باید تا رسیدن به نتیجه، مسیر کاهش تعهدات را ادامه دهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
باید تا رسیدن به نتیجه، مسیر کاهش تعهدات را ادامه دهیم

باید تا رسیدن به نتیجه، مسیر کاهش تعهدات را ادامه دهیم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر این که مخاطب کاهش تعهدات برجامی ایران، ایالات متحده آمریکا است نه اروپا، گفت: باید این مسیر کاهش تعهدات را به همراه اقدامات تکمیلی در مورد اصلاحات اقتصادی در داخل کشور ادامه دهیم تا به نتیجه برسد.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: اقدامی که ایران در برداشتن گام‌های کاهش تعهدات انجام می‌دهد از جهت این‌که توان هسته‌ای خودمان را بالا می‌بریم اقدامات خیلی خوبی است، زیرا ایران برای این‌که بتواند طرف مقابل را مجاب کند تا از سیاست غلطی که در پیش گرفته دست بردارد، این اقدامات را باید انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: مخاطب گام‌های ایران، ایالات متحده آمریکا است نه اروپا. در یک سال گذشته ثابت شده که اروپایی‌ها عملا کاری از دستشان بر نمی‌آید البته می‌توانند فشار سیاسی به آمریکا وارد کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: اصلی‌ترین بخش همان مساله اقتصادی و خواست ایران مبنی بر صادرات نفت است و این‌که بتوانند حساب بانکی داشته باشند و در آمد حاصل از نفت را به داخل کشور منتقل کنند که این درخواست ایران عملا از دست اروپایی‌ها بر نمی‌آید. در واقع اروپایی‌ها می‌توانند فشار سیاسی و دیپلماتیک به آمریکا وارد کنند تا از سیاست غلطی که در پیش گرفته دست بردارد.

بهشتی‌پور اظهار کرد: ‌ تصور کنید توان هسته‌ای خودمان را افزایش دهیم برای این‌که آمریکا تجدیدنظر کند، این برآورد خطایی است. اما ایران باید اقدامات تکمیلی در این زمینه انجام دهد که مهم‌ترین آن بحث اقتصادی است، یعنی تا زمانی که آمریکایی‌ها ببینند سیاست تحریم بر اقتصاد ایران تاثیرگذار است، دست از سیاست‌های خود برنمی‌دارند.

وی افزود: ‌ بنابراین برای این‌که آمریکایی‌ها تجدیدنظر کنند، علاوه برتوان هسته‌ای باید اقداماتی را در راستای اصلاحات اقتصادی در کشورانجام دهیم و همه این مسائل مستلزم این است که اصلاحاتی در بانک‌ها انجام شود، ‌ نظام مالیاتی کشور اصلاح شود و نهادهایی که مالیات نمی‌پردازند مجبور به پرداخت مالیات شوند، از طریق بخش اقتصادی قدرت رقابت اقتصادی داشته باشیم، همچنین نظام گمرکات کشور مورد ارزیابی قرار گیرد زیرا مراکزی که کالای قاچاق وارد کشور می‌کنند، موجب کاهش تولید داخل می‌شوند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: این اصلاحات اقتصادی هیچ ربطی به برجام ندارد و می‌تواند با قاطعیت از طرف دولت، مجلس و قوه قضائیه و سایر نهادها انجام شود، همچنین رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باید سیاست‌های ایران را برای افکار عمومی دنیا ترویج و توضیح دهند که ملت ایران درچه وضعیتی قرار گرفته‌اند، در واقع به یک برنامه وسیع رسانه‌ای نیاز است که بتوان آمریکا را وادار به تجدیدنظر کرد.

بهشتی پور با اشاره به این‌که نشست اخیر شورای حکام در مورد گزارش‌های مربوط به تورقوزآباد و مباحث مربوط به بازرس آژانس بود، گفت: ‌ تا مادامی که فعالیت هسته‌ای زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، آژانس نمی‌تواند به ایران اعتراضی داشته باشد زیرا ایران طبق ان. پ. تی و پروتکل الحاقی عمل می‌کند و همه گزارش‌ها نشان می‌دهد ایران انحرافی پیدا نکرده است.

وی اظهار کرد: در عین حال باید حواس‌مان باشد دامی برای ما ایجاد نکنند که آژانس بتواند روی آن مانور دهد مانند مواردی که پیش از این برای ایران درست کرده بودند. بنابراین در حالی که حواسمان هست تا بهانه دست آژانس ندهیم باید کارهایی را که به اصطلاح لازم است مانند کاهش تعهدات انجام دهیم. زیرا تا موقعی که اقدامی نکرده بودیم آن‌ها بی خیال بودند اما بعد از اجرای گام سوم به تحرک درآمده‌ و دیدند که ایران اقداماتی را انجام می‌دهد لذا باید این مسیر را به همراه اقدامات تکمیلی ادامه دهیم تا به نتیجه برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا7 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری10 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران13 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا15 دقیقه قبل