نگاهی به فیلم مسخره باز| توانایی فنی کافی نیست، دل بیننده باید برای آدم‌ها بتپد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نگاهی به فیلم مسخره باز| توانایی فنی کافی نیست، دل بیننده باید برای آدم‌ها بتپد

نگاهی به فیلم مسخره باز| توانایی فنی کافی نیست، دل بیننده باید برای آدم‌ها بتپد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یادداشت «روبرت صافاریان» منتقد، نویسنده و مترجم حوزه سینما درباره «مسخره‌باز» اشاره به الزامِ همراهی تکنیک، درام و جذابیت سینما با یکدیگر دارد.

- اخبار فرهنگی -

خبرگزاری تسنیم- روبرت صافاریان

«مسخره‌باز» از فیلم‌هایی است که در جشنواره‌ فجر سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و اکنون بر پرده‌ی سینماها است. با توجه به حضور بازیگر قدری چون «نصیریان» با علاقه به دیدن آن رفتم اما حقیقتش سرخورده شدم. ایراد اصلی فیلم در ناتوانی آن در قصه‌گویی جذاب است که به نظر من از تمایل شدید آن به قدرت‌نمایی و نمایش تکنیکی می‌آید.

شرط قصه‌گویی جذاب خلق شخصیت‌هایی است که با گوشت و خون که بیننده باورشان کند، با آن‌ها احساس همدلی کند و دلش برای آن‌ها بتپد. و این اتفاقی است که در این فیلم مطلقا نمی‌افتد. آدم‌های این فیلم به اصطلاح کاراکترهای مقوایی هستند، فیلم روی یک خط داستانی متمرکز نمی‌شود و ارجاعات آن به فیلم‌های دیگر (مثل کازابلانکا و سریال هزاردستان) ناموجه و طولانی‌اند. صحنه‌ی اکشن نزدیک به انتهای فیلم هیاهوی بسیار است برای هیچ.

در بحث‌هایی که با علاقه‌مندان فیلم داشتم در مقابل نظر من روی دو نکته تاکید می‌کردند. یکی این‌که می‌گفتند نفس توانایی تکنیکی و فرمی برای سینمای ما ارزشمند است. من تردیدی در توانایی‌های تکنیکی کارگردان این فیلم ندارم، اما گمانم اگر تکنیک برای برقراری ارتباط انسانی معنادار بین فیلمساز و بیننده به کار گرفته نشود، ارزشی ندارد.

برای من تکنیک فی‌النفسه ارزش نیست و یک فیلم از نظر فنی بسیار پیچیده و پرهزینه می‌تواند به شدت خسته‌کننده و حتی به خاطر سروصدای زیادش آزاردهنده باشد. اما این سلیقه‌ی رایج گروهی از فیلمسازان جوان ما هست که فیلمسازی را جایی برای نمایش توانایی‌های فنی خود می‌دانند. این آن اختلاف اساسی است که باعث می‌شود کسی فیلم‌هایی شبیه مسخره‌باز را دوست داشته باشد یا از آن‌ها بدش بیاید.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

دیگر این‌که می‌گویند دلیلی ندارد در هر فیلم دل بیننده برای آدم‌های فیلم بتپد. این هم یک اختلاف بنیادی است. سینمای داستانی بلند، فیلم‌هایی که برای نمایش در سالن‌های سینما ساخته می‌شوند و دست کم یک ساعت‌ونیم طول می‌کشند، وجه بصری فیلم به تنهایی کافی نیست. سینمای تجربی می‌تواند بر وجه بصری یا نمایش توانایی‌های فنی تکیه کند، اما سینمای بلند داستانی به گمانم خیر. حتی در فیلم‌های کمدی هم همدلی با آدم‌های فیلم شرط برقراری رابطه‌ی مخاطب با فیلم است. خب عده‌ای این را قبول ندارند. این هم یک اختلاف سلیقه‌ی عمیقی است که کاری اش نمی‌شود کرد. اما نکته این است که مسخره‌باز اتفاقا می‌خواهد بیننده را بخنداند و تحت تاثیر قرار دهد، اما شلوغ‌کاری‌های آن مثل زوایای دوربین سراسر غیرعادی، صداگذاری بلند، تدوین تند و … مانع این امر می‌شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
وی با اشاره به کتابخانه‌های فاطمه‌ها که در منطقه‌ای محروم با تعداد معدودی کتاب حالا کتابخانه عظیمی ساخته‌اند افزود: اگر امروز ویلدورانت اینجا بود و این موفقیت را می‌دید پاسخ خود را می‌گرفت که فقر علت جهل نیست! و از درون جامعه فقیر و مستمند، مغز‌های متفکری بیرون می‌آید که قافله جهل را در هم می‌پیچد. آیت الله محقق داماد گفت: آنچه موجب جهل است توجه نداشتن است، بازگشت به خویشتن، جهل را از بین می‌برد مجدد در خویش بیندیشید و نگویید این هست و جز این نیست، فکر و مطالعه کنید کتاب بنویسید گاهی یک جزوه یک مقاله، یک جامعه را دگرگون می‌کند. آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه من یقین ندارم به حقیقت رسیده‌ام، اما یقین دارم که در مسیر پیدا کردن حقیقت هستم افزود: این کار را من نویسنده، شمادانشجو، اساتید و رسانه‌ها وظیفه داریم انجام دهیم و جامعه را به جستجوی حقیقت ببریم. وی گفت: ما در جامعه متحرک و پویایی زندگی می‌کنیم که خون شهیدان آن را ساخته و ما این خون‌ها را گرامی می‌داریم و دستشان را می‌بوسیم و در راه حقیقت قدم به پیش بر می‌داریم.

تولد نوزادان نارس

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این مراسم با هدف شناسایی علل و عوامل بروز تولد زودرس ترتیب داده شده است تا نوزدان خاصی که زودتر از ۴۰ هفتگی به دنیا می‌آیند تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه با معرفی برگزیدگان تندیس درخت معرفت و تقدیر شوندگان به کار خود پایان داد. در بخش دیداری هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه تندیس درخت معرفت به آقای علی رئیسی از صدا و سیمای مرکز اصفهان برای پویانمایی‌ها و خانم محبوبه معافی از صدا و سیمای مرکز کرمان برای گزارش خبری «مردی که غریبه نیست» رسید. همچنین در این مراسم از خانم زهرا شفیعی خبرنگار حوزه کتاب خبرگزاری صدا و سیما در تهران برای گزارش‌های خبری «بحران کاغذ» و «نمایشگاه کتاب» قدردانی شد. از آقای امین طرفی جلالی بعنوان صاحب تندیس درخت معرفت برای برنامه‌های ترکیبی صدا و سیمای مرکز خوزستان تجلیل شد. در بخش گزارش رسانه‌های نوشتاری از آقای سیدمهدی موسوی تبار از روزنامه فرهیختگان و خانم‌ها مهسا کلانکی از خبرگزاری کتاب ایران و زهرا جعفری از روزنامه فرهیختگان و آقای شهاب دارابیان از خبرگزاری کتاب ایران تقدیر شد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ جلسه تعامل و همکاری موزه سینما و سینمای دفاع مقدس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور عباسی رئیس موزه سینما، علی اصغر جعفری مدیر عامل، نرگس معدنی پور معاون فرهنگی و هنری، امیر محمد خانی معاون موزه داری و امیر مسعود احمدی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. در این جلسه مقرر شد، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زمینه به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس در موزه سینما تعامل و همکاری داشته باشد و در به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس به موزه سینما کمک کند. همچنین مقرر شد این دو نهاد، در زمینه تولید فرهنگی و تولیدات سینمایی با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.

دستان بخشنده

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس10 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین17 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری18 دقیقه قبل