بهره‌برداری از پروژه فاضلاب انزلی تا ۱۴۰۰
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی

بهره‌برداری از پروژه فاضلاب انزلی تا ۱۴۰۰

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/گیلان استاندار گیلان با بیان اینکه تلاش ما براین است تا با پیش‌بینی و تأمین‌ اعتبارات مورد نیاز، پروژه فاضلاب شهر انزلی را تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسانیم، گفت: با همه محدودیت‌های اعتباری موضوع محیط زیست، پسماند و تالاب از موضوعات اولویت‌دار استان و در ماه‌های اخیر در سطح کشور است.

ارسلان زارع در جلسه کمیته مدیریت تالاب انزلی، با اشاره به اینکه این تالاب به عنوان یکی از مهمترین تالاب‌های جهان علاقمندان به حوزه طبیعت، محیط زیست و مورد توجه جدی مردم گیلان است، افزود: تالاب از جمله مواهب خدادادی است که ظرفیت‌های مثبتی برای شمال کشور به ویژه گیلان دارد.

وی با بیان اینکه هرساله تالاب انزلی بالغ بر یک میلیون نفر گردشگر دارد، اظهار کرد: به سبب دارا بودن ۱۸۹ گونه پرنده، ۵۲ گونه انواع ماهی، صدها گونه گیاهی و اکوسیستم کم نظیر در محدوده ۲۰ هزار هکتاری ظرفیت خوبی علاوه بر چشم‌انداز طبیعی برای گردشگران مأمنی برای اشتغال و معیشت است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه تالاب انزلی با همه شرایط موجود برای تعدادی از مردم محلی از جمله آبندان‌داران، کشاورزان، صیادان، شکارچیان و قایق‌های توریستی منشأ معیشت و اشتغال است، خاطرنشان کرد: از این جهت تالاب انزلی برای ما اهمیت دارد و باید آن را احیاء و صیانت و به عنوان یک ظرفیت ملی و جهانی از آن حفاظیت کنیم.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید خود را موظف بدانند که براساس طرح‌ جامع محیط زیست اقدامات را به پیش ببرند، افزود: هر زمانی‌که معیار، قانون باشد و مردم نیز هم‌افزایی داشته باشند؛ بهتر به نتیجه خواهیم رسید.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه بایستی از تالاب انزلی بهره‌مندی خردمندانه داشته باشیم و در جهت حفاظت از آن احساس مسئولیت کنیم، گفت: از سال گذشته تاکنون برای حفاظت و صیانت از تالاب انزلی در سطح ملی و استانی توجه جدی صورت گرفته و برای مشکلاتی که حاصل سال‌های متمادی بوده باید برمبنای نظرات کارشناسانه و علمی بررسی و راهکار ارائه شود.

وی تخلیه فاضلاب‌های صنعتی، خانگی، زباله‌ها و نخاله‌ها در تالاب را یکی از مهمترین مشکلات که همچنان ادامه دارد، دانست و افزود: براساس گزارشات کارشناسی شده‌ امیدواریم با اجرای طرح جمع‌آوری فاضلاب و اجرای تصفیه خانه فاضلاب از جمله جنوب شهر رشت، صومعه‌سرا، فومن و بخش‌های صنعتی بتوانیم احیاء تالاب را تسریع بخشیم.

وی بر ضرورت جمع‌آوری مکانیکی و دستی گیاه مهاجم سنبل آبی و گیاهان مضر غیربومی با حمایت مجموعه محیط زیست کشور و نیز استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در چارچوب‌های قانونی تأکید و تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که طرح‌های ملی و توسعه‌ای دارای اهمیت نباید دچار وقفه شود و در این مسیر مجموعه محیط زیست در سطح ملی و استانی همراهی‌های خوبی دارند اما ضرورت رعایت ارزیابی‌های زیست‌محیطی و نظرات کارشناسی محیط زیست باید مدنظر قرار گیرد.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی اظهار کرد: موضوع لایروبی و رسوب زایی باید در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌ها باید پیشگیری در اولویت قرار گیرد، افزود: تلاش شود ضمن افزایش سطح آگاهی مردم و نیز اطلاع‌رسانی صحیح به گردشگران در جهت کاهش تولید زباله، تفکیک زباله از مبدأ و نیز بازیافت گام‌های موثرتری برداشته شود.

استاندار گیلان اتصال کریدور شمال جنوب از اقیانوس هند و خلیج فارس به دریای خزر را برای مجموعه نظام و نیز شخص رئیس‌جمهوری مهم دانست و گفت: امیدواریم با تأکیداتی که دکتر نوبخت معاون رئیس‌جمهوری در بازدید از مسیر ریلی رشت به انزلی مبنی بر رعایت استانداردهای لازم زیست‌محیطی داشتند، در سال ۱۴۰۰ شاهد تحقق این پروژه مهم ملی و منطقه‌ای باشیم.

مسعود باقرزاده مدیرکل حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این جلسه با تشریح ظرفیت‌های طبیعی، اقتصادی و گردشگری تالاب بین المللی انزلی گفت: وجود ظرفیت‌های کم نظیر تالاب انزلی فرصتی فراهم ساخته تا بتوان مجموعه اقدامات پیشگیری از تخریب و احیای این تالاب را با محوریت طرح جامع در حوزه‌های طبیعی، اقتصادی، عمرانی و گردشگری پیگیری کرد.

سیدکاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این نشست لایروبی و احیای ۱۳ رودخانه منتهی به تالاب را در روند ساماندهی و احیای آن ضروری دانست و از مدیران و دست اندرکاران خواست تدابیر لازم را برای برون رفت از آسیب‌های طبیعی پیش روی تالاب با انجام اقداماتی مانند ایجاد بندهای رسوب گیر، تله‌های آشغال گیر و مهار سیلاب‌ها اتخاذ کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرضا

فراروفرارو2 روز قبل
مدیرکل روابط عمومی اداره بهزیستی اصفهان گفت: نوزاد رها شده در یکی از خیابان‌های شهرستان شهرضا هم‌اکنون در شیرخوارگاه این شهر تحت مراقبت قرار دارد. به گزارش برنا؛ محمدرضا عسکریان‌زاده، افزود: این نوزاد در وضعیت سالم و مطلوب قرار دارد و تمامی اقدامات موردنیاز درباره او در حال انجام است. وی از دادن هر گونه اطلاعات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و آن را بسته به اعلام مسوولان عنوان کرد. روز گذشته کلیپی مبنی بر رهاشدن یک نوزاد در یکی خیابان‌های شهرضا در جنوب اصفهان منتشر شد. براساس روال قانونی نوزادانی که در سطح معابر و خیابان‌ها رها می‌شوند پس از دریافت حکم قضایی و طی شدن یک دوره زمانی و مطمئن شدن از عدم بازگشت والدین، به خانواده‌هایی که تائید صلاحیت شوند و نوزاد امنیت جانی و روانی داشته باشد، سپرده می‌شوند.

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر1 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری1 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر