اطلاعاتی در رابطه با نحوه مطالبه مهریه و قوانین مربوط به آن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

اطلاعاتی در رابطه با نحوه مطالبه مهریه و قوانین مربوط به آن

تابناکخبرگزاری تابناک |

خانم حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با مطالبه مهریه و چگونگی مطالبه آن مواردی را به شرح ذیل مطرح نمودند: مهریه، حق زن و بر گردن مرد می‌باشد و مرد موظف است تا در صورت مطالبه مهریه از سوی همسر خود آن را به طور کامل پرداخت نماید. معمولا مطالبه مهریه و دریافت آن توسط زوجه کار سهلی نبوده و وضعیت مالی مرد در نحوه پرداخت آن بسیار تاثیر گذار می‌باشد. به همین دلیل در این مقاله سعی کرده‌ایم تا راه‌های مطالبه مهریه، روش‌های به اجرا گذاشتن آن و همچنین چگونگی تقسیط مهریه را بیان کرده و مورد بررسی قرار دهیم.

اطلاعاتی در رابطه با نحوه مطالبه مهریه و قوانین مربوط به آن - 2

امکان مطالبه مهریه از سوی زوجه

همانطور که می‌دانید در کشور ما رسم بر این است که در زمان عقد، زوج موظف است تا مبلغی مهریه برای زوجه در نظر بگیرد. مهریه معمولا هم می‌تواند سکه (امام، ربع سکه، نیم سکه)، وجه نقد و یا اینکه ملک غیر منقول باشد و به محض وقع عقد، زوجه می‌تواند عین آن را از همسر خود مطالبه نماید و زوج موظف است تا آن را مطابق قانون پرداخت نماید و در غیر اینصورت زوجه می‌تواند از طریق اجرای ثبت مهریه خود را به اجرا بگذارد.

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

در این روش، زن این اجازه را دارد تا قباله ازدواج خود را به همان دفترخانه‌ای که عقد، در ان ثبت شده بود، ببرد و درخواست صدور اجراییه نماید و پس از صدور اجراییه به اجراگذاشتن مهریه از طریق پست سفارشی به اطلاع زوج در آدرس مقرر در عقدنامه از خواهد رسید، همچنین زوجه می‌تواند به کمک این اجراییه با مراجعه به اداره ثبت، مهریه خود را مطالبه نماید. در این روش، زوجه موظف است تا هزینه اجرایی را که مبلغ آن به اندازه نیم عشر دولتی می‌باشد را پرداخت نماید که این هزینه بعدا از شوهر ایشان گرفته می‌شود.

اطلاعاتی در رابطه با نحوه مطالبه مهریه و قوانین مربوط به آن - 7

نحوه مطالبه مهریه وجه نقد

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، مهریه می‌تواند به صورت وجه نقد هم باشد. مهریه‌ای که به صورت وجه نقد تعیین می‌شود، بر اساس قانون باید مطابق با نرخ روز پرداخت شود. در مطالبه مهریه وجه نقد، ۲ نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد که حتما باید به آن توجه نمایید.

اول اینکه اگر زوج فوت شود، مهریه وجه نقد تا تاریخ فوت او به صورت نرخ روز محاسبه می‌شود و ارتباط به زمان و تاریخ درخواست مهریه از طرف زن دارد. خانم‌ها می‌توانند برای مطالبه مهریه وجه نقد هم از طریق اداره اجرای ثبت اقدام نمایند.

برای اجرای مهریه سکه چه قوانینی وضع شده است؟

علاوه بر وجه نقد، مهریه می‌تواند به صورت سکه نیز تعیین شود که نوع سکه بستگی به توافق زن و شوهر با یکدیگر دارد. مهریه سکه هم مانند مهریه وجه نقد و اداره اجرای ثبت، قابل مطالبه می‌باشد.

زوجه می‌تواند برای مطالبه مهریه خود از یک وکیل باتجربه استفاده نماید و یا اینکه این کار را شخصا و بدون وکیل انجام دهد و با مراجعه به اداره اجرای ثبت و یا دادگاه مراحل لازم را سپری نمیاد اما از آنجایی که زمان و وقت در توقیف اموال همسر اهمیت بسیار زیادی دارد، توصیه می‌شود که زوجه برای مطالبه مهریه خود، اقدامات مربوطه را بر عهده وکیل پایه یک قرار داده تا روند دریافت مهریه با سرعت بیشتری سپری شوند.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

چگونگی تقسیط مهریه

مهریه، حق زن بوده و مرد موظف است تا آن را به طور کامل پرداخت نماید. بر طبق قانون و با توجه به وضعیت مالی مرد، امکان تقسیط پرداخت مهریه نیز وجود دارد و بعد از مشخص شدن اقساط، مرد باید در زمان تعیین شده، قسط مهریه را پرداخت نماید. در برخی از مواقع، مردان فکر می‌کنند که با می‌توانند بعد از پرداخت چند قسط اولیه از شر آن خلاص شوند و دیگر آن را پرداخت نکنند. اما این تصور کاملا اشتباه بوده و اگر مردی اقساط مهریه پرداخت نکند، پرداخت مهریه از حالت اقساط به شکل «حال» در می‌آید و این بدان معنی است که دیگر مکان پرداخت قسطی مهریه وجود ندارد و مرد باید اقساط معوقه مهریه را یکجا و به صورت نقدی پرداخت نماید.

اما تحت چه شرایطی پرداخت مهریه به صورت قسطی انجام می‌شود؟

در صورتی یک مرد، با توجه به شرایط مالی که دارد، نتواند مهریه را به صورت یکجا پرداخت نماید، می‌تواند، «دادخواست اعسار» نماید. بر طبق این دادخواست، مرد از دادگاه می‌خواهد تا پرداخت مهریه را قسطی کند. لازم به ذکر است که برای تنظیم این دادخواست و اطمینان دادگاه مبنی بر این که مرد توانایی مالی لازم را ندارد، حداقل نیاز به ۲ شاهد وجود دارد که این شهود باید به صورت جداگانه نام خود را ذکر کرده و به ناتوانی مالی مرد، اظهار نمایند.

شهود باید حداقل ۲ مرد و یا یک مرد و دو زن و یا چهار زن باشد. در این زمینه بطور کامل می‌توانید با وکیل دادگستری مشاوره حقوقی داشته باشید.

اطلاعاتی در رابطه با نحوه مطالبه مهریه و قوانین مربوط به آن - 20

قانون جدید مهریه صد و ده سکه چیست؟

بر طبق قانونی که در چند سال اخیر تصویب شده است، میزان سقف مهریه ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی می‌باشد. بر طبق این قانون اگر مهریه خانمی، کمتر از صد و ده سکه و یا دقیقا برابر با صد و ده سکه باشد، مرد موظف است که تمام مهریه را پرداخت نماید و در صورت عدم پرداخت آن تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

اما اگر مهریه یک خانم، بیشتر از صد و ده سکه باشد، در وحله اول باید صد و ده سکه به طور کامل پرداخت شود و در صورت عدم پرداخت آن مرد، به زندان انداخته خواهد شد. برای مابقی مهریه، دادگاه وضعیت مالی مرد را بررسی می‌کند و بر اساس آن تصمیم گیری می‌کند. در این زمان اگر دادگاه، بعد از بررسی‌های انجام شده به این نتیجه برسد که مرد، توانایی مالی لازم برای پرداخت مابقی مهریه و یا معادل آن را ندارد، پرداخت مابقی مهریه منوط به احراز ملائت مرد است.

دفتر حقوقی حمیرا پارساوکیل دادگستری آماده ارائه مشاوره حقوقی در زمینه دعاوی حقوقی ملکی و خانواده می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مشاوره حقوقی و یا ارجاع پرونده حقوقی خود به وب سایت Parsalaw.irمراجعه کنید و یا با شماره 88554580021تماس حاصل فرمایید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.
الفالف1 روز قبل
)، ٦٫٩ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با ٢٣٫٦ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با ٢٫٧ درصد افزایش می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٧٫٢ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١١. درصد افزایش است. در جدول زیر شاخص اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری و درصد تغییر ان قابل مشاهده است.
وانانیوزوانانیوز12 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، با روی کار آمدن دولت نهم و افزایش یک مرتبه واردات بنزین در شرایطی که قیمت این فراورده در بازار جهانی به یکباره افزایش پیدا کرد و موجب شد تا مسئولان نفتی به فکر چاره‌ای برای رفع این مشکل بیافتند و طرح سهمیه بندی بنزین را به عنوان بهترین روش برگزینند. سهمیه بندی بنزین در دولت نهم چقدر بود؟ در حالی که قیمت بنزین پیش از شروع سهمیه بندی ۸۰ تومان در هر لیتر بود، بنزین سهمیه‌ای در سال ۱۳۸۶ قیمتی معادل صد تومان و بنزین آزاد یا غیر سهمیه‌ای قیمتی معادل ۴۰۰ تومان افزایش یافت. به طور کلی برای هر اتومبیل سواری شخصی در ماه یکصد لیتر، برای تاکسی‌های بنزین سوز هشتصد لیتر و برای مسافربر شخصی ششصد لیتر بنزین در نظر گرفته شد. صاحبان خودرو‌ها نیز با داشتن کارت سوخت می‌توانستند از این سهمیه بنزین استفاده کنند. در دولت دوزادهم با ریاست حسن روحانی، از سال ۹۴ تا سال ۹۸ بنزین بصورت آزاد و بدون سهمیه بندی با قیمت هر لیتر هزار تومان عرضه می‌شود.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، یک عکاس آلمانی که طی ۱ سال گذشته ۳ بار به ایران سفر کرده است، زندگی اطراف دریاچه در حال احتضار «ارومیه» را به تصویر کشیده است. ماکسیمیلیان من عکاس آلمانی ساکن شهر دورتموند برای نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران سفر کرد. او با سفر به استان آذربایجان غربی زندگی اطراف بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در حال خشک شدن جهان را به تصویر کشید. این عکاس آلمانی در هر ۳ سفر خود به دریاچه ارومیه و مناطق و شهرهای وروستاهای اطراف آن سر زده و عکاسی کرده است. تصاویر زیر از مجموعه عکس‌های ۳ سفر ۱ سال گذشته «ماکسیمیلیان من» به اطراف دریاچه ارومیه است.

۴ خودروساز در لیست برترین تولیدکنندگان چینی ۲۰۱۹ (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر