پوشش همگانی سلامت باید بر اساس اولویت‌ها باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سلامت
پوشش همگانی سلامت باید بر اساس اولویت‌ها باشد

پوشش همگانی سلامت باید بر اساس اولویت‌ها باشد

علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، گفت: پوشش همگانی سلامت باید بر اساس اولویت‌ها باشد و فشار مالی به مردم نیاورد.

اعتمادآنلاین| علیرضا رئیسی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، امروز در مراسم تجلیل از بهورزان که در برج سپید دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد برگزار شد، گفت: امروز در منطقه ما، دنیا و در سازمان جهانی بهداشت، بسیار جالب و باعث افتخار است که تنها کلمه‌ای که نیاز به ترجمه ندارد «بهورز» است. اگر بخواهیم بگوییم، پرستار یا پزشک نیاز به ترجمه داریم، اما کلمه بهورز را به اسم بهورز می‎شناسند و این باعث افتخار است.

وی افزود: با توجه به برگزاری اجلاس منطقه سازمان جهانی بهداشت در کشور، رئیس سازمان بهداشت جهانی در بازدیدی که از یکی از مراکز بهداشت داشت، بسیار تحت تاثیر قرار گرفت و شگفت‌زده شد و بسیار تاکید کرد و گفت آن چیزی که الان می‌بینم، بیش از آن چیزی است که شنیده‌ام و این باعث افتخار است.

رئیسی با اشاره به اینکه «این دوره، دوره طلایی برای حوزه بهداشت و به‌ویژه حوزه شبکه است و حجت بر ما تمام است»، عنوان کرد: باید بیشترین توسعه و ارتقا را در این زمان محقق کنیم. از سال گذشته تا الان کم‌وبیش شاهد تحرک و جان گرفتن در حوزه سلامت بوده‌ایم و امیدواریم از این فرصت استفاده کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تصریح کرد: از زمانی که آقای تدروس، رئیس سازمانی جهانی بهداشت، شروع به کار کرد، پوشش همگانی سلامت یا UHC که از آن زیاد صحبت می‌کنیم را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داد و این در حالی است که شاید ۴۰ سال در سطح دنیا مطرح شده و کشور ما این موضوع را از ۴۵ سال پیش شروع کرده و پی‌ گرفته است.

رئیسی اظهار کرد: پوشش همگانی سلامت می‌بایست بر اساس اولویت‌ها و با این دیدگاه باشد که فشار مالی به مردم نیاید، اینکه پول زیادی داشته باشیم و برای مردم خرج کنیم، هنر نیست، باید اولویت بندی درست داشته باشیم و بر اساس آن سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه «پوشش همگانی سلامت، چند وجه دارد»، گفت: این تعریف سازمان جهانی بهداشت است، همه افراد بدون مخاطرات مالی می‌توانند به خدمات پیشگیری، درمان بیماری‌ها و مراقبت‌های درمانی دسترسی پیدا کنند و هدف این است که همه بتوانند خدمات اولیه پیگیری، درمان و توان‌بخشی را بگیرند و این مکعب دارای ابعادی است که در بحث پوشش همگانی سلامت بسیار مورد توجه است و یک محور اصلی دارد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت ادامه داد: این سه محور را باید در نظر گرفت، محور توسعه و پوشش، کاهش پرداخت هزینه مردم، هرچه مکعب وسط بزرگ‌تر شود، به پوشش همگانی سلامت نزدیک می‌شویم و محور بعدی هزینه‌کرد سلامت است که باید همه را پوشش دهیم و افزایش طیف و کیفیت خدمات را داشته باشیم. فقط بحث پیشگیری نیست، خدمات درمان را هم باید افزایش دهیم.

رئیسی با بیان اینکه «اگر بخواهیم مکعب ایران را ترسیم کنیم، محور پوشش کاملا آبی است»، گفت: پوشش ۹۸ درصدی کل جامعه را داریم و این فرق ما با کل دنیاست، اما فقط در phc است، و باید به سمت محورهای دیگر هم برویم. محور بعدی، افزایش کمیت و کیفیت است و باید به سمت درمان و توان‌بخشی با کمترین هزینه برویم.

وی افزود: خوشبختانه در کشور ما امید به زندگی بالارفته اما، متاسفانه تا ۳۰ سال دیگر بیش از ۳۰ درصد جمعیت‌مان بالای ۶۰ سال است و این زنگ هشداری است که باید به سمت مراقبت سالمندان برویم و حتما نیاز به خدمات ویژه‌ای دارد. باید به سمت تغییر الگوی بیماری‌ها برویم و تقاضای مردم برای توان‌بخشی بالا رفته و باید به فکر توسعه خدمات و پاسخگویی برویم.

رئیسی با بیان اینکه «چالش‌هایی برای رسیدن به پوشش همگانی در دنیا وجود دارد»، عنوان کرد: منابع ناکافی و حمایت ناکافی بیمه‌ها از بسته‌های خدماتی، پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه‌ها، افزایش حاشیه‌نشینی، عشایرنشینان و مشکلات در اجرای خدمات از جمله این چالش‌هاست. خیلی از کشورهای دنیا این چنین نظامی که در حوزه سلامت کشور ما وجود دارد را ندارند و شما نمی‌توانید این جمعیت و این پهناوری در دیگر کشورها پیدا کنید که از این خدمات بهره ببرند و امکان ندارد که جمعیت هزار نفری را در این کشور پیدا کنید که خانه بهداشت نداشته باشیم. این قدرت و هم‌بستگی نظام شبکه ایران را نشان می‌دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

وی ادامه داد: چگونه باید به سمت پوشش همگانی سلامت برویم، باید نظام بیمه توسعه پیدا کند، راهنماهای بالینی و ارائه خدمت به شکل سطح‌بندی شده از دیگر مواردی است که به UHC کمک می‌کند. یکی از مشخصات چشم‌گیر و فوق‌العاده طراحی نظام شبکه کشور عدم تکرار خدمات است.

رئیسی خاطرنشان کرد: نظام سطح‌بندی ارائه خدمت در ایران از بدو طراحی نظام شبکه وجود داشته و الان نظام‌های مدرن به این سمت می‌روند. بهورز خدماتی را که در سطح‌بندی خودش نیست به سطح دیگری انتقال می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر یک خانه بهداشت وجود دارد و بنا به دلیلی جمعیت افزایش پیدا کرده و آن خانه بهداشت به مرکز خدمات درمانی تغییر پیدا کرده، این نظام سطح‌بندی حفظ شده و این شگفت‌انگیز است. اگر همین موضوع را در حوزه درمان بررسی کنید، الی‌ماشاءالله خدمات تکراری وجود دارد و این موضوع در نظام شبکه به هیچ‌عنوان وجود ندارد و این ویژگی نظام شبکه ماست که توانسته پایدار باشد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به جامعه عشایر، گفت: گروه کوچکی از جامعه ۸۳ میلیونی که حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر هستند، در راستای همین شبکه برایشان برنامه داریم و حاشیه‌نشینان را ساماندهی کرده‌ایم. بهورز جوری تربیت شده که بر اساس جامعه‌محوربودن است و در ۳۰ سال پیش هیئت امنای سلامت در روستاها را داشته‌ایم، زمانیکه کسی در مباحث اجتماعی نبود.

وی در خصوص اینکه «بهورزان سه ویژگی اصلی دارند و در تمام متون خارجی این ویژگی‌ها ثبت شده است»، اظهار کرد: بهورزان از دل همان مردم منطقه‌اند. تنها عوامل مستقیم بر سلامت را کنترل نمی‌کنند، بلکه عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را هم کنترل می‌کنند و از اولین روز تربیت بر عوامل موثر بر سلامت را یادگرفته‌اند و ویژگی دیگر بر اساس وظیفه‌محور بودن تربیت می‌شوند. در آموزش بهورزی ما هرآنچه که یاد می‌گیرند به دردشان می‌خورد، اما دانشگاه‌های ما این‌طور نیستند.

رئیسی بیان کرد: توسعه مراقبت‌های اولیه بهداشتی درمانی به ارتقای بخش بهورزان یکی از اساسی‌ترین راهکارها برای UHC است، دنیا یک دهه پیش به این موضوع رسید که برای ارتقای سلامت جامعه و توسعه‌یافتگی، توانمندسازی زنان یکی از اساسی‌ترین شاخصه‌هایی است که باید انجام شود. این امر یکی از اساسی‌ترین کارها در روستاهای ما بود.

وی ادامه داد: گروه‌های هدف سن و سال نمی‌شناسند و از قبل از تولد تا بعد از مرگ حضور پررنگ دارند و بحث تئوری، عملی و در فیلد کارکردن در آموزش‌های بهورزی ما بسیار پررنگ است.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت تاکید کرد: در گزارش سازمان جهانی بهداشت با همکاری دانشگاه هاروارد، ایران یکی از دوازده کشور نمونه در دنیا معرفی شده و در گزارش سازمان جهانی بهداشت از حرکت ایران از نظام PHC به UHC که همه در این یک‌سال انجام شده، تقدیر شده است.

وی تاکید کرد: با دیدگاه جدیدی که وجود دارد، بحث کاردانی را مصوب شورای گسترش کرده‌ایم و بهورزان شاغل فعلی ما می‌توانند ادامه تحصیل دهند. بسیار علاقه‌مندیم که کارشناسی ارشد آموزش جامعه‌نگر را که مختص مربیان است، طراحی کنیم که از دل بهورزان، این افراد بیرون بیایند و در این بین شکافی وجود دارد که اگر پر کنیم می‌توانیم بهورزان نخبه‌مان را برای آموزش بهورزان قرار دهیم.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد هزاران زن ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار گیرند چون از هر ۵ زن تنها یک نفر می‌داند، نفخ نشانه این سرطان است. محققان تأکید می‌کنند، نفخ علت خیلی نادر وجود سرطان تخمدان است، اما یکی از کشند‌ه‌ترین علت‌های نفخ می‌تواند باشد، سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع در زنان است و نسبت به سرطان‌های تناسلی دیگر، بیشتر باعث مرگ و میر می‌شود. بررسی‌ها بیانگر آن است، چاقی، عدم زایمان، سابقه خانوادگی، اختلالات ژنتیکی خاص و هورمون درمانی جایگزین برای طولانی مدت، از علل ابتلا به این سرطان هستند؛ نفخ مداوم و درد لگن نیزاز علائم ابتلا به این سرطان است. آنوین جونز از مؤسسه سرطان انگلیس می‌گوید: تنها ۲۰ درصد زنان می‌دانند نفخ شاید نشانه‌ای از سرطان تخدمان باشد؛ عکس این موضوع که به کمک توده در سینه می‌توان به وجود سرطان سینه پی برد؛ تشخیص سرطان تخمدان به مراتب‌تر پیچیده‌تر است. آمارها بیانگر‌ان است، در کشور نسبتا کوچکی مانند انگلیس هر سال بیش از ۷ هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان می‌شوند و به علت اینکه پس از پیشرفت، بیماری تشخیص داده می‌شود، هنوز میزان مرگ و میر در اثر آن زیاد است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سندرم خشکی چشمسندرم خشکی چشم یکی از شایع‌ترین دلایل احساس وجود جسم خارجی در چشم است. سندرم خشکی چشم اغلب هنگام صبح موجب احساس وجود شن در چشم می‌شود که معمولا در طول روز بدتر می‌شود. در صورت ابتلا به خشکی چشم، سوزش چشم معمولا بیشتر از احساس خارش شکل می‌گیرد. گاهی اوقات قطره‌های اشک مصنوعی برای مقابله با خشکی چشم کافی نبوده و باید بار دیگر به چشم پزشک خود مراجعه کنید. چشم پزشک شما ممکن است داروها یا روش هایی ویژه را نیز برای درمان خشکی چشم تجویز کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مطالعات نشان می‌دهد مصرف گران‌ترین ادویه جهان «زعفران» در کنار داروهای ضدافسردگی به درمان افراد مبتلا به افسردگی کمک می‌کند. زعفران که به آن طلای سرخ هم اطلاق می‌شود ادویه‌ای معطر است که عمدتا در ایران می‌روید و ارزش آن از برخی از فلزات گرانبها نظیر نقره هم بیشتر است. «آدریان لوپرستی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مرداک استرالیا، در این باره می‌گوید: «در مطالعه ما، علائم افسردگی در شرکت کنندگان دریافت کننده زعفران ۴۱ درصد کاهش یافت.» وی در ادامه می‌افزاید: «بعلاوه ما شاهد بهبود در کیفیت خواب، خلاقیت و انگیزه، و علاقمندی و لذت از فعالیت‌ها در افراد بودیم.» محققان تاکید می‌کنند که بعید است افزودن زعفران بیشتر به رژیم غذایی فرد به تنهایی بتواند سلامت روانی فرد را بهبود بخشد بلکه باید به عنوان یک گزینه درمانی در کنار داروهای ضدافسردگی استفاده شود. با این حال محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، دکتر محمداسماعیل مطلق درخصوص مسمومیت با گاز کربن مونوکسید در ایام سرد سال، اظهار کرد: همه ساله در جهان خبرهای تلخی از مرگ و مسمومیت افراد بر اثر استشمام گاز کربن مونوکسید منتشر می‌شود، اما با رعایت نکات ایمنی می‌توان از بروز مسمومیت جلوگیری کرد و به افرادی که دچار مسمومیت شده‌اند، کمک‌های اولیه ضروری را ارائه داد. افزون بر گاز، وسایلی همچون بخاری هیزمی و شومینه نیز از عوامل تولید مونوکسید کربن هستند که بر اثر سوختن ناقص و وجود نداشتن تهویه مناسب هوا، سبب مسمومیت افراد می‌شوند. وی درخصوص نشانه‌های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفت: علائم مسمومیت حاد با این گاز، شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت علامت هشدار دهنده باشد. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز شود، مسمومیت شدید با این گاز می‌تواند کشنده باشد. مدیر گروه کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت درخصوص چگونگی مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، گفت: آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت‌های فسیلی نظیر نفت، گاز و ذغال سنگ کار کند، به صورت بالقوه می‌تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود.
فارسفارس22 ساعت قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
آقای محمد رضا شانه ساز در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره شایعاتی که درباره کمبود یکی از دارو‌های آنفلوآنزا در فضای مجازی دست به دست می‌شود افزود: داروی نامبرده (تامیفلو) دارویی است که در داخل کشور تولید می‌شد و بنا به دلایلی تولیدش هم اکنون متوقف شده، اما در هفته‌های گذشته چندین هزار بسته از این دارو وارد شده و تحویل مراکز بهداشتی و درمانی کشور شده است. وی با اشاره به اینکه دیروز نیز چندین هزار بسته دیگر در مراکز بهداشتی توزیع شد و شنبه نیز مقداری دیگر از گمرک ترخیص می‌شود گفت: چندین هزار بسته دیگر از این دارو نیز در گمرک موجود است که حتی می‌توانیم با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حتی تحویل بخش خصوصی هم بدهیم که اگر خارج از مراکز بهداشتی درمانی، پزشکی این دارو را تجویز کرد داشته باشند. آقای شانه ساز با تأکید بر اینکه مردم به این شایعات توجه نکنند افزود: توجه داشته باشید که سوش‌های انفلوآنزا هر سال تغییر می‌کند و برای همین است که واکسن آنفلوآنزا نیز هر سال تغییر دارد همیشه همین گونه بوده است و این چیز جدیدی نیست ما در زمان مورد نیاز به تعداد کافی واکسن آنفلوآنزا توزیع کرده‌ایم و استفاده نیز شده و اکنون دیگر فصل واکسن آنفلوآنزا گذشته است مردم نگران نباشند به این اخبار توجه نکنند و مطمئن باشند که این اخبار کذب است. وی افزود: ما ذخایر خوبی از مواد اولیه دارویی که ۹۷ تا ۹۸ درصد دارو‌های مورد نیاز مردم است و دارو‌های وارداتی ساخته شده مورد نیاز مردم را به میزان کافی داریم به صورتی که با همکاری وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بانک مرکزی و تمام مسؤولان دست اندرکار تلاش شد تا ذخایر خوبی از دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم. رئیس سازمان غذا و دارو توصیه کرد: دارو بنابر برنامه ریزی‌های انجام شده ذخایر اطمینان بخش و خوبی دارد، اما این دلیل نمی‌شود که مردم به صورت غیرمنطقی و زیاد دارو مصرف کنند.

نظرها

اخبار بیشتر