«منطقه پرواز ممنوع» ماجراجویی در سینمای نوجوان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. فرهنگ
«منطقه پرواز ممنوع» ماجراجویی در سینمای نوجوان است

«منطقه پرواز ممنوع» ماجراجویی در سینمای نوجوان است

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یک منتقد در نقد فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» گفت: این فیلم نوجوانانه به ماجراجویی و شجاعت می‌پردازد که در سینمای ایران غایب بود.

به گزارش مشرق، فیلم سینمایی «منطقه پرواز ممنوع» با حضور آرش خوشخو و امیررضا مافی در سری جدید برنامه تلویزیونی «نقد سینما» محصول مرکز تلویزیون و انیمیشن حوزه هنری، شب گذشته (جمعه ۱۵ آبان) نقد شد.

خوشخو در ابتدای این نشست گفت: «منطقه پرواز ممنوع» به ماجراجویی و شجاعت می‌پردازد که نه تنها در سینمای ایران غایب بود که در کارتون‌هایمان هم آن را نداشتیم. کارگردان هم سعی کرده است فیلم را با تم ماجراجویی بسازد و برخلاف امثال کیارستمی و پوراحمد که همیشه در فیلم‌هایشان درگیر سنت‌ها و شرایط بومی هستند، از سنت‌ها خود را رها می‌کند و روایتی با ریتم تند و پر از حادثه و هیجان بسازد.

وی ادامه داد: در فیلم منطقه پرواز ممنوع قهرمان‌ها اندکی قدیمی هستند و سطح مجازی از تکنولوژی در فیلم وجود دارد. این در حالی است که دنیای مجازی امروز، قوی شده است. فیلم‌های نوجوانانه در خود فضای مجازی می‌چرخد. امروز چنین فضایی را داریم که واقعیت و مجاز در فیلم‌ها به هم نزدیک می‌شوند، مانند «آلیتا: فرشته جنگ» و «بازیکن شماره یک آماده».

* مضامین بیش از حد در «منطقه پرواز ممنوع» نشان از مهندسی دارد

بهروز افخمی در واکنش به این سخنان گفت: ممکن است فیلم درباره عالمی باشد که حتی موبایل هم در آن وجود ندارد، اما فضای مجازی در آن قوی است. ۵ ۶ سال بعد از ساخت «دزد عروسک‌ها» فیلم «داستان اسباب‌بازی» ساخته شد که خیلی به دزد عروسک‌ها شباهت داشت و هر دو وارد دنیای مجاز و تخیل شدند.

خوشخو در ادامه گفت: قهرمان نوجوان «منطقه پرواز ممنوع» در این فیلم جذاب و دوست داشتنی نیست و این در میمیک صورت و ری‌اکشن‌هایش دیده می‌شود. در واقع، در کنترل خشم و عصبانیت و میمیک صورت کاراکتر به ترکیبی نیاز است که کارگردان به آن دست پیدا نکرده است.

این منتقد سینما در بخش دیگری از نقد خود درباره مضامین استراتژیکی که در فیلم «منطقه پرواز ممنوع» وجود دارد، گفت: واقعا باورکردنی نیست که این اندازه مضمون‌های مختلف را در یک فیلم ریخته‌اند. مضمون‌هایی همچون یوزپلنگ ایرانی، پرتاب ماهواره، جاسوسی محیط زیستی، مدافعان حرم و سبک زندگی ایرانی، اسلامی که هر کدام می‌توانست خودش یک موضوع باشد.

وفور مضمون در یک فیلم این حس را به مخاطب القاء می‌کند که این قضیه مهندسی شده و داستان سیر طبیعی و ملموس خودش را طی نکرده است. به همین دلیل ممکن است تماشاگر را پس بزند. در نمونه‌های خارجی هم می‌توان «بازیکن شماره یک آماده» را مثال زد که مهندسی شده بود اما «آلیتا: فرشته جنگ» برآمده از دل بود.

* افراد تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز جامعه، در خانواده‌شان نوجوان ندارند

مافی هم در ادامه بحث گفت: برای داشتن واقعیت و جایگزین نشدن فضای مجازی با عنوان واقعیت، به خیال نیاز داریم، زیرا مهم‌ترین چیزی است که ما را واقعی نگه می‌دارد. اگر بتوانیم خیال‌انگیز باشیم و خیال نوجوان را دستکاری کنیم، این آن نقطه مفقودی است که سینما به آن نیاز دارد. جامعه‌ای که خیال در آن نباشد، جامعه خشنی می‌شود.

وی ادامه داد: خوشحالم که در این برنامه به فیلم نوجوان می‌پردازیم. نوجوانان بخش مغفول جامعه ما هستند، زیرا آدم‌ها تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز ما، در خانه‌هایشان نوجوان ندارند؛ همین موجب شده تا نوجوان امروز ما رها شده و بدون قهرمان باشد. ما با یک نسل نوجوانی روبه‌رو هستیم که از او غافل شده‌ایم و این موجب تنهایی او شده است. ترجیح این نسل این است که در یک انزوا و به دور از ارتباط انفسی با دیگران باشند. نوجوان امروز خیلی با ما صحبت نمی‌کند، گویا خیلی دوست ندارد با واقعیت روبرو شود. اینها نیازمند قهرمان هستند و این فیلم از این جهت اهمیت دارد که تلاش دارد تا یک قهرمان نوجوان را بسازد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

این کارشناس رسانه گفت: برخی معتقدند که نوجوان امروز نوجوان اسمارت‌فون (تلفن‌های هوشمند) است. امروز دنیا هوشمند شده است و این یعنی من جهان را می‌توانم از دریچه‌ای دیگر ببینم. این یک مثال مشهور است که فاصله مخاطب و پرده سینما ۵۰ متر است، بعد تلویزیون وارد شد و فاصله‌اش با مخاطب ۵ متر شد. بعد از آن، کامپیوتر آمد که فاصله‌اش تا مخاطب یک و نیم متر شد. سپس اسمارت فون‌ها آمدند که به بدن ما متصل شدند و کنسول‌های بازی و عینک‌های آن که ما را وارد دنیای مجازی کرد. وقتی ما وارد دنیای مجازی شویم و فاصله را از دست بدهیم، دیگر نمی‌توانیم محاط شویم و در نتیجه این تمایز را نمی‌توانیم درک کنیم و نوجوان امروز درگیر این مسئله است.

این منتقد در نقد «منطقه پرواز ممنوع» اظهار کرد: خالق اثر در واقع خودش را دارد بازنمایی می‌کند. اما نوجوان امروز خیلی پیچیدگی‌های فکری دارد. نکته مهم فیلم این است که نوجوان امروز ما به واسطه همین عدم فاصله‌اش با فضای مجازی منفعل است. مدام در آن فضای مجازی در حال حرکت است و فعالیت‌هایش در حد لایک کردن، کامنت گذاشتن و شیر کردن و یا حداکثر در حد تقطیع فیلم یا پاک‌کردن یک عکس است. اما نوجوان این فیلم هیچکدام از این ویژگی‌ها را ندارد. کارگردان آن چه در نوجوانی خود دوست داشته ارائه کند، ذیل مضامین متعدد ذکرشده قرار داده است و سعی کرده یک فیلم حماسی بسازد. در جاهایی از فیلم، درام می‌توانست قوی‌تر باشد. تعداد حادثه برای پیشبرد درام، زیاد است.

* «منطقه پرواز ممنوع» بیش از حد شعاری است

وی افزود: «منطقه پرواز ممنوع» در جشنواره اصفهان پربیننده شده و این نشان می‌دهد که نوجوان امروز ما نیاز دارد که قهرمان ببیند. درست است که فیلم از جهاتی ضعف جدی دارد اما مخاطب نوجوان فیلم را می‌بیند و نسبت به آن شوق و ذوق دارد. اگر قرار باشد فیلمی برای نوجوان‌ امروز بسازیم باید زندگی نوجوان امروز را در آن نشان دهیم.

مافی ضمن انتقاد از شعارزدگی فیلم گفت: «منطقه پرواز ممنوع» خیلی شعار می‌دهد. این حجم از شعار توسط نوجوان‌ها شاید پس زده شود. شعار دادن نباید رو باشد. لزومی ندارد این‌قدر فریاد بزنیم! نوجوان امروز باهوش است و آن‌هم به این علت است که منابع اطلاعاتی زیادی دارد.

بهروز افخمی در این باره گفت: سینمای ایران در ارتباط برقرار کردن با نوجوانان و ساختن فیلم خوب برای آن‌ها، ناتوان به نظر می‌رسد.

مافی در پایان سخنان خود تصریح کرد: نوجوان امروز ما بیش از هر چیز دیگر نیاز دارند به رسمیت شناخته شوند. «منطقه پرواز ممنوع» تلاش کرده این کار را انجام دهد اما از جنس دهه ۶۰ و ۷۰. منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، شکرالله حسن بیگی در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان پردیس به اولویت به کارگیری معلمان بومی در آموزش و پرورش شهرستان پردیس به شرط داشتن شرایط لازم و کسب امتیاز کافی در آزمون متمرکز اشاره کرد و گفت: شورای آموزش و پرورش محلی برای تصمیم گیری پیرامون مسائل تربیتی و فرهنگی شهرستان است. وی ادامه داد: افزایش ناگهانی و پرشمار جمعیت در پردیس به گونه‌ای است که به جای پرداختن به مسائل زیربنایی، تربیتی و فرهنگی در آموزش و پرورش باید، به دنبال رفع مشکل کمبود کلاس درس، معلم و تامین تجهیزات آموزشی باشیم. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران بیان کرد: تعویق پرداخت حق سرویس همکاران فرهنگی، کمبود فضای آموزشی و تردد معلمان از سایر نقاط به شهرستان مشکلاتی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرده است و اگر همه مسئولان با پیگیری مصوبات به وظایف خود عمل کنند، بخشی از مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان برطرف می‌شود. حسن‌بیگی تاکید کرد: برخی معلمان از غرب تهران به پردیس می‌آیند و با وجود خستگی راه ناشی از ترافیک و همچنین دغدغه مالی به دانش آموزان درس می‌دهند، از این رو به کارگیری معلمان بومی که شرایط لازم را داشته باشند و امتیاز کافی را در آزمون متمرکز کسب کرده باشند در اولویت شهرستان پردیس قرار دارد. وی در مورد سرویس معلمان گفت: آموزش و پرورش الزامی برای تامین سرویس معلمان ندارد ولی در چند سال گذشته این مورد به یک رویه تبدیل شده اما با توجه به وضعیت فرهنگی باید در این مسیر به آموزش و پرورش کمک شود. معاون سیاسی واجتماعی استاندار تهران گفت: در مدارس برخی کشورها، اقدامات فرهنگی قبل از ورود دانش آموز به مدرسه آغاز می‌شود و در زمان فارغ‌التحصیلی علاوه بر آموزش دروس، حرفه آموزی و آموزه‌های اخلاقی مانند احترام به خانواده نیز در میان دانش آموزان فراگیر است اما دانش آموزان ما با وجود آموزه‌های دینی بسیار پرمحتوا پس از فارغ التحصیلی نیاز به کمک و برنامه ریزی دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری17 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری43 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان مرکزی برگزار شد

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 دقیقه قبل

اتیوپی به دنبال خرید جنگنده‌های رافال و موشک‌های هسته‌ای فرانسه

ایسنا5 دقیقه قبل

افزایش قیمت برخی برندهای گوشی موبایل امروز ۲۷ آبان ماه

ایمنا13 دقیقه قبل

شکایت یک سازمان حقوقی از خلیفه حفتر در دادگاهی در آمریکا

ایسنا14 دقیقه قبل

تخصیص سهمیه سوخت سرویس مدارس بر اساس پیمایش و به صورت اعتباری

فارس15 دقیقه قبل

رئیس سازمان بسیج: نیروهای امنیتی با سعه صدر با اتفاقات اخیر برخورد کردند/ در کشور ما آزادی وجود دارد

ساعت ۲۴16 دقیقه قبل