نتیجه قطعی رایزنی‌های الحریری تا دو سه روز دیگر معلوم می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
نتیجه قطعی رایزنی‌های الحریری تا دو سه روز دیگر معلوم می‌شود

نتیجه قطعی رایزنی‌های الحریری تا دو سه روز دیگر معلوم می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
مشاور وزیر خارجه لبنان گفت نتیجه قطعی رایزنی‌های نخست وزیر مستعفی لبنان با گروه‌های سیاسی برای حل بحران یمن و تحقق مطالبات مردم معترض این کشور تا دو سه روز دیگر روشن می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع نزدیک به «جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان دو سه روز آتی را زمانی تعیین کننده در موضوع رایزنی‌های پارلمانی برای معرفی مامور تشکیل کابینه و سپس تشکیل کابینه دانستند.

منابع رئیس جریان ملی آزاد لبنان، یکی از مهمترین جریان‌های مسیحی همپیمان حزب الله در گفت‌وگو با وبگاه خبری «عربی ۲۱ » این هفته را زمانی تعیین کننده در موضوع رایزنی‌های پارلمانی برای معرفی مامور تشکیل کابینه و سپس تشکیل کابینه دانستند.

به گفته این منابع نتایج رایزنی‌های بین قطب‌های سیاسی لبنان تا دو سه روز دیگر روشن خواهد شد بخصوص نتیجه نشستی که «سعد الحریری» نخست وزیر مستعفی با جبران باسیل، داماد رئیس جمهور و وزیر خارجه لبنان داشت.

محافل جریان المستقبل هم گفتند که الحریری با پیشنهادهای ارائه شده به وی برای بازگشت به نخست وزیری لبنان به نحوی که در دولت احزاب سیاسی در کنار شخصیت‌هایی مستقل حضور داشته باشند، مخالف است.

به گفته منابع المستقبل الحریری همچنان اصرار دارد که دولت آتی منحصرا از شخصیت‌هایی تکنوکرات تشکیل شود و شامل سیاستمداران نباشد و این مسئله را با توجه به حساسیت اوضاع کشور و به منظور پاسخ به خواسته معترضانی که از بیست روز پیش در خیابان‌ها هستند ضروری شمرد تا بدین ترتیب موانعی بر سر اقدامات اصلاحی مثل آنچه در دو دولت قبلی رخ داد، ایجاد نشود.

به گفته منابع المستقبل لبنان، حزب الله مایل است که رهبر جریان المستقبل به منصب خود که از آن استعفا داده است بازگردد.

در همین راستا دیروز در اتفاقی غیرمنتظره که معنای سیاسی بزرگی دارد، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان از سعد الحریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان برای حضور در نشست وزارتی مالی و بانکی در کاخ بعبدا دعوت نکرد. نشستی که وزیر دارایی، وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی و رئیس انجمن بانکداری و اعضای شورای اداری انجمن بانکداری لبنان در آن حضور داشتند. در این نشست به لبنانی‌ها و سپرده گذاران اطمینان خاطر داده شد که پول‌هایشان در بانک محفوظ است.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

«انطوان قسطنطین» مشاور رئیس جریان مالی آزاد در گفت وگو با عربی ۲۱ تاکید کرد: در مرحله کنونی رایزنی‌های فشرده‌ای با گروه‌های مختلف سیاسی انجام می‌شود و این گفت‌وگوها خواسته‌های معترضان را مد نظر می‌گیرد.

وی افزود: الحریری در حال بررسی بسته پیشنهادهایی است که به وی ارائه شده است علاوه بر پیشنهادهایی که خودش به گروه‌های سیاسی داده است و انتظار می‌رود از روز دوشنبه نتیجه تلاش‌ها پس از بررسی همه پیشنهادها روشن شود.

قسطنطین تاکید کرد: نشانه‌های مثبتی وجود داد، اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست.

قسطنطین بازگشت الحریری به نخست وزیری لبنان در شرایطی که خودش هم درباره این قضیه تردید دارد و همچنین حضور باسیل در ترکیب جدید کابینه لبنان را غیر قطعی خواند و گفت: مهم تشکیل دولتی است که در سطوح داخلی و بین المللی مورد اعتماد باشد و اولویت خود را خروج لبنان از بحران مالی حداقل در سطح اندک و کاستن از خسارات مستقیم و غیرمستقیم آن قرار دهد.

وی از جمله اقدامات راضی کننده مردم معترض لبنان را مبارزه با فساد، کنترل اوضاع مالی و تشکیل یک دولت مدنی با ایجاد تغییرهای بنیادین در قانون اساسی و همچنین برگزاری انتخابات زودهنگام و تحقق دیگر مطالباتی خواند که شعار آن را سر می‌دهند.

مشاور وزیر خارجه لبنان تاکید کرد: حضور نماینده‌ای از جنبش اعتراضی مردم در کابینه جدید در کنار نیروهای سیاسی فعلی می‌تواند اوضاع را به سمت درستی پیش برده و زمینه حل مسائل مورد نظر معترضان را فراهم می‌کند.

سعد الحریری رئیس دولت پیشبرد امور لبنان در راستای رایزنی‌ها برای حل بحران سیاسی این کشور روز گذشته با «علی حسن خلیل» وزیر دارایی لبنان و «حسین خلیل» معاون سیاسی دبیر کل حزب الله دیدار کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک1 روز قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 ساعت قبل
دادگاهی در سوئد حکم بازداشت حمید نوری، شهروند ایرانی را تمدید کرد. دادگاه با بررسی شواهد حکم به تمدید بازداشت حمید نوری به مدت یک ماه داد. بی بی سی با انتشار این خبر نوشته است که «حمید نوری امروز در دادگاه اساسا حضورش را در زندان انکار کرد و مدعی بود او به جای کس دیگری اشتباه گرفته‌اند».
ایلناایلنا14 ساعت قبل
وزیر دفاع گفت: امروز از منظر نیروهای مسلح کسی که مورد تحریم قرار می‌گیرد مانند کسی است که مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفته است. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و در واکنش به تحریم‌های جدید ایالات متحده علیه فرماندهان ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: این اقدام مثل همه کارهایی که آمریکایی‌ها علیه ملت ایران تا امروز انجام داده‌اند و در صدر آنها نیروهای مسلح ما مانند خار چشم دشمن همواره مزاحم آنها بوده؛ این بار هم تعدادی از فرماندهان عزیز ما را مورد تحریم قرار دادند که هیچ اثری نخواهد داشت چرا که در واقع امروز از منظر نیروهای مسلح کسی که مورد تحریم قرار می‌گیرد مانند کسی است که مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفته است. وی ادامه داد: در چشم نیروهای مسلح کسانی که مورد تحریم قرار می‌گیرند مثل جانباز جنگ با دشمن به او نگاه می‌کنند و آنها موجب افتخار مردم و نیروهای مسلح هستند. به لحاظ تاثیر در اداره نیروهای مسلح هم هیچ گونه اثری ندارد چرا که ما اساسا نیروهای مسلح را به شکل خودکفا و متکی به توانایی داخل اداره م‌کنیم. این نوع حرکات در واقع اثری در اداره نیروهای مسلح نخواهد داشت.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز8 ساعت قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، این روز‌ها که مصادف با چهلمین سال استعفای مهندس بازرگان، بنیان‌گذار نهضت آزادی ایران، از نخست‌وزیری است، به سراغ ابوالفضل بازرگان رفته‌ایم تا از او درباره چگونگی کشیده شدن پای نهضت آزادی به مبارزات مسلحانه، چرایی ورود مهندس بازرگان به عرصه نخست‌وزیری و برخی اصطکاک‌های ایشان با حاکمیت بپرسیم. آقای علی ملاقلی‌پور در مستند «راه طی‌شده» این جمله مهندس بازرگان را حمل بر این گرفتند که مهندس بازرگان مشوق مبارزه مسلحانه بوده‌اند، در حالی که این‌طور نبوده است. به عنوان یکی از نزدیکان مهندس بازرگان آیا اطلاع دارید ملاقاتی که مهندس بازرگان در سال ۵۷ در نوفل لوشاتو با امام خمینی داشتند، نخستین ملاقات ایشان با امام بود؟ به احتمال زیاد نخستین ملاقات بود. بعد از این ملاقات، نظر مهندس بازرگان راجع به امام چه بود؟ من مستقیما نظر ایشان را نشنیدم، ولی کسانی که شنیدند می‌گفتند ایشان از دو نکته ناراحت بودند: یکی این‌که مهندس بازرگان اصولا با این شکل انقلاب موافق نبود. مهندس بازرگان درباره پذیرش نخست‌وزیری با مراجع وقت نیز مشورت داشتند و آقایان هم ایشان را تشویق کردند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: در زمینه هزینه‌های جاری و پرداخت‌ها هرچند باید خیلی بیشتر از این به کارکنان دولت پرداخت می‌شد، اما حقوق معوق نداریم. رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اولویت‌بندی مدیریتی انتظار مقام معظم رهبری و ملت از دولت است و ما هم تلاش کرده‌ایم با اولویت‌بندی منابع محدود، کارهای بزرگ انجام دهیم. وی اذعان داشت: توطئه و تحریم‌های دشمنان مانع رشد ایران نمی‌شود، چون حق هستیم خدا ما را در برابر دشمنان عهدشکن یاری می‌دهد و با یاری خدا دشمن را مایوس خواهیم کرد. وی همچنین گفت: کشور ایران امروز بسیار محکم و مستحکم در برابر تمام توطئه‌های دشمنان ایستاده و افراد صاحب‌نظر در امریکا و سایر نقاط دنیا معتقد هستند که در میدان تحریم‌ها، امریکا شکست خورده است. رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: صندوق بین‌اللملی پول اعلام کرده که ایران در ۲۰۲۰ از رکود خارج شده و رونق به ایران باز می‌گردد.

نظرها

اخبار بیشتر