۸۰ درصد کتب کتابخانه‎های مدارس کاشمر مناسب سن دانش‌آموزان نیستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
۸۰ درصد کتب کتابخانه‎های مدارس کاشمر مناسب سن دانش‌آموزان نیستند

۸۰ درصد کتب کتابخانه‎های مدارس کاشمر مناسب سن دانش‌آموزان نیستند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان رضوی مسئول امور کتابخانه‌های آموزش و پرورش کاشمر گفت: در حال حاضر 70 تا 80 درصد کتب‌ کتابخانه‌های مدارس کاشمر مناسب سن دانش‌آموزان نیستند و باید کتاب‌هایی که مبتنی بر نیازهای دانش‌آموزان نیستند، بازنگری شوند.

حسین افشاری در مراسم افتتاح ششمین کتابخانه خیرساز آموزشگاهی کاشمر که به نام شادروان محمد عبدالله‎نژاد در دبیرستان دخترانه عفاف برگزار شد، عنوان کرد: قطع شدن سرانه کتاب مدارس از سال ۸۴ به بعد موجب شد اکنون هر کتابی که در کتابخانه‎های مدارس وجود دارد از ۱۵ سال قبل باشد و اغلب آن‌ها یا قدیمی هستند و یا دیگر موضوعیتی با سن دانش‌آموزان نداشته و از رده خارج باشند.

وی ادامه داد: چون حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کتاب‎های موجود در کتابخانه‎های مدارس قدیمی و از نظر موضوعی قابل استفاده دانش‌آموزان نیستند، به همین دلیل تصمیم گرفته شده برخی از این کتاب‌ها به فروش رسیده و کتاب‎های جدید خریداری و جایگزین شوند.

نماینده امور کتابخانه‌های آموزش و پرورش کاشمر بیان کرد: به دلیل اینکه از کتاب‌های درسی، آثار شعرا و ادیبان این کشور حذف شده‌ است، مجبور شدیم با کتاب‎های جانبی این خلا را جبران کنیم، به همین دلیل باید برای شناساندن شاعرانی همچون حافظ، سعدی و مولانا کتاب‌های کمک غیر درسی را در مدارس در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه تمامی کتاب‎هایی که توسط خیران برای مدارس خریداری می‎شوند، غیر درسی هستند، بیان کرد: از ۱۸۰ مدرسه‌ای که در کاشمر وجود دارد تاکنون در ۶ دبیرستان کتابخانه خیرساز دایر شده و هفته آینده نیز همزمان با هفته کتاب هفتمین کتابخانه خیرساز در مدرسه متوسطه پسرانه بصیری افتتاح می‎شود.

افشاری اظهار کرد: به جز شش مدرسه‌ دولتی که کتابخانه آن‌ها توسط خیران تجهیز شده، سال گذشته ۱۴ مدرسه خاص نیز در مقطع یک و دو دبیرستان با بخشی از شهریه که توسط والدین پرداخت می‎شود، تجهیز شده‎اند.

وی گفت: به رغم اینکه در اکثر مدارس متوسطه کتابخانه وجود دارد، اما کتاب‎هایی که دارند قدیمی و فرسوده هستند، از سویی در اکثر مدارس ابتدایی نیز کتابخانه‌های کلاسی وجود دارد اما کیفیت آنها پایین است.

مسئول امور کتابخانه‌های آموزش و پرورش کاشمر عنوان کرد: در همین راستا طی ۵ سال گذشته توسط گروه خیرات کتاب در کاشمر علاوه‌بر تجهیز هفت کتابخانه، بالغ بر ۲۵ هزار جلد کتاب به مدارس روستایی و مناطق محروم اهدا شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی با اشاره به اینکه از بین ۱۰۰ مدرسه ابتدایی شهر و روستا حدود ۴۵ مدرسه در کلاس‎ درس قفسه کتاب دارند، گفت: کاشمر اولین شهر در استان خراسان رضوی بوده که به صورت ابتکاری به جذب خیران برای ساخت و یا تجهیز کتابخانه‎ها پرداخته است.

افشاری همچنین افزود: اگرچه در مدارسی که نوساز هستند، مکانی برای کتابخانه در نظر گرفته شده اما در مجموع از ۱۴ مدرسه که سال گذشته کتابخانه‎هایشان تجهیز شد، ساختمان ۵۰ درصدشان فرسوده هستند و برخی مدارس دیگر در داخل راهرو قفسه کتاب زده‌اند.

وی عنوان کرد: نه تنها ارزش‌گذاری به کتاب و کتابخوان در جامعه کمرنگ شده بلکه کتابخانه‌های مدارس از نظر منابع غنی نیستند، باید ارتباط دانش‌آموزان را با کتابخانه‌های عمومی افزایش داد.

افشاری یادآور شد: اگرچه تمامی ۶ کتابخانه خیرساز در مدارس دخترانه تاسیس شده اما به زودی اولین کتابخانه خیرساز در مدارس پسرانه در دبیرستان بصیری با کمک خانواده فخار افتتاح می‎شود.

در ادامه مدیر آموزش و پرورش کاشمر گفت: به رغم اینکه در شرایط امروزی باید به کتاب بیشتر احساس نیاز شود، اما متاسفانه کمتر از گذشته به آن توجه می‎شود، دانش‌آموزان باید بدانند به همان میزان که کتاب درسی اطلاعات می‌دهد کتاب غیر درسی هم به آن‌ها اطلاعات لازم را می‌دهد.

علی طاهریان افزود: کتاب‎های موجود در کتابخانه مدارس براساس نیاز دانش‌آموزان تهیه شده است، هرچند با فضای مجازی و رسانه‌های جدید مقداری کتاب به فراموشی سپرده شده اما با این وجود بازهم برخی افراد هیچ گاه ارتباطشان را با کتاب قطع نکرده‌اند.

وی عنوان کرد: متاسفانه حتی معلمان هم به کتاب کم توجهی کردند و کتاب و فرهنگ مطالعه در بین ایرانیان مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

حسن رمضانی معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شهرستان کاشمر گفت: در مدارس شهرستان برنامه‎های متفاوتی در زمینه ترویج و گسترش کتابخوانی برگزار شده که نشست‌های کتابخوان از آن جمله است.

وی برگزاری نشست‌های کتابخوان را در مدارس بسیار ارزشمند ذکر کرد و افزود: امیدواریم به زودی کاشمر به عنوان پایتخت کتاب در کشور معرفی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ساعت قبل
نشست این ماه آیین آواز که قرار بود ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه (۲۸ آبان ماه) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شود، به دلیل مشکلات فنی و ترافیک شهری لغو شد. اعتمادآنلاین| قرار بود مبحث دوم «لایه‌بندی تحریر» با حضور علی شیرازی، آوازخوان و مدرس آواز همراه علیرضا امینی، کارشناس مجری برنامه که آهنگساز و نوازنده سه‌تار است، در نشست آیین آواز ارائه شود. نشست تخصصی آموزشی آیین آواز در چهارمین سال فعالیتش به ارائه مباحث فنی و تئوریک آوازی به همراه تجلیل از چهره‌های مهم این هنر اختصاص دارد. منبع: ایسنا
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد22 ساعت قبل
رحمت حاج‌محمدعلی، رئیس‌ اتحادیه سواری کرایه ضمن انتقاد از تعیین سهمیه ماهانه ۶۰ لیتری برای اعضای این اتحادیه به «ایسنا» گفت: برای تعیین سهمیه مناسب سوخت ۱۵۰۰ تومانی برای رانندگان‌مان با دستگاه‌های مسوول مذاکره می‌کنیم و با این وجود تقاضای ما افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی نرخ کرایه سواری‌های بین‌شهری است. در همین رابطه، داریوش باقرجوان - مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای - در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرد: با اتحادیه مورد نظر مذاکرات لازم صورت گرفته و بر این اساس سهمیه سوخت ناوگان سواری کرایه پلاک عمومی در دستور کار قرار گرفته است و این ناوگان به زودی مشمول سهمیه مناسب خواهد شد. وی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه آیا سهمیه سوخت در نظر گرفته شده متناسب با پیشنهاد ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ لیتری اتحادیه سواری کرایه است، افزود: آخرین سهمیه‌بندی بنزین برای اعضای این اتحادیه ۷۵۰ لیتر بود که البته در گذشته این سهمیه ۱۲۰۰ لیتر در زمان آغاز اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها بود که به تدریج کاهش پیدا کرد، اما توانستیم با مذاکرات‌مان دستگاه‌های متولی در این زمینه را متقاعد کنیم که سوخت لازم برای این ناوگان را در نظر بگیرند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای منصور غلامی پس از جلسه با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جمع خبرنگاران افزود: در حوزه آموزش‌های مجازی یعنی دانشجو بدون اینکه در کلاس حاضر شود با محتوایی که در بستر اینترنت قرار داده می‌شود محتوای درسی را فرا می‌گیرد. دانشگاه پیام نور در این خصوص اجازه دارد واحد‌هایی را در شهر‌های کشور‌های دیگر تاسیس کند که در این باره اقدامات خوبی صورت گرفته است. وی گفت: اکنون درمجموع، تعداد زیادی از دروس به صورت محتوای مجازی آماده شده است و در بستر مجازی ارایه و بخشی زیادی از این دروس مجازی در مراکز مختلف دانشگاه پیام نور در داخل کشور ارایه می‌شود. آقای غلامی افزود: زیرساخت‌های مجازی برای این کار بسیار پرهزینه است و برغم اینکه دانشگاه پیام نور منابع مالی محدودی در اختیار داشته است خوشبختانه همکاران ما مدیریت خوبی برای فراهم کردن زیرساخت‌های آموزش مجازی انجام دادند که البته به دلیل روزآمد بودن فناوری آموزش مجازی این فرآیند نیاز به تکمیل دارد و همچنین ایجاد این مراکز و حفظ و نگهداری از آن‌ها هزینه بر است. وی گفت: در جلسه امروز به اجرای ماده ۶۴ برنامه ششم که به دانشگاه پیام نور اجازه داده است تا در حوزه آموزش‌های مجازی فعالیت کند پرداختیم و گزارشی قرائت شد که خوشبختانه مورد تایید اعضای کمیسیون بود.
مهرمهر4 ساعت قبل
محمدحسن زارعیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استودیو ‌ویزیت برای اولین بار در کارگاه اسمبلاژ محمدحسین غنیمت با حضور بیش از ۳۰ نفر از هنرمندان شهرستان مهریز و استان یزد برگزار شد. زارعیان ادامه داد: با توجه به اینکه شهرستان مهریز ظرفیت اینکه به عنوان دبیرخانه دائمی اسمبلاژ در استان و کشور معرفی شود را دارد و این استودیو ‌ویزیت می‌تواند زمینه مناسبی را برای این کار فراهم کند. رئیس اداره ارشاد مهریز افزود: استودیو ویزیت انجمن هنرهای تجسمی در راستای ارتباط و تعامل با هنرمندان، دیدارهایی را به صورت هفتگی با هنرمندان فعال حوزه هنرهای تجسمی انجام می‌دهد. زارعیان خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این برنامه آشنایی هنرمندان شهرستان و استان با ظرفیت‌های هنرمندان در زمینه‌های مختلف هنرهای تجسمی، معرفی پتانسیل‌های هنری شهرستان مهریز در زمینه هنر تجسمی به هنرمندان یزدی و دیگر نقاط استان، معرفی هنر اسمبلاژ که زیر مجموعه هنرهای تجسمی به هنرمندان سراسر استان یزد، استفاده از ظرفیت هنرمندان استان برای معرفی آثار هنری خود با برگزاری نمایشگاه، ورک شاپ در شهرستان مهریز، زمینه سازی فروش آثار هنرمندان و معرفی هنرمندان خلاق در حوزه هنرهای تجسمی است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف5 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری6 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم6 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر7 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر7 دقیقه قبل