مانیفست مکرون و تلنگرهای داخلی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی
مانیفست مکرون و تلنگرهای داخلی

مانیفست مکرون و تلنگرهای داخلی

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
به اعتقاد مکرون، اروپا فراموش کرده که یک «جامعه» است و به صورت فزاینده‌ای خود را «بازار» می‌داند و همین موضوع «اروپا را در لبه پرتگاه» قرار داده است.

به گزارش مشرق، محمد حسین نظری طی یادداشتی نوشت:

مجله اروپایی اکونومیست در شماره این هفته، بخش کوتاهی از گفت و گوی خود با امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه را منتشر کرده است. مکرون در این گفت و گو با اشاره به پایان پیمان نظامی «ناتو» از آن به مرگ مغزی یاد کرده که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت اما به نظر می‌رسد که برخی اشاره‌های او به بحران فکری، سیاسی و اقتصادی اروپا مهمترین بخش صحبت‌های او و بسیار قابل تامل است.

به اعتقاد مکرون، اروپا فراموش کرده که یک «جامعه» است و به صورت فزاینده‌ای خود را «بازار» می‌داند و همین موضوع «اروپا را در لبه پرتگاه قرار داده است.»

او بعد از این، تغییر عالم را گوشزد کرده اشاره می‌کند که وضعیت امروز اروپا نسبت به دهه ۹۰ میلادی متفاوت است، از این جهت که اگر آن روز اروپا بر مبنای ایده «پایان تاریخ» فوکویاما شکل گرفت و لیبرال دموکراسی را صورت غایی نظم جهان می‌پنداشت، ‌ امروز این فکر رو به زوال بوده و کارآمدی خود را از دست داده است. چنانکه مبدع این ایده، فرانسیس فوکویاما نیز به زوال آن معترف است و در آثار متاخر خود به فروپاشی لیبرال دموکراسی اشاره کرده است.

این اظهارات رییس جمهور فرانسه که خود در متن جامعه سرمایه داری تربیت شده و اکنون نیز مرد اول یک کشور توسعه یافته اقتصادی است، تذکری جدی برای برخی روشنفکران ایرانی است که هنوز اقتصاد بازار آزاد را برای جامعه تجویز می‌کنند و می‌پندارند که پیمودن راه توسعه امری ضروری است؛ حتی اگر عده‌ای زیر چرخ‌های آن له شوند. در حالی که نفس‌های سرمایه داری در غرب به شماره افتاده به زعم یکی از متفکرین معاصر ذیل تاریخ غرب تبدیل به صدر تاریخ ما شده و برخی جریان‌های فکری-سیاسی هنوز آینده را در گرو اخذ لیبرال دموکراسی از غرب می‌دانند.

همانطور که مکرون در این گفت و گو اشاره کرده «بازار انگاری» در غرب جای تلقی درست از انسان و جامعه را گرفته و اساسا در توسعه غربی «اقتصاد» محور همه چیز است و آموزه‌های لیبرال سرمایه داری مبتنی بر نوعی حیوان انگاری توهین آمیز در باب انسان است.

انسان اقتصادی در نظام کاپیتالیستی غرب در سیطره قوانین بازار قرار دارد، ‌ بنابراین در این جامعه نفع شخصی خودبنیاد انسان و کسب سود به هر قیمتی مقدم بر امر مهمی چون عدالت است.

به طور کلی هر نظام سیاسی تابعی از یک مذهب فکری است که حاوی عقایدی درباره جامعه انسانی است، از این جهت اقتضای فکر غربی نظام سیاسی است که هیچ توجهی به ارزش‌های انسانی ندارد و نتیجه این بی اعتنایی به مقام و شان انسان نیز بحران همه جانبه‌ای است که امروز گریبان غرب جدید را گرفته است.

در چنین شرایطی توصیه و تاکید بر اجرای آموزه‌های لیبرالی از طرف مدافعان داخلی فکر غربی هیچ توجیهی ندارد، ‌ چه بدیهی است که «آزموده را آزمودن خطاست.» اگر چه باید در نظر داشت که پافشاری برخی از جریان‌ها بر توسعه غربی یک کنش سیاسی است، ‌ چه اساس آنها بر فکر غربی بنیاد نهاده شده و حذف این فکر به معنای نبود آنهاست.

با این حال، ‌ بحران فکر و سیاست غربی حاکی از آن است که راه توسعه غربی حتی اگر رفتنی باشد، ‌ در بهترین حالت عواقبی دارد نظیر بحران هایی که امروز فرانسه، ‌انگلستان و آلمان در اروپا و ایالات متحده در غرب عالم با آن مواجه است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری4 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، دیمیتری شوگایف، رئیس سازمان فدرال همکاری فناوری-نظامی روسیه دوشنبه ۲۷ آبان این خبر را در نمایشگاه دوبی اعلام کرد. شوگایف افزود: اجرای قراردادهایی که شامل تحریم‌های سازمان ملل متحد می‌شود، ادامه دارد. ارسال مجموعه‌های تجهیزات تعمیرات و تشخیص، ابزارهای نظارت الکترونیکی، سیستم‌های شنود اطلاعاتی و همچنین فناوری‌های غیرتهاجمی دیگر انجام می‌شود. همکاری فناوری نظامی با ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵ و طبق فرمان رئیس‌جمهوری روسیه از ۱۱ مارس سال ۲۰۱۶ محدود شده است. روسیه در ارتباط با موازین حقوق بین‌المللی تا اواخر اکتبر سال ۲۰۲۰ نمی‌تواند همکاری فناوری نظامی با ایران در زمینه تسلیحات تهاجمی داشته باشد.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی مدعی شده است که ایران بخش دیگری از محدودیت‌های مرتبط با توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ را نقض کرده است. در گزارش آژانس ادعا شده است که ایران با نگهداری ۱۳۰ تن آب سنگین بخش دیگری از توافق هسته‌ای را نقض کرده است. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته شده است که ایران در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹، آژانس را نسبت به افزایش میزان آب سنگین خود به بیش از۱۳۰ تن مطلع کرده است. در این گزارش همچنین اعلام شده است: در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ آژانس تائید کرد که طرح تولید آب سنگین عملیاتی شده و مقدار آب سنگین ایران ۱۳۱٫۵ بوده است. این گزارش، یکی دیگر از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران منتشر می‎شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به نوشته رویترز کاخ سفید در بیانیه‌ای که عصر یکشنبه به وقت محلی صادر شد، ادعا کرد: ایالات متحده از تظاهرات‌های صلح‌آمیز مردم ایران علیه حکومت حمایت می‌کند. این بیانیه می‌افزاید: ما استفاده از نیروی مرگبار و محدودیت‌های شدید ارتباطی علیه تظاهرات‌کنندگان را محکوم می‌کنیم. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران پشتیبانی می‌کند. پیشتر «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتری خود مدعی شد: همانگونه که تقریبا یک سال و نیم پیش به مردم ایران گفتم، ایالات متحده با شماست. «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز یکشنبه شب گفت: مردم عزتمند ایران بخوبی می‌دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچگونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست.

بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

7+
الفالف2 ساعت قبل
برنابرنا1 روز قبل
فدراسیون جهانی کاراته، جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران را به عنوان داور المپیک ۲۰۲۰ توکیو انتخاب کرد. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، فدراسیون جهانی کاراته (wkf) با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کاراته ایران، از جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران و عضو شورای داوری جهان و آسیا برای قضاوت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو دعوت کرد. سلیمی به همراه ۱۳ داور دیگر اولین دوره المپیک کاراته را که مردادماه سال آینده در ژاپن برگزار می‌شود، قضاوت مسابقات را برعهده خواهند داشت. پس از المپیک ۲۰۱۸ جوانان و المپیک ساحلی ۲۰۱۹ این سومین المپیکی است که سلیمی در آن قضاوت می‌کند. المپیک ۲۰۲۰ ژاپن ۱۶ تا ۱۸ مرداد ماه سال آینده در شهر توکیو برگزار خواهد شد.
مهرمهر19 ساعت قبل
این مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش خود با ادعای آن چه «خاموشی اینترنت» در ایران عنوان کرده در ادامه خواستار در اختیار داشتن فیلم‌هایی از این تحولات در ایران شده است. مشاور وزارت خارجه آمریکا در ادامه دخالت‌های خود، مدعی شده است که «بیاییم صدای مردم ایران» شنیده شود. کودوروسکی همچنین اظهارات مداخله آمیز دیگری در ارتباط با تحولات ایران داشته است و طی چند روز گذشته از جمله مقامات آمریکایی فعال و مداخله‌گر در ارتباط با ایران بوده است. پیش از کودوروسکی مقامات آمریکایی دیگری از جمله وزیرخارجه آمریکا و سخنگوی کاخ سفید نیز اظهارات مداخله آمیز دیگری در ارتباط با ایران عنوان کرده بودند. درخواست مداخله آمیز این مقام آمریکایی در شرایطی عنوان شده که طی چند روز گذشته در نتیجه تحرکات اغتشاش‌گران در برخی نقاط ایران، آسیب‌های قابل توجهی به اموال عمومی وارد شده و برخی ساختمان‌ها دچار آسیب شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر4 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس5 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود5 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا6 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا6 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا6 دقیقه قبل