تکرار ۴دهه‌ای یک حرف در سیاست خارجی و در اقتصاد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
تکرار ۴دهه‌ای یک حرف در سیاست خارجی و در اقتصاد

تکرار ۴دهه‌ای یک حرف در سیاست خارجی و در اقتصاد

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
دکتر عبدالرضا فرجی راد دیپلمات ارشد سابق ایران باوردارد ایران می توانست از پیامدهای برجام استفاد0ه کارآمدتری برده و برخی دشواریها را برطرف کند. اومعتقد است ایران می توانست رفتار کارسازتری با 0اروپا داشته باشد و می گوید نباید چهل سال روی یک 0حرف و روی یک روش ایستاد. گفت وگوی زیر بخشی از گفت وگوی مشروح وی با نامه اتاق بازرگانی ایران است.

برخی از کارشناسان معتقدند که ایران قصد دارد تا زمان انتخابات 2020 آمریکا صبر کند شاید ترامپ انتخاب نشده و بتوان با یک رئیس‌جمهوری دموکرات، تنش‌های جاری را حل و فصل کنند. این در حالی است که عده‌ای دیگر از ناظران این موضوع را غیر استراتژیک دانسته و معتقدند که امکان دارد با روی کار آمدن یک رئیس‌جمهوری جدید، یا پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات 2016، اوضاع جنبه بدتری نسبت به اکنون پیدا می‌کرد. نظر شما در این خصوص چیست؟

من این را قبول ندارم و فکر نمی‌کنم اوضاع بدتر می‌شد. آقای اوباما شش نامه نوشته بود. از کجا معلوم که ایران با تهدیدی، آن‌ها را کمی عقب نمی‌نشاند. اروپا همیشه مطیع آمریکا است و از یک سو می‌بینید آمریکا برای مذاکره نامه نگاری کرد و اعتمادی نسبی برقرار شد. از کجا معلوم است که بعد از مدتی مجددا مکاتبه‌ای نمی‌شد و آنها در مکاتبه خود این آمادگی را نشان نمی‌دادند که حاضرند در رابطه با مسائلی مثل برجام امتیازاتی را رد و بدل کنند؟! ما در عراق هستیم آنها هم در عراق هستند. حکومت دمشق نیز پابرجا ماند. آن زمان گفتن اینکه بشار اسد بماند، برای کشورهای غربی تابو بود، اما این موضوع امروز علنی گفته می‌شود. یا همین موضوع همکاری در افغانستان. بالاخره می‌شد راههایی را با زبان خوش باز کرد. لذا امکان داشت و آنها می‌پذیرفتند. من عقیده ندارم که این آمریکا با آن آمریکا یکی است. تفاوت‌ها بسیار زیاد است.

اکنون ما در این شرایط در وضعیتی هستیم که برخی از مقامات کشورمان تصریح می‌کنند، برجام در وضعیت اضطراری است و یا در کما قرار دارد. شما به موضوع اروپا هم اشاره کردید. گفته می‌شود اروپا یا نمی‌تواند یا نمی‌خواهد که در قبال حفظ برجام هزینه پرداخت کند. کما اینکه آنها هم اکنون در موضوعاتی مانند مسائل حقوق بشر، موشکی و نیز منطقه‌ای کاملاً همسو با ایالات متحده گام بر می‌دارند. شما دورنمای این وضعیت را چگونه می‌بینید؟

یک واقعیت این است که اروپا مسائلی دارد و این مسائل مانع از همکاری با ایران خواهد شد. ای کاش ما با آنها بیشتر صحبت می‌کردیم. ای کاش مذاکراتی دوره‌ای داشتیم و به آنها اطمینان می‌دادیم که صنایع موشکی و توسعه آن در ایران صرفا به منظور امور دفاعی است و ما قصد درگیر شدن با اروپا را نداریم. فقط ایران نیست که به این شکل موشک دارد. اگر می‌خواهید بترسید ابتدا باید از روسیه بترسید. اوکراین نیز موشک دارد. ایران هم موشک دارد. عربستان و پاکستان و حتی قزاقستان هم موشک دارند. بنابراین، علم کردن ایران در این بین بهانه است و باید با اروپا بیشتر تعامل داشتیم و آنها را قانع می‌کردیم. در رابطه با مسائل منطقه‌ای راحتتر و بهتر از مسائل موشکی می‌توانستیم با اروپا گفتگو کنیم. این گفتگو‌ها سابقه دار است و در گذشته در مقاطعی توانستیم با اروپاییان به توافق برسیم. حتی در مسائل سوریه می‌شد آنها را در مذاکرات دخیل کرد و در مبارزه با تروریسم می‌شد به نحوی گفتگو کرد. هرچند که آنها در مساله رفتن اسد غرق شده بودند، ولی امروز متوجه شده‌اند راهی که رفتند اشتباه بوده است. در حقیقت اروپایی که این حرفها را می‌زند مثل آمریکای قبل است، یعنی اروپای امروز می‌خواهد از طریق مذاکره به نتیجه برسد. ببنید، اکنون در کاخ سفید دو دستگی وجود دارد. همانطور که آقای ظریف در گفتگویی گفتند و من هم در مصاحبه‌ای به این نکته اشاره کرده‌ام. یک دسته می‌خواهند خیلی سریع با ایران برخورد شود و حتی در مورد برخورد نظامی حرف می‌زنند و فکر می‌کنند موفق خواهند شد ولی در اشتباه هستند. دسته دیگری که خود ترامپ در راس ان است، نمی‌خواهند کار به برخورد کشیده شود و قصد دارند فشارها حداکثری باشد تا از دل این فشار مذاکراتی انجام شود تا آنها به اهدافی که می‌خواهند برسند و تبلیغات انتخاباتی کنند. در این میان، ایران استراتژیک فکر می‌کند. این مشخص است که ما یک استراتژی در رابطه با منطقه داریم و بر اساس آن رفتار کرده و پیش می‌رویم. آمریکا نیز استراتژیک فکر می‌کند. اما در این میان شخصی به نام ترامپ وجود دارد که تاکتیکی فکر می‌کند و منافع ایالات متحده در اولویت دوم او قرار دارد. اولویت اول او منافع شخص خودش است.

شما اقدامات ایران و تحولات آتی را چگونه می‌بینید؟

ما باید رفتار و نوع عملکرد آنها را پس از خروج از برجام پیش‌بینی می‌کردیم. رفتار آنها از ابتدا تهاجمی بود و برخورد تندی با کشورها داشتند تا جایی که تک‌تک کشور‌های دنیا را تهدید کرده‌اند. حتی تهدید هایی بچگانه مطرح شده است، از جمله اینکه اگر با ایران کار کنید فرزندان شما نمی‌توانند در آمریکا درس بخوانند. این جنس تهدیدها یعنی برخی از مسائل را به صورت شخصی درآورده‌اند. حال ما باید از ابتدا برنامه ریزی می‌کردیم و اجازه نمی‌دادیم کار به اینجا بکشد. شاهد بودیم که هر دولتی که در ایران بر سرکار آمده اعلام کرده است که دلار نرخ واقعی خود را ندارد، اما ما در بدترین زمان، فنر دلار را رها کردیم که باعث افزایش قیمت آن شد. تمام مشکلات که به تحریم‌ها مربوط نمی‌شود. خود ما هم مقصر هستیم. مطمئن باشید ۶۰ درصد از مشکلات امروز کشور ما به رها کردن این فنر ربط دارد که توسط دولت انجام شد و روی همه جوانب زندگی مردم اثر گذاشت. من تورم ۳۰-۴۰ درصدی را قبول ندارم. تورم در ایران بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد است و این به خاطر رها شدن فنر دلار بود. از روزی که آمریکا از برجام خارج شد، مشخص بود در پی حرکتی استراتژیک است و قصد ندارد بازنده این میدان باشد. اکنون حالت تهاجمی آنها مشخص است. بولتون بر سر کار آمد و آشکار بود که او چه می‌خواهد. در این وضعیت مدیریت ما درست عمل نکرد و خرج‌های بی‌حسابی صورت گرفت؛ حال آنکه ضروری بود از سال‌های گذشته برای طبقه محروم جامعه برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت. می خواهم بگویم بخش‌های زیادی مربوط به خود ما و عدم مبارزه صحیح با فساد و رودربایستی هایی است که با هم داریم. لذا از نظر من برخورد مناسب و برنامه‌ریزی دراز مدت صورت نگرفت. حال اگر قرار است تا سال ۲۰۲۰ صبر کنیم تا بدانیم چه خواهد شد، باید کارهایی صورت دهیم. ما تجارب زیادی را پشت سرگذاشته‌ایم. در زمان جنگ ۶ میلیارد دلار درآمد داشتیم که ۳ میلیارد دلار آن صرف جنگ و باقی برای کالاهای مردم خرج می‌شد. هر چند در طول یک‌سال گذشته مسائل روانی و تهدیدات هر روزه کاخ سفید اثر گذار بود، اما من عقیده دارم فنری که بخاطر بالا رفتن ارز رها و گمان می‌شد که بخشی از مشکلات دولت را حل می‌کند، باعث بوجود آوردن بیش از شصت درصد مشکلات شد. اگر این کار لازم بود، باید از بحران عبور می‌کردیم سپس به این مرحله می‌رسیدیم و با بررسی‌ها به چنین اقدامی دست می‌زدیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

*در اینجا مهمترین سوالی که در جامعه و میان مردم وجود دارد این است که میزان تاب‌آوری ایران چقدر است و این شرایط تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

ایرانی‌ها آدم هایی هستند که به کشور خود علاقه دارند و حاضر نیستند خدشه‌ای به کشور و نظام وارد شود. به طور طبیعی انتقاد می‌کنند، چون در سختی هستند ولی در حقیقت اجازه نخواهند داد سو استفاده‌ای توسط دشمن خارجی صورت بگیرد. اگر مردم احساس کنند دشمن قصد سویی دارد، حاضرند نان خشک بخورند ولی به این دشمن اجازه دست درازی را ندهند. این دشمن با دولتهای قبلی آمریکا متفاوت است. رفتار خصمانه بسیار زننده‌ای دارد که از عرف بین المللی خارج است و حتی دوستان او نیز این رفتار آمریکا را تایید نمی‌کنند. در درجه اول مردم هستند که اجازه نخواهند داد چیزی بهم بخورد. از سوی دیگر معتقدم، از نظر تاب آوری اقتصادی، اعتراضات مردم بیشتر خواهد شد. دولت باید برنامه ریزی کند و با آنان که قصد فساد و سوء استفاده دارند با کمک مجلس و قوه قضاییه مبارزه کند. ما امسال به سمت انتخابات مجلس می‌رویم و متاسفانه ذهن‌ها به این سو می‌رود که هر کسی یار خود را به مجلس بفرستد، در حالی که مقاومت یعنی این احساس در مردم به وجود بیاید که دولت و همه حاکمیت با همه فشار‌ها در حال تلاش است تا خسارت و ضرر و زیان مردم را به حداقل برساند تا اجازه سو استفاده به کسی داده نشود. من چندی قبل در ازبکستان بودم که رییس جمهوری جدیدی بر سر کار آمده است. دولت آنها در دو سال گذشته بسیار خوب عمل کرده است. رییس جمهوری به طور مستقیم بر قیمت‌ها نظارت دارد، مستقیما به پروژه‌ها سر کشی می‌کند و اگر کسی کار را به صورت مطلوب انجام ندهد در جلوی مردم او را برکنار می‌کند. لذا باید کمی جدی‌تر و با برنامه کار کنیم. ما مردمان خوبی داریم و باید کمک کنیم تا از زیر بار این فشارها رها شوند. اما اینکه میزان تاب‌آوری چه میزان است باید گفت که این فشارها وجود دارد و شایدهم بیشتر شود که اگر عملکرد خوبی نداشته باشیم، مردم ضعیف‌تر می‌شوند. ولی از سوی مقابل سیستم کار خود را می‌کند و شک نداشته باشید که تغییر عمیقی که مد نظر خارجی‌ها است رخ نخواهد داد. البته می‌توان گفت که ما ابتکار نداریم، حتی در سیاست خارجی. چهل سال است که در سیاست خارجی و در اقتصاد یک حرف را زده‌ایم. شاید دو مشاور اقتصادی از کشوری دوست بتوانند به ما کمک کنند ولی ما می‌ترسیم. کشورهای زیادی این کار را انجام داده، از بحران رد شده و امروز جزو کشورهای موفق جهان هستند.

*چه کاری می‌توانستیم انجام دهیم که انجام ندادیم؟

به طور مثال در سیاست خارجی و اقتصادی با همسایه‌ها، سیاست‌های پایاپای و مبادلاتی را راه اندازی نکرده‌ایم. این امر در مورد عراق شدنی است و آنها حاضرند. این موضوع باید از چندین ماه قبل در دستور کار قرار می‌گرفت. باز به مساله فنر رها شده ارز بر می‌گردیم. این فنر روی همه چیز حتی مبادلات پایاپای با همسایگان اثر گذاشته است. اگر ارز ما ثابت بود و تغییراتی ده درصدی داشت، تبادل ارز ملی کشور‌ها با ما راحتتر بود، حال آنکه امروز ارز ما تبادل ندارد. ما می‌توانستیم حداقل با ۱۲ همسایه از این ۱۵ همسایه گفتگو کرده و کار کنیم. حتی با قطر می‌شد صحبت کرد و بخشی از مشکلات را حل کرد. اینها مشکلاتی است که ما به آنها توجه نکردیم. باید از زمان خروج ترامپ از برجام برخوردی جدی‌تر با مساله داشتیم. می‌توانستیم بین ایران و ترکیه و ایران و عراق خودپردازهای مخصوص و کارت به خصوص خود را ایجاد کنیم. حداقل در مناطق مرزی و فرودگاهی. لذا باید بدانیم این فشارها ادامه خواهد داشت، حتی اگر یک دموکرات بر سر کار بیاید. دموکرات‌ها با ایران با همین روش بر سر میز مذاکره نشستند، پس لازم است برای فشارهای بیشتر برنامه‌ ریزی دقیق‌تری داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری12 دقیقه قبل

۲۰ تیم صعودکننده به یورو ۲۰۲۰ +عکس

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

عابدینی: تاج یا رسانه را با خود هماهنگ می‌کند یا شکایت می‌کند

ایسنا13 دقیقه قبل

تولید نفت آمریکا در ماه دسامبر به ۹٫۱ میلیون بشکه می‌رسد

تابناک19 دقیقه قبل

فقر حرکتی از مصرف سیگار خطرناک‌تر است!

اقتصاد آنلاین20 دقیقه قبل