادا در روسیه

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 6خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 7خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 8خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 9خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 10خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 11

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 13

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 15

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 17

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 19

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 21

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 23

در سال گذشته میلادی تولید سواری رشد ۱۵٫۲ در مقیاس سالانه را با ۱٫۲۸۳ میلیون دستگاه به ثبت رسانده است. تولید برندهای خودرویی خارجی نیز در روسیه رشد ۱۵٫۴ درصدی را در مقیاس سالانه ثبت و به ۹۵۴٫۴ هزار دستگاه رسیده است.

تولید ال سی ویی یا خودروهای تجاری سبک نیز در این مدت رشد ۶٫۲ درصدی داشته و برابر با ۱۰۱٫۹ هزار دستگاه بوده است.

تولید کامیون شامل انواع سبک و سنگین در بخش تولیدات بومی روسیه کاهش ۰٫۲ درصدی را نشان می‌دهد اما در بخش برندهای خارجی بازهم شاخص تولید رشد ۱۴٫۲ درصدی در مقیاس سالانه داشته و برابر با ۲۳٫۹ هزار دستگاه بوده است.

در بخش تولید اتوبوس و مینی بوس افزایش ۵ درصدی برابر با ۳۵٫۴ هزار دستگاه گزارش شده است. میزان تولید این گروه خودرویی توسط برندهای خارجی در روسیه طی سال ۲۰۱۸ نیز رشد ۲۰٫۳ درصدی داشته و به ۱۵٫۱ هزار دستگاه رسیده است.

مهمترین برندهای روسی تولیدکننده خودرو

آوتوواز مجموعه‌ای است که بیشتر آنرا به واسطه شهرت برند لادا می‌شناسیم. این کمپانی در اواسط دهه شصت میلادی (۱۹۶۶) با همکاری فیات تاسیس شد و هم اکنون نیز بخش قابل توجهی از سهام آن در مالکیت رنو (فرانسه) قرار دارد. آوتوواز سالانه بیش از ۱ میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند و مالک یکی از بزرگترین خطوط تولید خودرو در جهان است.

گاز(گورکوفسکی) که سابقه تاسیس آن به ۱۹۲۹ میلادی باز می‌گردد. گاز حاصل پیمان همکاری با کمپانی فورد است.

کاماز دیگر خودروساز مطرح روس است که فعالیت خود را از سال ۱۹۷۶ میلادی آغاز کرد و به تولید انواع کامیون می‌پردازد. کاماز بزرگترین تولیدکننده کامیون در روسیه محسوب می‌شود و در زمینه تولید محصولات نظامی نیز فعالیت دارد.

در مجموع لادا را باید مشهورترین محصول خودرویی روسیه در تمام دوران بدانیم که طی یک دهه گذشته همواره در صدر لیست پرفروش‌ترین خودروهای بازار این کشور نیز قرار داشته است.

پرفروش‌ترین خودروهای بازار روسیه طی یک دهه گذشته

لادا ریوا پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۰۸ / ۲۰۱۰

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 35

لادا پرییورا پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۰۹ / ۲۰۱۲

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 37

لادا کالینا پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۱

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 39

لادا گرانتا پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۳ / ۲۰۱۴ / ۲۰۱۵

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 41

هیوندای سولاریس پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۶

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 43

کیا ریو پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۷

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 45

لادا وستا پرفروش‌ترین خودرو در سال ۲۰۱۸

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 47

با توجه به سهم بالای فروش کراس اوورها در بازار جهانی، لادا بدنبال ارائه گسترده خانواده اکس ری به عنوان یک کراس اقتصادی در بازار داخل و خارج است. این محصول مجهز به موتور ۱٫۸ لیتری با خروجی ۱۲۲ اسب بخار است.

اکس ری که در تریم‌های مختلفی ارائه می‌شود دارای امکاناتی مانند ۲ ایربگ، سیستم ناوبری ماهواره‌ای، ترمزهای دیسکی برای چرخ عقب، سیستم پایدار الکترونیکی و دستیار حرکت در سربالایی، پاور ویندوز برای درب‌های جلو و عقب، رینگ‌های ۱۷ اینچی آلومنیومی، سیستم تهویه هوشمند، سیستم صوتی، پورت یو اس بی، بلوتوث، سوکت برق ۱۲ ولت برای ردیف عقب، سنسور پارک عقب (۴ سنسور)، گرم کن صندلی ردیف جلو، برف پاک کن هوشمند، نورپردازی هوشمند داخل کابین، نمایشگر ۷ اینچی لمسی ویژه تنظیمات سیستم سرگرمی و … است.

گفتنی است که این امکانات بصورت آپشن در تریم‌های مختلف ارائه می‌شوند. قیمت پایه برای این خودرو ۱۱۴۰۰ دلار و در بالاترین آپشن به ۱۴ هزار دلار نزدیک می‌شود.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 51خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 52خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 53خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 54خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 55خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 56خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 57خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 58خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 59خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 60خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 61خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 62خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 63خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 64خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 65خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 66خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 67خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 68خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 69خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 70

سفری در زمان؛ تزارها و صنعت خودرو

امپراطوری روسیه سابقه‌ای طولانی در توسعه ماشین آلات دارد. در اوایل قرن هجدهم میلادی اولین موتور ۲ سیلندر بخار توسط یک مخترع روس ساخته شد و البته خلاقیت‌های روسی در تولید انواع ماشین منتج به ارائه یکی از اولین نمونه‌های خودرویی با چرخ ممتد توسط روس‌ها در سال ۱۸۷۷ شد.

در سال ۱۸۹۶ اولین اتومبیل بنزینی ساخت روسیه ارائه شد.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 74

شاید برایتان جالب باشد که مهندسان و مخترعان روس علاقه زیادی نیز به توسعه وسایل نقلیه الکتریکی داشتند! در سال ۱۸۹۹ یک خودروی الکتریکی با نام کوکو را تولید کردند و کمی بعدتر یک اتوبوس الکتریکی را نیز روانه خیابان‌های گاتچینا کردند.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 76

کمپانی خودروسازی روسوبالت که در فاصله سال‌های ۱۸۹۴ ال ۱۹۲۳ به تولید خودرو و هواپیما مشغول بود توانست با یکی از محصولات خود مقام نهم رالی مونت کارلو ۱۹۱۲ را بدست آورد و البته موفقیت‌ها ادامه داشت زیرا مقام دوم رالی سن سباستین در ۱۹۱۳ نیز به روسوبالت رسید.

خبری: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 79خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 80

در سال ۱۹۱۵ حدود ۱۰۰۰ وسیله نقلیه موتوری در روسیه تولید و به نقاط مختلف صادر شد. در سال ۱۹۱۶، دولت تزاری ساخت ۶ کارخانه تولید اتومبیل را در مناطق مختلف این کشور آغاز کرد که البته هیچ کدام از این کارخانه‌ها تا قبل از انقلاب اکتبر تکمیل نشدند.

دوران شوروی

با آغاز دوران سیاسی جدید تغییرات زیادی در صنعت خودروی این کشور شکل گرفت که در واقع زمینه تولد خودروسازان مطرح روس که ابتدای مطلب بدان‌ها اشاره شد نیز به همین دوران باز می‌گردد. در این زمان نام روسوبالت به Dartz Prombron تغییر یافت و تولید محصولات بالت با ارائه مدل جدیدی در ۱۹۲۲ ادامه داشت.

پس ازمدتی اولین کامیون فیات ایتالیا وارد روسیه شد و به سرعت به محبوبیت بالایی دست یافت.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 85

علاقه شدید روس‌ها به این کامیون در نهایت به عقد قرارداد با فیات منتج شد تا محصول مذکور وارد فاز تولید داخلی شود. در فاصله سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۳۱ حدود ۶۰۰۰ دستگاه کامیون اف-۱۵اس توسط روس‌ها تولید شد.

با افزایش تقاضا برای اتومبیل، در سال ۱۹۲۹ فورد دومین خارجی بود که برای همکاری در صنعت خودروسازی روس‌ها وارد میدان شد و حاصل این همکاری شکل گیری گاز (گورکوفسکی) بود.

یک سال بعد دومین کارخانه تولید خودرو در مسکو فعال شد و پس ازجنگ جهانی دوم تبدیل به بزرگ‌ترین خودروساز روس با شهرت جهانی موسکوویچ شد.

با شروع دهه ۶۰ میلادی، موسکوویچ ۴۰۸ به عنوان یک خودروی اقتصادی رونمایی و مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 90

یکی دیگر از محصولاتی که به دلیل طراحی ساده و قابلیت تعمیر آسان مورد توجه صنعت خودروی روس‌ها قرار گرفت فیات ۱۲۴ بود.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 92

توسعه خطوط تولید انواع خودرو بویژه مدل‌های سنگین با کاربری نظامی کماکان ادامه داشت. اما در این زمان سیاستمداران روس صنعت خودروی روسیه را محدود به تولید محصولات ساده و فاقد طراحی جذاب کردند که در نهایت مانع پیشرفت همزمان با صنعت جهانی خودرو و هماهنگی با تحولات آن شد. این عقب ماندگی براحتی در خودروهایی که توسط روس‌ها تولید می‌شد، مشهود بود.

بعد از فروپاشی شوروی

سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ میلادی برای خودروسازان روس دوران بسیار دشواری بود. مجموعه‌ای از کمپانی‌های ورشکسته یا در آستانه ورشکستگی که متحمل ضربه سختی از فروپاشی سیاسی در کشور خود شده بودند، کاهش چشمگیر آمار تولید، صادرات و مجموعه‌ای از مشکلات موجود شرایط را کاملا نامناسب کرده بود.

در این میان برخی کمپانی‌ها برای نجات از ورشکستگی بدنبال ادغام یا همکاری با شرکای خارجی بودند. برای مثال آوتوواز که از قبل همکاری هایی را با جنرال موتورز داشت، فعالیت‌های خود را ادامه داد. با بهبود شرایط در اواخر دهه ۹۰، برند روسی اواز فعالیت‌های صادراتی خوبی را پی گرفت.

در این میان لادا که همواره همکاری نزدیکی با فیات ایتالیا داشت حتی در شرایط بحرانی دهه ۹۰ شاخص صادرات خود را در وضعیت قابل قبولی حفظ کرد. فروش کامیون‌های کاماز نیز شرایط مناسبی داشت و این برند حتی در سال ۲۰۰۰ موفق به ثبت رکورد فروش ۱۴۸ هزار دستگاه شد.

در این زمان دولت روسیه طرح هایی را ارائه داد تا بتواند سهم تولید بومی از بازار داخلی را کنترل و سهم برندهای خارجی را نیز بین ۲۵ تا ۳۰ درصد حفظ کند. به هرترتیب روسیه همواره یکی از بزرگترین بازارهای مصرف خودرو در جهان بوده که بستر مناسبی را برای فعالیت برندهای داخلی و خارجی فراهمخ کرده است.

دوران کنونی

چالش‌های سیاسی با غرب و تحریم‌های اعمالی علیه روسیه، درگیری داخلی با اوکراین و کاهش شاخص برابری روبل با دلار تغییرات اجباری در راهبردهای مرتبط با صنعت خودرو را پیش روی دولتمردان روس قرار داده است تا حمایت‌های دولتی از این بخش را توسعه دهند. بسته حمایتی ۲۷۵ میلیون دلاری تا نیمه نخست ۲۰۲۰ از جمله این برنامه‌ها برای صنعت خودرو است.

برندهای خارجی

هیوندای، نیسان، تویوتا، جنرال موتورز، اسکانیا، مان، فورد، کاترپیلار، رنو و کیاموتورز از جمله برندهای خارجی حاضر در بازار روسیه با سابقه تولیدی هستند.

پروژه‌های کوتاه

ماروسیا در سال ۲۰۰۷ تاسیس و اولین سوپر اسپرت تولید روسیه را ارائه کرد. ماروسیا بی۱ دسامبر سال ۲۰۰۸ در مسکو رونمایی شد و سال ۲۰۱۰ اولین نمایشگاه این برند در مسکو افتتاح شد اما در نهایت سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 105خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 106خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 107خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 108خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 109خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 110خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 111خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 112

یو-موبیل یکی دیگر از برندهای خودرویی روس است که عمر کوتاهی داشت. این برند قرار بود محصولات شهری با موتور الکتریکی را روانه بازار کند. در ساال ۲۰۱۰ تاسیس شد و در ادامه تغییراتی در مالکیت آن رخ داد. با آنکه یو-موبیل بطور رسمی اعلام ورشکستگی نکرده است اما عملا هیچ فعالیتی ندارد.

خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 114خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 115خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 116خودرو در روسیه؛ از تزار تا لادا در بازارهای جهانی! (+تصاویر) - 117

پیش بینی آینده صنعت خودرو در روسیه کار چندان آسانی نیست ولی از دو جهت می‌توان چشم انداز آنرا متصور شد؛ اول آنکه ظرفیت‌ها و سطح توانمندی فعلی روس‌ها در این حوزه مشخص است که برندهای روسی در رقابت با محصولات مطرح بازار بین الملل دچار کمبودهای محسوسی هستند. بنابراین به رغم سابقه‌ای که بدان اشاره شد نمی‌توان روسیه را بازیگری اثرگذار در معادلات جهانی صنعت خودرو دانست. اما در سوی دیگر نیز برندهای مطرح خارجی و تمایل آنها به همکاری و سرمایه گذاری در صنعت خودروی این کشور قرار گرفته است که می‌تواند زمینه‌های رشد و پیشرفت را برای روس‌ها در این بخش به همراه داشته باشد، البته اگر چالش‌های سیاسی میان روسیه و غرب (تحریم‌ها) به مانعی بزرگ در این مسیر مبدل نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما‎‌؛ در ادامه بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملتهای آسیا ۲۰۲۳ چین تیم‌های ملی فوتبال عراق و بحرین در امان اردن به مصاف هم رفتند که در نهایت بازی این دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید تا عراق در صدر جدول این گروه از ۵ بازی ۱۱ امتیازی شود و بحرینی‌ها نیز با ۹ امتیاز از ۵ بازی در جایگاه دوم جدول باقی بمانند. در دیگر بازی این گروه تیم هنگ کنگ با یک گل کامبوج را شکست داد و ۵ امتیازی شد. تیم ملی فوتبال کشورمان امروز استراحت داشت؛ شاگردان ویلموتس از ۴ بازی قبلی با ۲ برد و ۲ شکست ۶ امتیازی هستند و در جایگاه سوم جدول قرار دارند؛ تساوی امروز عراق و بحرین بهترین فرصت را برای ملی پوشان فوتبال کشورمان به وجود آورده تا در ۴ بازی آینده که ۳ بازی آن مقابل هنگ کنگ، بحرین و عراق نیز میزبان هستیم را با برتری به پایان برسانند و به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شوند. در حالی که این روزها انتقادات از ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی به خاطر عدم حضورش در ایران به اوج رسیده و تیم ملی کشورمان برنامه خاصی تا بازی ۷ فروردین مقابل هنگ کنگ ندارد باید امیدوار باشیم سرمربی تیم ملی بازی امروز حریفان را دیده باشد و با شناخت تیم‌ها و برنامه ریزی مشخص به مصاف حریفان برود تا در این ۴ بازی امتیازی از دست ترود.

بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

7+
الفالف16 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
گام بعدی گوگل، ارائه امکان گزارش‌گیری از کاربران بود، به گونه‌ای که گزارش‌های دریافتی توسط دیگر کاربران صحت سنجی و تصحیح شود. نرم افزاری رایگان که وقتی برای اولین بار اجرایش می‌کنید، اخطار می‌دهد که دانلود نقشه‌های مورد نیازتان برای استفاده به صورت آفلاین ضروری است، چراکه این نرم افزار فعالیت آنلاین ندارد. Maps Meبی شک یکی از بهترین نرم افزار‌های مسیریابی آفلاین، نرم افزار Maps Me است؛ نرم افزاری که تقریبا رابط کاربری مناسبی دارد اگرچه گرافیکش در قیاس با امثال ویز تعریف چندانی ندارد. این نرم افزار هم در شروع از کاربر می‌خواهد که نقشه‌های مورد نیازش را برای استفاده به صورت آفلاین دانلود نماید. از جمله ویژگی‌های دیگر سایجیک، کیفیت خوب نقشه‌های آن، آسان بودن کار با این نرم افزار و قابلیت‌های خوبش در اشتراک گذاری مسیر‌ها با دیگران است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
الفالف11 ساعت قبل
عباس ایروانی- مدیر عاملمتن کامل جوابیه---------------پاسخ به ادعاهای نماینده محترم داستانادعا: «آیا گروه قطعات خودروی عظام، کارگاه مونتاژ و سرهم بندی قطعات چینی است؟!» این حقیقت به تنهایی نشانگر توجه ویژه گروه عظام به تولیدکنندگان کوچک است. دستیابی به حدود ۹۰٪ ساخت داخل در اکثر قطعات استراتژیک بطور میانگین، گواه فتح قریب الوقوع قله خودکفایی است. لذا ادعای اینکه عظام به دلیل سود خود مانع توقف تولید خودرو پراید شده است بی اساس بوده و واقعیت ندارد. در پایان از کلیه اهالی رسانه دعوت میشود جهت شناخت بهتر «گروه قطعات خودرو عظام»، از کارخانجات این مجموعه بازدید نمایند تا با انعکاس واقعیت‌ها، امکان قضاوت مردم شریف و عزیز را فراهم کنند.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عصر ایران- با قطع موقت اینترنت یا دست‌رسی مشکل به آن، مهم‌ترین کاربرد اینترنت که استفادۀ کاربران از موتور جست و جوی «گوگل» است دچار مشکل شده است. این در حالی است که برخی آمارها حاکی از آن است که نیمی از ورود ایرانیان به سایت‌ها از طریق «گوگل» است و گوگل تنها موتور جست و جو نیست و دروازه ورود هم به حساب می‌آید. بدین ترتیب گزاف نیست اگر گفته شود موتور جست و جوی فارسی یا پارسی جو بیش از محتوای «ویکی پدیا» در چنته ندارد. با این اوصاف دو آرزو می‌توان کرد: اولی این که پارسی جو غیر ویکی پدیا را هم برای پارسی زبانان یا پارسی خوانان بجوید و به ویکی پدیا محدود نباشد. دوم این که هر چه زودتر محدودیت‌ها رفع شود و کاری به کار پارسی‌جو نداشته باشیم و نان و گوگل خودمان را بخوریم!

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری14 دقیقه قبل

۲۰ تیم صعودکننده به یورو ۲۰۲۰ +عکس

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

عابدینی: تاج یا رسانه را با خود هماهنگ می‌کند یا شکایت می‌کند

ایسنا14 دقیقه قبل

تولید نفت آمریکا در ماه دسامبر به ۹٫۱ میلیون بشکه می‌رسد

تابناک21 دقیقه قبل

فقر حرکتی از مصرف سیگار خطرناک‌تر است!

اقتصاد آنلاین21 دقیقه قبل