دریاچه‌ای که معجزه کویر شد/ لوت گردشگران را غافلگیر کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی

دریاچه‌ای که معجزه کویر شد/ لوت گردشگران را غافلگیر کرد

مهرخبرگزاری مهر |
کرمان – پدید آمدن دریاچه ای در مجاور گرمترین نقطه جهان این روزها گردشگران را غافلگیر کرده به طوریکه این پدیده به یکی از اصلی ترین مکان های گردشگری کرمان تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کویر لوت چند سال قبل به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران ثبت جهانی شد اما عملا بعد از ثبت جهانی این اثر از سوی مسئولان برای معرفی مناسب و جذب گردشگر در قد و قواره یک اثر جهانی اتفاق خاصی روی نداده است و همچنان این جاذبه‌های کویر است که باعث می‌شود مردم و گردشگران به سمت کویر بروند اما دریغ از برنامه مناسب و ایجاد جاذبه رفاهی مناسب، تنها اتفاقی که در این مناطق روی داده است ایجاد مراکز بومگردی است که در این خصوص هم مردم محلی مهمترین نقش را دارند.

این روزها فصل گردشگری در لوت آغاز شده است و گرمترین نقطه زمین که دمای ۷۲ درجه سانتیگراد را ثبت کرده است با کلوتها، نبکاها، بلند‌ترین تپه‌های شنی جهان، آسمان پر ستاره و البته رودخانه دائمی شور دلبری می‌کند.

تورهای گردشگری یکی پس از دیگری وارد کویر شهداد می‌شوند اما در میان همه کاستی‌های این اثر ثبت جهانی و مشکلاتی که به جهت تخریب جاده نهبندان – شهداد ایجاد شده و اخلال در ورود گردشگر از سوی خراسان جنوبی و رضوی و بخش شمالی سیستان و بلوچستان به این منطقه، کویر آنقدر غیر قابل پیش بینی و زیباست که ورود گردشگران به لوت متوقف نشده است.

این روزها عکسها و فیلم هایی از یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی جهان در کویر لوت منتشر شده که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

ایجاد دریاچه‌ای چند هکتاری در میانه کلوت‌ها نفس را در سینه هر بیننده‌ای بند می‌آورد.

کافی است ۵۰ کیلومتر از سمت شهر تاریخی شهداد به سمت کلوت‌ها حرکت کنید در میانه راه در کویری که به جز رودخانه شور هیچ آبی در آن یافت نمی‌شد در آغوش کویر دریاچه‌ای مواج ایجاد شده است که در میانه آن کلوتها سر از خاک بیرون آورده‌اند.

ایجاد تورهای گردشگری برای بازدید از دریاچه

حالا در شهر کرمان شاهد راه اندازی تورهای گردشگری با عنوان تفریح در کرانه دریاچه جوان هستیم.

نام «جوان» از سوی مردم بر روی این دریاچه نوظهور گذاشته شده و زیبایی کویر رو دو چندان کرده است.

سکوت میراث فرهنگی

اما آنچه که بسیار عجیب است سکوت کامل میراث فرهنگی کرمان در زمینه پدیده امدن این دریاچه زیباست که می‌تواند در جذب گردشگر به استان کرمان تاثیر قابل توجه بگذارد.

دریاچه‌ای که با وجود تبخیر در طول تابستان اما خشک نشده و با آغاز فصل بارندگی امکان گسترده‌تر شدن آن بیشتر نیز شده است.

دریاچه جوان پدیده عصر جدید گردشگری ایران است

حجت سادات یکی از فعالان گردشگری در استان کرمان است که در گفتگو با مهر می‌گوید: پس از سیلاب‌های ابتدایی سال جاری و تخریب حدود ۴۰ کیلومتر از جاده شهداد - نهبندان اتفاقی عجیب در قلب کویر افتاده و در فاصله ۵۰ تا ۶۰ کیلومتری شهر شهداد یک دریاچه در میانه کلوت‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: عامل اصلی ایجاد این دریاچه طغیان رودخانه شور بوده و نکته اصلی این است که جریان رودخانه شور هیچ گاه قطع نمی‌شود و پس از جاری شدن از ارتفاعات خراسان جنوبی این رودخانه در انتهای کویر در جنوب لوت در استان کرمان آرام می‌گیرد.

وی افزود: حجم آب دریاچه بسیار زیاد است اما درصد بالایی نمک در این آب‌ها وجود دارد و تنها می‌تواند جنبه گردشگری داشته باشد.

خبری: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

سادات افزود: حجم زیاد آبهای باران در گود‌ترین بخش کلوت جمع شده و برخی نام معجزه کویر به آن داده‌اند و برخی به آن دریاچه جوان و یا معجزه کویر می‌گویند.

این فعال گردشگری گفت: این دریاچه به حدی بزرگ است که موجب ایجاد موج می‌شود و پرندگان مهاجر را نیز به خود جذب کرده و وسعت قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: این دریاچه یکی از زیباترین پدیده‌های عصر جدید در استان کرمان و حتی گردشگری ایران و جهان محسوب می‌شود که باید به گردشگران جهان معرفی شود.

محمد جهانشاهی، یکی از فعالان گردشگری در استان کرمان است که به خبرنگار مهر می‌گوید: کویر لوت از بی نظیر‌ترین مناطق گردشگری محسوب می‌شود که نمونه آن در جهان یافت نمی‌شود و دقیقا همین مساله نیز موجب شده کویرولت ثبت جهانی شود.

وی افزود: عملا شاهد وجود پدیده‌های بی نظیری در کویر لوت هستیم که شامل کلوت‌های شهداد، نبکاها، بلندترین تپه‌های شنی، رودخانه شور، گرمترین نقطه زمین، رودخانه شور و صدها دره و پدیده‌های منحصر به فرد از جمله این پدیده‌ها باشند.

گردشگری در کرمان تقویت شود

جهانشاهی با اشاره به اینکه می‌توان صنعت گردشگری را در کرمان به عنوان مهمترین عامل ارزآوری و توسعه اقتصادی در نظر گرفت که کویر لوت در این زمینه نقش قابل توجهی دارد.

وی با اشاره به ثبت جهانی هفت اثر در استان کرمان بیان کرد: کویر لوت همیشه جاذبه‌های زیبا و جدیدی را پیش روی گردشگران قرار می‌دهد و می‌توان از ان به عنوان یک پتانسیل جدی استفاده کرد.

وی گفت: کویر لوت سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان را فرا می‌گیرد اما ۷۰ درصد زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری کویر در این منطقه قرار گرفته است.

اما این دریاچه موجب ایجاد مناطق باتلاقی بسیار خطرناک نیز شده و به گردشگران توصیه می‌شود به هیچ عنوان بدون آگاهی و بی پروا در کرانه‌های دور این دریاچه حضور نیابند و از شنا کردن در این دریاچه به شدت پرهیز کنند.

یکی از گردشگران و کویرنوردان به نام حسین ابراهیمی می‌گوید: رودخانه شور پس از طی کردن مسیر طولانی در کویر شور فرو می‌رود بطوریکه در برخی از مناطق کویر با وجود اینکه به نظر می‌رسد فقط کویر وجود دارد در عمق نیم متری با دریاچه‌ای باتلاقی و زیر زمینی مواجه می‌شوید که در صورت نا آشنایی با این مکان امکان دارد خودروهای گردشگران در آن گرفتار شود.

وی گفت: همین اشباع شدن زمین در گودترین نقطه زمین موجب شده آب‌های ناشی از بارندگی در زمین فرو نروند در سطح زمین باقی بمانند که در صورت بارندگی در سال جاری امکان گسترش و تقویت این دریاچه نوظهور بیشتر شود.

هر چند دریاچه جازموریان در جنوب کرمان به دلیل سد سازی و استفاده نا به جا از منابع آبی در بالا دست و خشکسالی از بین رفته است اما حالا دریاچه‌ای جدید در شمالی استان کرمان ایجاد شده که حداقل در بخش گردشگری می‌تواند تاثیر گذار باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هنرنمایی بانوی نقاش در خلق جذاب‌ترین طراحی‌های سه بعدی روی دست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، طراحی یکی از جذاب‌ترین هنرهاست که البته طرفداران بسیاری دارد. تاکنون هنرمندان زیادی در دنیا بوده‌اند که با روش‌های خلاقانه، سبکی نو ایجاد کرده‌اند که هر یک به نوعی جالب توجه بوده است. یکی از این سبک‌های جذاب، طراحی سه بعدی است که خیلی زود توانست در میان هنرمندان و هنردوستان جای خود را باز کند. خاص‌ترین ویژگی این سبک، ملموس بودن آن است به طوری که در برخی موارد برای بیننده تشخیص آن از واقعیت مشکل است. به همین بهانه، در ادامه ویدئویی از مجموعه هنرنمایی یکی از نقاشان حرفه‌ای طراحی سه بعدی ارائه شده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
انتخابانتخاب1 روز قبل
احتمالات حکایت از آن دارند که جین فوندا؛ بازیگر سرشناس هالیوودی امسال جشن تولد هشتاد و دو سالکی خود را در زندان برگزار می‌کند. البته صحبت بر سر یک زندان واقعی است نه زندانی که در لوکیشن یک فیلم وجود داشته باشد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، جین فوندا یکی از چهره هایی است که اخیرا به علت اعتراضات خود به تغییرات اقلیمی حاشیه ساز شد. اکنون به نظر می‌رسد فوندا که در بازداشت موقت به سر می‌برد باید امسال در زندان تولد بگیرد. در این شرایط فوندا باید جشن تولد امسال خود را در زندان برگزار کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
ما دنبال بازارهایی بودیم که به طور مستمر جایگزین کشورهایی شوندکه در سال‌های اخیر ریزش گردشگران آن‌ها در ایران بیشتر بوده است. او ادامه داد: درحال حاضر بیشتر مطالعات و تمرکز بازاریابی گردشگری ایران علاوه بر کشورهای اروپایی، شبه قاره هند است. او ادامه داد: سوئیس یکی از کشورهایی بود که در سال‌های گذشته با وجود نوسانات سیاسی، همواره به ایران توریست فرستاده است، به اضافه این‌که مردم آن شناخت خوبی از ایران دارند. این سند چارچوب همکاری‌های دو کشور را مشخص می‌کند تا روابط و تعاملات گردشگری بین ایران و سوئیس منسجم‌تر شود. تجربیات گردشگری سوئیس و جایگاهی که گردشگری آن در درآمدزایی و اشتغالزایی این کشور دارد می‌تواند برای ایران مفید باشد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
ورزش به شما کمک می‌کند شاد و متعادل‌ زندگی کنید و از زندگی‌ بیشتر لذت ببرید. در ادامه، به ورزش‌هایی خواهیم پرداخت که گاردین به‌تازگی در مطلبی از تاثیر آنها در طول عمر یا به نوعی جلوگیری از مرگ زودهنگام گفته است. این تحقیقات نشان می‌دهد که دویدن صرف نظر از مدت و سرعت آن، می‌تواند احتمال مرگ زودهنگام را کاهش دهد. همچنین شنا به رشد مهارت‌های بدنی، شناختی و اجتماعی کودکان کمک می‌کند. ۵- پیاده‌روی سریعمطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که نشستن بیش از حد می‌تواند یک عامل برای مرگ زودهنگام باشد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شکیرا که یکی از سرشناس‌ترین خواننده‌های کلمبیایی جهان است در سال ۲۰۱۷ دچار خونریزی تارهای صوتی شد و در نتیجه برای مدتی طولانی دچار عدم توانایی خواندن شد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، شکیرا در گفتگو با گاردین گفت: "خوانندگی هویت من بود. شکیرا در مصاحبه جدید خود اشاره کرده که گاهی قادر به برقراری ارتباط با بچه‌های خود نبود. شکیرا که برنده سه بار جایزه گرمی شده است می‌گوید در دوران افسردگی خود به این فکر می‌کرده که شاید از دست دادن قدرت خواندن، نوعی امتحان و آزمون تقدیر است. این نخستین باری است که شکیرا با صراحت از محدودیت خود در خوانندگی و احساس افسردگی پس از این ماجرا صحبت کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر