چگونه آمریکا با فروش اسلحه شاه را تحقیر می‌کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
چگونه آمریکا با فروش اسلحه شاه را تحقیر می‌کرد؟

چگونه آمریکا با فروش اسلحه شاه را تحقیر می‌کرد؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
آمریکایی‌ها با خرید نفت ایران، به جای پرداخت پول به شاه اسلحه می‌فروختند اما نه آنچه که شاه می‌خواست؛ بلکه اسلحه‌هایی که خود آمریکا تشخیص می‌داد!

به گزارش مشرق، تسلیحات نظامی و ابزار جنگی یکی از مولفه‌های اصلی اقتدار یک کشور در داخل و خارج از مرزهاست. شاید علت اصلی حذف گزینه «حمله نظامی» آمریکا علیه ایران، همین اقتداری است که ارتش و سپاه ایران در بعد نظامی دارد.

حکومت پهلوی نیز که اصطلاحا «ژندارم منطقه» لقب گرفته بود، نیازمند تسلیحات پیشرفته نظامی بود. این تسلیحات به صورت توفیق اجباری از سوی آمریکایی‌ها به‌ دست پهلوی می‌رسید. زیرا آمریکایی‌ها نفت خام می‌گرفتند و به جای پرداخت پول، انبارهای نظامی خود را تخلیه می‌کردند.

این رفتار تحقیرانه آمریکا به حدی بوده‌ که درباریان شاه نیز از آمریکا می‌خواستند که در رفتار با شاه به نوعی برخورد نکنند که شاه احساس نوکری کند. البته همین درخواست هم به صورت «خواهش و التماس» بود.

فروشنده برای خریدار تعیین تکلیف می‌کند

نکته جالب خرید تسلیحات نظامی شاه از آمریکایی‌ها این است که حق ارسال لیست نیازمندی‌های نظامی خود را نداشت بلکه آمریکایی‌ها آنچه را صلاح می‌دانستند به شاه می‌فروختند!

در اسنادی که از لانه جاسوسی به‌ دست آمده به این موضوع اشاره شده‌ است: «روشن است که از سرگرفتن کمک ایالات متحده به ناصر علیرغم تأخیر وی در خروج از یمن، و گزارشات مربوط به کمک نظامی بیشتر ایالات متحده به یونان و ترکیه متعاقب سفر مگ ناگتون به این دو کشور با چشم پوشی از ایران، همگی این احساس شاه و زیردستان عالی‌رتبه وی را تشدید کرده‌اند، که ایالات متحده بار دیگر تصمیم‌گیرنده دولت ایران فرض شده است و اینکه نگرشی مبتنی بر پاپا بهتر می‌داند ایالات متحده در قبال نیازهای نظامی ایران توهین آشکاری به شئون ملی ایران است.»

حتی صدای سفیر هم درآمد!

اما شاه مدت‌ها این وضعیت را پذیرفته بود و پس از سال‌ها اهانت آمریکایی‌ها به دولت ایران، شاه تقاضا می‌کند حق دخالت در خرید اسلحه به ایران داده شود. در ابتدا این تقاضا به صورت داشتن «حق وتو» برای آمریکایی‌ها داده می‌شود. یعنی دولت آمریکا می‌تواند تغییراتی در فهرست ارسالی انجام دهد.

نحوه عملکرد شرکت‌های تسلیحاتی و دولت آمریکا در این عرصه به گونه‌ای است که داد سفارت آمریکا نیز درآمده است و اعمال این حق وتو را نوعی اهانت به شعور سیاسی ایرانیان دانسته و خاطر نشان می‌کند که این رفتار امکان دارد در بلندمدت شاه را به سمت شوروی سوق دهد: «اقتصاددانان ایالات‌متحده با استفاده از نوعی حق وتو تشخیص می‌دهند که آیا ایران بیش از حد خود را محتاج اسلحه و خرید اسلحه می‌داند یا نه … ممکن است شاه برای نشان دادن استقلال از ایالات متحده روی به شوروی بیاورد، به خصوص که شاه دمدمی مزاج است.»

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وقتی خود شاه هم می‌فهمد که کاره‌ای نیست

مسئله دیگر این است که خود شاه هم واقف به این وابستگی شده و گه‌گاه نیز از رفتار استعمارگرایانه آمریکا در برابر ایران ابراز ناراحتی کرده‌ بود. اما از این ترس داشت که کسی دیگری شاه شود، به همین خاطر اعتراض زیادی نمی‌کرد.

در سند دیگری که از لانه جاسوسی کشف شده‌ است، در این باره می‌خوانیم: «در خلال بحران هند و پاکستان در اواخر ۱۹۶۵ و متعاقب آن، شاه چندین بار در گفتگوهای خود از پاکستان به عنوان نمونه کشوری یاد نمود که هنگام گرفتاری با یک همسایه غیر کمونیست از طرف ایالات‌متحده رها و حتی مجازات گردید. از ایالات‌متحده گله دارد که با ایران به‌ عنوان یک مستعمره رفتار می‌کند.»

این رفتار تحقیرانه آمریکا به حدی بوده‌ که درباریان شاه نیز از آمریکا می‌خواستند که در رفتار با شاه به نوعی برخورد نکنند که شاه احساس نوکری کند. البته همین درخواست هم به صورت «خواهش و التماس» بود.

شاه حتی در مذاکرات با سفیر آمریکا به صراحت از او درخواست آزادی عمل می‌کند: «سفیر درباره گرفتاری‌های اجتناب‌ناپذیری که متعاقب خواهند بود هشدار داد. در اینجا شاه شروع به توجیه و تغییر نظرها کرد و گفت که او باید آزادی عمل داشته باشد و آمریکا باید به ایران که در قضیه ویتنام با آمریکا بوده‌ است، اعتماد کند و ما باید بفهمیم که او با اتخاذ یک موضوع مستقل واقعا فعالیت‌هایی را که موجب بی‌ثباتی منطقه می‌شود بی‌اثر خواهد کرد.» (۴)

گرانی فروشی با منت

در کنار همه مسائل پیش گفته، باید توجه داشت که آمریکایی‌ها در زمان پهلوی اسلحه را به قیمتی چندین برابر قیمت واقعی آن به شاه می‌فروختند و از انحصار و دخالتی که در خرید اسلحه در ایران داشتند نیز برای این کار استفاده وافر می‌بردند.

برای مثال یک هواپیمای میگ جنگی حدودا ۶۰۰ هزار دلار قیمت داشت و حتی شوروی آن را ارزان‌تر می‌فروخت اما آمریکا با نفوذ خود هر میگ را ۳ میلیون دلار به ایران می‌دهد: «شاه با کنایه ارزش یک میگ را که می‌گفت با قیمتی حدود ۶۰۰ هزار دلار قابل خریداری است با آنچه برای «اف – ۴ سی» شنیده‌ بود یعنی بین سه تا سه و نیم میلیون دلار مقایسه کرد.»

این گران فروشی‌ها محدود به هواپیما نیست و محصولات دیگر را هم آمریکا چندین برابر قیمت به ایرانیان می‌فروخت و شاه هم جرئت مخالفت جدی نداشت.

منبع: تبیان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در دیدار با مسئولان و دست اندرکاران نخستین همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که امروز (سه شنبه) در ستاد ارتش برگزار شد، گفت: ارتش معنویت محور، ارتشی با نظم و اقتدار که در بستر معنویت قرار داشته و ضمن رعایت اولویت‌ها، کارآمد، چابک، پاسخگو و هم افزا است. وی افزود: اگر یک نظامی دانش و شاخص‌های قدرت دفاعی را داشته و از لحاظ معنوی، انسانی مومن و متعهد هم باشد در برترین جایگاه قرار داشته و در انجام ماموریت‌های محوله، بهترین عملکرد را خواهد داشت به همین جهت شاخصه اصلی در توان رزم همین بعد معنویت است. معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به برگزاری همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که با محوریت دعای ۲۷ صحیفه سجادیه برگزار خواهد شد، گفت: امیدواریم این همایش ملی که با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور و با محتوایی مطلوب و اثربخش، برنامه ریزی شده‌ است، برای همه بخش‌های دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بویژه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح، نتایج و دستاوردهای مطلوب و قابل بهره برداری داشته باشد. همچنین در این دیدار، حجت الاسلام حسین صنعت پور امیری، رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد ارتش ضمن ارائه گزارشی از روند آماده سازی و اجرای همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی گفت: تا کنون بیش از ۹۰ مقاله علمی و تخصصی به دبیرخانه این همایش که در تاریخ ۱۸ آذرماه سال جاری به همت اداره عقیدتی سیاسی ستاد آجا و به میزبانی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار خواهد شد، ارسال شده و قرار است کتابچه‌ای نیز با عنوان شرح دعای ۲۷ صحیفه سجادیه همراه با ویژه نامه همایش در روز برگزاری آن منتشر و توزیع شود.
فارسفارس51 دقیقه قبل
حسن روحانی همچنین به هنگام دریافت استوارنامه «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی» سفیر جدید جمهوری یمن در تهران گفت: در سال‌های اخیر شاهد شهامت، مقاومت و ایستادگی فوق‌العاده مردم یمن بوده‌ایم و شجاعت و بیان صریح مواضع از سوی مقامات انقلاب یمن، بسیار افتخارآمیز است. روحانی درد و رنج مردم مسلمان و مظلوم یمن را یکی از دغدغه‌های ملت ایران در سال‌های اخیر خواند و تصریح کرد: امروز متجاوزان و دشمنان مردم یمن و همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که از راه فشار و جنگ نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند و این به معنای ثمر دادن مقاومت مردم یمن است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز به یمن از لحاظ سیاسی و ارایه کمک‌های انسانی در کنار مردم یمن ایستاده‌ است، افزود: تردیدی وجود ندارد پیروزی نهایی در برابر متجاوزان، از آن مردم مقاوم یمن خواهد بود. سفیر جدید جمهوری یمن با بیان اینکه مردم یمن هرگز مواضع مقتدرانه، شرافتمندانه و ارزشمند دولت و ملت ایران را در حمایت از انقلاب این کشور فراموش نخواهند کرد، گفت: دولت و ملت ایران بهترین یار و همراه مردم یمن بوده و در شرایطی که مردم یمن زیر فشار تحریم و تجاوز قرار داشتند، تنها جمهوری اسلامی ایران از ما حمایت کرد و در کنار مردم یمن بوده و همچنان به این حمایت ادامه می‌دهد. محمد الدیلمی تأکید کرد: ملت یمن همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با مواضع استکباری قدرت‌های جهانی ایستاده و از مواضع ارزشمند ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه بویژه ابتکار طرح صلح هرمز حمایت می‌کند.
الفالف13 ساعت قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واکنش علمای اهل تسنن خراسان شمالی به آشوب‌های اخیر؛ ‌اغتشاشگران از ملت ایران نیستند

تسنیم6 دقیقه قبل

اهل ایمان، جزم‌اندیش نیست/ توسعه باید به اخلاق و عدالت منجر شود

مهر7 دقیقه قبل

حسینی: بازی با ماشین‌سازی برای ما مثل مرگ و زندگی است

میزان‌آنلاین7 دقیقه قبل

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران فردا تشییع می‌شود

مهر7 دقیقه قبل

۲۸۹ پروژه محرومیت‌زدایی همزمان با هفته بسیج در مازندران افتتاح می‌شود

تسنیم8 دقیقه قبل

هوشیاری مردم جلوی سوءاستفاده معاندان را گرفت/ مشکل امنیتی نداشتیم

مهر8 دقیقه قبل