کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود

ایمناخبرگزاری ایمنا |
رهاسازی فاضلاب کارخانه خمیروکاغذ اترک در حوضچه‌های غیراستاندارد بالادست چاه‌های فلمن و رودخانه زاینده‌رود معضلی است که باگذشت یک دهه هنوز برای آن چاره اندیشی نشده و هر روزی که می‌گذرد منابع آب وخاک بیش از پیش آلوده می‌شود این در حالیست که تاکنون مدیران اترک حتی حاضر به نصب پکیج فاضلاب نیز نبوده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در فاصله ۵۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان در شهرک صنعتی فولاد زرین شهر مجموعه عظیم کارخانه خمیر و کاغذ اترک اصفهان خودنمایی می‌کند. این مجموعه بزرگترین کارخانه کاغذ خاورمیانه شناخته می‌شود که از سال ۱۳۸۸ با همکاری شرکت نورکم آلمان در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار ساخته و راه اندازی شد.

با این وجود اترک پس از گذشت یک دهه هنوز از سیستم تصفیه فاضلاب برخوردار نیست. فاضلاب‌های بسیار آلوده این کارخانه حدود ۱۰ سال است که در محیط و آن هم بالادست چاههای فلمن، تصفیه خانه باباشیخعلی و رودخانه زاینده رود رهاسازی و در حوضچه‌های غیر استاندارد جمع اوری می‌شود.

طی ده سال گذشته هشدار کارشناسان و پیگیری‌های قضایی در خصوص آلایندگی کارخانه اترک اصفهان موثر نبوده چرا که حتی مدیران این کارخانه در این مدت با بهانه‌های اقتصادی حاضر به نصب پکیج تصفیه فاضلاب و بازچرخانی آب نشده‌اند؛ این درحالی است که گفته می‌شود اترک در همان ابتدای فعالیت مجوز زیست محیطی را نیز دریافت کرده است.

اگر در اینترنت جستجو کنید این کارخانه به دلیل بازیافت کاغذهای باطله خود را دوستدار محیط زیست معرفی کرده در حالی که رفتار متناقض مدیران اترک در برابر حفظ محیط زیست و خودداری ۱۰ ساله آنها از ساماندهی وضعیت فاضلاب خطرناک این کارخانه، خلاف این ادعا را ثابت کرده است.

برخی معتقدند اعمال فشار بر این واحد صنعتی معضلات اجتماعی از جمله بیکاری جمعیت زیادی از افراد را در پی دارد اما بد نیست سایر جنبه‌های اجتماعی از جمله مشکلات زیست محیطی و بهداشتی و تاثیر آن بر کیفیت زندگی مردم را نیز در نظر گرفت.

برای درک بهتر فاجعه زیست محیطی در شهرک صنعتی فولاد زرین شهر یک بازدید میدانی کافی است؛ منهول فاضلاب کارخانه اترک در فاصله حدود یک کیلومتری این کارخانه قرار داده شده، فاضلاب با خروج از این منهول و گذر از آبراهه‌های غیر عایق به حوضچه اول می‌رسد، سرریز حوضچه اول نیز در حوضچه‌های دوم و سوم و چهارم موسوم به حوضچه تبخیری تخلیه می‌شود. این حوضچه‌ها عایق نیستند و به دلیل نفوذپذیری بسیار بالای جنس خاک این منطقه، مانداب‌های بسیار آلوده به منابع آب زیر زمینی می‌رسد.

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود - 7

بویی بسیار مشمئزکننده ترکیبی از بوی گوگرد و فاضلاب انسانی فضای آن منطقه به ویژه محدوده منهول فاضلاب و حوضچه‌ها را فرا گرفته است، حوضچه اول صحنه‌ای است از مانداب‌های کف آلود، نیزارها، هجوم حشرات مختلف و بویی که به انسان احساس خفگی می‌دهد. تا چشم کار می‌کند پوشش گیاهی منطقه از بین رفته و جای آن را ته نشین‌های فاضلاب و نیزارهای سوخته گرفته است. در این میان ردپایی ازچرای گوسفند و دام نیز به چشم می‌خورد؛ دیدن این صحنه لحظه‌ای را تداعی می‌کند که گوسفند از همه جا بی خبر از این فاضلاب آلوده می‌آشامد.

وضعیت در حوضچه‌های دوم و سوم نیز به مراتب بدتر است، البته به علت باز و بسته شدن خروجی منهول در بازه‌های زمانی مختلف در طول روز، شدت حجم آب به سمت پایین دست کمی کاهش یافته است و در حوضچه چهارم ماندابی شبیه به شیرابه غلیظ و بدبو را می‌توان دید. در پایین دست حوضچه چهارم درختان بید و کاج کاشته شده که از مانداب حوضچه چهارم آبیاری می‌شوند.

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود - 10

به گفته کارشناسان در صنایع تولید کاغذ از چوب و یا کاغذهای باطله فاضلاب بسیار آلوده‌ای تولید می‌شود، زیرا فاضلاب این واحدها به طور عمده حاوی مواد آلی، نوسانات ph، مواد جامد، فلزات سنگین، مواد سمی با ترکیبات شیمیایی پیچیده، آمونیاک، چربی و روغن، فنل‌ها، سولفیت‌ها، ازت، فسفر، مواد محلول، کلیفرم‌ها، رنگ و کدورت است.

نتایج نمونه برداری‌های مختلف از حوضچه‌های جمع آوری فاضلاب و آبراهه پایین دست حاکی از وجود مقادیر بیشتر از حد مجاز و خارج از استاندارد پارامترهای کیفی از جمله نیترات، BOD، COD و آلودگی میکروبی در پساب این کارخانه است به تازگی نمونه گیری میکروبی از منهول خروجی کارخانه نیز نشان داده که میزان کلیفرم مدفوعی بیش از حد مجاز نیز در فاضلاب این کارخانه وجود دارد که در حوضچه‌ها تخلیه و جمع آوری می‌شود.

براساس آمار حدود ۲۵ درصد از کل فاضلاب چهار حوضچه‌ تبخیر می‌شود و درصد زیادی از آن با سرریز حوضچه‌ها در یک مسیر آبراهه به سمت رودخانه زاینده رود می‌رود و بخشی نیز به منابع آب زیرزمینی نفوذ می‌کند.

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود - 14

اینکه گفته می‌شود کارخانه اترک با این همه آلودگی مجوز زیست محیطی دارد کمی تامل برانگیز است اما شاید بازیافت کاغذ باطله دلیل موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با صدور مجوز زیست محیطی برای این کارخانه بوده است. با این حال کارخانه خمیر و کاغذ اترک اصفهان به دلیل ناکارامدی تصفیه خانه فاضلاب از همان ابتدای فعالیت در لیست سیاه صنایع آلاینده این سازمان قرار گرفته است و پیگیری‌های قضایی این سازمان نیز تاثیری بر تغییر رویه فعالیت این کارخانه نداشته است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

طبق ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب جلوگیری از ورود آلودگی به منابع آب بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. سازمان حفاظت محیط زیست نیز می‌گوید رویکرد ما با صنایع آلاینده برخورد چکشی نیست بلکه کمک به این صنایع برای کاهش الودگی‌های زیست محیطی است.

از این رو شهریورماه امسال اجرای طرح مپسا سازمان حفاظت محیط زیست در اصفهان نیز کلید خورد؛ مپسا یا (مدیریت و پایش سیستمی آلاینده‌ها) طرحی برای کاهش صنایع آلاینده و تبدیل آنها به صنایع سبز است. به بیان ساده‌تر مشکل صنایع آلاینده در قالب این طرح به معاونت علمی و فناوری و دانشگاه‌های معتبر کشور اعلام می‌شود و سازمان حفاظت محیط زیست نیز به این صنایع برای انتخاب مجموعه علمی و توانمند مشاوره می‌دهد.

بر این اساس واحد علمی و فناوری برگزیده، یک برنامه مدیریت زیست محیطی و اجرایی به نام (EMP) برای واحد آلاینده صنعتی تهیه می‌کند که در قالب آن به مرور واحد صنعتی آلاینده به صنعت سبز تبدیل می‌شود.

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود - 20

با آغاز اجرای این طرح برای واحدهای صنعتی اصفهان، مدیران اترک نیز پس از یک دهه بلاخره از این طرح استقبال کردند، قرار بر این بود که اترک برای پیوستن به طرح مپسا مهرماه امسال در جلسه سازمان حفاظت محیط زیست شرکت کند؛ در همین ارتباط علی مریدی مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشکیل این جلسه با مدیران اترک به خبرنگار ایمنا می‌گوید: مدیران این کارخانه توجیه شده‌اند و مایل به همکاری هستند.

وی می‌افزاید: در جلسه‌ای که مهرماه تشکیل شد از سه دانشگاه شریف تهران، کرسی یونسکو در مدیریت آب و محیط زیست و دانشگاه شهید بهشتی دعوت کردیم و مسائل و مشکلات کارخانه اترک را شنیدند، توضیحات، مستندات و مشخصات فاضلاب این کارخانه نیز ارائه شد.

فرآیند کاهش آلایندگی اترک در هاله‌ای از ابهام

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اظهار می‌کند: دانشگاهیان طرحی پژوهشی برای حل مشکل این واحد صنعتی آماده کردند اماده کردند که شامل اصلاحات در فرآیند تصفیه، بهره برداری و بازچرخانی آب است که سبب کاهش مصرف آب این کارخانه می‌شود تا خروجی به محیط زیست نداشته باشد.

وی می‌گوید: این طرح پیشنهادی هم اکنون در سازمان حفاظت محیط زیست در حال بررسی و جمع بندی است تا در نهایت به کارخانه اترک اعلام کنیم با یکی از این سه دانشگاه وارد قرار داد شود.

مریدی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح برای کاهش الایندگی کارخانه اترک تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟ تصریح می‌کند: در حال حاضر نمی‌توان درخصوص کاهش آلایندگی صحبت کرد زیرا هنوز در مرحله پیشنهاد است و طراحی صورت نگرفته است.

وی ادامه می‌دهد: با انعقاد قرارداد کاهش آلایندگی کارخانه بر اساس برنامه زمان بندی پیگیری می‌شود، سازمان محیط زیست نیز بر این برنامه زمان بندی نظارت دارد که در اسرع وقت انجام شده و به نتیجه برسد. در حال حاضر نمی‌توان گفت که فرآیند کاهش الایندگی چه مدت طول خواهد کشید زیرا طراحی برنامه و اجرای آن زمان بر است.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه پیگیر رفع مشکل کارخانه اترک خواهیم بود، خاطرنشان می‌کند: در ماههای آینده گزارشی از فرآیند اقدامات این واحد صنعتی ارائه خواهیم کرد.

کارخانه کاغذسازی «اترک» متهم بزرگ ورود آلاینده‌ها به زاینده رود - 29

به گزارش خبرنگار ایمنا، کارخانه خمیر و کاغذ اترک یکی از صنایع آب بر محسوب می‌شود؛ حق آبه مجاز این کارخانه ۴۵ لیتر در ثانیه است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد به رغم نصب کنتور هوشمند میزان برداشت آب در برخی موارد به ۶۰ لیتر در ثانیه نیز می‌رسد. این در حالی است که دبی فاضلاب این صنعت نیز به میزان ۴۵ لیتر بر ثانیه از طریق منهول‌های مختلف به چهار حوضچه خاکی منتقل می‌شود.

طرح‌های پیشنهادی دانشگاهیان در قالب طرح مپسا برای کاهش آلایندگی و بازچرخانی آب این واحد صنعتی در حالی ارائه شده است که در ده سال گذشته تاکید و پیگیری‌های کارشناسان و مسئولان آب منطقه‌ای و اداره کل محیط زیست استان اصفهان نیز نصب پکیج فاضلاب و بازچرخانی (Reuse) آب مصرفی بوده است که مدیران ارشد اترک به بهانه‌های اقتصادی حتی از تمکین به قانون نیز سرباز زدند.

بیشتر بخوانید:چرا با آلودگی‌های بزرگترین کارخانه کاغذسازی اصفهان برخورد نمی‌شود؟رویکرد محیط زیست در برابر صنایع آلاینده چکشی نیستفاضلاب کارخانه کاغذسازی کیفیت آب زاینده رود را تهدید می‌کند

گزارش از : ندا سپاهی - خبرنگار سرویس جامعه ایمنا کد خبر ۳۹۵۹۷۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

ماجرای زنگ ورزش و هوای آلوده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایلناایلنا21 ساعت قبل
شماری از کارکنان شرکت هواپیمایی کویت در اعتراض به محقق نشدن بخشی از مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و در محوطه فرودگاه کویت تجمع کردند. از قرار معلوم این اعتصاب از سوی سندیکای کارکنان شرکت هواپیمایی کویت ترتیب داده شد است. این سندیکا در ازای خطراتی مانند بیماری‌های واگیردار، سر و صدا، آلودگی و شب‌بیداری که کارکنان به دلیل ماهیت کار خود در معرض آنها قرار دارند، خواستار دریافت کمک‌هزینه یکسان برای همه کارکنان شرکت هواپیمایی شد. در حالی که شرکت هواپیمایی کویت اعلام کرد، پروازها در فرودگاه کویت تحت تأثیر اعتصاب مذکور قرار نگرفت و روند طبیعی خود را داشت، جابر العازمی (رئیس سندیکای کارکنان شرکت هواپیمایی) از لغو پنج تا شش پرواز در اثر این اعتصاب خبر داد. وی افزود: امروز در اولین اعتصاب خود موفق شدیم و امیدواریم که به اعتصاب دوم و سوم نرسیم، زیرا این اقدام خساراتی را برای شرکت هواپیمایی به بار خواهد آورد.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.

زندگی در اطراف «دریاچه ارومیه» از زاویه دید عکاس آلمانی (+عکس)

11+
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر