از کیو ۱۰ و فواید سلامت آن بیشتر بدانیم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

از کیو ۱۰ و فواید سلامت آن بیشتر بدانیم!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
یکی از نقش های اساسی کوآنزیم کیو10 خدمت به عنوان یک آنتی اکسیدان و محافظت از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو است.

عصر ایران: کوآنزیم کیو۱۰ (CoQ۱۰) ترکیبی است که به تولید انرژی در سلول‌های بدن انسان کمک می‌کند. بدن به طور طبیعی کوآنزیم کیو۱۰ تولید می‌کند، اما با افزایش سن از میزان تولید آن کاسته می‌شود. خوشبختانه، شما می‌توانید از طریق مصرف برخی مواد غذایی یا مکمل‌ها نیز کوآنزیم کیو۱۰ را دریافت کنید.

برخی شرایط سلامت، مانند بیماری قلبی، اختلالات مغزی، دیابت، و سرطان با سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ پیوند خورده‌اند. البته، این که سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ موجب این بیماری‌ها می‌شود یا در نتیجه آنها رخ می‌دهد، همچنان به طور دقیق مشخص نیست.

از کیو ۱۰ و فواید سلامت آن بیشتر بدانیم! - 3

اما یک مساله قطعی است: پژوهش‌های بسیاری طیف گسترده‌ای از فواید سلامت کوآنزیم کیو۱۰ را نشان داده‌اند.

کوآنزیم کیو۱۰ چیست؟

کوآنزیم کیو۱۰ ترکیبی است که توسط بدن ساخته و در میتوکندری سلول‌های بدن شما ذخیره می‌شود. میتوکندری مسئولیت تولید انرژی را بر عهده دارد. همچنین، این ترکیب از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو و باکتری‌ها یا ویروس‌های بیماری‌زا محافظت می‌کند.

تولید کوآنزیم کیو۱۰ در بدن با افزایش سن کاهش می‌یابد. از این رو، افراد پیر احتمال بیشتری دارد با کمبود این ترکیب مواجه باشند. از دیگر دلایل کمبود کوآنزیم کیو۱۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کمبودهای تغذیه‌ای، مانند کمبود ویتامین B۶

- نواقص ژنتیکی در سنتز یا استفاده از کوآنزیم کیو۱۰

- افزایش تقاضای بافت‌ها در نتیجه یک بیماری

- بیماری‌های میتوکندری

- استرس اکسیداتیو به واسطه افزایش سن

- عوارض جانبی درمان با استاتین‌ها

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کوآنزیم کیو۱۰ چندین نقش کلیدی در بدن انسان ایفا می‌کند.

یکی از کارکردهای اصلی آن کمک به تولید انرژی در سلول‌های بدن است. کوآنزیم کیو۱۰ در تولید آدنوزین تری‌فسفات (ATP)، در انتقال انرژی درون سلول‌ها درگیر است، نقش دارد.

یکی دیگر از نقش‌های اساسی کوآنزیم کیو۱۰ خدمت به عنوان یک آنتی اکسیدان و محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو است.

میزان بیش از حد رادیکال‌های آزاد به آسیب اکسیداتیو منجر می‌شود که می‌تواند در عملکرد عادی سلول تداخل ایجاد کند. این شرایط می‌تواند به بروز بیماری‌های مختلفی، از جمله سرطان، منجر شود.

با در نظر گرفتن نقش آدنوزین تری‌فسفات و آسیب اکسیداتیو، جای شگفتی نیست که برخی بیماری‌های مزمن با سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ پیوند خورده‌اند.

کوآنزیم کیو۱۰ در تمام سلول‌های بدن انسان وجود دارد. با این وجود، بیشترین تراکم در اندام هایی با بیشترین میزان تقاضای انرژی مانند قلب، کلیه‌ها، ریه‌ها و کبد دیده می‌شود.

در ادامه با برخی از فواید کوآنزیم کیو۱۰ بیشتر آشنا می‌شویم.

کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است به درمان نارسایی قلبی کمک کند

نارسایی قلبی اغلب در نتیجه بیماری‌های قلبی دیگر مانند بیماری عروق کرونر یا فشار خون بالا رخ می‌دهد. این شرایط می‌تواند به افزایش آسیب اکسیداتیو و التهاب در سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها منجر شود.

نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که این مشکلات به آن اندازه قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند که دیگر توانایی انقباض، آرامش یا پمپاژ خون کافی در سراسر بدن را نداشته باشد.

برای وخیم‌تر شدن شرایط، برخی درمان‌های نارسایی قلبی موجب عوارض جانبی ناخوشایندی مانند فشار خون پایین شده و برخی دیگر حتی ممکن است سطوح کوآنزیم کیو۱۰ را هرچه بیشتر کاهش دهند.

در یک مطالعه با حضور ۴۲۰ فرد مبتلا به نارسایی قلبی، درمان با کوآنزیم کیو۱۰ به مدت دو سال به بهبود علائم و کاهش خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی در آنها منتج شد.

به نظر می‌رسد درمان با کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به بازگرداندن سطوح مطلوب تولید انرژی، کاهش آسیب اکسیداتیو و بهبود عملکرد قلب کمک کند که همگی می‌توانند به درمان نارسایی قلبی کمک کنند.

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به باروری کمک کند

باروری زنان با افزایش سن و به واسطه کاهش در تعداد و کیفیت تخمک‌ها کاهش می‌یابد.

کوآنزیم کیو۱۰ به صورت مستقیم در این فرآیند دخیل است. با افزایش سن، تولید کوآنزیم کیو۱۰ کند می‌شود، که توانایی بدن برای محافظت موثر از تخمک‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو را کاهش می‌دهد.

مصرف کوآنزیم کیو۱۰ به نظر می‌رسد به بهبود این شرایط کمک می‌کند و ممکن است حتی این کاهش مرتبط با افزایش سن در کیفیت و کمیت تخمک را معکوس کند.

به طور مشابه، اسپرم مردان می‌تواند تحت تاثیر آسیب اکسیداتیو قرار بگیرد که ممکن است به کاهش تعداد اسپرم، کیفیت پایین آن و ناباروری منجر شود.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است کیفیت، فعالیت و تراکم اسپرم را با تقویت محافظت آنتی اکسیدانی افزایش دهد.

کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است به حفظ جوانی پوست کمک کند

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن انسان است و به صورت گسترده در معرض عوامل مختلف قرار دارد که می‌تواند به پیری آن منجر شود.

این عوامل می‌توانند درونی یا بیرونی باشند. از عوامل آسیب‌زای درونی می‌توان به آسیب سلولی و بی تعادلی‌های هورمونی اشاره کرد. از عوامل بیرونی نیز می‌توان به عوامل محیطی، مانند پرتوهای فرابنفش خورشید، اشاره کرد.

عناصر مضر می‌توانند به کاهش رطوبت پوست و محافظت در برابر متجاوزان محیطی و همچنین نازک شدن لایه‌های پوست منجر شوند.

استفاده از کوآنزیم کیو۱۰ به صورت مستقیم روی پوست می‌تواند آسیب ناشی از عوامل درونی و بیرونی را با افزایش تولید انرژی در سلول‌های پوست و تقویت محافظت آنتی اکسیدانی کاهش دهد.

در حقیقت، استعمال مستقیم کوآنزیم کیو۱۰ روی پوست نشان داده است که آسیب اکسیداتیو ناشی از پرتوهای فرابنفش و حتی عمق چین و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهد.

در نهایت، افرادی که دارای سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ هستند به نظر می‌رسد احتمال بیشتری دارد به سرطان پوست مبتلا شوند.

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند سردردها را کاهش دهد

عملکرد غیر عادی میتوکندری می‌تواند به افزایش جذب کلسیم توسط سلول‌ها، تولید بیش از حد رادیکال‌های آزاد و کاهش محافظت آنتی اکسیدانی منجر شود. این می‌تواند به سطوح کم انرژی در سلول‌های مغز و حتی بروز میگرن منجر شود.

از آنجایی که کوآنزیم کیو۱۰ عمدتا در میتوکندری سلول‌ها حضور دارد، نشان داده است که عملکرد میتوکندری را بهبود بخشیده و به کاهش التهاب که ممکن است طی میگرن رخ دهد، کمک می‌کند.

یک مطالعه نشان داد شرکت کنندگانی که مکمل کوآنزیم کیو۱۰ مصرف کرده بودند، نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی‌دادند، کاهش سه برابری تعداد میگرن‌ها را تجربه کردند.

افزون بر این، کمبود کوآنزیم کیو۱۰ در افرادی که از میگرن رنج می‌برند، مشاهده شده است.

به نظر می‌رسد کوآنزیم کیو۱۰ نه تنها به درمان میگرن کمک می‌کند، بلکه ممکن است در پیشگیری از آن نیز نقش داشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی کمک کند

استرس اکسیداتیو می‌تواند بر عملکرد عضلانی و در نتیجه آن، بر عملکرد ورزشی انسان تاثیرگذار باشد.

به طور مشابه، عملکرد غیر عادی میتوکندری می‌تواند انرژی عضلانی را کاهش دهد و انقباض کارآمد عضلات و انجام ورزش را دشوار سازد.

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به افزایش عملکرد ورزشی از طریق کاهش استرس اکسیداتیو در سلول‌ها و بهبود عملکرد میتوکندری کمک کند.

یک مطالعه که آثار کوآنزیم کیو۱۰ بر فعالیت بدن را بررسی می‌کرد، نشان داد افرادی که برای ۶۰ روز و روزانه ۱,۲۰۰ میلی گرم کوآنزیم کیو۱۰ دریافت کرده بودند، کاهش سطوح استرس اکسیداتیو را نشان دادند.

افزون بر این، مصرف مکمل کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به افزایش قدرت بدن طی انجام ورزش و کاهش خستگی کمک کند که هر دو مورد می‌توانند علمکرد ورزشی را تقویت کنند.

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند به دیابت کمک کند

استرس اکسیداتیو می‌تواند موجب آسیب سلولی شود. این می‌تواند به بیماری‌های متابولیک، از جمله دیابت، منجر شود.

عملکرد غیر عادی میتوکندری با مقاومت به انسولین نیز پیوند خورده است.

کوآنزیم کیو۱۰ نشان داده است که حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد و سطوح قند خون را تنظیم می‌کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به دیابت که برای ۱۲ هفته مکمل کوآنزیم کیو۱۰ دریافت کرده بودند، کاهش چشمگیر سطوح قند خون ناشتا و هموگلوبین A۱C را تجربه کردند.

در نهایت، کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است با تحریک تجزیه چربی‌ها و کاهش انباشت سلول‌های چربی که می‌تواند به چاقی یا دیابت نوع ۲ منجر شود به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد

استرس اکسیداتیو یکی از دلایل شناخته شده آسیب سلولی است و بر عملکرد آنها تاثیر می‌گذارد.

اگر بدن قادر به مبارزه موثر با آسیب اکسیداتیو نباشد، ساختار سلول‌های بدن آسیب می‌بیند که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است از سلول‌ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کرده و تولید انرژی سلولی را افزایش دهد که سلامت و بقای آنها را تقویت می‌کند.

جالب توجه است که بیماران مبتلا به سرطان سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ در بدن خود را نشان داده‌اند.

افزون بر این، نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است به کاهش احتمال عود سرطان کمک کند.

کوآنزیم کیو۱۰ برای مغز مفید است

میتوکندری تولیدکننده اصلی انرژی سلول‌های مغز است. عملکرد میتوکندری با افزایش سن افت می‌کند. اختلال عملکرد میتوکندری می‌تواند به مرگ سلول‌های مغزی و بروز بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون منجر شود.

متاسفانه، مغز به واسطه محتوای اسید چرب بالا و تقاضای زیاد برای اکسیژن بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو است.

آسیب اکسیداتیو تولید ترکیبات مضر که می‌توانند بر حافظه، شناخت و عملکردهای بدنی تاثیرگذار باشند را افزایش می‌دهد.

کوآنزیم کیو۱۰ ممکن است سطوح این ترکیبات مضر را کاهش داده و احتمالا پیشرفت بیماری هایی مانند آلزایمر و پارکینسون را نیز کند سازد.

کوآنزیم کیو۱۰ می‌تواند از ریه‌ها محافظت کند

از بین تمام اندام‌های بدن، ریه‌ها بیشترین تماس را با اکسیژن دارند. این شرایط آنها را مستعد آسیب اکسیداتیو می‌سازد.

افزایش آسیب اکسیداتیو در ریه‌ها و محافظت ضعیف آنتی اکسیدانی، از جمله سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰، می‌تواند به بروز بیماری‌های ریوی مانند آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی منجر شود.

افزون بر این، مشخص شده است افرادی که از این بیماری‌ها رنج می‌برند دارای سطوح پایین کوآنزیم کیو۱۰ هستند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل کوآنزیم کیو۱۰ به کاهش التهاب در افراد مبتلا به آسم و همچنین نیاز آنها به داروهای استروئیدی برای درمان این بیماری منتج شده است.

مطالعه‌ای دیگر بهبود در عملکرد ورزشی در افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی به واسطه مصرف مکمل کوآنزیم کیو۱۰ را نشان داد.

دوز مصرفی و عوارض جانبی

کوآنزیم کیو۱۰ به دو شکل مختلف شامل یوبیکینول و یوبیکوئینون وجود دارد.

یوبیکینول حدود ۹۰ درصد از کوآنزیم کیو۱۰ در خون را تشکیل می‌دهد و قابل جذب‌ترین شکل این ترکیب است. از این رو، توصیه شده است که مکمل‌های حاوی این از شکل کوآنزیم کیو۱۰ انتخاب شوند.

دوز مصرفی استاندارد کوآنزیم کیو۱۰ از ۹۰ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم در روز است. دوزهای تا ۵۰۰ میلی گرم نیز به نظر می‌رسد به خوبی توسط بدن تحمل می‌شوند و برخی مطالعات استفاده از دوزهای بالاتر بدون عوارض جانبی را نیز نشان داده‌اند.

از آنجایی که کوآنزیم کیو۱۰ یک ترکیب محلول در چربی است، جذب آن آهسته و محدود است. با این وجود، مصرف مکمل‌های کوآنزیم کیو۱۰ همراه با غذا می‌تواند به جذب بهتر و تا سه برابر سریع‌تر آنها توسط بدن نسبت به زمانی که بدون غذا مصرف می‌شوند، کمک کند.

افزون بر این، برخی محصولات شکل محلول کوآنزیم کیو۱۰ یا یک ترکیب از کوآنزیم کیو۱۰ و روغن‌ها را ارائه می‌کنند که میزان جذب را بهبود می‌بخشد.

بدن ذخیره دائمی از کوآنزیم کیو۱۰ ندارد، از این رو، استفاده مداوم برای مشاهده فواید توصیه شده است.

در شرایطی که بدن می‌تواند به خوبی مصرف مکمل کوآنزیم کیو۱۰ را تحمل کند، اما در صورت بروز عوارض جانبی، تقسیم دوز مصرفی روزانه به دو یا سه دوز کوچک‌تر توصیه شده است. عوارض جانبی گزارش شده برای کوآنزیم کیو۱۰ خفیف بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- حالت تهوع

- اسهال

- درد شکم

- سوزش سردل

- بی اشتهایی

- سرگیجه

- سردرد

- خستگی

- بی خوابی و دیگر مشکلات خواب

- حساسیت به نور

- راش پوستی

- افزایش آنزیم‌های کبد

منابع غذایی کوآنزیم کیو۱۰

در شرایطی که به راحتی می‌توان مکمل‌های کوآنزیم کیو۱۰ را مصرف کرد، این ترکیب از طریق رژیم غذایی نیز قابل دریافت است.

از جمله منابع غذایی برای کوآنزیم کیو۱۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- گوشت‌های اندامی، مانند دل، جگر و قلوه

- برخی انواع گوشت، مانند گاو و مرغ

- ماهی‌های چرب، مانند سالمون، قزل آلا، خالمخالی و ساردین

- سبزیجات، مانند اسفناج، گل کلم و بروکلی

- میوه‌ها، مانند پرتقال و توت فرنگی

- حبوبات، مانند سویا و عدس

- مغزدانه‌ها، مانند دانه‌های کنجد، پسته و بادام زمینی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین وطن پور امروز در حاشیه آغاز پانزدهمین همایش سراسری سم شناسی ایران که تا اول آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد، گفت:: دسترسی راحت و ارزان بودن دارو می‌تواند از علل گسترش مسمومیت‌های دارویی باشد. وی با تاکید بر ارتقای سواد و فرهنگ سلامت جامعه گفت: شرایط نامناسب برای نگهداری غذا نیز منجر به قارچ و سموم می‌شود لذا باید غذا و نحوه نگهداری، درجه حرارت و مدت زمان نگهداری به صورت برچسب روی آن نصب شود. وطن پور افزود: سلامت غذا - سم شناسی بالینی - سم شناسی عصبی - سم شناسی محیطی - سموم جانوری و گیاهی و سم شناسی سلولی و مولکولی از محور‌های برگزاری این همایش است که قرار است با حضور متخصصان در پنج نشست تخصصی درباره آلودگی هوا و محیط زیست جانوران سمی و سموم شیمیایی نیز بحث و تبادل نظر شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز17 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
از این رو تنظیم دقیق مقادیر دریافتی شکر و نمک از طریق رژیم غذایی کودک، اهمیت فراوانی در کمک به حفظ سلامت آنها خواهد داشت. به گفته سازمان بهداشت جهانی، شکر نباید بیش از ۵ درصد رژیم غذایی روزانه ما را تشکیل دهید. بعضی از آنها ۱ الی ۲ قاشق چای خوری در هر ۱۰۰ گرم شکر دارند. کودکان ۱ الی ۳ ساله می‌توانند روزانه ۲ گرم نمک مصرف کنند (۳ گرم برای کودکان ۴ الی ۶ ساله). چگونه می‌توان مصرف نمک را محدود کرد؟ - از مصرف گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس پرهیز کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- یک متخصص تغذیه گفت: آلودگی در فصول سرما می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت تمام افراد جامعه به ویژه کودکان بگذارد. او در ادامه افزود: می‌توان با شناخت عوامل آلودگی موجود، با آن مقابله کرد و باعث ارتقای سلامت شد. بهترین روغن مصرفی، روغن زیتون است که ترجیحا باید از این روغن در مواد غذایی بیشتر استفاده شود. این نوع روغن‌ها موجب پاکسازی ریه در مقابل آلودگی می‌شوند، زیرا آلودگی می‌تواند موجب التهاب ریه و ترشح بیشتر مخاط شود که این روغن می‌تواند با آلودگی مقابله کند و فرد دچار تنگی نفس و سرفه نشود. در مواقع آلودگی و فصول سرما بهتر است کمتر از مواد غذایی مانده استفاده شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
نتایج این پژوهش که در یک بازه ۱۵ ساله بر روی بیش از ۶ هزار زوج آمریکایی انجام شد، نشان داد که مردان زمانی که تنها نان‌آور خانواده باشند و تمام مسئولیت مسائل مالی بر دوششان باشد بیشترین سطح اضطراب را تجربه می‌کنند، این در حالی است که هرچه درآمد همسرانشان به ۴۰ درصد درآمد کل خانواده نزدیک می‌شود از میزان این اضطراب کمتر می‌شود؛ گفتنی است با عبور درآمد بانوان از این مرز، استرس مردان نیز به تدریج بیشتر می‌شود. به گفته جوآنا سیردا از اقتصاددانان دانشکده مدیریت دانشگاه باث، «یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که عرف‌های اجتماعی در مورد نان‌آور بودن مردان و کلیشه‌های سنتی در مورد این که مردان از همسرانشان درآمد بالاتری دارند، می‌تواند برای سلامت مردان خطرناک باشد. این یافته‌ها همچنین نشانی از قدرت و پایداری کلیشه‌ها در مورد هویت جنسیتی هستند.» ایرنا
سلامت نیوزسلامت نیوز17 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، اصغر کیهان‌نیا، روانشناس و مشاور خانواده، در خصوص دلایل افزایش خانوارهای تک نفره و خانه‌های مجردی: این پدیده دارای زیربناهای فراوانی است که یکی از اصلی‌ترین زیربناها مبحث اقتصاد است. زمانی که ازدواج نمی‌کنند نیز دیگر تعهدی به زندگی مشترک ندارند و به صورت کلی قید تشکیل زندگی مشترک و یا فرزند آوری را زده‌اند. کیهان‌نیا افزود: در صورتی که بر اساس پژوهش‌های انجام شده مخارج فرد مجرد حدود ۲ الی ۳ برابر فرد متاهل است. این مشاور خانواده در ادامه به تبعات ناشی از افزایش تجردگرایی در اجتماع اشاره کرد و عنوان کرد: تبعات این موضوع نسبتا زیاد خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین تبعات موجود مبحث کمبود مسکن در جامعه است به صورتی‌که فرد مجرد چون از خدمات خانواده اصلی خود بهره‌مند می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تاثیر ساختار ژنتیک شما به میزان مقاومتتان نسبت به درد چقدر است؟!

میزان‌آنلاین19 دقیقه قبل

رکود مسکن تا پایان امسال ماندگار خواهد بود

ایسنا28 دقیقه قبل

هوشمندسازی سیستم‌ها راه برون‌رفت از چالش کلانشهرها/اجرای پایلوت e-callبا هدف کاهش تلفات جاده‌ای

ایسنا35 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با چاقی

اقتصاد آنلاین38 دقیقه قبل

ابهامی به نام «اعتراض در مسیر قانونی»

ایسنا40 دقیقه قبل