آمریکا برابر سوریه راهبرد روشن و قطعی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

آمریکا برابر سوریه راهبرد روشن و قطعی ندارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، تنها راه حل بحران شمال و شرق سوریه را گفتگوی سیاسی میان سوریه با ترکیه دانست.

آقای علی اصغر خاجی، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، تنها راه حل بحران شمال و شرق سوریه را گفت و گوی سیاسی میان سوریه با ترکیه دانست و گفت: آمریکا برابر دمشق یک راهبرد روشن و قطعی ندارند و حضور نظامی این کشور در شمال سوریه تنها باعث تشدید بحران شده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با اشاره به شتاب تحولات شمال و شرق سوریه در هفته‌های اخیر و اینکه آتش بس در شمال سوریه تا چه زمان پایدار خواهد بود؟ افزود: دولت ترکیه به دنبال نگرانی درباره امنیت مرز‌های مشترکش با سوریه دست به عملیات نظامی در این منطقه زده است.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، گفت: استقرار ارتش سوریه در بخشی از مرز‌های مشترک با ترکیه و همچنین عقب نشینی اکراد از نقاط مرزی توانسته است تا حدودی به برقراری آرامش در این منطقه کمک کند.

آقای خاجی، افزود: استقرار ارتش سوریه در مناطق مرزی با ترکیه و برطرف شدن نگرانی‌های امنیتی آنکارا، دو اصل کامل برای آرامش در این منطقه به شمار می‌رود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، تنها راه حل عبور از بحران میان ترکیه و سوریه را گفتگو دانست و گفت: دو کشور باید بر اساس توافق (آدنا) مشکلاتشان را حل و فصل کنند و از سوی دیگر ایران و روسیه در چارچوب روند آستانه تاکنون در این راستا تلاش‌های خوبی را داشته‌اند که بتوانند به رفع نگرانی‌های امنیتی موجود کمک کنند.

وی درباره تلاش‌های صورت گرفته ایران و روسیه در منصرف کردن ترکیه از ادامه اقدامات نظامی در شمال سوریه و نقش آمریکا در این زمینه افزود: آمریکایی‌ها تحرکات بسیاری را داشته‌اند؛ اما مشکل آن‌ها در نداشتن یک استراتژی روشن در سوریه خلاصه می‌شود و حضورشان تنها باعث تشدید بحران شده است.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، با اشاره به توافق ناموفق آمریکا با ترکیه در ماه (اوت) درباره شرق فرات، گفت: به دنبال موفق نبودن این توافق، عملیات نظامی از سوی ترکیه آغاز و آمریکا به این عملیات چراغ سبز نشان داد و نیرو‌های خود را از منطقه خارج کردد؛ در ادامه به فاصلۀ کوتاهی ترامپ رئیس جمهور آمریکا تغییر موضع داد و از نابود کردن اقتصاد ترکیه و اعمال یک سری تحریم‌ها سخن به میان آورد و بعد از آن دوباره به مذاکره با ترکیه برای آتش بس نشست.

آقای خاجی همچنین به مذاکرات سوچی بین پوتین و اردوغان روسای جمهور روسیه و ترکیه اشاره و افزود: این نشست به همراه تلاش‌های وزرای امور خارجه سه کشور در کوتاه مدت منجر به مدیریت بحران در منطقه شد و دولت سوریه هم آن پذیرفت؛ البته با وجود مذاکرات مشکلات فی مابین کماکان ادامه دارد.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری که آیا تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه خلاف مفاد روند آستانه است، گفت: تاکنون علاوه بر نشست‌های متعدد وزرای خارجه سه کشور، پنج بار اجلاس سران و همچنین سیزده نشست در سطح معاونین وزرای خارجه برگزار شده که در تمامی بیانیه‌های پایانی این نشست‌ها، بر تمامیت ارضی سوریه و احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید و تلاش بر حفظ تمامیت ارضی این کشور بعنوان یک اصل در نظر گرفته شده است.

آقای خاجی با بیان اینکه در هفته گذشته در ژنو برای تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه در سطح وزرای خارجه نشستی تشکیل شد، افزود: در این نشست مجددا در بیانیه پایانی تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه مورد تاکید قرار گرفت.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا شمال سوریه را تخلیه کرد و کرد‌های سوریه را برابر ترکیه تنها گذاشت؟ گفت: آمریکایی‌ها هیچ وقت به وعده‌های خود وفادار نبوده و دولت قابل اعتمادی نیستند و در سال‌های گذشته از تمام توافق نامه‌هایی که اجرای آن را در جهت مصالح خود نمی‌دیدند یک طرفه خارج شده و یا تصمیمات متضاد و متناقضی درخصوص مسایل مختلف بین المللی گرفته‌اند.

آقای خاجی وجود نداشتن یک راهبرد روشن در مسایل مختلف از سوی آمریکا را دیگر عامل این موضوع برشمرد و افزود: ترامپ سال گذشته در ماه دسامبر مدعی شد که خواستار خروج نیرو‌های نظامی کشورش از سوریه است؛ اما این اتفاق رخ نداد و دوباره تغییر موضع داده و نیرو‌های این کشور در سوریه باقی ماندند، لیکن در آستانۀ عملیات نظامی ترکیه بخشی از نیرو‌های خود را این منطقه تخلیه کرد که دوباره به بهانۀ حفاظت از چاه‌های نفتی از عراق به سوریه برگردانند؛ تمامی این رفتار‌ها نشان دهنده نوعی سردرگمی در سیاست‌های آمریکاست.

آقای خاجی گفت: با توجه به اینکه در شرایط فعلی ترامپ به دنبال حضور نیرو‌های آمریکایی در مناطق نفتی سوریه می‌باشد؛ لذا این امر بیانگر آن است که استمرار سیاست روشنی در آمریکا وجود ندارد و این کشور هر زمان احساس کند منافعش به یک سمتی می‌چرخد، بدون توجه به تعهدات قبلی اش به آن سمت حرکت می‌کند؛ این‌ها عواملی است که باعث شد آمریکایی‌ها در مقابل کرد‌های سوریه چنین رفتاری از خودشان نشان دهند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی در پاسخ به این سوال که اهمیت نفت شمال و شرق سوریه برای آمریکا چه چیزی است که به این بهانه تلاش دارد نیروهایش را دوباره در منطقه سوریه حفظ کند، افزود: آمریکا نسبت به مسایل انرژی دنیا یک ولع و حرص خاصی دارد؛ این امر در تاریخ دهه‌های گذشته به خوبی نمایان است که هرجا منابع انرژی وجود دارد، آمریکایی‌ها به دنبال سلطه بر آن منطقه مانند خاورمیانه، شمال آفریقا و خلیج فارس بوده‌اند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی با بیان اینکه همیشه یکی از عوامل شکل دهنده به سیاست‌های آمریکا منافع انرژی است به کشتار مردم یمن در ۵ سال گذشته اشاره کرد و گفت: بزرگترین فاجعه انسانی قرن در مورد یمن و مردم این کشور رخ داده و آمریکایی‌ها در این مدت در کنار سایر نیرو‌های سرکوب‌گر، اقدام به کشتار و بمبارا ن مردم بی گناه یمن کردند و زیرساخت‌های این کشور را نابود و تاکنون یک بحران عظیم انسانی مادی را ایجاد کرده‌اند و هیچ عکس العملی به این کشتار مردمی نشان نداده‌اند.

آقای خاجی افزود: حاکمیت و معارضان سوری باید بتوانند در یک فضای سیاسی گفتگوی‌های سوری - سوری داشته باشند و مسایل شان را حل و فصل کنند.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی با بیان اینکه در ۹ سال گذشته خسارت وحشتناکی به زیرساخت‌های سوریه و بر جان انسان‌ها تحمیل شده است، گفت: تاسیس کنگره ملی گفتگو‌های مردمی در سوچی که معارضان و حاکمیت سوریه در آن به گفتگو نشستند و موافقت با تشکیل کمیته قانون اساسی برای به روز کردن قانون اساسی مورد نیاز سوریه، یکی از دستاورد‌های خیلی مهم روند آستانه است.

آقای خاجی با تاکید بر اینکه تشکیل این کمیته یک سال و نیم طول کشید، افزود: طرف‌های مختلف کارشکنی‌های زیادی بر سر راه تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه ایجاد کردند و آن را به تاخیر انداختند تا در نهایت روند آستانه با رایزنی‌های متعددی با دولت سوریه، معارضان و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه داشت، توانست به تشکیل کمیته قانون اساسی کمک کند و نهایتا در سی ام اکتبر این کمیته افتتاح شد که ما در آستانۀ افتتاحیه آن نشست سه جانبه وزرای کشور‌های ضامن آستانه را برگزار کردیم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی گفت: امیدواریم این کمیته بتواند وظایف خود را انجام و سوریه را از این بحران سیاسی خارج کند، البته قطعا هم مانند گذشته که کارشکنی‌های بسیاری را شاهد بودیم این کمیته نیز در ادامه کار خود با چالش‌های و موانع بسیار زیادی روبه رو خواهد بود که باید در مقابل آن‌ها مقاومت کرد که ما در کنار مردم سوریه هستیم تا بتوانند اهداف خود را محقق کنند و متعاقب آن روند تشیکل دولت انجام شود.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی درباره روند بازسازی در سوریه و فعالیت‌های اقتصادی ایران و سفر زیارتی به این کشور افزود: بازسازی مسئله مهم سوریه است؛ گروه‌های تروریستی و ائتلافی که علیه مردم سوریه شکل گرفت، منطقه وسیعی از سوریه را به شکل وحشتناکی تخریب کردند و تاسیسات زیربنایی در بخش‌های شهری، صنعت و کشاورزی نابود شد که باید یک تحرک بین المللی برای کمک به سوریه وجود داشته باشد تا بتواند بازسازی را انجام دهد.

آقای خاجی گفت: ما در شرایط سخت در کنار مردم سوریه بودیم و قرارداد‌های خوبی با دولت سوریه داریم که زیربنای همکاری صنعتی، تجاری و اقتصادی برای دو کشور را روشن کرده است.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، افزود: از طرف دیگر ظرفیت بالای فنی مهندسی را داریم که می‌توانیم به بازسازی این کشور کمک کنیم، بنابراین یکی از برنامه‌های مشترک میان تهران و دمشق فعالیت‌های مشترک برای بازسازی این کشور است و روند بازسازی به ثبات در این منطقه بسیار کمک خواهد کرد تا مردم بتوانند به منازل خود بازگردند.

وی در خصوص برقراری سفر‌های زیارتی ایرانیان گفت: این موضوع مشروط به شرایط امن سوریه است که خطری متوجه زائران ایرانی نباشد و زمانی که این شرایط به شکل کامل برقرار شد این رفت و آمد‌ها برقرار می‌گردد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

آقای خاجی با تاکید بر اینکه چهار دهه روابط راهبردی با دولت سوریه داشته‌ایم، گفت: کمیسیون مشترک و کمیته عالی بین دو کشور و همچنین کمیته‌های تخصصی و ده‌ها قرارداد در زمینه‌های مختلف بین ایران و سوریه وجود دارد و در صورت فراهم شدن شرایط، مقدمات آن فراهم است.

وی همچنین افزود: در حال حاضر به لحاظ تجاری حجم مبادلات پایین است؛ اما بازشدن مرز زمینی سوریه و عراق که ایران را به سوریه وصل می‌کند در افزایش مراودات تجاری دو کشور سهم به سزایی خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
تابناکتابناک22 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است؛ موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تأکید دارد که این گونه نیست! اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر مانده است. باید همه بپذیریم در شرایطی که برخی به دنبال سوء استفاده هستند، چنین تصمیمی از سوی دولت طبیعی است. تصمیم گرفتند کاری انجام شود که از این مجرا به کشور آسیب وارد نشود.
خانه ملتخانه ملت1 ساعت قبل
اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به دستورکار نشست هفته آینده صحن علنی مجلس، گفت: روز یکشنبه سوم آذرماه نشستی غیرعلنی خواهیم داشت. عضو هیات رئیسه مجلس در خصوص دستور جلسه غیرعلنی توضیح داد: در این نشست حوادث اخیری که در موضوع افزایش قیمت بنزین، کنترل و نظارت بازار، توزیع یارانه به مردم و چگونگی عملکرد دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس دهم بیان داشت: به این منظور ازمسئولان سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت اقتصادی، بخش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حضور در جلسه دعوت شده است. وی درباره حضور روسای قوای مجریه و قضاییه در نشست روز یکشنبه گفت: از آنجایی که رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه دعوت نشده‌اند، حجت الاسلام روحانی و آیت الله رئیس در نشست غیرعلنی حضور نخواهند داشت. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نشست غیرعلنی تنها در نوبت صبح روز یکشنبه انجام می‌شود، اظهار داشت: اگر مباحث طولانی شود و نیاز باشد، جلسه نوبت عصر روز یکشنبه نیز به صورت غیر علنی برگزار می‌شود. /پایان پیام
الفالف13 ساعت قبل
این موضوع به خصوص پس از مرور اظهارات اکید دولتمردان در روزهای نزدیک به اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین قابل مشاهده است. جملگی این دولتمردان بر افزایش نیافتن قیمت بنزین تاکید داشتند و اجرای ناگهانی این تصمیم علیرغم اظهارات یادشده چیزی جز دروغگویی را به ذهن افکار عمومی متبادر نمی‌کند. ادعای پوپولیستی نبودن تصمیم یاد شده دولتی هم متاسفانه مضحک‌تر از آن است که کسی آن را باور کند. وانگهی اظهارات نوبخت درباره بازگشت همه مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین به مردم خود گویای میزان باور دولتمردان ما به حقیقت و دوری از عوامگرایی است. اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد!

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری34 دقیقه قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

زمان مراسم وداع و تشییع پیکر شهید «مصطفی رضایی» در رشت اعلام شد

مهر7 دقیقه قبل

رویارویی پیکان و پرسپولیس در دیدار تدارکاتی

ایلنا8 دقیقه قبل

امیرحسین صادقی: بعد از بازی با کامبوج هم گفتم تیم ملی با ولیموتس به جایی نمی‌رسد/ مرگ فوتبال ایران است که با این همه لژیونر نتوانیم صعود کنیم/ آدم کار بلدی در فدراسیون فوتبال نداریم

ایلنا8 دقیقه قبل

نسخه فیلم‌ها به صورت دی‌سی‌پی تحویل داده شود/ پیگیری حقوقی قاچاق فیلم در فضای مجازی در توان تهیه‌کننده نیست

اعتمادآنلاین9 دقیقه قبل

«لندن» سفیر چین را احضار کرد

اعتمادآنلاین9 دقیقه قبل