چالش‌ها و ظرفیت‌های روابط ایران - گرجستان/ آمریکا همچنان خباثت می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

چالش‌ها و ظرفیت‌های روابط ایران - گرجستان/ آمریکا همچنان خباثت می‌کند

خبرگزاری میزان- گرجستان به عنوان پل ارتباطی قفقاز با قاره اروپا و امکان استفاده از پتانسیل این کشور برای توسعه مناسبات اقتصادی با اتحادیه اروپا موجب لزوم توجه به آن در سیاست خارجی ایران است، اما تحرکات آمریکا مانع بزرگی در روابط تهران - تفلیس به شمار می‌رود. تاریخ انتشار: 07:03 - 18 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۵۶۷۳
چالش‌ها و ظرفیت‌های روابط ایران - گرجستان/ آمریکا همچنان خباثت می‌کند - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ گرجستان کشوری با جمعیتی نزدیک به چهار میلیون نفر و وسعتی به اندازه یک بیست و چهارم ایران، در منطقه قفقاز در دو دهه اخیر روند رو به رشد و توسعه‌ای را پشت سر گذاشته است.این کشور از اواخر قرن هجدهم تحت‌الحمایه روسیه تزاری بود. با انقلاب بلشویکی سال ۱۹۱۷ روسیه، گرجستان از فرصت استفاده و اعلام استقلال کرد، اما ارتش سرخ در سال ۱۹۲۱ به این کشور حمله و به مدت ۷۰ سال گرجستان تبدیل به یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی شد. با فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، در نهایت گرجی‌ها موفق شدند به استقلال دست یابند.

اما موتور توسعه گرجستان با روی کار آمدن میخایل ساکاشویلی در نوامبر سال ۲۰۰۳ روشن شد. ساکاشویلی مبدع تحولات فسادزدایی بود. تا پیش از آن پلیس گرجستان یکی از نهاد‌های فاسد این کشور به شمار می‌رفت اما انحلال ساختار پلیس و جایگزین شدن نیرو‌های قبلی با نیرو‌های جوان آموزش دیده، موجب شد تا پلیس گرجستان رتبه نخست جهان را در نداشتن فساد کسب کنند.

این کشور که در قالب نظام نیمه‌ریاستی اداره می‌شود، عرصه فعالیت احزاب گوناگونی است که همه بر یک اصل و آن تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا اتفاق نظر دارند. در همین راستا گرجی‌ها تلاش دارند استاندارد‌های اتحادیه اروپا را رعایت کنند. همچنین بحث عضویت در ناتو از دیگر اصول سیاست خارجی گرجستان است. این مساله و البته نگرانی‌ها نسبت به بقای سیاسی کشور، موجب شده است تا سران گرجستان راهبرد «تکیه به یک طرف» را پیش بگیرند؛ در واقع آن‌ها سعی دارند نظر موافق آمریکا را به هر نحوی جلب کند.

این سیاست در دو دهه اخیر موجب شد تا نسل جوان گرجستان یعنی افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله، شیفته غرب باشند در حالی که نسل قدیمی که دوره شوروی را دیده‌اند، مخالف غرب‌گرایی افراطی هستند.

اهمیت گرجستان در سیاست خارجی ایران

ایران با گرجستان مرز مشترک ندارد. اما اشتراکات تمدنی، فرهنگی و … میان دو کشور موجب شده است پتانسیل برقراری روابط دوستانه فراهم باشد. بین ۲ تا ۲۵۰۰ کلمه مشترک بین دو زبان فارسی و زبان گرجی وجود دارد. همچنین در نتیجه لشکرکشی‌های صفویان به منطقه گرجستان، بیش از ۳۰۰ هزار گرجی وارد ایران و در اینجا ساکن شدند. این افراد که امروزه تحت عنوان ایرانی‌های گرجی‌تبار شناخته می‌شوند در استان اصفهان و شهر فریدون‌شهر زندگی می‌کنند.

اما مناسبات تهران - تفلیس تا سال ۲۰۰۶ در حالت انجماد و رکود قرار داشت. در واقع اگرچه گرجستان در شرایط کنونی، اهمیت راهبردی برای کشورمان ندارد اما این کشور همواره بخشی از صحنه معادلات ژئوپلتیک قفقاز و دریای است که نمی‌توان آن را در آینده نادیده گرفت.شروع برخی ارتباطات سیاسی به تحریم‌های شدید اقتصادی روسیه علیه گرجستان در سال ۲۰۰۶ برمی‌گردد. روسیه در زمان آن سال قیمت گاز صادراتی خود را از ۱۱۰ دلار در هر مترمکعب به ۲۳۰ دلار افزایش داد که در نهایت منجر به قطع گاز شد. در مقابل، ایران برای کمک به گرجی‌ها به این کشور گاز صادر کرد تا زمستان آن سال سپری شود.

به رغم نیاز گرجستان به منبع مطمئن انرژی و همان طور که اشاره شد، وجود زمینه‌های تقویت مناسبات با ایران، اما عواملی در این میان مانع شده‌اند.بیشتر بخوانید|اوراسیا؛ گذرگاهی برای عبور از فشار غرب/ از منطقه‌گرایی تا مقابله با تحریمبهرام امیراحمدیان استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل قفقاز در گفت‌وگو با خبرنگار میزان در این باره گفت: «در مناسبات تهران - تفلیس دو عامل سرنوشت‌ساز است: یکی روابط خیلی نزدیک گرجستان با اتحادیه اروپا و دیگری روابط نزدیک ایران با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا. این دو عامل نقش واگرا دارند. از سویی باید به تاثیر نقش‌آفرینی آمریکا نیز اشاره کرد.»

با توجه به رویکرد خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، شاید بتوان گفت آمریکا مهمترین مانع در تقویت روابط با گرجستان باشد. نگاه سران گرجی به آمریکا به عنوان شریک راهبردی، موجب شده است تا حساسیت‌های زیادی در نوع تعاملات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با ایران اعمال شود.

در همین حال گرجستان نگران آن است که ایران نیز در همراهی با روسیه و اخیرا نیز سوریه، استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی که در نتیجه جنگ سال ۲۰۰۸ اعلام خودمختاری کردند را به رسمیت بشناسد.

به رغم وجود مشکلات سیاسی مذکور که بعضا بر پایه سوء ظن شکل گرفته است، لازم به ذکر است در صورت تقویت مناسبات، دو کشور می‌توانند از منافع اقتصادی بهره‌مند شوند. گرجستان منبع اصلی دسترسی به دریای سیاه و اتصال منطقه قفقاز به اروپای شرقی است.

امیراحمدیان در این باره خاطر نشان کرد: «ایران علاقمند است کریدور اقتصادی از خلیج فارس به منطقه قفقاز و سپس دریای سیاه متصل شود. حلقه ابتدای و نهایی این کریدور هم ایران و گرجستان هستند. مباحث تئوریک این طرح نیز مشخص شده است اما به دلیل گرایشات احزاب گرجی به غرب و از طرفی، شرایط تحریمی ایران، فعلا به منصه ظهور نرسیده است. در صورت راه‌اندازی این خط ارتباطی، امکان تبادلات تجاری ایران، گرجستان و دیگر کشور‌ها مسیر، افزایش می‌یابد.»

در این صورت ایران نیز می‌تواند تبدیل به یکی از تامین‌کنندگان گاز گرجستان و اروپای شرقی شود. همچنین در زمینه صادرات برق، در آبان سال ۱۳۸۵ موافقت‌نامه اجرایی دوجانبه برای انتقال برق از مسیر ارمنستان به گرجستان که با حضور وزرای نیروی دو کشور به امضا رسید تاکنون شکل اجرایی به خود نگرفته است. در صورت محقق شدن این موافقت‌نامه ایران قادر خواهد بود به شبکه برق اتحادیه اروپا متصل و امکان تبادل انرژی الکتریکی را به دست آورد. به نظر می‌رسد مشکل اساسی در عدم تحقق این پروژه، فشار‌های آمریکا به جمهوری آذربایجان و ارمنستان است. همچنین گمان می‌رود گرجی‌ها نیز مایل نیستند شریک راهبردی خود را از این بابت ناراحت کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مبادلات ۲۵۱ میلیون دلاری

در حال حاضر حجم مبادلات تجاری ایران و گرجستان، از ۱۲۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به ۲۵۱ میلیون دلار رسید که این رقم با ۲۳ درصد افزایش در سال جاری میلادی در شش ماهه نخست، ۱۲۱ میلیون دلار گزارش شده است. این در شرایطی است که به دلیل تحریم‌ها مراودات بانکی مقدور نیست و برای تحقق این میزان مبادلات اقتصادی، ابزار‌های پیچیده‌ای به کار گرفته شده است.

با این حال چشم‌انداز تقویت روابط ایران با گرجستان با وجود نداشتن مرز مشترک، افزایش حجم تبادلات تجاری است. در همین رابطه در سال ۲۰۰۹ رژیم لغو روادید میان دو کشور به امضا رسید که در سال ۲۰۱۳ گرجستان آن را به صورت یکطرفه ملغی اعلام کرد، اما دوباره از سال ۲۰۱۶ لغو روادید اجرایی شد.

صنعت تروریسم یکی از عواملی است که می‌تواند در بهبود مناسبات دو کشور موثر باشد. طبق اظهارات جواد قوام شهیدی سفیر کشورمان در تفلیس در سال ۲۰۱۵، از ایران ۲۵ هزار نفر به گرجستان سفر کردند. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۲۹۱ هزار نفر رسید و در ماهه اول سال جاری میلادی هم عدد ۱۰۹ هزار نفر اعلام شده است.

یکی از دلایل افزایش سفر‌های توریستی ایرانیان به گرجستان، تلاش برای کسب اقامت دائم این کشور به امید زمانی که گرجستان عضو اتحادیه اروپا شود. طبق قوانین کنونی گرجستان هر کسی خانه‌ای به قیمت حداقل ۳۵ هزار دلار خریداری کند می‌تواند تقاضای اقامت موقت یکساله کند که این مدت قابل تمدید است. صاحبان شرکت‌هایی که مالیات‌های خود را پرداخت کرده، ایجاد اشتغال و گردش مالی مناسبی داشته باشند هم می‌توانند درخواست اقامت موقت کنند.

براین اساس کسانی که ۵ سال اقامت موقت گرجستان را دریافت کرده باشند می‌توانند درخواست اقامت دایم بدهند. اما حق حاکمیت گرجستان این امکان را برای دولت این کشور باز گذاشته است که بعد یکسال و یا حتی در میانه همان یکسال، اقامت موقت را ملغی کند.

چالش‌های روابط ایران و گرجستان

مهمترین چالش بحث نفوذ آمریکا در روابط دو کشور است. آمریکا یکی از بزرگترین سفارت‌خانه‌های خود را در تفلیس بنا کرده است و با به کارگیری متخصصین حوزه‌های مختلف توصیه‌های خود را به دولت گرجستان ارائه می‌دهند. این توصیه‌ها طیف وسیعی از موضوعات حتی مباحث کشاورزی و شیوه مبارزه با آفات گیاهی را نیز شامل می‌شود.

از سویی، به دلیل خصومت میان تفلیس و مسکو، سران گرجستان نگران هستند هرگونه دوری از آمریکا موجب دست‌اندازی و یا مداخله روسیه در امور این کشور شود.

چالش بعدی مربوط به وضعیت داخلی ایران است. نبود طرحی استراتژیک با تقسیم‌بندی اهداف به سه شکل کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت. واقعیت آن است به دلیل حجم کوچک اقتصاد گرجستان، برای مثال سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری در این کشور آثار به مراتب بیشتر و بهتری از سرمایه‌گذاری به همین میزان در کشور‌هایی با اقتصاد بزرگ دارد. در همین رابطه لازم است رویکرد یکپارچه‌ای در میان مقامات کشورمان در قبال مسائل گرجستان اتخاذ شود و اظهارات غیردیپلماتیک مطرح نشود.

چالش سوم به بحث توریست‌ها مربوط است. طبق توافق صورت گرفته اتباع ایرانی و گرجی می‌توانند به مدت ۴۵ روز بدون دریافت ویزا، به این کشور‌ها سفر کنند. اما ناآگاهی از قوانین گرجستان و سوء استفاده برخی از ایرانیان از شرایط گرجستان در قالب راه‌اندازی صرافی‌های غیرقانونی، فرار‌های مالیاتی و جعل مدارک هویتی موجب شده است تا مشکلاتی به وجود آید.

در همین رابطه افزایش تقاضا برای خرید ملک در گرجستان از سوی ایرانیان نیز موجب بروز مسائلی شد. طبق آمار در سال ۲۰۱۶، ایرانی‌ها ۱۵۳ خانه خریدند. این رقم در سال ۲۰۱۸ به دو هزار و ۱۹۷ مورد رسید. هدف اکثر این افراد کسب تابعیت گرجستان به امید پیوستن این کشور به اتحادیه اروپاست. اما انچه در قبال خرید ملک عاید آن‌ها می‌شود اقامت موقت یکساله‌ای است که تضمینی بر تمدید یا عدم لغو آن از سوی دولت نیست.بر این اساس تاکنون تعداد اشخاصی که توانستند تابعیت دائم گرجی بگیرند ۲۰ نفر هم نیست. ضمن آنکه احتمال تغییر قوانین گرجستان برای کسب تابعیت دائم در آینده وجود دارد و مهمتر آنکه پروسه زمانی پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا شاید حداقل ۱۵ سال زمان ببرد. زیرا اولویت اتحادیه اروپا در حال حاضر بررسی وضعیت کشور‌های اروپای شرقی است.

متغیر‌های همفزایی میان ایران و گرجستان

همان طور که اشاره شد اشتراکات فرهنگی و زبانی می‌تواند تسهیل‌گر روابط دو کشور باشد. وجود ایرانیان گرجی تبار در ایران که در فریدون‌شهر استان اصفهان ساکن هستند نیز موثر است. زیرا این افراد برای گرجی‌ها اهمیت دارد چنانکه ساکاشویلی پس از رسیدن به ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۳، در اولین سفر به ایران از این شهر و مردمانش دیدن کرد.

ترسیم دورنمای منافع اقتصادی ار طریق ایجاد پیوند‌های حمل و نقل کالا در کریدور شمال-جنوب یکی دیگر از عوامل موثر در نزدیک شدن دو کشور است.

در این راستا امیراحمدیان کارشناس مسائل قفقاز به میزان گفت: «برای بهبود مناسبات می‌توانیم از طریق مطبوعات، نشست‌های دانشگاهی و حتی پارلمانی زمینه نزدیک دو کشور را فراهم کنیم. اگرچه امروز در حوزه مبادلات بانکی محدودیت‌هایی وجود دارد، اما برقراری روابط در زمینه حمل و نقل می‌تواند به نفع دو طرف باشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
افزایش قیمت بنزین در روزهای اخیر و انتشار اخباری مبنی بر بازتوزیع درآمدهای حاصل از افزایش قیمت این حامل انرژی از چند منظر قابل بحث و بررسی است. از منظر اقتصاددانان ایرانی که به‌طور نظری طرفدار لیبرالیسم اقتصادی هستند؛ اگرچه از منظر عملی و سیاسی از روش‌های شفافیت‌گریز و رانتی حمایت می‌کنند، هرگونه پرداخت نقدی به مردم، گداپروری و در حکم کفرگویی است. در این رویکرد؛ پرداخت یارانه به مصرف که بدترین نوع پرداخت یارانه و در حکم نابود کردن منابع باارزش ملی است خطرناک نیست، اما پرداخت یارانه مساوی به همه افراد باعث از بین رفتن کارآمدی و تنبل شدن مردم است. مالیات پیشرفته، از طریق تقویت تقاضای موثر، موجب رشد بیشتر هم می‌شود. نتیجه اینکه، برای برون رفت از رکود بی‌سابقه کنونی که در سال جاری میلادی اقتصاد ایران را ۹٫۵ درصد کوچکتر خواهد کرد، افزایش پرداخت نقدی به مردم می‌تواند به افزایش تقاضای موثر کمک کند و ضمن کاستن از موجودی انبار شرکت‌ها؛ از اضافه ظرفیت تولید معطل مانده تولیدکنندگان بکاهد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
بسیاری از اقتصاددانان تنها ابزار حل این معضل را از بین بردن این فاصله یا حداقل کاهش منطقی آن می‌دانند. بماند که مصرف بی رویه سوخت در کشور علاوه بر زیان‌های مادی، مسائل زیست محیطی نیز دارد. البته برخورد جدی و قانونی با اغتشاش گران و برهم زنندگان امنیت جامعه وظیفه دیگر تمام دستگاه‌ها و صدا و سیماست. ۸ – عده‌ای از مردم می‌گویند مگر دستمزد و حقوق ما به دلار است که قیمت بنزین را به دلار محاسبه می‌کنند، چرا خودروسازان خودرو‌های کم مصرف و غیربنزینی تولید نمی‌کنند. تلاش تک تک مسئولان برای حفظ اعتماد و اطمینان مردم به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی باید در اولویت و صدر اقدامات همه قوا، کارگزاران، مدیران و تمامی مسئولان کشور قرار گیرد.
شاناشانا16 ساعت قبل
وی ادامه داد: اصلاح قیمت بنزین به عنوان بخشی از قانون هدفمندی یارانه‌ها و بازگشت اختلاف قیمت به جیب مردم تا حدی تورم را جبران می‌کند. سعادت عنوان کرد: اصلاح قیمت بنزین با هدف اصلاح الگوی مصرف و برای جلوگیری از قاچاق و رانت‌خواری که تورم را نیز به دنبال دارد، ضروری است، اما می‌توان با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و بازگرداندن تفاوت قیمت‌ها به جیب مردم، معیشت آنها را بهبود بخشید. وی ابراز کرد: اکنون با طرح جدید، قیمت بنزین افزایش نیافته، بلکه به قیمت واقعی خود نزدیک شده است، اما همراه با واقعی شدن قیمت سوخت باید قیمت کالاهای مکمل و مرتبط با سوخت تغییر کند و حتی در مواردی کاهش یابد. عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه سمنان یادآور شد: همراه با اصلاح و افزایش قیمت بنزین باید کالاهایی مرتبط با آن مانند قیمت خودرو کاهش یابد و ضرورت دارد این مهم مدنظر مسئولان قرار گیرد. براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از روز بیست و چهارم آبان ۹۸، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵ هزار ریال، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای هر لیتر ۳۰ هزار ریال و بنزین سوپر هر لیتر ۳۵ هزار ریال محاسبه می‌شود.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.
خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
اسدالله نژاد گفت: با توجه به انباشت مرغ، مرغداران در فروش هر کیلو مرغ با زیان یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ تومانی روبرو هستند. حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور درباره آخرین وضعیت بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۴۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. وی افزود: هم اکنون بخشی از میزان تولید در واحد‌های مرغداری انباشت شده که همین امر موجب شده قیمت مرغ از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار پایین‌تر باشد و به عبارت دیگر مرغداران در فروش هر کیلو مرغ با زیان یک هزار تا یک هزار و ۲۰۰ تومانی روبرو هستند. نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با اشاره به دلایل انباشتگی مرغ در واحد‌های مرغداری گفت: با توجه به تولید بالا و نبود کشش بازار، مقداری مرغ در واحد‌های مرغداری انباشت شده است، از این رو از پشتیبانی امور دام انتظار می‌رود که به جای واردات مرغ به منظور ذخایر استراتژیک بنابر مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار از مرغداران مرغ مازاد را خریداری کنند. اسدالله نژاد در پایان درباره آینده قیمت مرغ در بازار گفت: با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده تغییری نداشته باشد.
مهرمهر16 ساعت قبل
زخم دورانی برای التیام می‌خواهد و نمی‌توان آن را یک‌شبه نیشتر زد و انتظار داشت از فردا زخم خوب شده باشد. سخنان مردم استان سمنان این روزها مشابه است، همگی ترس و دلهره گرانی دارند اما از سوی دیگر معتقد هستند که دولت باید مدیریت بهتری بر وضعیت داشته باشد تا بازار دچار مشکلات بیشتری نشود. در این روزهای دشوار اما باید دید عملکرد دولتمردان در استان سمنان در حوزه نظارت بر بازار، اقلام مصرفی و … چطور است. عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان نیز در تنها واکنش رسمی از روز شنبه تاکنون گفته است: در صورت نیاز به هرگونه افزایش قیمت در هر بخش، اصلاح و افزایش قیمت صرفا با انجام اقدامات کارشناسی و تنها توسط ستاد تنظیم بازار استان انجام خواهد شد. در هر صورت باید دید در روزهای آتی مسئولان استان سمنان در کنترل شرایط بازار تا چه میزان موفق خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس8 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین15 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری16 دقیقه قبل