مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
فیلم‌های درام «ضد خانواده» در سینمای آمریکا با قدرت بیشتری مشغول ترسیم «سبک زندگی» است که در آن مردان ابزارهایی برای زندگی‌اند و زنان سروران آن.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، فیلم «لطف ساده» یکی از سطحی‌ترین درام‌های تریلر هالیوود است که در فیلمنامه تا حدودی گره‌های لازم را برای ایجاد تنش و کشش بیننده ایجاد می‌کند ولی همینکه اطلاعات اصلی را به بیننده می‌دهد تمام داستان لو می‌رود خصوصا آنکه برخی از دیگر داده‌ها نیز روند تکمیل اطلاعات ما را تسهیل می‌کند.

اما این اشتباهات ساختاری و فنی در چنین آثار سینمایی اصلا مهم نیست زیرا هدف ساخت فیلم توسط «پاول فیگ» چیز دیگری است.

تمام آنان که هالیوود را تنها سرگرمی ساز و یا سینمایی صنعتی و تجاری صرف می‌دانند و وجود محتوا «THE CONTENT» را بی‌مبنا می‌پندارند، باید به این سوال پاسخ دهند که فیلم‌های درام و یا تریلر که از ابتدا بر ماشین خراب و منقوص فیلمنامه‌های آبکی سوار است و تنها دو ساعت وقت ما را بدون آنکه در داستان و سینما چیزی اضافه کند می‌گیرد، چه حرفی برای گفتن دارد؟ عبارت «چه حرفی برای گفتن دارد؟» سوال مهمی است که بعد از تماشای هر فیلم بیننده از خود می‌پرسد و در صورتی که فیلم نتوانسته باشد پیام خود را از دل این «رسانه» نوین و مدرن بیان کند رسما دچار لکنت زبان است.

البته همین نکته باعث می‌شود که فیلم‌هایی که دارای عیب فنی و نقص در فیلمنامه هستند برای اینکه پیام خود را منتقل کنند از شیوه‌های بصری، موسیقی، دیالوگ‌های تند و سریع و تمام مولفه‌های فرعی برای بیان مطلب استفاده کند تا مخاطب متوجه حرفی که فیلم می‌خواهد بگوید بشود.

«لطف ساده» دقیقا یکی از همین فیلم‌های سینمایی است که کارگردانی «زنانه‌ساز» با ارائه نقش‌های اول فیلم‌هایش به زنان آنان را قهرمان درام‌های اجتماعی و پلیسی و تریلر می‌کند و ساختارهای زندگی امروزی و مدرن را بازتعریف می‌کند. زنان در فیلم‌های فیگ پرتنش‌اند و جویای نام. هرچه زنان در آمریکا در مناصب دولتی و اقتصادی و فرهنگی هستند باید الگوهای فمینیستی این کارگردان را برای زندگی خود انتخاب کرده باشند. شیوه زندگی سنتی تنها برای یک زن آمریکایی که می‌خواهد «موفق» باشد یک روند نابود کننده و بی‌فایده است.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 7

پاول فیگ به‌همراه بازیگران فیلمش

«استفانی» که یک زن خانه‌دار است و ویدئوهای آشپزی در خانه خود منتشر می‌کند. مدتی است که همسر و برادر خود را از دست داده است و زندگی کوچکی دارد. او در مدرسه با اولیا و مربیان مدرسه جلسه دارد و در مدرسه داوطلب کارهاب گروه می‌شود. یک زن خانه‌دار و آرام.

او با آشنایی با یک زن کاملا مدرن زندگی‌ دیگری پیدا می‌کند و دچار یک گردش فکری و روحی دیگری می‌شود. «امیلی» که چندان بچه‌ها برایش مهم نیستند و تلاش می‌کند تا بی‌قید و بند و مطابق با مولفه‌های فمینستی زندگی کند، او را وارد نقشه‌ای که از قبل با همسرش کشیدند می‌کند تا بتواند به پول هنگفتی که دنبال آن است برسد. او با پنهان کردن خود و غرق کردن جنازه خواهد دوقلوی خود که کسی از آن باخبر نیست بساط رسیدن به بیمه عمر ۴ میلیون دلاری خود را فراهم می‌کند تا به شوهرش برسد و بعد از آنکه آب‌ها از آسیاب افتاد برای فرار از کشور آماده شود.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 11

استفانی هم که ساده است در دام او می‌افتد ولی قصد می‌کند تا بفهمد ماجرا از چه قرار است. از اینجا به بعد فیلم صورت رازآلود به خود می‌گیرد و رفته رفته استفانی را دیگر در صورت زن سنتی و خانه‌دار نمی‌بینیم او دیگر یک کاوش‌گر مهمی است که بزن بهادر بازی‌هایش همه چیز را به‌هم می‌ریزد و حتی امیلی که خود را پنهان کرده است نیز از اینکه روی دیوار کسی به اشتباه یادگاری نوشته عصبی و کفری می‌شود.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 13

«استفانی» بعد از پایان بازی «امیلی» دیگر یک زن آشپز و ساده و خانه دار نیست، او بلاگری شده است که پرونده‌های شبه پلیسی و قضایی را هدایت می‌کند و کماکان به‌صورت فردی و مجرد زندگی می‌کند و برای خودش تازه کسی شده است. او معنای دیگری برای زن بودن پیدا کرده است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

فیلم‌های دیگر «فیگ» مانند «جاسوس» «ساقدوشان» «مخمصه» و … همگی فیلم‌هایی هستند که در آنان زنان امروزی آمریکا باید در مقابل قواعد خشک سنتی بایستند، تازه این قواعد، قواعد یک جامعه مبتنی بر قوانین دینی و الهی نیست ولی با تمام این اوصاف یکبار دیگر زنان هالیوودی باید این صورت موجود را بشکنند و طرح دیگر دراندازند.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 17

فیگ همراه بازیگران محبوبش

نکته درام فیلم اما کجا است؟ ریشه تمام آنچه که در فیلم رخ داده است برمی‌گردد به پدری خشک مذهب و متعصب کهنه اندیش که در روزگار میانسالی خود دختران جوانش را به‌خاطر خوش‌گذرانی‌های خارج از عرف اخلاقی و دینی مورد ضرب و شتم و بی‌حیثیت کردن در مقابل دوستان خود قرار می‌دهد. بعد از این واقعه امیلی و خواهرش در سنین جوانی که دیگر طاقت زندگی با این پدر تندخود را ندارند تصمیم به آتش زدن خانه‌ای که در آن پدر خوابیده است می‌کنند و پدر زنده زنده در آتش می‌سوزد. بعد از آن است که تبهکاری و خلافکاری در روح امیلی وارد می‌شود و به‌عنوان مفسدان جامعه در آن به حیات خطاکارانه خود تا به امروز ادامه می‌دهند. این بخش از فیلم کاملا اخلاق دینی را برای تربیت فرزندان سم مهلک ترسیم می‌کند.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 20

شاید این مطلب در فیلم صراحتا بیان نشود ولی مخاطب فیلم با پیگری زنجیره علت و معلول که در درام امری کاملا معقول و بدیهی است به این نتیجه می‌رسد که ریشه تمام ماجرا از کجا نشأت گرفته است. سیمای خشن و منفور مذهب و مسیحیت که متأثر از فضای قرون وسطایی است هنوز در تاریخ فرهنگی و اجتماعی مردم غرب موجود است و آنان را از پیروی از دین برحذر می‌دارد. مانند نگاهی که اسکورسیزی به مسیحیت دارد و آن را ضد انسانی و تمدن می‌داند.

استفانی دقیقا همان زن است که می‌خواهد شیوه زندگی و لایف استایل آمریکایی را دوباره برای زنانی که نمی‌خواهند در گذشته خود بمانند بازسازی کند. استفانی نیز قبلا با برادر ناتنی خود رابطه برقرار کرده است و به‌خاطر ارتباط نزدیکی که با او دارد مورد سوظن توسط همسرش قرار دارد. همسر و برادرش برای صحبتی همراه با التهاب بیرون می‌روند و در یک تصادف جان می‌بازند. پدری مرده، پدر متعصبی دیگر، برادری که معلوم نیست از کجا آمده است، شوهری خشن و ظن‌پرداز، شوهری دیگر که برای خلافکاری با زنش دست به یکی می‌کند و تمام مردان بد و نامرد فیلم‌های کارگردان زن‌دوست و دلسوز جامعه زنان آمریکایی، آقای فیگ، باعث شده است تا حتی علیه خودش باشد و نزدیک است که یک فیلم علیه خود که یک مرد است بسازد!

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 23

سکانس پایانی فیلم نیز دارای یک نکته جالب است. امیلی که به زندان افتاده سرخوش از بازی بسکتبال همراه زنان در زندان است، با لباس‌های نارنجی که در سریال «نارنجی همان مشکی است» است دیده می‌شود. او که در تمام فیلم نقش یک تبهکار منفور را دارد از همراهی با زنان در زندان سرخوش است؛ زنانی که در سریال «نارنجی همان مشکی است» نیز با تم همجنس‌خواهانه خود که امیلی نیز به آن گرایش دارد دیده شدند. این سکانس یکباره فضای سریال رابرای من بازسازی کرد. فیگ می‌گوید که روابط همجنس‌خواهانه از نظر او مردود است و این شیوه تنها برای زنان فاسد و خلافکار جامعه است و شاید جایش در زندان است ولی در عین حال می‌تواند یک زن مدرن امروزی آمریکا بدون همسر و شاید با فرزند زندگی کند.

مروری بر «یک لطف ساده» | نسخه‌ مدرن «ضدخانواده» و «بی‌همسری» برای زنان - 25

خودهسمری و زندگی بدون مرد همان نسخه‌ای است که فیگ می‌خواهد در سینمای خودش برای زنان آمریکایی بپیچد. زندگی که در آن مردان ابزارهایی برای زندگی‌اند و زنان سروران آن.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.

چرا مداحان، بازیگران و ورزشکاران فکر می‌کنند تافته جدا بافته هستند؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حرف زدن در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی را به اهالی فن بسپاریم تا حداقل مردمانی که پای تلویزیون نشسته‌اند، حرف‌های خوب و درست بشنوند. درد دل از کسانی که به نام دین و امام حسین، به آلاف و الوف خود می‌رسند. کسانی که آنقدر جدی گرفته شده‌اند که فکر می‌کنند علامه دهر هستند. ما با بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران هم همین رفتار را داشتیم. از بازیگر در مورد نقشی که بازی کرده است و از ورزشکار در مورد جامی که گرفته است.

نماهنگ جدید مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش+فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
گروه موسیقی «ژوان» متشکل از مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش تک‌آهنگ «تو رسیدی» را منتشر کرد. به گزارش ایلنا، گروه موسیقی «ژوان» با خوانندگی مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش به تازگی نماهنگی را با عنوان «تو رسیدی» منتشر کرده است. ترانه آهنگ «تو رسیدی» را عرفان سلیمی سروده و آهنگساز ‌آن علیرضا قرائی‌منش بوده و یاسر ساکی‌مهر تنظیم آن را به عهده داشته است. گروه موسیقی «ژوان» در سال ۱۳۷۶ تشکیل شده و «احساس»، «یه حالی دارم این روزا»، «دیروز»، «با تو خوشحالم»، «بهت قول میدم»، «از دور زیبایی» تک‌آهنگ‌هایی هستند که توسط اعضای آن منتشر شده‌ است. نماهنگ «تو رسیدی» با حضور و صدای مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش را اینجا بشنوید و دانلود کنید؛

آزادی کاخ شورا و تچر از زندان آهنین/ ایتالیایی‌ها هزینه‌ها را پرداخت کردند/ مرمتگران به دنبال درمانی برای گلسنگ‌های تخت جمشید هستند

ایلناایلنا1 روز قبل
با اتمام فعالیت فصل دوم مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید، داربست‌های کاخ شورا باز شد. حمید فدایی (مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید) با اعلام این خبر گفت: بخشی از مرمت‌ در کاخ شورا و کاخ تچر در نخستین فصل فعالیت مرمتگران بدون مرز انجام و دومین فصل این مرمت‌ها طی چند روز گذشته به پایان رسید. ضمن آنکه هزینه‌های لازم برای این فصل از مرمت، مواد، تجهیزات مورد نیاز و … توسط گروه ایتالیایی پرداخت شد و آنچه باقی ماند برای سایر فصل‌های مرمت تخت جمشید مورد استفاده قرار خواهد گرفت. او خاطرنشان کرد: گلسنگ‌ها بخشی‌ از آسیب‌های بیولوژیکی هستند که در تخت جمشید وجود دارد. تاکنون مطالعات زیادی درخصوص گلسنگ‌های تخت جمشید انجام و انواع آن شناسایی شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.

نظرها

اخبار بیشتر