رونمایی از دست خط بهرام بیضایی برای یادگار مرتضی احمدی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
رونمایی از دست خط بهرام بیضایی برای یادگار مرتضی احمدی

رونمایی از دست خط بهرام بیضایی برای یادگار مرتضی احمدی

مهرخبرگزاری مهر |
به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری از متن و دست خط بهرام بیضایی برای مجموعه «صدای طهرون قدیم» رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه موزه بتهوون، به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری خانه موزه بتهوون از متن و دست خط بهرام بیضایی که برای مجموعه «صدای طهرون قدیم» مرتضی احمدی نوشته شده است، رونمایی کرد.

آلبوم «صدای طهرون قدیم» مرتضی احمدی آبان‌ماه سال ۱۳۸۹ همزمان با تولد مرتضی احمدی توسط موسسه آوای خورشید منتشر شد و تاکنون چهار شماره از آلبوم «صدای طهرون قدیم» منتشر شده که این یادداشت در همه شماره‌های این آلبوم هم قرار دارد. در زمستان سال ۱۳۹۷ هم صفحه گرامافون این آلبوم برای اولین بار در دوران پس از انقلاب منتشر شد.

در بخشی از این یادداشت آمده است: «آن مرد گنجی در سر دارد که میان شما پخش می‌کند. گنج مردم نادار؛ مردمان دریغ شده! گنجی از ناداری گردآوری شده از روزمرگی.»

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه اصل این متن و دستخط در خانه موزه بتهوون رونمایی شد و تا ۲۵ آذرماه که موضوع نمایش موزه تغییر می‌کند در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار دارد.

به پیشنهاد یونسکو ۲۷ اکتبر هرسال به عنوان روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با هدف حفظ مجموعه‌های دیداری‌-‌ شنیداری مانند فیلم، رادیو و سایر منابع صوتی-‌تصویری نامگذاری شده است.

علاقمندان به بازدید از این دستخط و متن می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۲ به خانه موزه بتهوون واقع در خیابان کریم خان زند، میرزای شیرازی، شماره ۶۹ مراجعه کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها18 ساعت قبل
اگر اتفاق خاص دیگری نیفتد، قرار است دهمین آلبوم مجاز و استودیویی محسن چاوشی با عنوان «بی‌نام» ۲۶ آذرماه منتشر شود. روزنامه فرهیختگان - سیدمهدی موسوی‌تبار: اگر اتفاق خاص دیگری نیفتد، قرار است دهمین آلبوم مجاز و استودیویی محسن چاوشی با عنوان «بی‌نام» ۲۶ آذرماه منتشر شود. آلبوم تازه چاوشی هر تعداد هم که تیراژ داشته باشد به تیراژ چاپ این کتاب تاکنون نخواهد رسید. در آلبوم «بی‌نام» چاوشی به‌دلیل اینکه می‌خواسته فضای ریتمیک و گاه شادی داشته باشد از اشعاری با این اوزان استفاده کرده است. چاوشی نشان داده که می‌داند چگونه برای اشعار کلاسیک، ملودی و تنظیم بسازد و از این همنشینی خجسته قطعه‌ای دلنواز بسازد.

دستاورد دارویی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فارسفارس12 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۸۰ مؤسسه از سراسر جهان ارزیابی شده‌اند. «گرین‌متریک» با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های زیست‌محیطی و توسعه پایدار مؤسسه‌های آموزش عالی جهان راه‌اندازی شده است. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه جهانی مؤسسه‌های ایرانی برتر و در جدول دو، امتیاز مؤسسه‌ها در سنجه‌های گوناگون آمده است. امتیاز کل و رتبه مؤسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» جدول ۲. امتیاز مؤسسه‌های ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» بر پایه گزارش ۲۰۱۹ «گرین‌متریک» «Wageningen University & Research» با بیشترین امتیاز سبزترین مؤسسه جهان است و «University of Oxford»، «University of California - Davis»، «University of Nottingham»، «Nottingham Trent University»، «Umwelt-Campus Birkenfeld»، «Leiden University»، «University of Groningen - UG»، «University College Cork - UCC»، و «Bangor University»، در جایگاه دوم تا دهم جای گرفته‌اند.
همشهریهمشهری54 دقیقه قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، لایحه بودجه سال آینده کشور که شامل بودجه عمومی سال ۱۴۰۰ نیز هست در حالی به مجلس ارائه شده که در دو بخش سینما و تئاتر، افزایش رقم خاصی در بودجه مشاهده نمی‌شود. اما برای سازمان امور سینمایی، ۲۱۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده نظر گرفته شده که این رقم در لایحه سال قبل ۲۰۵ میلیارد تومان بود. در بخش براورد هزینه‌ای سال ۹۹، ۱۳۳ میلیارد تومان آمده و در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای رقم ۱۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است. در بین برنامه‌هایی که برای بخش سینما تعریف شده، ۱۷ میلیارد تومان به برگزاری جشنواره فیلم فجر اختصاص دارد. همچنین برای صیانت از آثار سینمایی و جلوگیری از تکثیر غیرمجاز آن‌ها که این روزها موضوعی داغ در سینماست، تنها ۷۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

نظرها

اخبار بیشتر