آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد

کجاروخبرگزاری کجارو |

از زمانی که یک هواپیما به زمین می‌نشیند تا زمانی که باید دوباره با مسافرانی جدید به هوا برخیزد، شاید تنها یک ساعت فاصله باشد؛ اما در همین بازه‌ی کم، کارهای بسیاری باید انجام شوند.

زمان بین پروازها از اهمیت فراوانی برای شرکت‌های هواپیمایی برخوردار است. هر چه خدمه‌ی زمینی فرودگاه و خدمه‌ی پرواز زمان بیشتری را اطراف هواپیما صرف کنند و مشغول آماده‌سازی آن برای پرواز بعدی‌اش باشند، مسافران بیشتر عصبانی می‌شوند. لازم به گفتن نیست که شرکت‌های هواپیمایی حاشیه‌ی سود بسیار کمی دارند و به همین دلیل است که کوچک‌ترین هزینه یا ثانیه‌به‌ثانیه‌ی زمانی که صرفه‌جویی می‌کنند، آن‌ها را یک گام بزرگ به‌سمت موفقیت کلی نزدیک می‌کند. راهنمای خرید بلیط هواپیمای کجاروبلیط چارتر چیست؟بلیط Open Jaw چیست؟چگونه بلیط هواپیما را کنسل کنیم؟چگونه به‌راحتی بلیط هواپیما تهیه کنیم؟چگونه بلیط هواپیما ارزان به اروپا رزرو کنیم؟بهترین زمان برای خرید بلیط ارزان هواپیما چه زمانی است؟

واقعا زمانی که مسافران از هواپیما پیاده می‌شوند، آنجا چه اتفاقی می‌افتد؟ زمانی که هواپیمایی از باند خارج می‌شود، عقربه‌ی ساعت شروع به حرکت می‌کند و هر شرکت هواپیمایی فرایند خود را برای انجام کارها دارد. کارهای فراوانی وجود دارد که باید در این بازه‌ی زمانی کوتاه انجام شود. نظافت، تهیه‌ی غذا و بازرسی‌های امنیتی از آن جمله هستند. شرکت هواپیمایی SAS اسکاندیناوی (SAS Scandinavian Airlines) در فرودگاه آرلاندای (Stockholm Arlanda Airport) استکهلم در سوئد مستقر است و این شرکت را می‌توان نمونه‌ای عالی از چگونگی رسیدگی به هواپیماها در حداقل زمان ممکن و در عین حال، عمل به شیوه‌ای پایدار، دانست.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 4

در ادامه‌ی متن، ورود و خروج یک هواپیمای SAS به‌صورت لحظه‌ به‌ لحظه توصیف شده است تا چگونگی انجام فرایند چرخش هواپیماها، درست مانند یک روش علمی، توضیح داده شود.

شرح دقیقه به دقیقه

۹ صبح: پرواز SK ۱۴۱۶ از کپنهاگ در استکهلم به زمین نشست و به سمت دروازه‌ای منتقل شد که آنجا به‌سرعت برای پرواز بعدی خود، یعنی SK ۵۳۵ به دوبلین، آماده شود. این هواپیما با چند دقیقه تاخیر فرود آمده است و چند دقیقه‌ی طلایی برای آماده‌شدن برای پرواز بعدی را از دست داده است؛ اما، کارکنان فرودگاه به جوانب مثبت کار می‌اندیشند و زمان از دست رفته را جبران می‌کنند. آن‌ها به‌تازگی از جلسه‌ای بیرون آمده‌اند که مربوط‌به فرودآمدن‌های با تاخیر یا زودهنگام هواپیماها بود و به‌طور خلاصه، نکاتی درباره‌ی مسائل احتمالی به آن‌ها گوشزد شده بود.

۹:۰۱ صبح: با انتقال هواپیما به سمت دروازه، خلبان یک موتور را خاموش می‌کند تا از مصرف سوخت بکاهد و انتشار دی‌اکسیدکربن را متوقف کند؛ اما این کار باعث کندشدن هواپیما نمی‌شود.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 9

۹:۰۳ صبح: پس از پارک کامل هواپیما و به‌محض آنکه هواپیما در برق زمینی وصل شد، موتور دوم نیز خاموش می‌شود. مجموعه‌ای از کارهای از پیش طراحی شده به‌صورت هماهنگ اجرا می‌شود. نظافت‌کنندگان وارد هواپیما می‌شوند؛ تهیه‌کنندگان غذا زباله‌ها را تخلیه می‌کند و مواد تازه را جایگزین آن‌ها می‌کنند، مخازن سرویس‌های بهداشتی تخلیه و با آب پر می‌شوند. محموله‌های پستی به‌همراه بارها و چمدان‌های مسافران بارگذاری می‌شوند. چمدان‌ها دسته‌بندی می‌شوند و آن‌هایی که مربوط‌به پروازهای اتصالی هستند از دیگران جدا می‌شوند.

۹:۱۸ صبح: هواپیمای ایرباس A۳۲۰neo با گنجایش ۱۷۴ مسافر یکی از هواپیماهای جدیدی است که به این شرکت هواپیمایی افزوده شده است و به‌خاطر طراحی سازگار با محیط زیست آن معروف است. این هواپیما، از سوخت کمتری در مقایسه با هواپیماهای دیگر در همان قد و قامت استفاده می‌کند. این به آن معنا است که پرواز بعدی دوبلین نیاز به زمان کمتری برای سوخت‌گیری مجدد دارد. همچنین، پرواز سریع‌تر نیاز به سوخت بیشتری دارد. به همین دلیل است که گاهی وقت‌ها، اگر زمان کافی برای رسیدن سر وقت به مقصد وجود داشته باشد، شرکت‌های هواپیمایی از سرعت پروازهای خود می‌کاهند.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 12

۹:۲۰ صبح: بین هر پرواز و در حین بازرسی تجهیزات کترینگ و امنیتی توسط خدمه‌ی کابین، کارکنان پرواز دوری در اطراف می‌زنند تا بر هرگونه مسئله‌ی احتمالی نظارت کنند. همان خلبان‌ها و مهمانداران پرواز بعدی را انجام خواهند داد (این کار باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود). همزمان با تیک‌تاک ساعت و با نزدیک شدن به ثانیه‌های پرواز، سرپرست گروه عملیاتی زمینی فرودگاه از کارکنانش می‌خواهد که بر سرعت خود بیفزایند.

۹:۲۲ صبح: داخل پایانه، کارکنان مشغول انجام آخرین فراخوانی‌های مسافران برای سوارشدن هستند. در حقیقت، آن‌ها برای صرفه‌جویی در زمان، اعلام پرواز و سوار کردن مسافران به پل اتصال به هواپیما را زودتر آغاز می‌کنند. مسافران منتظر می‌مانند تا پس از آنکه بازرسی‌های هواپیما تکمیل شد، سوار آن بشوند. هیچ زمان تاخیری وجود ندارد و در نهایت، به مسافران علامت داده می‌شود تا وارد هواپیما شوند.

در خبری بخوانید: اخبار داغ و سرگرمی دنیا

۹:۳۱ صبح: خدمه‌ی زمینی فرودگاه منتظر یک مسافر اتصالی هستند و اگر او به‌موقع نرسد، وسایل او را باید به دلایل امنیتی از هواپیما خارج کرد. به‌خاطر زمان‌بر بودن این کار، باید به‌سرعت تصمیم گرفت. در غیر این صورت، کوچک‌ترین تاخیر در عمل بر پروازهای دیگر تاثیر منفی خواهد گذاشت. در همین حین، یک یدک‌کش به چرخ‌های جلوی هواپیما متصل می‌شود تا برای هل دادن آن آماده باشد.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 17

۹:۳۳ صبح: برای تصمیم‌گیری درباره‌ی بیرون‌آوردن بارهای مسافری که دیر کرده است، زمان زیادی وجود ندارد. خوشبختانه، او از راه می‌رسد و درهای مسافران و بارهای هواپیما بسته می‌شود.

۹:۳۵ صبح: خلبانان برای دریافت اجازه‌ی بلند‌شدن با برج کنترل تماس می‌گیرند. یدک‌کش شروع به هل‌دادن هواپیما می‌کند. خلبانان موتورها را روشن می‌کنند و به سمت باند حرکت می‌کنند تا به‌موقع از روی زمین برخیزند. کل فرایند تخلیه‌ی بار، بارگیری مجدد، سوخت‌گیری و سرویس هواپیما نیم ساعت طول می‌کشد.

فرایندهای زمینی فرودگاه در بین دو پرواز چه تاثیری بر اقدامات پایداری محیط زیست دارد؟

مطالعات نشان می‌دهد که نشت سوخت طی فرایندهای زمینی فرودگاه، اعم‌از تخلیه‌ی بار و بارگیری مجدد، نظافت، سوخت‌گیری و سرویس هواپیما، کاهش می‌یابد؛ بنابراین، هر پرواز یک قدم به پایداری محیط زیستی نزدیک‌تر می‌شود. به‌عنوان مثال، هر چه موتور سریع‌تر خاموش بشود و هواپیما به برق زمین وصل شود، گازهای گلخانه‌ای کمتری منتشر خواهند شد.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 22

SAS اطمینان حاصل می‌کند که یک نفر برای تاکسی فوری هواپیما آماده است؛ بنابراین همان لحظه که هواپیما توقف می‌کند به برق زمین متصل می‌شود. کامیون‌های غذا نیز بی‌تاثیر نیستند؛ چراکه هر آنچه آن‌ها به داخل هواپیما منتقل می‌کنند، به وزن هواپیما می‌افزاید و وزن بیشتر به‌معنی مصرف سوخت بیشتر است. همچنین، این کار نیاز به زمان نیز دارد. در نتیجه، این هواپیمایی برای برخی از مسیرهای خود در خارج از قاره‌ی اروپا، تصمیماتی غیرمرسوم گرفته است.

SAS هم مانند خیلی از شرکت‌های هواپیمایی دیگر غذا و نوشیدنی را به مسافران کلاس اقتصادی خود می‌فروشد؛ اما استفاده از این امکانات برای مسافران کلاس اقتصادی ویژه (SAS Plus) رایگان است. این شرکت هواپیمایی اکنون مشغول انجام پژوهش‌هایی روی این موضوع است که چگونه می‌تواند انتخاب غذاها توسط مسافران را برای هر پرواز به‌صورت آنلاین انجام بدهد. این کار باعث کاهش ضایعات غذا، کاهش زمان انجام عملیات‌های فرودگاهی، کاهش وزن هواپیما و در نتیجه، کاهش صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.

رستوران‌های نیو نوردیک (The New Nordic) که منوی غذایی هواپیمایی SAS را آماده می‌کند، روش بسته‌بندی موادغذایی خود را تغییر داده است و آن‌ها را اکنون به صورت مکعب‌هایی زیبا بسته‌بندی می‌کند تا فضای کمتری در چرخ‌های دستی اشغال کنند و بارگیری آن‌ها در هواپیما نیز آسان‌تر و سریع‌تر انجام بشود. حتی جعبه‌های غذا هم از مواد سازگار با محیط زیست تهیه می‌شوند و خدمه‌ی کابین نیز در جهت تفکیک زباله‌ها و جداسازی اقلام قابل بازیافت تلاش می‌کنند. به‌ این صورت، آن‌ها را می‌توان به‌نحوی موثرتر تخلیه و فرآوری کرد.

آنچه بین پروازها در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد - 26

طبق گفته‌های گوستاف اوهلم، سرپرست تجاری SAS در بخش محصولات و خدمات پروازی، این شرکت هواپیمایی اقدام به اتخاذ سیاست «توقف، کاهش و جایگزینی» کرده است تا هر موردی را که می‌تواند به کاهش وزن، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند، پیدا کنند و به روند آماده‌سازی هواپیما برای پرواز سرعت ببخشند. این موارد می‌توانند شامل اقلامی مانند روزنامه‌ها و مجلات هم باشند که دیگر در هواپیما نگه‌داری نمی‌شوند؛ چراکه این‌گونه نشریات را باید در هر توقف تعویض کرد و این به پیچیدگی کارها می‌افزاید. اکنون، مسافران با دانلود روزنامه‌ها و مجلات از اپلیکیشن SAS، از حق انتخاب گسترده‌تری برخوردار شده‌اند.

فروش معاف از حق گمرک نیز لغو شده است؛ چراکه چرخ‌‌های دستی مخصوص حمل بارهای مسافران پر شده بود از محصولاتی که تقریبا دشمن محیط زیست به‌شمار می‌آمدند. هواپیما، بدون اینکه مجبور به انبار کردن این محصولات (و انجام کارهای اداری برای تایید فروش و ثبت صحیح مبالغ پرداخت‌شده) باشد، اکنون می‌تواند سریع‌تر برای پرواز بعدی آماده شود. البته، نکته‌ی قابل توجه آن است که بیشتر مردم در هر صورت در فروشگاه‌های فرودگاه خرید می‌کنند. ایده‌های کوچک و ساده‌ای مانند آنچه در بالا گفته شد، می‌توانند تفاوت‌های بزرگی برای یک شرکت هواپیمایی و حتی از آن مهم‌تر، برای محیط زیست بیافرینند.

همیشه می‌توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جست‌وجوی پرواز کجارو پایین‌ترین قیمت بلیط‌ها را از بین فروشنده‌های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان‌تر از همه جا تهیه کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.
مهرمهر2 روز قبل
اقدامات قانونی لازم در خصوص بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص درحال پیگیری استمینا آژوغ، معاون غذاداروی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: اقدامات لازم در خصوص بررسی کیک‌های حاوی قرص درحال انجام است و نمونه هایی که توسط شهروندان گزارش و دریافت شده جهت انجام آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسالشده است. وی با اشاره به اینکه به زودی نتیجه آزمون‌ها به اطلاع شهروندان عزیز می‌رسد، افزود: از تمام شهروندان درخواست می‌شود در صورت مشاهده موارد مشابه، به همراه مستندات به نزدیکترین مرکزبهداشتی درمانی اطلاع رسانی شود. وی افزود: تا زمان انجام آزمایشات و مشخص شدن نتایج جهت حفظ و صیانت از سلامت شهروندان کلیه محصولات جمع آوری شده توقیف خواهند بود. آزمایشگاه مرجع در حال بررسی موضوع کیک‌های حاوی قرص استرئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر اظهار داشت: در راستای بررسی کیک و کلوچه‌های مشکوک نمونه جهت آزمایشات تخصصی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال شده است. محمد مهران امینی فرد افزود: دستورات لازم جهت بازدید بازرسان بهداشت محیط دانشگاه از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و جمع‌آوری موارد مشکوک صادر شده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، جلال غفار زاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در این خصوص اظهارداشت: گزارش و نمونه‌هایی از وجود قرص‌های مشکوک در کیک‌های تولید داخل در استان‌های همجوار دریافت شده است که صحت و سقم آثار سوء آن‌ها در حال بررسی است. وی با بیان اینکه در دو هفته گذشته شش نمونه از سه برند تولید کیک دریافت کرده‌ایم، گفت: پس از بررسی کیفیت تولید این محصولات توسط کارشناسان غذا و دارو مشخص شد قرص‌ها و کپسول‌های یافت شده بعد از فرایند تولید و بسته بندی به محصولات اضافه شده است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی اضافه کرد: به نظر می‌رسد افزوده شدن قرص و کپسول به کیک‌های توزیع شده در بازار استان بعد از مرحله تولید بوده و تعمدی است که از طریق مقامات نظارتی، قضایی و انتظامی پیگیری خواهد شد. وی تاکید کرد: اقدامات لازم برای آزمایش نمونه‌های دریافت شده در حال انجام است و از شهروندان درخواست می‌شود تا در صورت مشاهده هرگونه محصول حاوی قرص آن‌ها را به شبکه بهداشت و درمان شهرستان خود تحویل دهند. از دو هفته پیش وجود و مشاهده شدن قرص و کپسول‌های دارویی در کیک‌ها به موضوعی جدی تبدیل شده که علاوه بر مردم استان‌های مرزی، مردم استان‌های مرکز کشور را نیز نگران کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر