عربستان و منافع کاهش عرضه نفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
عربستان و منافع کاهش عرضه نفت

عربستان و منافع کاهش عرضه نفت

الفخبرگزاری الف |

چشم‌انداز بازار انرژی حکایت از آن دارد که قیمت نفت خام با افزایش چشمگیر روبرو نخواهد بود اما به نظر می‌رسد عربستان سعودی به منظور بالابردن قیمت نفت و افزایش ارزش سهام شرکت «آرامکو» تلاش دارد تا از عرضه نفت خام به بازار بکاهد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، با اینکه بازار نفت در چند هفته اخیر با مولفه‌های گوناگون و گاه متناقضی در مورد آینده روبرو شده است اما روزهای به نسبت آرامی را طی می‌کند و نسبت به برخی تحولات مهم واکنش‌های محتاطانه‌ای را بروز می‌دهد. درحالی که در هفته گذشته روند کاهش اندک قیمت نفت خام بر بازار حاکم بود اما انتشار برخی گزارش‌ها در مورد کاهش بیش از حد انتظار ذخیره نفت خام ایالات متحده هم نتوانست تاثیر چندانی بر قیمت‌ها داشته باشد. گفته می‌شود در قبال خبر فوق بهای نفت‌های برنت و وست تگزاس تا حدود نیم درصد کاهش داشتند.

برخی تحلیلگران این رفتار خنثی در بازار نفت را تحت تاثیر امیدواری به حل و فصل مشکلات تجاری میان آمریکا و چین می‌دانند. رفع موانع میان دو کشور و توقف یا متعادل شدن جنگ تعرفه‌ای آن‌ها می‌تواند به بهبود روند رشد اقتصادی هر دو کشور به ویژه چین و جهان کمک کند. همین امر ممکن است امیدواری به افزایش تقاضای جهانی نفت را بیشتر کند. این دیدگاه مثبت به آینده از سوی «محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک هم بیان شده است.

دبیرکل اوپک حتی پیش بینی کرد که چشم انداز بازار نفت در سال آینده میلادی احتمالا مثبت و با افزایش تقاضا همراه خواهد بود. بارکیندو به همین دلیل دورنمای کاهش بیشتر تولید نفت اوپک را ضروری ندانست.

البته در چارچوب تحلیل وی، چشم انداز بازار در سال ۲۰۲۰ به دلیل تغییرات در اقتصاد جهانی خوشبینانه خواهد بود. با این وجود حتی گزارش چشم انداز جهانی نفت که از سوی اوپک منتشر شد هم به نقش مخرب بازیگران خارج از اوپک در بر هم زدن موازنه و افزایش عرضه اشاره داشت.

اوپک و نفت غیرمتعارف

طبق ارزیابی‌های سازمان اوپک، دورنمای بازار نفت به علت وضعیت کنونی تولید نفت شیل در آمریکا و روندهای جهانی در آینده طی ۵ سال آینده چندان قابل اتکا نخواهد بود. نفت شیل تاکنون عاملی برای بی نیازی آمریکا به واردات نفت بوده و حتی این کشور را به یک صادرکننده نفت خام تبدیل کرده است. از سوی دیگر سطح قیمت جهانی نفت که بین ۵۵ تا ۶۵ دلار در نوسان است هم اکتشاف و استخراج نفت در لایه‌های رسوبی را نسبتا مقرون به صرفه نگاه داشته و موجب رشد چشمگیر تولید آن شده است.

پیش بینی اوپک برای سال‌های آینده از کم‌تر شدن سهم این سازمان در بازار جهانی انرژی خبر می‌دهد. در حالی که در سال ۲۰۱۹ اوپک روزانه حدود ۳۵ میلیون بشکه نفت به بازار عرضه کرده است اما برآورد اخیر نشان می‌دهد تا پنج سال دیگر این سهم به کمتر از ۳۳ میلیون بشکه نفت کاهش می‌یابد. البته اوپک نیاز جهانی نفت در آن سال را هم اندکی کمتر از شرایط کنونی عنوان داشت.

دو دلیل عمده برای این کاهش بیان می‌شود؛ توجه کشورها به انرژی سبز و گرایش کمتر به سوخت‌های فسیلی به دلیل مسائل زیست محیطی در کنار تولید نفت از روش‌های غیرمتعارف از مهمترین دلایل هستند.

بااین حال برخی تحلیلگران اعتقاد دارند نفت شیل در بلندمدت قابل اتکا نیست زیرا به علت سخت‌تر شدن استخراج آن در کنار به صرفه نبودن سرمایه گذاری در این حوزه، به تدریج در سال‌های بعد نقش کمتری را در بازار نفت خواهد داشت. گفتنی است مهمترین دلیلی که چند سال قبل عربستان و روسیه را به امضای توافقی میان اعضای درون و بیرون اوپک برای کاهش سطح تولید نفت تشویق کرد سرعت رشد تولید نفت شیل آمریکا و تاثیر آن بر کاهش قیمت نفت خام بود.

این نکته‌ای است که «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه نیز به آن اعتقاد دارد. به نظر وی اکنون هم از سرعت رشد این صنعت حتی در آمریکا کاسته شده است و تعداد چاه‌های حفر شده جدید در سال ۲۰۱۹ از سال قبل از آن کمتر بوده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

نواک ابراز امیدواری کرد اگرچه در شرایط کنونی جهان شاهد رشد تولید نفت از سوی ایالات متحده است اما به تدریج با توجه به سطح قیمت نفت، در آینده تولید نفت این کشور هم ثابت باقی خواهد ماند.

دیدگاه‌های مشابهی از سوی بانک‌های بزرگ و موسسات مالی سرمایه گذاری هم در مورد نفت‌های غیرمتعارف بیان می‌شود. حتی برخی تحلیلگران از فرارسیدن دوران بلوغ صنعت نفت شیل سخن می‌گویند که به نوعی پایانی بر رشد سریع آن خواهد بود. با چنین نگاهی از قدرت این فناوری که توانسته بود ظرفیت تولید نفت آمریکا را به بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند، به تدریج کاسته خواهد شد.

ریاض به دنبال کاهش بیشتر عرضه نفت

موضوع مهم دیگری هم وجود دارد که بر تعیین خط مشی‌ها در بازار جهانی نفت سایه انداخته و ممکن است شرایط را تاحدودی تغییر دهد. دولت ریاض اعلام کرده است که به تدریج بخش عمده‌ای از سهام بزرگترین شرکت نفتی جهان یعنی «آرامکو» را در بورس به فروش می‌رساند. البته این اقدام در مرحله نخست از طریق بورس ریاض آغاز شد اما ممکن است این وظیفه در آینده به بورس‌های بزرگ جهان سپرده می‌شود. تحلیلگران اعتقاد دارند ابتدا حجم کوچکی از سهام این غول نفتی عرضه شد تا سطح قیمتی آن برای مقام‌های سعودی مشخص شود و سپس بلوک بزرگتری از سهام آرامکو عرضه خواهد شد.

گفته شد این خواسته از چند روز قبل با عرضه یک درصد سهام این شرکت باارزشی حدود ۱۵ میلیارد دلار آغاز شده است. اما مساله‌ای که اکنون موجب هراس مقام‌های عربستانی و تردید فعالان بازار انرژی شده، آن است در صورتی که قیمت نفت در سطح پائینی باقی بماند، سرمایه گذاران دلیلی برای خرید سهام آرامکو نمی‌بینند. بخش تجاری تارنمای شبکه خبری «سی ان ان» با بیان این نکته تاکید دارد سرمایه گذاران به صورت مصنوعی قیمت نفت را پائین نگاه می‌دارند (دامپینگ) و دیگر انگیزه‌ای برای استقبال از سهام آرامکو وجود ندارد.

طبق این تحلیل هرچند آرامکو سودآورترین شرکت جهان است اما قیمت‌های پایین نفت در کنار بحران‌های اقلیمی و چالش‌های ژئوپلیتیکی مانع از آن می‌شوند تا سرمایه گذاران استقبال چشمگیری از عرضه بخشی از سهام این شرکت داشته باشند.

پررنگ بودن این استدلال‌ها در توکیو، نیویورک و دیگر شهرهای تصمیم ساز جهان ممکن است باعث شود تا تنها خانواده‌های سرمایه دار عربستانی برای خرید سهام پیشقدم شوند. به نوشته تارنمای سی ان ان مهمترین تهدید برای سهام آرامکو، پیش بینی‌های ناامیدکننده در مورد کاهش سرعت رشد تقاضای جهانی نفت هستند که ممکن است ارزش گذاری این شرکت دو تریلیون دلاری را دچار مشکل کند.

از هم اکنون تلاش هایی برای مقابله با این وضعیت شروع شده است. تحلیل نشریه «بیزینس اینسایدر» حاکی از آن است که مقام‌های عربستان سعودی تلاش دارند تا با فشار بر اوپک زمینه را برای افزایش بهای نفت خام فراهم نمایند تا بتوانند آرامکو را با قیمت‌های بهتری بفروشند.

حتی روزنامه «وال استریت ژورنال» هم فاش ساخت عربستان به عنوان رهبر غیررسمی اوپک بر دیگر تولیدکنندگان نفت فشار می‌آورد تا با کاستن از تولید خود به ارزشمندتر شدن این شرکت سعودی کمک کنند. تاکنون نیجریه با این تقاضا موافق کرده و ممکن است بر دیگر تولیدکنندگان آفریقایی هم برای افزایش قیمت نفت خام فشار بیاورد.

عربستان سعودی ارزش کل آرامکو را ۲ تریلیون دلار می‌داند حال آنکه بانک‌های غربی به ویژه در آمریکا ارزش آن را حدود ۱٫۲ تریلیون دلار ارزیابی می‌کنند. آرامکو به شدت محتاج آن است تا قیمت‌های جهانی نفت خام در سطحی فراتر از ۶۵ دلار باقی بماند تا سرمایه گذاران برای خرید سهام این شرکت انگیزه کافی داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا19 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

نظرها

اخبار بیشتر