بازرسی‌های غیر محسوس برای شناسایی دفاتر ازدواج آریایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

بازرسی‌های غیر محسوس برای شناسایی دفاتر ازدواج آریایی

تابناکخبرگزاری تابناک |

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از وصول ۱۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی توسط این سازمان در سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش ایسنا، ذبیح الله خداییان در نشست خبری امروز خود با موضوع «آیین افتتاح پروژه‌های فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیک» ضمن تسلیت به مصیبت زدگان زلزله اخیر، گفت: سازمان ثبت یکی از دستگاه‌های حاکمیتی در کشور است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف دارد. در بعد ایجاد امنیت و آرامش در جامعه، سازمان ثبت با تثبیت مالکیت‌های مادی و معنوی مانع بروز اختلافات می‌شود.

وی افزود: علی رغم اینکه سازمان ثبت دستگاه متولی اقتصادی نیست اما در اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار است. یکی در وصول مالیات‌ها است که قسمت عمده‌ای از مالیات‌های وصولی با کمک سازمان ثبت صورت می‌گیرد و هیچ سند مالکیتی صادر نمی‌شود مگر اینکه قبل از آن مالیات مربوطه را پرداخت کرده باشد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون سند مالکیت در شش ماهه سال جاری صادر شده است، گفت: در سال ۹۷، ۱۰ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی توسط سازمان ثبت وصول شد و در شش ماهه امسال بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی توسط سازمان ثبت وصول شده است.

خداییان ادامه داد: در ۶ ماهه امسال برای ۲۷۰ سردفتر و دفتریار حکم انفصال موقت صادر شده و حدود ۲۳ مورد حکم سلب صلاحیت صادر شده است. در هیات‌های رسیدگی به تخلفات در ۶ ماهه امسال بیش از ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده است که این رقم در سال گذشته ۱۶۵ مورد بوده است. بیش از ۵۰ نفر کارچاق کن شناسایی شده و پرونده آنها آماده تحویل به قوه قضاییه است.

وی تاکید کرد: ما در شش ماهه نخست امسال در راستای طرح تحول قوه قضاییه اقداماتی خوبی داشتیم و یکی از محورهای طرح تحول، پیشگیری از مفاسد است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات پیشگیرانه در پیشگیری از جرم در برون سازمان، سرویس تصدیق اصالت سند است که امروز افتتاح می‌شود و بسیاری از جعل‌ها در بیرون صورت می‌گیرد زیرا امکان انکه یک سند را با اصل ان تطبیق دهند وجود ندارد و با ایجاد این سرویس تمام مردم می‌توانند اگر کسی به انها سندی را ارایه داد از طریق این سرویس آن سند را با اصل ان در سازمان ثبت تطبیق دهند.

خداییان گفت: سامانه دیگری که امروز افتتاح می‌شود شناسایی ذی نفع واحد در ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. ‌معمولا افرادی که سوء استفاده‌گر هستند اگر می‌خواهند از طریق شرکت‌ها سواستفاده کنند سعی دارند که اثری از خود به جا نگذارند. سامانه‌ای وجود ندارد که کدام سهامدار تاثیر در اداره شرکت دارد که با ایجاد این سامانه تمام کسانی که سهامدار شرکت اند شناسایی می‌شوند و نشان می‌دهد در فلان شرکت چه کسی تصمیم گیر است. این امر بخصوص در شرکت‌های دولتی مانع رانت می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: اقدام دیگرمان کاهش مراجعیت مستقیم مراجعان به همکاران است‌. هر چه مراجعه مردم به کارکنان بیشتر باشد امکان لغزش همکاران بیشتر است سامانه‌هایی طراحی شده که این مراجعت را کمتر می‌کند.

وی افزود: اقدام دیگر ما ثبت خودکار خلاصه معاملات است که تاکنون خلاصه معاملات از طریق پیک ارسال می‌شد و از طریق الکترونیکی هم فایل آن را ارسال می‌کردند. الان بصورت مستقیم الکترونیکی ارسال می‌شود. اقدام دیگر بازرسی الکترونیکی است که انجام شده است و سامانه آن طراحی شده است. همچنین پرتال خدمات مشتریان تهیه شده است و افرادی که می‌خواهند خدماتی را از سازمان ثبت بگیرند، کارتابلی برای شخص ایجاد می‌شود و تمام خدماتی که سازمان به آنها می‌دهد در کارتابل وجود دارد و از طریق کارتابل شخصی کارهای خود را انجام می‌دهند. همچنین پرتال ثبت شرکت‌ها هم افتتاح می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره حق التحریر گفت: هر ۴ سال یکبار باید در تعرفه دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق تجدیدنظر داشته باشیم. پیش نویس آن تهیه و مراحل نهایی را طی می‌کند که ان‌شاءالله تقدیم رییس قوه قضاییه می‌شود.

خداییان افزود: ما متناسب سازی تعرفه‌ها را داریم. در مورد تعیین سقف تعرفه‌ها نیز اکثر دفاتر اسنادرسمی و ازدواج و طلاق از توزیع ناعادلانه درآمدها ناراضی اند و معتقدند برخی از رانت‌ها استفاده می‌کنند و افراد را به دفاتر سوق می‌دهند. ما سامانه‌ای طراحی کردیم که سقف درآمدی برای دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق تعیین کنیم. این موضوع به صورت پایلوت در برخی ازاستان‌ها اجرا شده و سعی داریم در کل کشور آن را اجرایی کنیم. البته مخالفینی هم دارد برخی از افراد با این سامانه به خاطر اینکه درآمدشان کاهش می‌یابد مخالفند که تعدادشان اندک است. ‌

وی درباره حذف اسناد عادی گفت: خواست عموم و حقوقدانان این امر هست زیرا در جامعه بسیاری از جرایم ناشی از اسناد عادی است. خیلی از زمین خواری هایی که صورت میگیرد با اسناد عادی صورت می‌گیرد. از جمله برنامه‌های تحولی توسعه اعتبار اسناد رسمی است. طرحی از دوسال پیش در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است و در جهت اعتبار اسناد رسمی، ما هم پیش نویسی تهیه کردیم و به کمیسیون ارائه دادیم و به کارگروه ارجاع شده است. موانعی برای سند عادی ارایه دادند. اگر شورای نگهبان مخالفت کند و مجلس اصرار کند در مجمع طرح می‌شود تا تصویب شود. از جمله سیاست‌های حاکم بر برنامه ششم توسعه سند رسمی است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با طرح این سوال که برخی ایراد می‌گیرند چرا دفاتر اسناد رسمی دارای دفاتر خدمات قضایی اند گفت: این امر قبلا ممنوع بود و کسی که سردفتر بود هیچ شغلی نمی‌توانست داشته باشد. در قانون ایین دادرسی ۹۲ این اختیار داده شد که دفاتر خدمات قضایی به دفاتر اسناد رسمی داده شوند و تعدادی از دفاتر هم برگزیده و مجوز آن داده شد ولی در انتخاب‌های بعدی ندیدم موردی که دفاتر اسناد رسمی به خدمات قضایی داده شود و تاکید ریاست قوه قضاییه هم براین است.

وی درباره موضوع دو شغله بودن اعضای هیات مدیره گفت: تاکید ما این است کسی که عضو هیات مدیره کانون می‌شود اتمام هم و غمش فعالیت در آن باشد و اگرفعالیت‌های دیگری دارند آن قسمت را رها کنند که اعضا هم قول مساعد دادند.

خداییان در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه شما قبلا گفته بودید گزارش هایی واصل شده که در برخی از دفاتر ازدواج، صیغه‌هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می‌شود که مغایر شرع و قانون است، چند سردفتر در این زمینه تخلف داشتند و برخورد با آنها چگونه بوده است؟ گفت: این موضوع خلاف قانون است که در برخی از دفاتر اتفاق افتاده بود. برخی از آنها شناسایی و با آنها برخورد صورت گرفت و از آنجا که به ماه‌های محرم و صفر مصادف شد، اتفاقی در این امر صورت نگرفت. با این گونه فعالیت‌ها برخورد شدید و در حد بستن دفتر یا دفاتر را داریم. بازرسی‌های غیر محسوسی را روانه استان‌ها می‌کنیم و اگر آنها با مراجعه به این دفاتر آن را مشاهده کنند بلافاصله دفتر بسته می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه قبلا گفته بودید قراره کارگروهی متشکل از کارشناسان سازمان، سران دفاتر ازدواج و طلاق و اساتید حوزه و دانشگاه، نسبت به بازنگری در قوانین مربوطه به ازدواج وطلاق لایحه‌ای تهیه کنند آیا لایحه قانون مربوط به دفاتر ازدواج و طلاق به کجا رسید؟ گفت: دفاتر ازدواج و طلاق دارای مقرراتی هستند که قدیمی است، کارگروهی را در این زمینه تشکیل دادیم و تنقیح قوانین را با کمک معاونت حقوقی انجام دادیم تا بتوانیم لایحه مربوط به آن را به مجلس تقدیم کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ۸ میلیون و ۷۳۵ هزار سند در ۶ ماهه امسال صادر شده است. ۱۹ هزار و ۳۹۱ بازرسی از واحدهای ثبتی و دفاتر انجام شده است. دادگاه انتظامی قضات جهت رسیدگی به تخلفات سران دفاتر ثبتی در شش ماهه نخست امسال بیش از دو هزار پرونده را مورد رسیدگی قرار داده است که در سال گذشته فقط ۱۵۰۰ پرونده رسیدگی شد.

خداییان افزود: در شش ماه امسال ۳۱۶ هزار و ۷۱۶ عقد ازدواج داشتیم که نسبت به مدت مشابه قبل ۹ درصد کاهش داشته است. همچنین در همین ۶ ماهه امسال ۱۰۱ هزار واقعه طلاق را داشتیم که نسبت به مدت مشابه قبل ۲ درصد کاهش داشته است.

وی درباره ثبت شرکت‌ها نیز گفت: ۲۴ هزار و ۶۱۷ مورد ثبت شرکت‌ها را داشتیم که نسبت به سال قبل ۲ / ۹ درصد رشد داشته است.

خداییان ادامه داد: مرکز مالکیت معنوی با کمک سازمان جهانی مالکیت معنوی و اساتید سعی می‌کند به شرکت‌های نوبنیان کمک کند که محصولات خود را تجاری سازی کنند.

وی افزود: در پیشگیری از جرایم سازمان ثبت موثر است و یکی در ایجاد شفافیت است.

خداییان با اشاره به نقش سازمان ثبت در پیشگیری از پولشویی گفت: از آنجایی که هرگونه نقل و انتقال رسمی در سازمان ثبت انجام و در بانک جامع ثبت می‌شود امکان رد یابی افرادی که پولشویی می‌کنند هست. در بحث کلاهبرداری و جلوگیری از زمین خواری و سنددار کردن نقش موثری در پیشگیری از زمین خواری دارد که سامانه آن امروز افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت اسناد خودش درآمد دارد و در سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان معوقات بانکی خود را به حساب خزانه واریز کرده است.

وی در خصوص موضوع چند همسری گفت: نظری ندارم. ما تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و شرع هستیم و خارج از آن اقدامی نمی‌کنیم.

در پایان پروژه‌های فناوری اطلاعات (۱۰ پروژه) توسط رییس سازمان ثبت افتتاح شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم‌ | لحظه دستگیری رسول دانیال زاده ابربدهکار فراری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ونیز زیر آب رفت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز ایتالیا، موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده استبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم؛ هم اکنون بیش از ۶۰ درصد شهر ونیز زیر آب رفته است. مردم در شهر ونیز در حالی که تا نیمه در اب فرو رفته‌اند مشغول تردد در این شهر هستند. بسیاری از رهگذاران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا امدن اب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. تعدادی از گردشگران خارجی نیز در میدان معروف «سان مارکو» که بزرگترین میدان اصلی و عمومی ونیز است با شنا کردن جا به جا می‌شوند. ۲ شهروند ایتالیایی نیز در جزیره پالسترینا در نزدیک ونیز بر اثر برخورد صاعقه و شرایط نامساعد جوی، جان خود را از دست دادند.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف20 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اقای موسوی در خصوص اظهارات یک مسئول اماراتی مبنی بر تمایل نداشتن این کشور بر تشدید بحران و حل مشکلات بر اساس گفتگو و اجتناب از وقوع جنگ در منطقه اظهارداشت: ایران بر اهمیت گفتگو و مذاکره سیاسی به عنوان تنها راه حل مشکلات و مسائل منطقه تاکید دارد و از همه توان خود برای ایجاد فضای گفت: وگو بین کشور‌های منطقه استفاده و در این عرصه پیش قدم بوده است. وی افزود: پیشنهاد «تشکیل مجمع گفتگو‌های منطقه‌ای» و «پیمان عدم تجاوز» و همچنین نهایتا رونمایی از «پویش صلح هرمز» در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رئیس جمهور اسلامی ایران در این چارچوب است. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به ارائه «پویش صلح هرمز» به سران کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس و عراق افزود: این طرح بر امنیت مشترک ما و کشور‌های همسایه مبتنی بر پایبندی به اصول مشترک از جمله خودداری از تهدید به استفاده از زور، حل بحران‌ها به شکل مسالمت آمیز، احترام به حاکمیت کشور‌ها و خودداری از دخالت در امور داخلی کشور‌ها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد. اقای موسوی با تصریح این نکته که جمهوری اسلامی ایران معتقد است با آغاز این فرایند ضمن احترام به اختلاف نظرها، منافع مشترک همۀ کشور‌های منطقه تأمین می‌شود افزود: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است کشور‌های منطقه با پذیرش پویش صلح هرمز و شروع گفتگو‌های جامع و فراگیر منطقه‌ای، ریشه اختلافات در این منطقه را بخشکانند و در راستای حل بحران‌های منطقه گام‌های عملی، جدی و موثر بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقش مهمی در از بین بردن تفرقه بین مسلمانان دارد، زیرا وحدت یکی از ارکان جهان اسلام است. سالم عماد گفت: اگر اقداماتی برای احیای وحدت امت اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل اسلام انجام نشود و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگزار نشود، موضوع وحدت اسلامی در حاشیه قرار می‌گیرد. وی افزود: گسترش فرهنگ اسلامی، مطالعه همه مذاهب اسلامی و تعامل با دیگر مذاهب، تنها راه حل از بین بردن تفرقه است. این کارشناس علوم اسلامی یمن گفت: آمریکا و اسرائیل دیگر فرصت به فراموشی سپردن آرمان فلسطین را از دست داده‌اند. وی با تاکید بر اینکه جهان اسلام بیدار شده است، افزود: فراموش کردن آرمان فلسطین دیگر امکان پذیر نیست.

نظرها

اخبار بیشتر