۹۰ درصد قربانیان آتش‌سوزی بر اثر استنشاق دود کشته می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. حوادث
۹۰ درصد قربانیان آتش‌سوزی بر اثر استنشاق دود کشته می‌شوند

۹۰ درصد قربانیان آتش‌سوزی بر اثر استنشاق دود کشته می‌شوند

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
90 درصد قربانیان حوادث آتش‌سوزی در کشور بر اثر استنشاق دود کشته می‌شوند؛ در حالی‌که با رعایت استانداردهای حریق در ساخت و ساز ساختمان‌ها و از جمله استفاده از فن‌های مکنده مقاوم در برابر حریق، این رقم به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت.

محمود قدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی استان تهران، ضمن اشاره به این نکته که دود ناشی از آتش‌سوزی عامل اصلی مرگ در حوادث آتش‌سوزی است، اظهار داشت: «در فرآیند ساختمان‌سازی چهار مرحله طراحی، انتخاب مصالح، اجرا و نگهداری وجود دارد که سازندگان و ساکنان برای ایمن‌سازی یک سازه می‌بایست در هر کدام از این مراحل را طبق استانداردها و دستورالعمل‌های آتش‌نشانی انجام دهند. غفلت در استفاده از مصالح و تجهیزات مقاوم در برابر حریق، به خصوص فن‌های مکنده دود ناشی از حریق، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.»

وی در ادامه افزود: «فن مقاوم در برابر حریق یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که در زمان وقوع حریق برای حفظ جان ساکنان ساختمان باید فعال باشد. متاسفانه در نمونه‌های معمولی با افزایش حرارت هنگام آتش‌سوزی، کارایی تجهیزات به شدت افت می‌کند یا در مواردی فن‌ها اصلا عمل نمی‌کنند. چنانچه عملکرد فن مختل شود و دود در ساختمان بپیچد، ممکن است در کمتر از پنج دقیقه افراد حاضر در ساختمان دچار خفگی شوند که این موضوع در طبقات منفی ساختمان‌‌های بزرگتر، برای عملیات نجات دشواری ایجاد می‌کند و گاهی آن را غیرممکن می‌سازد.»

قدیری با اشاره به این موضوع که تا سال ۱۳۹۲ تولید محصولات ایرانی مقاوم در برابر حریق بسیار محدود بوده است، ادامه داد: «از آنجا که پس از صنایع نظامی، صنایع ایمنی از استانداردهای بالایی برخوردار هستند، آتش‌نشانی نیز در راستای حفظ جان و مال مردم، ضوابط سخت‌گیرانه‌ای برای استانداردسازی محصولات مقاوم در برابر حریق در نظر گرفته است که در نتیجه آن امروز برای بیشتر مصالح و تجهیزات مقاوم در برابر حریق کشور از واردات تقریبا بی نیاز شده است و بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی برای رقابت در بازارهای جهانی به سمت تولید تجهیزات و مصالح مقاوم در برابر حریق روی آورده‌اند. به عنوان مثال، همین فن اف 300 که تا سیصد درجه سانتی‌گراد در مقابل آتش مقاوم هستند، در ایران تولید می‌شوند.»

وی گفت: «اصطلاح ضدحریق که برخی تولیدکنندگان مصالح در مورد محصولات خود به کار می‌برند درست نیست، چراکه هیچ ماده‌ای، حتی سنگ هم نمی‌تواند در مقابل حرارت بالا کاملا مصون باشد. هر سازه‌ای در دمای مشخصی مقاومت خود را در برابر آتش از دست می‌دهد، حتی سازه‌ای مثل آهن هم ضدحریق نیست برای مثال اگر نگاهی به حادثه دلخراش پلاسکو داشته باشیم می‌بینیم که سازه‌ی فلزی بر اثر حرارت بالا مقاومت خود را از دست داد و منجر به آن حادثه تلخ شد. بنابراین بهتر است بگوییم از عبارت «مقاوم در برابر حریق» برای تجهیزات و مصالح ساختمانی استفاده کنیم. حالا هرچقدر این مصالح و تجهیزات مقاومت بالاتری در مقابل حریق داشته باشند، بیشتر ضامن ایمنی و سلامت ساکنان ساختمان‌هایی که طعمه‌ی حریق شده‌اند خواهند بود.»

وی همچنین تاکید کرد که «اولویت سازمان آتش‌نشانی در تایید مصالح و تجهیزات مقاوم در برابر حریق، کشور سازنده آن نیست بلکه کیفیت و برخورداردی از استانداردهای روز است. اما اینکه تولیدکنندگان ایرانی بتوانند با تولید دانش و بومی‌سازی فناوری وارد این عرصه شوند غرورآفرین و ارزشمند است. چراکه تجهیزات ایمنی علاوه بر استانداردهای اولیه نیازمند بازبینی و خدمات پس از فروش بلندمدت هستند که با توجه به بعد مسافت و در دسترس بودن، مسلما شرکت‌های ایرانی در ارائه چنین خدماتی از تولیدکنندگان خارجی جلوتر خواهند بود.»

در خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی در ایران

قدیری ادامه با اشاره به این موضوع که در سال حدود ۷۰۰ نفر بر اثر حوادث شهری مرتبط با آتش در ایران کشته می‌شوند ادامه داد: «علت اصلی این حوادث، عدم رعایت استانداردهای ابلاغ شده از سوی سازمان آتش‌نشانی در ساخت و سازها و همچنین فقدان آگاهی مردم از اهمیت رعایت نکات حتی جزئی در پیشگیری از خطر است. متاسفانه چون خبر قربانیان اینگونه حوادث به صورت پراکنده و موردی در رسانه‌ها مطرح می‌شود، افکارعمومی نسبت به آن حساس نمی‌شوند. اما برای مثال اگر حادثه‌ی ناگواری مثل سقوط هواپیما اتفاق بیافتد تمامی مردم و نهادها نسبت به آن واکنش می‌دهند و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند؛ این در حالی است که تعداد کشته‌های موردی بسیار بیشتر است و گاهی با رعایت موارد ایمنی ساده و استفاده از تجهیزات مقاوم در برابر حریق می‌توان بروز آن پیشگیری کرد.»

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی استان تهران افزود: «رسانه‌ها نیز در ترویج فرهنگ استفاده از مصالح و تجهیزات مقاوم در برابر حریق باید به صورت جدی نقش خود را ایفا کنند. چراکه این موضوع به سلامت و ایمنی جامعه مربوط می‌شود و ابعاد مسئولیت اجتماعی می‌تواند برای سازمان‌های رسانه‌ای ارزشمند باشد. آموزش و فرهنگ‌سازی در مورد نکات ایمنی و ارائه راه‌های پیشگیری از حوادث در رسانه‌ها می‌تواند نقش موثری در کاهش حوادث مربوط به آتش داشته باشد. چنانچه حساسیت مردم نسبت به استفاده از مصالح مقاوم در برابر حریق افزایش پیدا کند، سطح ایمنی شهری نیز به تبع آن افزایش پیدا خواهد کرد و رسانه از این رو باید خود را برای آگاه‌سازی مسئول بداند. همان طور که امیرکبیر گفته است، ما مسئول جهل مردم نیز هستیم.»

لازم به ذکر است که شرکت دمنده برای اولین بار در ایران موفق شده ‌است که با تولید مکنده‌های اف۳۰۰ گام مهمی در راستای تولید و تامین فن‌های مقاوم در برابر حریق بردارد. این فن‌ها علاوه بر قیمت بسیار مناسب‌تر نسبت به نمونه‌های اروپایی، از کیفیت یکسانی با این محصولات برخوردار هستند. شرکت دمنده برای آزمودن کیفیت محصولات خود، علاوه بر تاییدیه آتش‌نشانی و گواهینامه مرکز تحقیقات وزارت مسکن و شهرسازی، استانداردهای معتبر اروپایی را نیز اخذ کرده است.

انتشار محتوا:اخبار رسمی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از آتش زدن خودرو و بانک‌ تا زیر گرفتن مامور پلیس

تابناکتابناک20 ساعت قبل
برخی گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، تعداد کل معترضان و آشوبگران از شب جمعه تاکنون مجموعا ۸۷۴۰۰ نفر برآورد کرده که از این میزان حدود ۸۲۲۰۰ نفر مرد و ۵۲۰۰ نفر آن‌ها زن بوده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان صرفا در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشتند. با این حال برای بسیاری از آن‌ها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است. تصاویری که از ابعاد خسارت آشوبگران به اموال عمومی ثبت شده و نشان می‌دهد این ناآرامی‌ها چه جهت‌گیری یافته است.
فردا نیوزفردا نیوز8 ساعت قبل
در پی دریافت این خبر، بلافاصله ماموران کلانتری خلق آباد مشهد برای بررسی موضوع به محل اعلام شده واقع در پشت پمپ بنزین عزیمت کردند. آنان با مشاهده جسد خون آلود داخل یک گودال در نزدیکی روستای حاشیه جاده، مراتب را به قاضی علی اکبر صفائیان (قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه) اطلاع دادند. با حضور مقام قضایی و تیم تشخیص هویت و کارآگاهان پلیس آگاهی در محل کشف جسد، بررسی‌های قضایی در این باره آغاز شد. جسد خون آلود مربوط به دختر ۷ ساله‌ای بود که با وارد آمدن ضرباتی با جسم سخت کشته شده بود. بررسی‌ها در این باره بیانگر آن بود که دختر ۷ ساله در بازگشت از مدرسه ربوده شده و به قتل رسیده است.

عکس/ خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

26+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
ایلناایلنا23 ساعت قبل
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: ۱۱ هزار و ۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات به خسارت‌دیدگان بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده پرداخت شد. به گزارش ایلنا، سیدمحمد موسوی درباره اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت‌دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های خسارت‌دیده از سیل تا تاریخ بیستم آبان ماه امسال، از تعداد ۲۲۸ هزار و ۶۳۲ پرونده به مبلغ ۱۴۶۹۲ میلیارد ریال در کمیته‌های تخصصی شهرستان‌های استان‌های خسارت دیده از سیل پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شد و تعداد ۱۶۳ هزار و ۹۵۹ پرونده به مبلغ ۹۹۸۵ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است. او ادامه داد: از این مقدار، مبلغ ۷۵۵۴ میلیارد ریال برای ۱۲۱ هزار و ۹۲۸ پرونده به حساب خسارت دیدگان واریز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

روایت صاحب پمپ بنزین از آتش زدن پمپ بنزینش

تابناکتابناک17 ساعت قبل
روایت صاحب یک پمپ بنزین از جریان آتش زدن پمپ بنزینش را می‌بینید و می‌شنوید؛ پمپ بنزین خصوصی که بر اثر وقوع آتش سوزی و انفجار در آن، یکی از کارکنان آن سکته کرده و درگذشته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

شهردار ناحیه ۵ منطقه یک عزل شد

مهر5 دقیقه قبل

اقدامات پیشگیرانه منطقه۴ برای جلوگیری ازطغیان‌های احتمالی مسیل‌ها

مهر6 دقیقه قبل

نظارت مدیران ستادی بر شیوه فعالیت برف‌روبی

مهر8 دقیقه قبل

درمان سرطان دهانه رحم با نوعی داروی ضدبارداری

خبرآنلاین10 دقیقه قبل

همکاری وزارت محیط زیست آلمان برای حل مشکل پسماند خوزستان

ایسنا10 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین بازیکنان فصل؛ مهاجم پرسپولیس و هافبک تراکتور!

نود10 دقیقه قبل