حداکثر ۱۰ تن از لیست تهران شایسته نمایندگی بودند/ حتی اگر نتوانستیم روی ۳۰ تن به تفاهم برسیم، باز هم نباید ائتلاف کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

حداکثر ۱۰ تن از لیست تهران شایسته نمایندگی بودند/ حتی اگر نتوانستیم روی ۳۰ تن به تفاهم برسیم، باز هم نباید ائتلاف کنیم

تابناکخبرگزاری تابناک |
همیشه در گذشته، دو انتخابات و دو جناح سیاسی در کشور وجود داشت که طرفداران آن جناح‌ها به لیست و افراد وابسته به این گروه‌ها رأی می‌دادند و اگر افرادی هم بودند که طرفدار هیچ یک از این جناح‌ها نبودند، بسته به شرایط موجود و تمایل به بهبود اوضاع، به جناحی که به افکار آن‌ها نزدیک بود، رأی می‌دادند.

به گزارش «تابناک»؛ همیشه در گذشته، دو انتخابات و دو جناح سیاسی در کشور وجود داشت که طرفداران آن جناح‌ها به لیست و افراد وابسته به این گروه‌ها رأی می‌دادند و اگر افرادی هم بودند که طرفدار هیچ یک از این جناح‌ها نبودند، بسته به شرایط موجود و تمایل به بهبود اوضاع، به جناحی که به افکار آن‌ها نزدیک بود، رأی می‌دادند.

اما در این دوره، اوضاع قدری متفاوت‌تر شده و واقعیت این است که بر اثر تحولات رخ داده در دو سال گذشته و همین‌ طور کارنامه به جای مانده از عملکرد ضعیف مجلس و دولت مورد حمایت جریان اصلاح‌طلب، حالا دیگر بدنه اجتماعی سابقا حامی این جریان سیاسی با طرح‌های گذشته که نتیجه‌ای مشابه به همراه خواهند داشت همراهی نمی‌کند.

شاید به همین دلیل هم باشد که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، طرح تازه‌ای روی میز قرار داده؛ طرحی که البته هنوز جزییات آن مطرح نشده و با اما و اگر‌های بسیاری روبه روست؛ طرحی که ممکن است با اجرا شدن آن، بسیاری از کسانی که امروز نماینده مجلس هستند در لیست نباشند و حتی سرلیست جریان نیز از آن حذف شود. هرچند سایه نظارت همیشه بالای سر این جریان خواهد بود و این جناح تا لحظه ورود به مجلس و حتی بعد از آن باید حواسش به شورای نگهبان باشد.

عبدالرضا هاشم زایی، عضو فراکسیون امید در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: صحبت‌هایی که در خصوص انتخابات می‌شود، بیشتر اظهارنظر‌های شخصی است و هنوز تصمیم جدی در خصوص نحوه حضور در انتخابات و چگونگی آن گرفته نشده است.

وی در خصوص حضور عارف در سرلیست گفت: فراکسیون امید در تنظیم لیست‌ها تأثیرگذار نیست و تشکلی درون مجلس است؛ هرچند افرادی از این فراکسیون، عضو شورای عالی اصلاحات هستند و اینکه چه کسانی قرار است در انتخابات باشند، باید در جلسات مختلف درباره آن تصمیم گیری کرد.

وی در خصوص احتمال ائتلاف و استفاده از یار کمکی نیز گفت: من از ابتدا با این روش مخالف بودم. اعتقاد من این است، هر حزب و گروه سیاسی بعد از انتخابات باید با هم ائتلاف کنند. ائتلاف قبل از انتخابات، معنی ندارد و اگر قرار است در انتخابات شرکت کنیم، باید با پرچم خودمان وارد شویم.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

وی در ادامه افزود: حتی اگر اصلاح طلبان نتوانستند در شهری مثل تهران، روی تمام ۳۰ نفر به تفاهم برسند، باز هم باید مستقل وارد انتخابات شوند. به نظر من، ما باید با کسانی که حتی در اصول پایه هم با آنان مشکل داریم صرفا به خاطر پیروزی در انتخابات وارد ائتلاف شویم.

وی گفت: اصلاح طلبان از مجلس چهارم به بعد دچار مشکلات زیادی شدند. تا پیش از آن، شورای نگهبان وظیفه نظارتی بر عهده داشت؛ به عبارت دیگر، اگر کاندیدایی در هیأت‌های اجرایی صلاحیتش رد می‌شد، برای آنکه دولت‌ها اعمال نفوذ نکنند، شورای نگهبان وارد می‌شد و احقاق حق می‌کرد.

هاشم زایی در ادامه یادآور شد: البته نظارت همیشه بود و حتی در مجلس اول هم که هیچ یک از این سیستم‌ها وجود نداشت، باز هم نظارت وجود داشت؛ اما نظارت به مفهوم دخالت وجود نداشت. از مجلس چهارم این سیستم عوض شد و شورای نگهبان با تفسیری که از قانون اساسی داشت، وضعیت را تغییر داد و همین باعث شد تا جناح چپ دیگر در هیچ دوره‌ای نتواند از ظرفیت کامل خود استفاده نماید. خلاصه آنکه نمی‌توان از قبل روی افراد حساب کرد؛ بنابراین، لیست‌ها همیشه در دقیقه نود بسته شده است، به همین جهت نمی‌توانیم قاطع شایسته سالاری را در انتخاب افراد اعمال کنیم.

وی در پایان گفت: اگر نظارت به این شکل وجود نداشت و افراد با گرایش‌های مختلف البته به جز کسانی که وابسته به منافقین و یا گروهک‌ها و سرویس‌های جاسوسی دیگر هستند می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند، از این لیست ۳۰ نفره تهران حداکثر ۱۰ نفر را برای لیست انتخاب می‌کردم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگان

الفالف19 ساعت قبل
افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگانگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶ ۳۹۸۰۸۲۳۰۵۹حجت‌الاسلام عابدینی، امام‌جمعه قزوین در برنامه ثریا درباره زمین‌خواری جمعی از مسئولین استان قزوین افشاگری کرد.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف21 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رقابت‌های انتخاباتی، پشت پرده استیضاح ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، علیرغم موافقت ۵۳ درصد نمایندگان مجلس آمریکا بر استیضاح ترامپ، کارشناسان بر آین باورند، این اقدام بدون نتیجه و موجب برکناری اش نخواهد شد.
ایمناایمنا15 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، به نقل از قوه قضاییه، آیت‌الله رئیسی عصر امروز در همایش فرصت‌های تحول در سازمان قضایی نیروهای مسلح که در استان قم برگزار شد، با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) اظهار امیدواری کرد که این همایش منشاء بحث و بررسی و تصمیم سازی و تصمیم گیری‌های ارزشمند برای تحقق تحول در سازمان قضایی نیروهای مسلح باشد. وی با بیان اینکه معنای تحول این نیست که همه چیز را در همه جا طور دیگری نگاه کرد و به نحو دیگری دید، افزود: تحول در تعریف مقام معظم رهبری در دیدار قضات و مسئولین قضایی به معنای شناخت وضع موجود و تلاش برای رفع مشکلات و کاستی‌ها با یک نگاه انقلابی و جهادی و مردمداری است. رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در عین توجه به جایگاه، اقتدار، عزت آفرینی، نظم و صلابت نیروهای مسلح، حق مردم نباید ضایع شود. رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه این موضوع ظرافتی دارد که باید مورد توجه قضات و دست اندرکاران امر قضایی باشد ادامه داد: سازمان قضایی نیروهای مسلح یک نهاد برخاسته از انقلاب و مولود انقلاب اسلامی است. رئیسی با اشاره به این مطلب که نگاه‌ها در سازمان قضایی نیروهای مسلح باید انقلابی و متناسب با حرکت نهادی در این سازمان باشد، گفت: توجه به نظم و ترتیب و مردمداری و توجه به مردم از ویژگی‌های این سازمان است ونظم و انضباط در نیروهای مسلح یک مسئله محوری است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، شبکه تلویزیونی العالم به نقل از منابع فلسطینی اعلام کرد گردان‌های قدس, شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین, تل آویو و شهرک‌های صهیونیست نشین نزدیک به قدس اشغالی را با مجموعه‌ای از موشک‌های «براق» هدف قرار داد. شبکه تلویزیونی المسیره نیز به نقل از منابع عبری اعلام کرد در حمله موشکی گروه‌های مقاومت فلسطین به منطقه «غان یفنی» در جنوب تل آویو دو صهیونیست زخمی شدند. شبکه تلویزیونی الحدث نیز گزارش داد گردان‌های قدس, شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین, مسئولیت حمله موشکی به شهرهای تل آیو, قدس اشغالی, الخضیره, اسدود, عسقلان و نتیفوت را به عهده گرفت و اعلام کرد این حملات, پاسخ به ترور ابوالعطاء و همسر او است. ارتش رژیم صهیونیستی در صفحه توئیتری خود حملات موشکی گردان‌های قدس به شهرهایی در جنوب و مرکز فلسطین اشغالی را تأیید کرد. حملات هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزهشبکه تلویزیونی المیادین به نقل از خبرنگار خود از حملات جدید جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه خبر داد.
فارسفارس20 ساعت قبل
وی ادامه داد: این مردم به فقر، فاصله طبقاتی اعتراض دارند؛ چراکه مناسبات اقتصادی غرب نئولیبرال است. در ایران امروز نیز با طیف غرب گرا و غرب زده و مجموعه‌ای از هواداران نئولیبرالیسم روبرو هستیم که در حوزه‌های مدیریتی نیز حضور دارند. مردم باید بدانند از طریق گفتمان وابستگی و وابستگی به غرب توزیع عادلانه ثروت و رفاه بوجود نمی‌آید. این سیاست غرب زده نئولیبرال نتیجه امروز را به بار آورده است. آن روی سکه مقاومت دفاع از عزت ایرانی است و روی دیگر توزیع عادلانه ثروت و گسترش سفره مردم است.

نظرها

اخبار بیشتر