تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اقتصادی

تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- ارزش گذاری آرامکو در ماه‌های اخیر و پس از عملیات پهپادی ماه سپتامبر نیرو‌های یمنی به کابوس محمد بن سلمان و مانعی در پیشبرد روند عرضه سهام این شرکت مبدل شده است. تاریخ انتشار: 06:00 - 19 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۰۲۴

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ آغاز رسمی عرضه اولیه سهام «آرامکو»، شرکت نفت دولتی عربستان پس از چند بار تاخیر در اجرا در نهایت یکشنبه گذشته آغاز شد؛ فرآیندی که امید‌های ریاض و شخص «محمد بن سلمان» برای تامین بودجه چشم انداز ۲۰۳۰ را تار کرد.

تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان - 2

فروش سهام آرامکو که از سال ۲۰۱۶ توسط ولیعهد عربستان سعودی بار‌ها مطرح شده بود، در نهایت در اوایل نوامبر سال ۲۰۱۹ با عرضه سهام در بازار‌های داخلی، عملی شد. براساس برنامه ریزی‌های اولیه بن سلمان با در نظر داشتن ارزش ۲ تریلیون دلاری شرکت، پروژه فروش ۲ درصد سهام در بازار‌های داخلی و ۳ درصد آن در بازار‌های خارجی را کلید زد. ارزشیابی خوش بینانه بن سلمان از تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خام و تامین حدود ۱۰ درصد تقاضای جهانی و حصول ۱۰۰ میلیارد دلار از طریق فروش ۵ درصد سهام به منظور اجرای برنامه‌های توسعه محور بلندپروازانه به امید اشتغال زایی در عربستان که با نرخ بیکاری بالای ۱۰ درصد مواجه است، با ارزیابی‌های واقع بینانه در مورد ارزش آرامکو نقش بر آب شد. به عنوان مثال بلومبرگ ارزش این شرکت را ۱٫۲ تریلیون دلار اعلام کرد.بیشتر بخوانید: سرنوشت آرامکو چه می‎شود؟ 

از جمله دلایلی که در ارزیابی‌های متعدد تحلیلگران ژئوپلتیک، کارشناسان بازار نفت و سیاستگذاران بانک‌های جهانی موثر بوده‌اند، عبارتند از:

تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان - 5

۱. کاهش رشد اقتصادی:کاهش رشد اقتصادی به نوبه خود می‌تواند به کاهش مصرف نفت منجر شود.

۲. جنگ تجاری آمریکا و چین

۳. نوسان قیمت نفت: قیمت نفت در بازار‌های جهانی به عوامل متعددی وابسته بوده و همواره نوسانات عمده‌ای را تجربه می‌کند. افزایش تولید نفت شیل آمریکا مانند آن چه در سال ۲۰۱۴ رخ داد، کاهش رشد اقتصادی، تنش‌های سیاسی در منطقه خلیج فارس و … همگی عواملی هستند که نوسان قیمت و در موارد بسیاری کاهش قیمت نفت را سبب شده‎اند.

۴. مداخله دولت عربستان به عنوان سهام دار اصلی این شرکت در سیاست گذاری‌های آرامکو

۵. تغییرات مکرر اخیر در کابینه و ساختار سیاسی عربستان

۶. عدم امنیت سرمایه گذاری در عربستان: جریان هتل «ریتز کارلتون» در سال ۲۰۱۷ پیام‌های هشدار دهنده‌ای را به سرمایه گذاران داخلی و خارجی مخابره می‌کند.

۷. تجربه‌های مکرر شکست بن سلمان در سیاست‌های اتخاذ شده مانند جنگ یمن، توقف برنامه بلندپروازانه ۲۰۳۰، …

۸. نبود اطلاعات شفاف در مورد میزان تولید شرکت

۹. محاسبه روند مالیات براساس افزایش قیمت نفت توسط عربستان

۱۰. وجود رقبای مقتدری مانند گازپروم: این شرکت‌ها قادرند سود به مراتب بیشتری را به سرمایه گذاران اعطا کنند. عربستان برای رقابت با این شرکت‌ها در زمان کاهش قیمت نفت ناچار به استقراض از بانک‌های بینالمللی خواهد شد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۱۱. انتقادات بین المللی از عربستان به دلیل نقض حقوق بشر

۱۲. مسائل زیست محیطی

تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان - 19

اما ورای همه نگرانی‌های مذکور، موضوع مخاطرات ژئوپلتیکی بیش از هر عامل دیگری احتیاط در ارزیابی ارزش شرکت و سرمایه گذاری را تشدید کرده است. عملیات پهپادی ماه سپتامبر نیرو‌های یمنی علیه ۲ پالایشگاه «بقیق» و «خریص» شرکت آرامکو و توقف تولید این پالایشگاه‌ها سبب شده امنیت سرمایه گذاری در این شرکت به شدت کاهش پیدا کند.

«نیک کانینگهام»، تحلیلگر بازار نفت و گاز و روابط بین الملل در یادداشتی در اویل پرایس ضمن اشاره به تلاش‌های محمد بن سلمان برای افزایش ارزش شرکت آرامکو، از این اقدامات با عنوان تکرار تلاش‌های ناامیدکننده کمپین فشار ریتز کارلتون ریاض در ۲۰۱۷ یاد کرده است.

وی می‌نویسد احتمالا بن سلمان با مشاهده ارزش گذاری‌های میان ۱٫۲ تا ۱٫۸ تریلیون دلار برای آرامکو به رقم ۱٫۷ تریلیون دلار رضایت بدهد. ماهیت منحصر به فرد آرامکو و مشخص شدن خطرات ژئوپلتیکی متوجه این شرکت در پی عملیات پهپادی ماه سپتامبر نشان داد که بخش قابل توجهی از ظرفیت این شرکت می‌تواند یک شبه و با حمله‌ای غیرمنتظره از بازار خارج شود.

این عملیات همچنین نگرانی جدیدی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرد؛ هزینه مازاد تعمیرات ناشی از عملیات‌های پهپادی یا مخاطرات ژئوپلیتیکی مشابه.

تاثیر عملیات نیروهای یمنی بر محاسبات بن سلمان؛ چوب حراج ریاض به شرکت نفت عربستان - 24

«مارکت واچ» نیز در گزارشی به تاثیر عملیات پهپادی نیرو‌های یمنی علیه پالایشگاه‌های آرامکو در ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) اشاره کرده و نوشته تنش‌های ژئوپلیتیکی در غرب آسیا هشدار مداومی را به سرمایه گذاران می‌دهد. ناکامی سیستم دفاعی عربستان در دفع عملیات مذکور نیمی از تولید نفت خام این شرکت را متوقف کرده و سبب تنزل یک درجه‌ای آرامکو شد.

«اینوست پدیا» نیز در بررسی مخاطرات متوجه آرامکو به موضوع خطر‌های ژئوپلتیکی اشاره می‌کند که در پی عملیات پهپادی علیه پالایشگاه‌های آرامکو جدی‌تر و سبب نگرانی سرمایه گذاران در مورد امنیت سرمایه هایشان شده است.

نشریه «فوربس» به ریسک‌های ژئوپلتیک و اقتصادی اشاره می‌کند که آرامکو از آنها رنج می‌برد. از بین رفتن ۵۸ درصد ظرفیت تولید نفت آرامکو در پی عملیان نیرو‌های یمنی نشان داد که تنش‌هایی که عربستان در منطقه با آن‌ها مواجه است، قادرند عمق خاک این کشور را هدف قرار دهند.

«کریس بیچامپ» تحلیلگر ارشد IG group می‌نویسد آرامکو علاوه بر مواجهه با مخاطرات ژئوپلتیکی با مداخله شدید دولتی نیز روبرو است.

به نظر می‌رسد محمد بن سلمان در نهایت با واقعیت ارزش کمتر از ۲ تریلیون دلار آرامکو کنار بیاید تا بتواند برنامه‌های ناممکن چشم انداز ۲۰۳۰ را پیش ببرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!

نظرها

اخبار بیشتر