تعاونی‌های متخلف تغییرات ثبتی را بدون دردسر ثبت می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
تعاونی‌های متخلف تغییرات ثبتی را بدون دردسر ثبت می‌کنند

تعاونی‌های متخلف تغییرات ثبتی را بدون دردسر ثبت می‌کنند

مهرخبرگزاری مهر |
بخشنامه استقلال تعاونی‌ها که سال گذشته از سوی هیأت مقررات زدایی ابلاغ شد، ظاهرا شرایط را برای تغییرات ثبتی تعاونی‌های متخلف تسهیل کرده؛ موضوعی که معاون وزیر تعاون آن را تایید می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس تصمیم سال گذشته هیأت مقررات زدایی، بخشنامه استقلال تعاونی‌ها تصویب شد که بر اساس این مصوبه، شرکت‌های تعاونی بدون مراجعه به وزارت تعاون، می‌توانند تغییرات ثبتی خود را در اداره کل ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند.

اما ابلاغ این مصوبه بارها از سوی کبیری معاون وزیر تعاون مورد انتقاد قرار گرفت و به اعتقاد وی این مصوبه بدون مجوز هیأت دولت ابلاغ شده و زمینه ثبت تغییرات ثبتی تعاونی‌ها بدون اطلاع وزارت تعاون را فراهم آورده است.

معاون وزیر تعاون در آخرین نشست خبری خود که در شهریورماه برگزار شد نیز نسبت به افزایش فعالیت غیررسمی تعاونی‌ها هشدار داد و گفته بود: «متأسفانه تغییرات ثبتی تعاونی‌ها در حال کاهش است و این یعنی خطر».

در همان نشست، کبیری راهکار جلوگیری از تغییرات ثبتی تعاونی‌های متخلف را اتصال سامانه سازمان ثبت با سامانه جامع هوشمند بخش تعاون عنوان کرده بود و از تعلل سازمان ثبت در اتصال به سامانه وزارت تعاون گلایه هم کرد.

اما در همین زمینه محمد کبیری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ادامه فعالیت تعاونی‌های متخلف و ثبت تغییرات ثبتی بدون اطلاع وزارت تعاون یادآور شد: در بهمن ماه سال گذشته به هیأت مقررات زدایی وعده دادیم تا سامانه جامع هوشمند بخش تعاون را راه اندازی کنیم که این سامانه در پایان خردادماه ۹۸ در هیأت مقررات زدایی وزارت اقتصاد ارائه شد تا به تعهد خود پایبند باشیم تا در راستای ابلاغ بخشنامه استقلال تعاونی‌ها، از پس شرکت‌های تعاونی‌ برای تاسیس یا تغییرات ثبتی در صورتی که سامانه هوشمند بخش تعاون به سامانه ثبت شرکت‌ها متصل شود، نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند. با این رویکرد پنجره واحد بخش تعاون راه اندازی شد.

وی افزود: متاسفانه تاکنون سامانه ثبت شرکت‌ها به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون متصل نشده است. از دو هفته گذشته سامانه قدیمی ثبت تعاونی‌ها در وزارت تعاون را غیرفعال کردیم تا فقط سامانه جامع در دسترس قرار باشد و تعاونی‌ها برای تشکیل باید به این سامانه مراجعه کنند. انتظار ما از قوه قضائیه این است که برای تحقق دولت الکترونیک و در راستای توسعه شفافیت برای پیشگیری از فساد، سامانه ثبت شرکت‌ها به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون که با کمک مجموعه‌های دانش بنیان راه اندازی شده، متصل شود تا در این شرایط شرکت‌های تعاونی برای ثبت هر گونه تغییر نیازی به مراجعه حضوری نداشته باشند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

کبیری با تاکید بر اینکه ما منتظر حسن همکاری ثبت شرکت‌ها با وزارت تعاون و اتصال به سامانه جامع هوشمند بخش تعاون هستیم، گفت: برای تغییرات ثبتی تعاونی‌ها، نیازمند این هستیم تا به سامانه ثبت متصل شویم و منتظر پذیرش این موضوع هستیم.

ثبت رسمی تغییرات شرکت‌های تعاونی بدون اطلاع وزارت تعاون

وی درباره انتقادات وارده به ابلاغ بخشنامه استقلال تعاونی‌ها در تابستان سال گذشته گفت: نکته قابل توجه این است که اطلاعات تعاونی‌های متخلف که رای دادگاه علیه آن‌ها صادر شده یا تخلفات مربوط به هیأت مدیره تعاونی‌ها، صرفا در اختیار وزارت تعاون است و سازمان ثبت از این تخلفات اطلاعی ندارد. بنابراین با ابلاغ بخشنامه مذکور، یعنی تعاونی‌هایی که هیأت مدیره آن‌ها متخلف هستند هم امکان ثبت تغییرات ثبتی در ثبت شرکت‌ها را خواهند داشت.

معاون امور تعاون وزیر تعاون گفت: ما در نظر داریم تا امکان ثبت تغییرات تعاونی‌ها بدون نظارت ما فراهم نباشد چراکه اموال مردم در اختیار این تعاونی‌ها قرار دارد. در شرایط فعلی یک تعاونی مسکن متخلف یا تعاونی‌های مشکل دار می‌توانند با برگزاری مجمع و فروش اموال مردم، بدون اطلاع ثبت شرکت‌ها از تخلفات صورت گرفته، هر گونه تغییرات را ثبت کنند.

کبیری تاکید کرد: در جلسه رسمی هیأت مقررات زدایی در خردادماه مدیرکل ثبت شرکت‌های سازمان ثبت اعلام کرد در مدتی که مصوبه هیأت مقررات زدایی بدون اجازه هیأت دولت ابلاغ شده تغییرات ثبتی تعاونی‌ها کم شده است. این به معنای این است که فعالیت رسمی تعاونی‌ها کاهش پیدا کرده؛ به عبارتی فعالیت غیررسمی افزایش یافته و هیأت مدیره تعاونی‌ها بعضا تخلفاتی دارند که اعضا در جریان آنها نیستد.

وی با بیان اینکه همچنان اقدام عملی از سوی سازمان ثبت برای اتصال به سامانه هوشمند بخش تعاون دیده نشده است، گفت: از نظر فنی و اجرایی این آمادگی وجود دارد تا با اتصال سامانه جامع هوشمند بخش تعاون با سامانه ثبت بتوانیم زمینه تخلف در بخش تعاون را از بین ببریم و این اتاق شیشه‌ای بخش می‌شود.

معاون امور تعاون وزیر تعاون تاکید کرد: متاسفانه از تابستان سال گذشته همزان با ابلاغ غیرقانونی بخشنامه استقلال تعاونی‌ها از سوی هیأت مقررات زدایی، گزارشات متعددی دریافت کردیم که تعاونی‌های متخلف توانستند تغییرات ثبتی خود را ثبت کنند که این موضوع را در قالب گزارش‌های محرمانه در اختیار دستگاه‌های امنیتی قرار داده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر و انتشار اخباری مبنی بر بازتوزیع درآمدهای حاصل از افزایش قیمت این حامل انرژی از چند منظر قابل بحث و بررسی است. از منظر اقتصاددانان ایرانی که به‌طور نظری طرفدار لیبرالیسم اقتصادی هستند؛ اگرچه از منظر عملی و سیاسی از روش‌های شفافیت‌گریز و رانتی حمایت می‌کنند، هرگونه پرداخت نقدی به مردم، گداپروری و در حکم کفرگویی است. در این رویکرد؛ پرداخت یارانه به مصرف که بدترین نوع پرداخت یارانه و در حکم نابود کردن منابع باارزش ملی است خطرناک نیست، اما پرداخت یارانه مساوی به همه افراد باعث از بین رفتن کارآمدی و تنبل شدن مردم است. مالیات پیشرفته، از طریق تقویت تقاضای موثر، موجب رشد بیشتر هم می‌شود. نتیجه اینکه، برای برون رفت از رکود بی‌سابقه کنونی که در سال جاری میلادی اقتصاد ایران را ۹٫۵ درصد کوچکتر خواهد کرد، افزایش پرداخت نقدی به مردم می‌تواند به افزایش تقاضای موثر کمک کند و ضمن کاستن از موجودی انبار شرکت‌ها؛ از اضافه ظرفیت تولید معطل مانده تولیدکنندگان بکاهد.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
۱ کارشناس فروش حداقل مدرک فوق دیپلمداشتن روابط عمومی بالاتسلط به امور بازاریابی و فروشتوانایی رفتن به ماموریت درون استانیداشتن گواهینامه رانندگی / موتوراز متقاضیان واجد شرایط خواهشمندیم مشخصات و سوابق کاری خود را به همراه ذکر آدرس پست الکترونیکی (Email) و یک قطعه عکس به آدرس ایمیل زیر ارسال نمایند. ایمیل: jobpooyaapplication@gmail. com
ایمناایمنا18 ساعت قبل
رسول جهانگیری در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، با تکذیب خبر اعتصاب برخی از واحد‌های صنفی بازار اصفهان، اظهار کرد: طبیعی است که از میان ۲۰۰ هزار واحد صنفی فعال در اصفهان، تعدادی از واحد‌ها در یک روز فعالیت نکنند و هیچ گونه اعتصابی در بازار اصفهان اتفاق نیافتاده است. وی افزود: هیچ کدام از واحدهای صنفی به دلیل مشکلات امنیتی تعطیل نبوده است و هم اکنون بازار اصفهان در نقطه مناسبی از فعالیت خود قرار دارد. وی ادامه داد: بر اساس ارتباط ویدئویی که با ستاد تنظیم بازار کشور برقرار کرده‌ایم، مقرر شد میزان سهمیه مورد نیاز وانت تلفنی‌ها، پیک موتوری‌ها و آموزشگاه‌های رانندگی نیز آنالیز و بررسی شود و سهمیه مورد نیاز بنزین برای آنها در نظر گرفته شود. جهانگیری افزود: آنالیز و بررسی تاثیر افزایش قیمت بنزین بر فعالیت مشاغل و میزان مصوب افزایش قیمت خدمات به آینده موکول شده و در حال حاضر هیچ گونه افزایش قیمتی را نخواهیم داشت. در صورتی که هر یک از مشاغل ارتباط مستقیم با مصرف بنزین داشته باشند، میزان افزایش نرخ خدمات آن را در آینده بررسی خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
محمد سولکی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه انجمن خیرین مسکن ساز در مراکز استان‌ها و ۱۲۰ شهرستان فعالیت می‌کند گفت: انجمن خیرین مسکن ساز در طی ۸ سال اقدام به ساخت ۴۰ هزار واحد مسکونی کرده است و ۳۰ هزار واحد مسکونی دیگر در حال تکمیل است. وی ادامه داد: محور فعالیت خیرین مسکن ساز تامین مسکن و خانه دار کردن خانواده‌های محروم و دارای معلول است. مدیرعامل انجمن خیرین مسکن ساز تصریح کرد: واحد‌های مسکونی که خیرین می‌سازند در مکان‌های مناسب و دارای خدمات شهری و امکانات رفاهی است. سولکی تصریح کرد: افرادی که توانایی پیش پرداخت اولیه مسکن را داشته باشند می‌توانند با ۳۰ میلیون تومان صاحب خانه شوند و اگر توانایی پرداخت نداشته باشند به ان‌ها براساس شرایط کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: این واحد‌ها دارای تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی است و اگر فردی توان پرداخت اقساط را نداشته باشد برای پرداخت اقساط نیز کمک خواهیم کرد. وی ادامه داد: دولت با تسریع در واگذاری زمین به خیرین و ارائه تسهیلات ارزان قیمت خیرین را برای ساخت واحد‌های بیشتر یاری کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس8 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین15 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری16 دقیقه قبل