قیمت بنزین گران می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
قیمت بنزین گران می‌شود؟

قیمت بنزین گران می‌شود؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: دولت برای عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و جبران هزینه‌های جاری مندرج در بودجه سالانه نیازمند است منابع درآمدی دیگری را جایگزین کند که یکی از این منابع افزایش قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین و گازوئیل است.

چند ماهی است اخباری درباره افزایش قیمت بنزین مطرح می‌شود اما تصمیم‌گیری در این زمینه هنوز قطعی نشده است، هرچند سخنگوی دولت چند روز پیش از بررسی چند سناریو برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس هم از تصمیم دولت برای گران کردن بنزین خبر داده است. کمتر از یک ماه دیگر، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس ارائه خواهد شد که در آن وضعیت قیمت بنزین در سال آینده مشخص خواهد شد؛ با این حال احتمال افزایش قیمت بنزین در کانال دیگری غیر از لایحه بودجه نیز وجود دارد و آن شورای عالی هماهنگی سران سه قوه است.

چهلمین جلسه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه در ۳۰ شهریور با دستور کار تصمیم‌گیری درباره سازوکار تعیین قیمت حامل‌های انرژی با توجه به شرایط اقتصادی کشور تشکیل و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد، اما جزئیات آن منتشر نشد. البته حسن روحانی رئیس‌جمهور در همان جلسه گفته بود که «هرگونه عواید حاصل از هرگونه اصلاح ساختاری قیمت‌ها صرفا باید به اقشار کم‌درآمد و افراد دارای درآمد ثابت انتقال داده شود تا کاهش قدرت خرید آنان با توجه به نوسانات تورمی در حد ممکن جبران شود».

سخنان احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات‌رئیسه مجلس درباره تصمیم دولت برای گران کردن بنزین هم احتمالا مربوط به تصمیمات شورای عالی هماهنگی سران سه قوه است تا لایحه بودجه سال ۱۳۹۹٫ با توجه به این‌که اسفندماه امسال انتخابات مجلس برگزار می‌شود، اگر در لایحه بودجه سال آینده، گزینه افزایش قیمت بنزین گنجانده شود، احتمالا با رای منفی مجلس مواجه خواهد شد؛ چراکه نمایندگان می‌دانند رای آنها به گرانی بنزین موجب کاهش رای‌آوری خودشان در انتخابات پیش‌رو خواهد شد. بنابراین دولت هم با اطلاع از این واقعیت، احتمالا به دنبال تصمیم‌گیری درباره گران کردن بنزین از مجرای شورای عالی هماهنگی سران سه قوه است. این شورا اختیارات بالایی دارد تا برای دور زدن تحریم‌ها تصمیمات اقتصادی اتخاذ کند. اکثریت اعضای شورای عالی هماهنگی سران سه قوه، عضو دولت هستند.

با هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفم

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: دولت برای عدم وابستگی به درآمدهای نفتی و جبران هزینه‌های جاری مندرج در بودجه سالانه نیازمند است منابع درآمدی دیگری را جایگزین کند که یکی از این منابع افزایش قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین و گازوئیل است.

وی افزود: با این حال راهکار مطلوب، افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی و وصول مالیات‌های جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر خانه‌های دوم است که می‌تواند تاثیر عمده‌ای برعدم وابستگی به درآمدهای نفتی داشته باشد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: فعلا دولت کسری بودجه‌ای را برای سال ۹۸ اعلام نکرده است به همین دلیل خبر مربوط به گرانی قیمت بنزین را نشنیده‌ام چون تکیه دولت بر جبران کسری بودجه از منابع صندوق توسعه ملی است.

حسینی اظهار کرد: در وضعیت فعلی با هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفم لکن برای بودجه ۹۹ می‌توان با اتخاذ راهکارهایی همچون کاهش آثار تورمی، کمک به دهک‌های پایین جامعه و… این افزایش قیمت را در بودجه گنجاند.

دور از انتظار نیست

غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مطابق با قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت مختار به افزایش قیمت حامل‌های انرژی است لکن برای این امر هیچ احتیاجی به لایحه آوردن در مجلس و تصویب آن وجود ندارد. وی افزود: هرچند با توجه به کسری بودجه دولت در سال ۹۸ به نظر می‌رسد احتمال افزایش حامل‌های انرژی دور از انتظار نباشد، با این حال وظیفه مجلس این است که اقدامات دولت را رصد کرده تا امری غیرقانونی را انجام ندهد و در این زمینه مخالفت فردی معنایی ندارد.

اطلاعی ندارم

هادی قوامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین توسط دولت و به منظور جبران کسری بودجه سال ۹۸ گفت: تاکنون هیچ خبری مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله بنزین برای جبران کسری بودجه نشنیده‌ام و اطلاعی از این موضوع ندارم.

مجلس باید تصویب کند

عزت‌ا… یوسفیان‌ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این زمینه عنوان کرد: تاکنون این خبر را نشنیده‌ام اما دولت اگر تصمیمی در این خصوص دارد باید با مصوبه مجلس تحقق پیدا کند چون قانون به دولت چنین اجازه‌ای نداده است.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

تصمیمات عجولانه به ضرر مردم است

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم اظهار کرد: طرح موضوع گران شدن بنزین را تاکنون نشنیده‌ام ولی چون اعتمادی به راه‌حل‌های جبران افزایش نرخ حامل‌های انرژی از جمله بنزین توسط دولت ندارم با این افزایش قیمت به‌شدت مخالفم.

وی افزود: اگر دولت افزایش قیمت حامل‌های انرژی را در ساختار بودجه و در موعد مقرر (چهار ماه ابتدایی سال) آورده بود امکان بررسی چنین موضوعی همچون یارانه پنهان و حل این مساله با در نظر گرفتن منافع مردم امکان‌پذیر بود. به نظر می‌رسد تصمیمات عجولانه درباره قیمت بنزین به صلاح کشور نیست و تصمیمات به این مهمی باید ابتدای سال گرفته می‌شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه تصریح کرد: متاسفانه روال غلطی هم در مجلس و هم در دولت باب شده که بیشتر تصمیمات و قانون‌گذاری‌ها به صورت عجله‌ای بوده و آورندگان طرح و لایحه بنا دارند تصمیمات هرچند ناپخته خود را با ابزاری به نام قید فوریت به تصویب برسانند.

افزایش قیمت بنزین تورم‌زا بوده و به صلاح کشور نیست

محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال افزایش قیمت بنزین بیان کرد: بر اساس قانون بودجه، دولت این اختیار را دارد که قیمت بنزین را افزایش بدهد اما بنده هیچ اطلاعی در خصوص افزایش احتمالی قیمت این محصول ندارم.

وی افزود: با توجه به شرایط کنونی جامعه و آثار تورمی و شوک اقتصادی به نظر می‌رسد افزایش قیمت بنزین در برهه فعلی امری غلط باشد، به عبارت دیگر در وضعیت فعلی که تخلیه تورمی در کشور را شاهد هستیم وارد شدن یک شوک تورمی دیگر به صلاح کشور نیست.

راه‌های بهتری برای جبران کسری بودجه ۹۸ وجود دارد

فاطمه حسینی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم درباره گران شدن بنزین گفت: به‌طور کلی جبران کسری بودجه سال ۹۸ با تکیه صرف بر درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی خصوصا بنزین امکان‌پذیر نیست، هرچند بعید می‌دانم دولت بخواهد چنین اقدامی انجام دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون مجلس برای جبران کسری بودجه اقدامات بسیاری زیادی انجام داده که درنهایت نمایندگان برای این امر کاهش هزینه‌های دولت، افزایش درآمد از طرقی همچون مالیات بر عایدی سرمایه و جلوگیری از فرارهای مالیاتی را به دولت برای درآمدزایی پیشنهاد داده‌اند.

حسینی در ادامه با بیان این که افزایش قیمت بنزین خلا قانونی ندارد، گفت: افزایش نرخ بنزین یکی از اقلام ذیل قانون هدفمندی یارانه‌هاست که دولت را مکلف کرده قیمت حامل‌های انرژی را به ۹۰ درصد فوب خلیج فارس برساند، از طرف دیگر این امر در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه نیز برای دولت‌ها گنجانده شده بود و دولت پیشین و دولت فعلی اختیار این افزایش قیمت را داشتند ولی برای اجرای آن به‌دلیل تبعات سیاسی و اقتصادی تصمیمی گرفته نشد.

حرف‌هایم مرجع است؛ صحبت نمی‌کنم

بهروز نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به جام جم گفت: در این مورد صحبت نکنم بهتر است به این دلیل که عضو ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور هستم و صحبت‌های من به عنوان مرجع محسوب خواهد شد.

دولت توپ گرانی را به زمین مجلس می‌اندازد

فردین فرمند، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دولت نمی‌خواهد مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده بگیرد، گفت: افزایش قیمت بنزین موضوعی است که دولت با دقت آن را پیگیری می‌کند، اما هر بار این توپ را به زمین مجلس می‌اندازد تا عنوان کند این گرانی از سوی دولت صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه یارانه‌ها به صورت هدفمند توزیع نمی‌شود، گفت: اعطای یارانه پنهان به گونه‌ای شده که کشور توان تامین بودجه آن را ندارد و قیمت‌ها باید واقعی شود؛ البته قبل از آزادسازی قیمت‌ها ابتدا باید حقوق‌ها واقعی شود.

فرمند، راه نجات اقتصادی کشور را آزادسازی قیمت‌ها می‌داند و معتقد است با آسپرین بیماری‌های مزمن درمان نمی‌شود.

در مورد افزایش قیمت بنزین نظری ندارم

جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در مورد افزایش قیمت بنزین نمی‌توانم اظهار نظر کنم، تصریح کرد: باید هزینه فایده افزایش قیمت بنزین و همچنین منابع درآمدی دولت را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: باید دید در بودجه ۹۹ دولت مسئولیت این کار را به‌عهده می‌گیرد و آن را مطرح می‌کند یا خیر. در مورد افزایش قیمت بنزین نمی‌توانم اظهار نظر کنم و نظر خاصی ندارم.

منبع: جام جم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما52 دقیقه قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف4 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری4 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم5 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر5 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر6 دقیقه قبل