عضو کنگره: ترامپ از اوکراین اخاذی کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

عضو کنگره: ترامپ از اوکراین اخاذی کرده است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، جری کانولی عضو کنگره آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت: ترامپ از اوکراین برای اهداف سیاسی خود اخاذی کرده است.

کانولی در پاسخ به این سوال مجری برنامه که پرسید: رئیس جمهور ترامپ قرار است که متن جدیدی از یکی دیگر از تماس‌های تلفنی که وی با رئیس جمهور اوکراین داشته است، منتشر کند. او اعلام کرده است که این کار را در روز سه شنبه و پیش از برگزاری جلسات استماع انجام خواهد داد، واکنش شما به این موضوع چیست، گفت: به نظرم این همان درخواستی است که همه ما از رئیس جمهور پس از برگزاری انتخابات در اوکراین داشتیم. ما می‌خواستیم که وی این کار را انجام دهد. ما باید ببینیم که چه روی می‌دهد. یا ما واقعیت‌ها را خواهیم شنید و یا اینکه دروغ‌ها را خواهیم شنید. باید بر روی تماس تلفنی رئیس جمهور ترامپ با رئیس جمهور اوکراین در ۲۵ ماه ژوئیه تمرکز کنیم. به نظرم این تماس تلفنی به خوبی گناهکار بودن رئیس جمهور را نشان می‌دهد. همگان حرف‌های زیادی درباره این تماس تلفنی می‌زنند. این تماس تلفنی به اخاذی رئیس جمهور ترامپ از رئیس جمهور اوکراین مربوط می‌شود. رئیس جمهور ترامپ برای هرگونه ارائه کمک نظامی به اوکراین شرط تعیین می‌کند. ترامپ از زلنسکی خواسته است در برابر ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین وی تحقیقاتی درباره رقیب انتخاباتی وی یعنی جو بایدن انجام دهد. این اقدام نوعی اخاذی برای رسیدن به اهداف سیاسی است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری برنامه که پرسید آیا می‌توان به این اتهام رئیس جمهور ترامپ را استیضاح کرد، گفت: به نظرم این اتهامی است که می‌توان از طریق آن رئیس جمهور را استیضاح کرد. ما در این مورد شاهد وقوع جرمی هستیم. این جرم اخاذی است.

کانولی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان فهرستی را منتشر کرده‌اند و در آن از ۷ نفر خواسته‌اند که در برابر کمیته‌های این مجلس به عنوان شاهد در رابطه با این موضوع شهادت دهند. این افراد شامل یک فرد افشاگر ناشناس، هانتر بایدن، کورت والکر نماینده پیشین آمریکا در امور اوکراین، دیوید هیل یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه، تیم موریسون مشاور پیشین ترامپ، نلی اور همسر یکی از مقامات وزارت دادگستری و الکساندرا چالوپا مقام پیشین کنگره دموکرات‌ها هستند، آیا شما موافق شهادت این افراد در برابر کمیته‌های مجلس نمایندگان هستید، گفت: ما تاکنون اظهارات دو یا سه نفر از این افراد را شنیده‌ایم. من هیچ مشکلی با این موضوع ندارم. ما قصد نداریم همانطور که آدام شیف گفته است این کار را انجام دهیم. ما نمی‌خواهیم اجازه دهیم که بار دیگر به کشورمان خیانت شود. ما نمی‌خواهیم شاهد اقدامات ترامپ درباره اوکراین باشیم. ما قصد نداریم که هویت فرد افشاگر را منتشر کنیم. ما قصد این کار را نداریم. کرت والکر و تیم موریسون پیشتر شهادت داده‌اند. من هیچ مشکلی با حضور مجدد آن‌ها در برابر کمیته‌های مجلس نمایندگان ندارم.

این عضو کنگره در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید میک مولوینی رئیس کارکنان کاخ سفید دیروز دو نسخه از تماس‌های تلفنی ترامپ را منتشر کرد. او نقشی مهم در رابطه با موضوع اوکراین برعهده داشته است، آیا کمیته‌های مجلس نمایندگان هم باید درخواست حضور وی را بدهند و از او سوالاتی را بپرسند، دموکرات‌ها تا چه اندازه راغب به این کار هستند، گفت: به نظرم میک مولوینی باید در برابر کمیته‌های مجلس نمایندگان حاضر شود و ما باید سخنان وی را بشنویم و از وی سوالاتی بپرسیم. افراد زیادی دیگری هم وجود دارند که باید در این مجلس حاضر شوند. در زمان رسوایی واتر گیت ما شاهد حضور باب هالدمن رئیس کارکنان کاخ سفید در زمان ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا در برابر کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان بودیم. ما سخنان وی را شنیدیم. به نظرم لازم است که هم اکنون هم بار دیگر رئیس کارکنان کاخ سفید در برابر کمیته‌های مختلف کنگره حاضر شود و به سوالات پاسخ دهد. میک مولوینی باید این کار را انجام دهد. مولوینی در مرکز این موضوع جنجالی قرار دارد. به نظرم او خودش باید در مجلس نمایندگان حاضر شود. او یک کنفرانس خبری وحشتناک داشت. او به درخواست‌های ما هیچ توجهی نکرد. او با اقدامات خود وضعیت موجود را بسیار دشوار می‌کند. او خودش باید در اینجا حاضر شود و به سوالات ما پاسخ دهد.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کانولی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید مولوینی دیروز اعلام کرد که او از مصونیت قضایی برخوردار است و حاضر نیست که در کنگره حاضر شود. دموکرات‌ها برای مجبور کردن وی به حضور در برابر کمیته‌های کنگره چه تدابیری را مدنظر دارند، گفت: من نمی‌توانم در حال حاضر پاسخی به این سوال بدهم. ما برنامه‌ای پیش رو داریم. ما می‌خواهیم جلسات استماع را به طور علنی برگزار کنیم. فرد افشاگر در تمامی موارد همکاری کرده است. هیچ فردی نمی‌تواند این موضوع را زیرسوال ببرد. جمهوری خواهان هم نمی‌خواهند که فرد افشاگر را تهدید کنند. آن‌ها نمی‌خواهند که در امر شهادت افراد در برابر کمیته‌های کنگره هیچ اختلالی ایجاد کنند و این افراد را تهدید کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید آیا رئیس جمهور ترامپ بر اقدامات مولوینی و جولیانی وکیلش نظارت دارد، گفت: کاخ سفید متن تماس تلفنی روز ۲۵ ژوئیه را منتشر کرده است. این گفتگوی تلفنی رئیس جمهور است. کرنل وینمن در این رابطه در کنگره شهادت داده است. آنچه که وی گفته است با متن تماس تلفنی مطابقت دارد. در آن تماس تلفنی رئیس جمهور ترامپ به طور آشکار از رئیس جمهور اوکراین اخاذی می‌کند. همه می‌توانند متن این تماس تلفنی را ببینند. آن‌ها می‌توانند آن را بشنوند. کاخ سفید این متن را منتشر کرده است.

این عضو کنگره در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید وکیل جان بولتون مشاور پیشین رئیس جمهور ترامپ هم اعلام کرده است که وی اطلاعاتی در اختیار دارد که هنوز افشا نکرده است. آیا جان بولتون داوطلبانه در کنگره شهادت خواهد دارد و یا اینکه از این کار سر باز خواهد زد، گفت: کنگره درخواست حضور آقای بولتون را خواهد داد. او حتما مطالبی در اختیار دارد که می‌تواند ما را در جریان آن‌ها قرار دهد. او یکی از مخالفان سیاست‌های جولیانی و دیگر افراد در رابطه با اوکراین بوده است. او با رئیس جمهور هم اختلافاتی داشته است. به نظرم شهادت او در کنگره می‌تواند موضوع خوب و مطلوبی باشد. ما باید مطالب وی را به دقت بررسی کنیم. ما باید این پرونده را تا پیش از پایان سال به نتیجه برسانیم. دفتر رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرده است می‌خواهد این پرونده را تا پایان سال به نتیجه برساند. به نظرم در این کار نباید به خاطر تعطیلات کریسمس تاخیری بیفتد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی که در سطح استان یزد و در بخش‌های مختلف به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی با این وسعت به معنای حرکت در مسیر ایجاد تحول بزرگ در سطح استان یزد است. رئیس جمهور افزود: برای بخش راه و راه‌آهن استان ۵۲۵ میلیارد تومان اختصاص دادیم، ضمن اینکه با تأمین اعتبارات لازم به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام سفر قبلی هستیم. رئیس جمهور گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تأمین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده است و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص اجرای پروژه‌ها در استان یزد بانک‌ها اعتبارات خوبی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند که می‌تواند تحول بزرگی در استان ایجاد کند. رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه استان یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است و بافت تاریخی، معماری و بناهای تاریخی یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است.
الفالف11 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف15 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
الفالف15 ساعت قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، منابع سوری از درگیری میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه خبر دادند. خبرنگار سانا گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای اشغالگر ترکیه‌ای در محور روستاهای المناخ و المحمودیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه است. این در حالی است که طی روزهای گذشته ارتش سوریه یک روستا را در شمال سوریه از دست ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن خارج کرده بود. شایان ذکر است که چندی قبل هم خبرنگار سانا، از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه راس العین در شمال شرق سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که نبرد سنگینی در تل الورد در حومه راس العین میان ارتش سوریه و نظامیان اشغالگر ترکیه در جریان است. خبرنگار سانا گزارش داده بود: ساکنان منطقه در حال فرار به شکل گسترده از منطقه درگیر هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها