برگزاری ۱۸۴۵۰ برنامه کتابی در کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
برگزاری ۱۸۴۵۰ برنامه کتابی در کشور

برگزاری ۱۸۴۵۰ برنامه کتابی در کشور

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
در مجموع ۱۸۴۵۰ برنامه و فعالیت در ایام هفته کتاب در گستره ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود. برنامه ها به طور روزانه برگزار می‌شوند و بیشترین برنامه در سطح استان در یک روز، ۱۲ و کمترین، ۴ برنامه است.

به گزارش مشرق، نشست خبری مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخانه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای اعلام برنامه‌های این نهاد در هفته کتاب، بعدازظهر امروز شنبه ۱۸ آبان با حضور جمعی از اهالی رسانه در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

رمضانی در ابتدای این نشست گفت: شروع برنامه‌های نهاد کتابخانه‌ها در هفته کتاب طبق روال سالهای گذشته با حضور کتابداران و مسئولان نهاد کتابخانه‌ها در مرقد امام خمینی و تجدید بیعت با ایشان خواهد بود که روز سه شنبه ۲۱ آبان در استانه هفته کتاب برگزار می‌شود. با توجه به اینکه ۲۴ آبان روز جمعه همزمان با ولادت پیامبر اکرم به عنوان روز ملی کتاب و کتابدار شناخته شده و برنامه ملی نهاد کتابخانه‌ها هر سال در این روز برگزار می‌شد امسال این برنامه روز سه شنبه برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه ملی تقدیر از کتابداران و دست اندکاران حوزه کتاب امسال برای اولین بار خارج از تهران برگزار می‌شود و یزد میزبان این رویداد خواهد بود. این برنامه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای هیئت امنای نهاد کتابخانه‌ها و کتابداران سراسر کشور برگزار می‌شود. برای این مراسم ما در طول سال کتابدارانمان و کتابخانه هایمان را رصد می‌کنیم وبرای این کار سامانه و ساختاری داریم. به این ترتیب عزیزانی که در حال خدمت در حوزه کتاب هستند ارزیابی شده و در دو سطح ملی و استانی مورد تقدیر واقع می‌شوند.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخانه نهاد کتابخانه‌ها در ادامه گفت: تقدیر و تجلیل در مراسم مذکور از کتابخانه‌های برتر اعم از کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی، مسئول برتر، کتابدار برتر، خدمتگزار برتر، پیشکسوت برتر و کتابخوان برتر انجام می‌شود. خیرین کتابخانه ساز هم امسال در برنامه ملی مورد تقدیر قرار می‌گیرند. در زمینه خیرین کتابخانه ساز امسال با تنوع زیادی مواجه بودیم؛ اعم از اهدای کتاب، کتابخانه سازی و …

رمضانی گفت: امسال از استانداران به عنوان روسای انجمن‌های برتر تقدیر خواهد شدو همانطور که می‌دانیم انجمن‌ها رکن قانونی نهاد کتابخانه‌ها در استانها و شهرستانها هستند. در سالی که گذشت همچنین برنامه و جشنواره خاطره نویسی کتابداران عزیزی را داشتیم که نتایج برندگان این مسابقه امسال مشخص می‌شوند و کتاب منتخب جشنواره نیز در همان روز جشن ملی کتاب و کتابداران رونمایی می‌شود. این مسابقه ۶ برگزیده ملی و ۴۰ شایسته تقدیر دارد که بناست روز ۲۳ آبان معرفی شوند. ما علاوه بر برنامه‌های ملی، برنامه‌های استانی هم خواهیم داشت که شروع برنامه‌های استانی روز دوشنبه ۲۰ آبان در گیلان و خراسان شمالی خواهد بود. برنامه‌های پایانی هم در سه استان مختلف کشور برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از کارهای نهاد برای هفته کتاب ایجاد پروفایل و صفحه مجازی برای هر کتابخانه است که با هدف خدمت رسانی بهتر انجام شده و ساختار منسجم و یکپارچه‌اش بخاطر برنامه ریزی صورت گرفته و بارگذاری شده است. این سامانه و ساختار منسجم هم بناست در هفته کتاب رونمایی شود. ما همچنین امسال نشست بین المللی کتابخوان را با موضوع پیامبر اعظم (ص) در بخش مرکزی نهاد کتابخانه‌ها داریم و در آن از حضور چهره‌ها و شخصیت‌های بین المللی برای معرفی کتابهایی در رابطه با پیامبر (ص) بهره خواهیم برد.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخانه نهاد کتابخانه‌ها افزود: در مجموع ۱۸ هزار و ۴۵۰ برنامه و فعالیت در ایام هفته کتاب در گستره ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود. برنامه‌ها به طور روزانه برگزار می‌شوند و بیشترین برنامه در سطح استان در یک روز، ۱۲ و کمترین، ۴ برنامه در روز است. امسال در هفته کتاب ۱۱ باب کتابخانه جدید افتتاح می‌شود. ۴ کتابخانه توسعه پیدا می‌کند، ۱۰ جابجایی ساختمان داریم و یک مورد هم بازسازی و بهره برداری از اماکن مربوط به کتابخانه‌ها است. به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب روز ۲۵ آبان عضویت در کتابخانه‌های سراسر کشور رایگان است و جریمه دیرکرد در بازگردان کتاب به کتابخانه به شرط بازگرداندنشان بخشیده می‌شود.

رمضانی گفت: امسال دستورالعمل کتاب یاران تدوین شده است و تلاش داریم با گذراندن مراحل قانونی در هفته کتاب ابلاغ شود. باقی برنامه‌ها نیز کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف هستند.

برگزاری ۱۸۴۵۰ برنامه کتابی در کشور - 10

وی گفت: در قانون نهاد کتابخانه‌ها تصدی‌گری تمام کتابخانه به جز آنچه در قانون آمده مثل کتابخانه مجلس و … اداره و نظارت بر کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه با نهاد کتابخانه‌ها است. این بند از قانون تا به حال اجرا نشده بود. به این ترتیب با حمایت وزیر ارشاد و وزیر کشور همه مراحل اجرایی اش به لحاظ قانونی انجام شده و از این به بعد نظارت نهاد را روی کتابخانه‌ها خواهیم داشت. البته باید بگویم که ما به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخانه نهاد کتابخانه‌ها تصریح کرد: در مقایسه‌ای که دوستان ما در نهاد انجام داده‌اند بین شش ماهه سال اول ۹۷ تا شش ماهه دوم آن سال، عضویت ۱۷ درصد، امانت کل منابع ۳۰ درصد، امانت خارج و داخل کتابخانه ۳۰ درصد، میزان مراجعه ۱۵ درصد، تعداد صندلی مطالعه ۷ درصد، تعداد کتابخانه ۲٫۵ درصد و میزان نسخه‌های کتاب ۶ درصد افزایش یافته است. اما کاهش‌های جدی ما در حوزه کتابخانه، مشارکتی است و دلیلش هم مشخص است چون کتابخانه مشارکتی توسط بخش خصوصی و خیرین اداره می‌شوند. بنابراین به خاطر وضع اقتصادی ۱۵ درصد کاهش داشتیم و سعی داریم حمایت لازم را به عمل آوریم.

رمضانی در بخش دیگری از این نشست درباره افتتاح کتابخانه‌های مرکزی در مراکز استانها گفت: سال گذشته افتتاحیه کتابخانه‌های بیرجند و مشهد را داشتیم و امسال در تلاشیم کتابخانه یزد را تا پایان سال آماده بهره برداری کنیم که با این کار تعداد کتابخانه‌های مرکزی کشور به ۱۰ باب می‌رسد. امیدواریم بتوانیم تا سال آینده یک یا دو کتابخانه مرکزی را به بهره برداری برسانیم.

وی در زمینه کتابخانه‌های سیار هم گفت: ما در این زمینه تلاش جدی مان را شروع کرده‌ایم و در حال حاضر ۲۸ کتابخانه فعال سیار داریم که کارکرد و کارایی شان می‌گوید جزو مفیدترین کتابخانه‌های کشور هستند چون خدمت را به محل زندگی مردم می‌برند و البته باید برای کیفی سازی شان تلاش شود. با روند فعلی تا پایان امسال ۵ کتابخانه سیار دیگر به ۲۸ کتابخانه فعلی اضافه خواهد شد.

در پایان این مراسم از پوستر امسال هفته کتاب نهاد کتابخانه‌ها رونمایی به عمل آمد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خاطره همایون شجریان از موتورسواری با علیرضا قربانی

همشهریهمشهری1 روز قبل

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی فردا با موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» روی آنتن می‌رود. ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهاریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی جمعه ۲۴ آبان از شبکه قرآن پخش می‌شود. در این برنامه محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس عالی مسائل راهبردی به موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» می‌پردازد.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: امروز دفاع از مسجدالاقصی و فلسطین بیش از هر زمان دیگر باید مورد توجه همه مسلمانان و جهانیان باشد. در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی رونمایی از آثار برگزیده مجمع جهانی تقریب مذاهب در مراسم آغاز به کار کنفرانس وحدت اسلامی از آثار برگزیده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی رونمایی شد. سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور رئیس جمهور آغاز به کار کرد. در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی انقلاب اسلامی، آغازگر بیداری مسلمانان در جهان دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء گفت: در عراق، فلسطین و … شاهد توطئه‌های گوناگون صهیونیست‌ها، عربستانی‌ها و اماراتی‌ها برای خدشه‌دار کردن وحدت مردم هستیم. دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: مأموریت یک رسانه فقط به گفتن ختم نمی‌شود، این گفتن باید مقوله حق را به قلب شنونده برساند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی ادامه داد: امروز بسیج و سپاه پاسداران آمادگی به خدمت گرفتن شما عزیزان را در تربیت نسل جوان انقلابی دارند. ژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به زودی افتتاح می‌شودرئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: پژوهشگاه علوم و دفاع مقدس به زودی افتتاح خواهد شد که در آن بازنشستگان نیرو‌های مسلح به کارگیری می‌شوند. سردار سرلشکر محمد باقری در مراسم قدردانی از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس افزود: نسلی که از آن‌ها به عنوان نسل پیشکسوت یاد می‌شود نسل انقلاب، دوران دفاع مقدس، امنیت و ثبات جمهوری اسلامی است، نسلی هستند که در دوران دفاع مقدس نقش اساسی داشتند. سردار باقری گفت: همه این‌ها از وجود پیشکسوتان و بازنشستگان نیرو‌های مسلح است. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: بسیج و سپاه از پیشکسوتان نیرو‌های مسلح استقبال می‌کنند تا به عنوان فرماندهان بسیج در قشر‌های مختلف فعالیت کنند به ویژه که الگویی برای جوانان هستند.

نظرها

اخبار بیشتر