وضعیت کشورهای خاورمیانه در «شاخص ادراک فساد» چگونه است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. بین‌المللی

وضعیت کشورهای خاورمیانه در «شاخص ادراک فساد» چگونه است؟

تابناکخبرگزاری تابناک |
شاخص ادارک فساد، میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران را نشان می دهد. به عبارت بهتر این شاخص نشان می دهد که وضعیت فساد در بخش عمومی هر کشور چگونه است. در بین کشورهای خاورمیانه امارات با کسب 70 امتیاز از صد امتیاز ممکن توانسته است در بین 180 کشور حاضر در رتبه بندی شاخص ادراک فساد در جایگاه 23ام دنیا و اول خاورمیانه قرار بگیرد.

شاخص ادارک فساد، میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران را نشان می‌دهد. به عبارت بهتر این شاخص نشان می‌دهد که وضعیت فساد در بخش عمومی هر کشور چگونه است. در بین کشورهای خاورمیانه امارات با کسب ۷۰ امتیاز از صد امتیاز ممکن توانسته است در بین ۱۸۰ کشور حاضر در رتبه بندی شاخص ادراک فساد در جایگاه ۲۳ام دنیا و اول خاورمیانه قرار بگیرد.

به گزارش تابناک اقتصادی، از دیدگاه اقتصادی فساد یکی از عوامل بازدارنده رشد اقتصادی محسوب می‌شود و این پدیده شوم آثار منفی کمی و کیفی بسیاری بر تخصیص بهینه منابع و در نتیجه بر رفاه عمومی دارد.

از همین رو و به دلیل آثار فساد بر اقتصاد و زندگی مردم، این روزها برخی کشورهای خاورمیانه شاهد اعتراض شهروندان خود نسبت به فساد دولتمردانشان بوده‌اند. در ابتدا عراق و سپس مردم لبنان در اعتراض به فساد موجود راهپیمایی هایی را ترتیب داده‌اند. امروز نیز اعلام شد که مردم کویت بر علیه فساد دولتمردان خود به پا خواسته‌اند. حالا پرسش این است که وضعیت فساد در کشورهای خاورمیانه چگونه است؟

قبل از پاسخ به این پرسش باید گفت که اندازه گیری و مقایسه فساد، به دلیل آنکه این پدیده در خفا اتفاق می‌افتد اندکی مشکل است اما موسساتی در سطح بین المللی هستند که فساد را به روش‌های مختلفی در کشورهای سرتاسر دنیا اندازه گیری می‌کنند و نتایج آن را منتشر می‌نمایند. یکی از این موسسات، سازمان بین المللی شفافیت می‌باشد.

سازمان بین المللی شفافیت، یکی از مهمترین شاخص‌ها در زمینه فساد یعنی شاخص ادارک فساد را هر ساله تهیه و منتشر می‌کند. این سازمان، سازمانی غیردولتی است که در سال ۱۹۹۳ تأسیس و مقر اصلی آن در آلمان و هدف از ایجاد آن مبارزه با فساد است. شاخص CPI (شاخص ادراک فساد) به وسیله لامبدورف در ژوئن ۱۹۹۵ برای اولین بار تهیه و در سال ۱۹۹۶ به صورت رسمی منتشر شد.

شاخص ادارک فساد، میزان فساد موجود در میان مقامات دولتی و سیاستمداران را نشان می‌دهد. به عبارت بهتر این شاخص نشان می‌دهد که وضعیت فساد در بخش عمومی هر کشور چگونه است. گزارش‌های تهیه شده توسط سازمان بین المللی شفافیت بر پایه معیارهایی چون بررسی مدیریت دولتی در کشورها، شرایط دسترسی شهروندان به خدمات عمومی، ساختار حقوقی و قضایی حاکم در کشورها و موقعیت بخش خصوصی می‌باشد.

نمودار زیر که از داده‌های گزارش شاخص ادراک فساد سال ۲۰۱۸ استخراج شده است وضعیت فساد در کشورهای خاورمیانه را نشان می‌دهد. هر چقدر نمره یک کشور به صفر نزدیکتر باشد اقتصاد آن کشور فاسدتر است و هر چقدر این نمره به صد نزدیکتر باشد اقتصاد آن کشور از فساد به دور است. در بین کشورهای خاورمیانه امارات با کسب ۷۰ امتیاز از صد امتیاز ممکن توانسته است در بین ۱۸۰ کشور حاضر در رتبه بندی شاخص ادراک فساد در جایگاه ۲۳ام دنیا و اول خاورمیانه قرار بگیرد. کویت نیز که این روزها شاهد تظاهرات شهروندان خود بر علیه فساد می‌باشد با کسب ۴۱ امتیاز از صد در جایگاه ۴۱م دنیا و ششم خاورمیانه قرار گرفته است. لبنان وضعیتی مشابه با ایران دارد و هر دو کشور با کسب امتیاز ۲۸ از صد در رتبه ۱۳۸م دنیا قرار گرفته‌اند. امتیاز ایران نسبت به سال ۲۰۱۷، دو نمره کاهش یافته است. این نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال گذشته فساد در ایران بیشتر شده است. همچنین جایگاه ایران در سال ۲۰۱۷ در بین ۱۷۶ کشور دنیا ۱۳۰ بود که این جایگاه با هشت پله افزایش در سال ۲۰۱۸ در بین ۱۸۰ کشور دنیا به ۱۳۸ ارتقاء یافته است. عراق نیز با کسب امتیاز ۱۸ در رتبه ۱۶۸م دنیا قرار گرفته است.

وضعیت کشورهای خاورمیانه در «شاخص ادراک فساد» چگونه است؟ - 9

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ شاهد دور تازه‌ای از تظاهرات بود. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ امروز -‌یکشنبه- شاهد دور تازه‌ای از تظاهرات بود و پلیس تلاش کرد معترضان را از این منطقه، پس از زدوخوردهای گسترده شامگاه گذشته، متفرق کند. با فرا رسیدن صبح، پلیس دور جدیدی از حمله علیه معترضان را آغاز کرد و با گاز اشک‌آور به استقبال‌ آنها رفت. در پی این درگیری‌ها بخش‌هایی از دانشگاه پلی تکنیک بدل به دژ شده بود و از سنگرهای ساخته دست معرضان علاوه بر بمب‌های آتش‌زا، آجر و همچنین تیرهای رهاشده از چله کمان، پرتاب می‌شد. دانشجویی ۲۰ ساله گفت: «ما نمی‌خواهیم به پلیس حمله کنیم، فقط می‌خواهیم از دانشگاه و همچنین هنگ کنگ حراست کنیم.»

بسته شدن ۳ پل بغداد و احتمال مسدود شدن پل چهارم/ تعطیلی بندر ام قصر بصره و میادین نفتی

3+
ایسناایسنا46 دقیقه قبل
ایسناایسنا3 ساعت قبل
مقام‌های کره‌جنوبی و آمریکا امروز (دوشنبه) با هدف کاهش شکاف چهار میلیارد دلاری درباره میزان پرداخت سئول برای هزینه‌های میزبانی از نیروهای آمریکایی، گفت‌وگوها را از سر گرفته‌اند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این رایزنی در بحبوحه اعتراضات مردمی که آن را «راهزنی» توصیف کرده‌اند، علیه درخواست آمریکا برای افزایش هزینه‌های دفاعی و حضور نیروهای این کشور در کره‌جنوبی برگزار شده است. مارک اسپر، ‌ وزیر دفاع آمریکا اخیرا پس از دیدار با جئونگ کیونگ دو، وزیر دفاع کره‌جنوبی گفته بود: سئول یک کشور ثروتمند است و باید و می‌تواند پول بیشتری برای هزینه‌های دفاعی و استقرار نیروهای آمریکایی در کره‌جنوبی بپردازد. ترامپ مکررا شراکت نامناسب و ناکافی متحدان در هزینه‌های دفاعی را زیر سوال برده و از آن شکایت کرده است. ایالات متحده قرار است مذاکرات جداگانه‌ای برای توافق‌های جدید اشتراک هزینه‌های دفاعی با ژاپن، آلمان و ناتو در سال آتی میلادی داشته باشد.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به نوشته رویترز، تایوان خودمختار و دموکراتیک مورد ادعای چین است که آن را یک استان شورشی خودش می‌داند و حساس‌ترین و مهمترین مساله ارضی حزب کمونیست چین است. چین تهدید کرده است در صورتی که تایوان اقدامی در راستای استقلال انجام دهد، به آن حمله می‌کند. «ویلیام لای» تا ژانویه نخست‌وزیر تایوان بود و بعد از شکست حزب حاکم دموکراتیک مترقی در انتخابات منطقه‌ای نوامبر گذشته، از مقامش کناره‌گیری کرد. روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین در واکنش به این تحولات، گفت پکن باید یک حکم بازداشت بین‌المللی برای او صادر کند تا طبق قانون ضد جدایی ۲۰۰۵ تحت محاکمه قرار بگیرد. تساوی اینگ-ون با پذیرش نامزدی ویلیام لای، اشاره‌ای به مبحث استقلال نکرد اما گفت این جزیره باید مقابل فشار چین ایستادگی کند و راه را به هنگ‌کنگ تحت حاکمیت چین که ماه‌هاست درگیر اعتراضات ضد دولتی است، نشان دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری15 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری41 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

افزایش قیمت برخی برندهای گوشی موبایل امروز ۲۷ آبان ماه

ایمنا11 دقیقه قبل

تخصیص سهمیه سوخت سرویس مدارس بر اساس پیمایش و به صورت اعتباری

فارس13 دقیقه قبل

رئیس سازمان بسیج: نیروهای امنیتی با سعه صدر با اتفاقات اخیر برخورد کردند/ در کشور ما آزادی وجود دارد

ساعت ۲۴14 دقیقه قبل

ممانعت از برگزاری یک کارگاه آموزشی در دانشگاه شیراز

عصر ایران14 دقیقه قبل

دوشنبه ۲۷ آبان | ثبات قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی

همشهری15 دقیقه قبل

در جلسه سران قوا درباره قیمت بنزین چه گذشت؟

مشرق‌نیوز15 دقیقه قبل