چرا حسادت بین فرزندان به قتل منجر شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
چرا حسادت بین فرزندان به قتل منجر شد؟

چرا حسادت بین فرزندان به قتل منجر شد؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز-*رضا زیبایی: نگاهی روان‌شناسانه به ماجرای پسر ۱۸ ساله‌ای که چون والدینش برادر کوچکش را بیشتر از او دوست داشتند، همه اعضای خانواده‌اش را کشت

انتشار این خبر ناگوار که پسر ۱۸ ساله تهرانی، همه اعضای خانواده‌اش را به دلیل احساس حسادت به قتل رساند به سرعت در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و پر بازدید شد. در توضیح این خبر آمده است: پسر ۱۸ ساله‌ای که تصور می‌کرد والدینش برادر کوچکش را بیشتر از او دوست دارند، در اقدامی جنون آمیز تمام اعضای خانواده‌اش از جمله پدر، مادر و برادر ۱۳ ساله‌اش را به قتل رساند. (منبع خبر: ایسنا).

به همین بهانه و در ادامه، درباره شکل‌گیری حسادت با ریشه تبعیض بین اعضای خانواده به ویژه فرزندان نوجوان، چند نکته مطرح می‌شود تا والدین با آگاهی بیشتری به مدیریت این موضوع بپردازند.

علل به وجود آمدن احساس تبعیض در فرزندان

در شرایطی که دو یا چند کودک با هم زیر یک سقف زندگی می‌کنند، انگیزه‌های رقابتی معمولا تشدید می‌شود. خواهرها و برادرها به خصوص اگر از نظر سنی به هم نزدیک و جنسیت واحدی داشته باشند، احتمال رقابت و حسادت بین آن‌ها بیشتر است. آنان بر سر اسباب‌بازی، خوردن کیک، انتخاب کانال تلویزیون و حتی بر سر این‌که چه کسی در ردیف جلوی خودرو بنشیند و … با هم رقابت و البته گاهی هم حسادت می‌کنند.

والدین گاه سهوی و برخی اوقات عمدی، بین فرزندان خود تفاوت قائل می‌شوند که این باعث ایجاد احساس تبعیض در فرزندان می‌شود و این اتفاق، چند عامل اصلی دارد.

نداشتن آگاهی از دنیای ذهنی و روان شناختی فرزند

یک نوجوان برای همه چیز خود تعابیر بهترین و بی‌نقص‌ترین را قائل است. او می‌گوید من خوش‌فکرترین، کامل‌ترین، زیباترین، راستگوترین و … هستم. بنابراین به تبع آن در مقابل بی‌اعتنایی یا زیر سوال بردن این خصوصیات منحصر به فرد، به شدت واکنش نشان می‌دهد، واکنشی که ممکن است بروز کند یا نکند و متاسفانه تفاوت‌های فردی افراد در بیان یا بیان نکردن خود منجر به برخی درون‌ریزی‌های مکرر می‌شود و در نهایت نوجوان را پر از اضطراب، تنش، خشم، احساس تنهایی و ناکامی می‌کند. فرایندی که نه والد و نه خود نوجوان از آن اطلاع دقیقی ندارند. حال کافی است متغیری آشکارساز و شتاب دهنده، موجب بروز این انباره خشم شود که متاسفانه بسته به شرایط تربیتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، نحوه بروز این عوامل بسیار متفاوت خواهد بود. بد نیست بدانید همه نوجوانان به نوعی در دوره بحران هویت و گاه احساس تنهایی و درک نشدن قرار می‌گیرند. البته این دانایی، تجربه و مهارت والدین است که فرصت‌هایی ایجاد کنند تا نوجوان درباره آن‌ها در کمال امنیت صحبت کند و همچنین انرژی درونی خود را صرف تمرکز بر امور رشد دهنده و انسان‌ساز مثل ورزش، هنر، فراگیری حرفه‌های کاربردی، کمک به همنوعان و از همه مهم‌تر، پیشرفت تحصیلی کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

داشتن انتظار و توقعات اشتباه از نوجوان

یکی دیگر از دلایل تبعیض و سردی بین والد و فرزند، داشتن انتظارات و توقعات نابه جاست. نوجوانی که تا دیروز فقط درس خوانده، بازی کرده و مسئولیت چندانی نداشته، ناگهان با انتظارات بزرگ‌منشانه والدین خود روبه‌رو می‌شود و چون قد و قواره یک بزرگ سال را دارد، از وی انتظار دارند درست عمل کند ولی نمی‌دانند که درون این جسم، ذهنی کودکانه خوابیده است چراکه نه آموزشی دیده و نه تجربه کافی برای انجام انتظارات والدین خود را دارد. توجه داشته باشید که نوجوانان با یکدیگر متفاوت اند و قیاس بین آن‌ها به شدت اشتباه و آسیب‌زاست. فرزند شما هنوز بسیاری از مهارت‌های کلامی، هیجانی، اجتماعی و بین فردی را نیاموخته و اصرار بر این‌که تو می‌دانی و چرا انجام‌شان نمی‌دهی، وی را دچار کاهش عزت‌نفس و به خصوص خشم بسیار می‌کند که می‌تواند عامل بسیاری از رخدادهای ناگوار در خانواده (مانند همین مورد قتل) یا غیر از آن باشد از جمله پناه بردن به مواد مخدر و روان گردان و دوستانی که به ظاهر با احترام و تحسین، عزت‌نفس کاذب به آن‌ها داده‌اند.

مراقب عزت‌نفس نوجوان‌تان باشید

برای کاهش احساس تبعیض و سردی بین فرزندان، همیشه تلاش و فرزندان را به خصوص در دوره نوجوانی، بیش از هر زمان دیگری درک کنید. توجه به نکات گفته شده به شما کمک خواهد کرد تا حسادت بین فرزندان را به بهترین شیوه، مدیریت کنید. در ضمن هر زمان خواستید، رفتار وی را نقد ملایم و محترمانه کنید ولی به شخصیت و عزت‌نفس وی کاری نگیرید که تاثیر مخربی بر شخصیت او خواهد داشت و گاهی آسیب‌هایش قابل رفع نخواهد بود.

* روان‌شناس عمومی و استاد دانشگاه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران6 ساعت قبل
با این وجود، تقویت سیستم ایمنی ممکن است به آن آسانی که تصور می‌کنید نباشد. ترک سیگار و الکل - استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن انسان داشته باشد. متاسفانه، حتی دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم لزوما به معنای آن نیست که به تقویت سیستم ایمنی بدن خود نیازی ندارید. هندوانههندوانه نه تنها به تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک می‌کند، بلکه در تسکین دردهای عضلانی نیز نقش دارد. اسفناج، کاهو و کیلیک نوشیدنی مبتنی بر سبزیجات نیروگاهی برای مواد مغذی مختلف به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی در نشست هم اندیشی روسای مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد علوم دارویی کشور افزود: برای تامین دارو‌های مورد نیاز وارداتی دو راهکار را در پیش گرفته‌ایم، یکی تقویت شرکت‌های دانش بنیان و دیگری فعال کردن بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های داروسازی است تا بتوانیم آن ۳ درصد دارویی را که درحال حاضر مجبور به واردات آن‌ها هستیم، خودمان تولید کنیم. وی گفت: ما بودجه شرکت‌های دانش بنیان را امسال ۷۰ درصد افزایش دادیم، چون اعتقاد داریم جز تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان، راهی برای دستیابی به دارو‌های جدید وجود ندارد. دکتر نمکی افزود: داروسازان ما باید به بازار‌های جهانی فکر کنند، سود زمانی اتقاق می‌افتد که ما سراغ استاندار‌های بین المللی برویم تا بتوانیم وارد بازار‌های جهانی شویم.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، آمار خسارات وارده به اورژانس تهران در حوادث روز گذشته در پایتخت را اعلام کرد. در پی برخی حوادث و ناآرامی‌های روز گذشته که طی آن عده‌ای اموال عمومی را تخریب کرده و باعث اخلال در سطح شهر شدند، دکتر کیانوش جهانپور در توضیح آمار خسارات وارده به اورژانس تهران تا ساعت ۱۲ امروز، به خبرنگار ایسنا گفت: در خلال ارایه خدمات، متاسفانه از سوی آشوبگران ۴۵ دستگاه آمبولانس و خودروی پشتیبانی و عملیاتی آسیب کلی و جدی دیده‌اند؛ به نحوی که ۱۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه خودروی پشتیبانی به کلی از چرخه عملیات خارج شده‌اند. وی همچنین ضمن ابراز تاسف از آسیب به تجهیزات پزشکی و غارت این لوازم و تجهیزات در جریان حوادث ۲۴ ساعت گذشته، گفت: متاسفانه ۲۰ دستگاه AED و ۱۸ دستگاه ونتیلاتور و ۱۵ دستگاه تله مدیسین آسیب دیدند و دو پایگاه اورژانس نیز غارت و تخریب شدند. رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با ابراز تاسف از «ضرب و شتم و آسیب جرحی چهار تن از تکنسین‌ها و پرسنل فوریت‌های پزشکی از سوی آشوبگران درحین امدادرسانی و خدمت‌رسانی» خبر داد و در عین حال گفت که توان عملیاتی اورژانس تهران از ۲۲۷ کد به ۳۷۴ کد با استفاده از نیروهای خارج از شیفت و نیروهای ستاد در تهران افزایش یافته است. انتهای پیام
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
کاهش وزن یکی از مهمترین رویاهای بسیاری از افراد است. اما برخی از این افراد در مسیر کاهش وزن با مشکلاتی مواجه می‌شوند و نمی‌توانند به اندازه‌ای که انتظار دارند در این مسیر موفق باشند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از انتخاب، کارشناسان می‌گویند که یکی از مهمترین مواردی که به کاهش وزن افراد کمک می‌کند استفاده از روشهایی پایدار و مستمر است که وقفه‌ای نداشته باشند. یک روند مداوم را حفظ کنیدتلاش کنید از ابتدا تا انتهای روند کاهش وزن خود یک روند مداوم را حفظ کنید. اگر قرار باشد مرتب کاهش وزن خود را با اختلال رو به رو کنید، نتیجه چندانی نخواهید گرفت.
ایسناایسنا1 روز قبل
مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌ها برای افزایش سطح ویتامین D و امگا ۳ ممکن است التهاب را در بدن کاهش ندهد. بسیاری از افراد از مکمل‌های ویتامین D و روغن ماهی برای کاهش التهاب در بدن و کمک به جلوگیری از بروز چنین شرایطی استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد مکمل‌های ویتامین D و روغن ماهی را با اعتقاد به این که می‌توانند به کاهش التهابات کمک کنند، مصرف می‌کنند. در این مطالعه شرکت کنندگان ۲۰۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D، یک گرم امگا ۳ یا هر دو را در روز مصرف کردند. به این ترتیب این یافته‌ها نشان داد افراد با مصرف مکمل‌های ویتامین D در واقع سطوح این نشانگر را نیز در بدن خود افزایش می‌دهند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، بیماری التهاب روده (IBD) گروهی از اختلالات روده‌ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می‌شود. التهاب روده می‌تواند بسیار دردناک و مخرب باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. رضا ملک‌زاده، فوق تخصص گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «نشانه‌های بیماری التهاب روده»، اظهار داشت: ‌مهمترین نشانه این بیماری، اسهال خونی بلغمی مزمن است. کسانی که دچار اسهال می‌شوند، اسهال آنها یا با خون همراه است یا همراه نیست؛ ‌ضمن اینکه دچار درد شکم نیز می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: مهمترین علامت التهاب روده، اسهال خونی بلغمی مزمن است و اگر بیش از شش ماه طول بکشد، باید فرد به مبتلا شدن به بیماری التهاب روده فکر کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری15 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری42 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور1 دقیقه قبل

اتیوپی به دنبال خرید جنگنده‌های رافال و موشک‌های هسته‌ای فرانسه

ایسنا4 دقیقه قبل

افزایش قیمت برخی برندهای گوشی موبایل امروز ۲۷ آبان ماه

ایمنا12 دقیقه قبل

شکایت یک سازمان حقوقی از خلیفه حفتر در دادگاهی در آمریکا

ایسنا13 دقیقه قبل

تخصیص سهمیه سوخت سرویس مدارس بر اساس پیمایش و به صورت اعتباری

فارس14 دقیقه قبل

رئیس سازمان بسیج: نیروهای امنیتی با سعه صدر با اتفاقات اخیر برخورد کردند/ در کشور ما آزادی وجود دارد

ساعت ۲۴14 دقیقه قبل