دخترانی با سر تراشیده …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
دخترانی با سر تراشیده …

دخترانی با سر تراشیده …

ایمناخبرگزاری ایمنا |
ورودی فضایی است آرام با درختان سرو و گل های تازه؛ نیمکت هایِ سیمانیِ تازه رنگ شده آماده میزبانی از مراجعه کنندگان است؛ هیاهوی حضور دانش آموزان یکی از دبیرستان های دخترانه زرین شهر سکوت معمول صبحگاهی مرکز را شکسته...

به گزارش خبرنگار ایمنا، دانش آموزان جلوی در ساختمان ایستاده‌اند؛ پرجنب و جوش. قرار است تجربه‌ای منحصر به فرد از ملاقات با آرام و منزوی‌ترین فرشتگانی داشته باشند که روی تخت‌های موسسه خیریه توانبخشی شهید مدنی آرام گرفته‌اند و تنها به سوسوی نوری که از پشت پنجره‌ها به داخل می‌تابد دل بسته‌اند. موسسه شهید مدنی ویژه نگهداری شبانه روزی معلولان دختر بالای ۱۴سال است و از سال ۱۳۷۴ آغاز به کار کرده؛ در حال حاضر ۳۰۰ مددجوی دختر با هدف ایجاد زندگی سالم و افزایش مهارت‌های اجتماعی در این مرکز نگهداری می‌شوند.بخش اول؛ «جسمی و حرکتی»

مرکز شامل چهار بخش جسمی حرکتی، ذهنی عمیق، تربیت پذیر، آموزش و توانبخشی است. بخش جسمی و حرکتی شامل افرادی است که معلولیت شدید جسمی دارند ولی از نظر ذهنی تا حدودی سالم هستند و به گفته فروغ سیاه پوش، سرپرستار و کارشناس بالینی مرکز دو سوم بیماران آن مبتلایان به بیماری «ام اس» هستند.

دخترانی با سر تراشیده … - 3

روی نخستین تخت این بخش «مریم» خوابیده؛ با موهای کوتاه، مثل پسربچه‌های ۱۰ ساله اما پرستار می‌گوید ۲۳ ساله است؛ مریم تا سه سالگی یک کودک عادی بوده تا اینکه از روی موتور، این وسیله محبوب اصفهانی‌ها می‌افتد و آسیب مغزی می‌بیند؛ با گذر زمان معلویت او در نتیجه تحلیل مغز افزایش می‌یابد و در ۱۴ سالگی خانواده او را برای ادامه زندگی به مرکز شهید مدنی می‌سپارند.

مریم حالا روی یکی از تخت‌های بخش «جسمی و حرکتی» آرام، بی سر و صدا و بدون توانی برای حرکت خوابیده و به سقف نگاه می‌کند.

چند تخت آن طرف‌تر، کنار پنجره، زیر نور منعکس شده خورشید «شیوا» خوابیده؛ حدودا ۵۰ ساله؛ پرستار و مادر دو فرزند بوده؛ مبتلا به «ام اس»، یک بیماری التهابی که در آن سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. در اثر بیماری دچار معلویت کامل و همین اواخر نابینایی نیز چاشنی معلولیت او شده است. شیوا هم مانند سایر بیماران این بخش بی حرکت روی تخت داز کشیده و تنها زمانی که رهگذری از کنار تختش عبور می‌کند سرش را به طرفین می‌چرخاند؛ یعنی من هستم اگرچه امروز دیگر توانی برای حرکت و دیدن ندارم …

دخترانی با سر تراشیده … - 7

استیگمای اجتماعی معلولان

بسیاری از معلولان این مرکز خانواده دارند اما دشواری‌های نگهداری و استیگمای اجتماعی موجب شده خانواده‌ها از نگهداری آنها سربازنند. استیگمای اجتماعی پدیده‌ای روانی- اجتماعی است که از برچسب زدن شروع شده و به طرد و انزوای اجتماعی می‌انجامد. این موضوع در مورد خانواده هایی که فرزند معلول دارند نیز صدق می‌کند.

فروغ سیاه پوش در این خصوص می‌گوید: «دید برخی از خانواده‌ها و مردم خرافی در اجتماع درباره معلولان و داشتن فرزند معلول به گونه‌ای حقارت آمیز است و داشتن فرزند بیمار و ارتباط با خانواده معلول را ننگ می‌دانند، برای مثال برخی خانواده‌ها به دختر معلول خود لباس پسرانه می‌پوشانند چرا که دید جامعه نسبت به داشتن فرزند بیمار خصوصا دختران ننگ آمیز و طرد کننده است.»

او معتقد است این موضوع خود یکی از آسیب‌های روانی و اجتماعی به معلولانی است که می‌توانند از اطراف خود درک قابل قبولی داشته باشند. معلولان و خانواده آنها دچار آسیب‌های بسیاری هستند و امیداست با ارتقای سطح سلامت فکری جامعه و درک ارتباط بهتر با اینگونه افراد بتوان آنها را در بستر بهتری از عواطف و ارتباطات حمایت کرد.

دخترانی با سر تراشیده … - 12

بخش دوم؛ «ذهنی عمیق»

چشم‌ها، گوش‌ها، دست‌ها و پاهای «ایران» در دوران جنینی شکل نگرفته؛ تا تنها راه ارتباط او با دنیای بیرون حس لامسه باشد. نوزاد را از زمان تولد سر راه گذاشته‌اند؛ «ایران اسپرهم» نامی است که مسئولان بهزیستی برایش انتخاب کرده‌اند؛ همنام بسیاری از دخترانی که بعد از تولد رها می‌شوند! اسپرهم به معنای سپر غم است؛ این سپر غم همنام وطن نمونه‌ای از ثمره‌های مصرف مواد مخدر در دوران بارداری است.

در بخش معلولان ذهنی عمیق مرکز شهید مدنی، بیماران از کودکی برای همیشه به خواب رفته‌اند و تنها جسم و کالبد آنها نفس می‌کشد و رشد می‌کند. معلولان ذهنی عمیق در بخش ایزوله مرکز نگهداری می‌شوند و به گفته سیاه پوش «ارتباط خود را با دنیای اطراف به طور کامل از دست داده‌اند و زندگی نباتی دارند.» سن ذهنی آنها از صفر تا سه سال است و تنها نیازهای فیزیولوژیک دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

سرپرستار و کارشناس بالینی مرکز در مورد ارتباط بچه‌ها با مددجویان می‌گوید: «ارتباط این نوع معلولان به طور کامل با محیط اطراف قطع شده اما اگر از نظر روانشناسی بررسی کنیم شناسایی آنها از محیط اطراف مانند نوزاد انسان در مرحله شناسایی اورال یا همان سن ذهنی صفر تا سه است و در مرحله شناسایی از محیط اطراف به وسیله دهان مانده‌اند.»

دخترانی با سر تراشیده … - 18

گلخانه‌ای برای معلولان

بیرون از بخش‌ها، تعدادی از مددجویان در پارک مشغول بازی هستند، پارکی با سرسره‌های کوتاه و تاب هایی برای ویلچرنشینان؛ که مانند نیمکت‌ها، تازه رنگ شده‌اند؛ صورتی، رنگی برای دختران، اگرچه سرهایشان را تراشیده‌اند …

پارک منتهی می‌شود به یک گلخانه که بخشی از هزینه‌های مرکز را تامین می‌کند؛ برخی مددجویانی که توانایی لازم را دارند در کاشتن گل‌ها کمک می‌کنند. مرکز شهید مدنی به گفته علی محمد رضوانی، مدیر آن تحت نظارت بهزیستی است و بخشی از بودجه آن نیز توسط همین سازمان و مابقی توسط خیران داوطلب و کارخانه ذوب آهن تامین می‌شود.

تحریم‌ها بر اداره این مرکز نیز تاثیر گذاشته و به گفته رضوانی کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیران با توجه به شرایط اقتصادی کشور کم‌تر شده و حتی تعداد خیرین نیز کاهش یافته، در نتیجه مشکلات مالی را برای مرکز به دنبال داشته است.

مدیر عامل موسسه خیریه توانبخشی شهید مدنی، تهیه دارو را پس از دشواری نگهداری بیماران مشکل اصلی مرکز عنوان می‌کند. به گفته رضوانی هزینه نگهداری هر بیمار بین سه تا شش میلیون تومان در ماه است و هزینه‌های کلی موسسه تنها در یک ماه عادی حداقل به ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

دخترانی با سر تراشیده … - 24

بخش سوم؛ تربیت پذیر

از بوی خوش گلخانه که گذر کنید، بخش سوم مرکز است؛ در این بخش معلولان ذهنی که توانایی توانخواهی یا بازتاب رفتارهای ساده را دارند نگهداری می‌شوند. «فیروزه» به نظر کهنه کارترین مددجوی مرکز است. قرار بوده به هنرستان برود و نقاشی بخواند اما بیماری او از اواخر ۱۴ سالگی عود می‌کند. ابتدا پاهایش بی حسو خرده خرده توانایی راه رفتنش را از دست می‌دهد.

پس از آن دیگر نمی‌تواند به مدرسه برود «زمانی که توانم برای حرکت را ازدست دادم شروع به نقاشی کشیدن برای خودم کردم اما انگار بیماری قصد فراموشی من را نداشت بعد از فلج پاهایم به سراغ بالاتنه‌ام آمد و من را کاملا فلج کرد.»

دو سال بعد از اینکه کامل فلج می‌شود خانواده او را به مرکز شهید مدنی می‌سپارد تا الان که ۲۴سال دارد و تنها یک کف دست از بدنش برای کشیدن نقاشی هایش کار می‌کند. فیروزه خوب نقاشی می‌کند و دو کتاب نیز به چاپ رسانده؛ کتاب هایی که از دلنوشته هایش معنی می‌گیرد؛ نوشته هایی که از درد و تنهایی اش می‌گوید. با این حال هنوز می‌خندد و به فردا‌های روشن امید دارد.

به گفته سیاهپوش «می توان به برخی از معلولان ذهنی بخش تربیت پذیر با توجه به هوش بهره‌ای که دارند در قسمت‌های مختلف آموزش‌های ابتدایی ساده‌ای داد. مانند کلاس‌های رنگ آمیزی، رنگ با انگشت و گواش، کاربا پنبه و آموزش هایی نظیر این دسته که در روحیه بچه‌ها تاثیر مثبت داشته باشد.»

دخترانی با سر تراشیده … - 30

مکانی برای تسکیه نفس

بازدید دانش آموزان به پایان رسیده است، برخی بازدیدشان را به دلیل فضای سنگین مرکز نیمه تمام رها کرده‌اند، جنب و جوش صبح در آنهایی که از ساختمان مرکز به محوطه بیرونی می‌آیند دیده نمی‌شود، شاید هیچگاه تصور نمی‌کردند با چنین فضایی رو به رو شوند.

جدای از دانش آموزان، ملاقات با ساکنان مرکز شهید مدنی برای همه مراجعه کنندگان یکسان نیست؛ به گفته مسئولان «اگرچه ارتباط بازدید کنندگان با بچه‌های آسایشگاه در نگاه اول ترحم آمیز است؛ اما با گذشت زمان و درک بیشتر آنها از معلولیت، بازدیدها استمرار پیدا می‌کند و برخی می‌گویند برای تزکیه نفس به اینجا می‌آیند.»

گزارش از: زینب صفری- خبرنگار ایمنا کد خبر ۳۹۶۱۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.

آمبولانس هایی که در ترافیک ماندند

رکنارکنا1 روز قبل
به‌ گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، به‌خاطر شرایط جوی دیروز نیروها در آماده باش کامل بودند. اما عجیب‌ترین اتفاق صبح دیروز برای خودروهای امدادی، گرفتار شدن چند ساعته آمبولانس‌های اورژانس بود که برای مأموریت اعزام می‌شدند و در حالی که باید بیماران را در اسرع وقت به بیمارستان می‌رساندند در ترافیک نامتعارف گرفتار شدند. همچنین اوایل صبح دیروز، گزارش تصادف یکی از عوامل هلال احمر با مانعی در ابتدای خیابان دربند اعلام شد. امدادگران مصدوم را برای انتقال به بیمارستان سوار آمبولانس کردند اما ترافیک شدید میدان تجریش مانع از حرکت آمبولانس شد و حتی صدای آژیر نیز سبب نشد که شهروندان مسیر حرکت را باز کنند و خودروی حامل بیمار ساعت‌ها در محل باقی ماند. در بسیاری از مسیرها نیز به‌دلیل وجود برف روی سطح زمین، رانندگان خودروها را در وسط راه رها کردند که این امر بر میزان ترافیک اضافه کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد تقی زاده در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران با اشاره به وضعیت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: در این جلسه جهت ساماندهی ۶ شهرک صنعتی خصوصی در سطح شهرستان‌های مختلف که به تأیید هیئت وزیران رسیده بود نظراتی ارائه شد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران گفت: عمده این شهرک‌ها از آنجا که در حریم شهر هستند باید با حساسیت بیشتر بررسی شوند تا تداخل یا تضاد منافع ایجاد نشود و مقرر شد جهت حمایت از تولید با اهتمام بیشتری این موضوع پیگیری شود تا شرایط مناسبی برای رونق تولید ایجاد کند. وی ادامه داد: ساماندهی فضایی و کالبدی این شهرک‌ها نیز مدنظر قرار گرفته، بر این اساس وضعیت این شهرک‌ها در کار گروه زیربنایی بررسی می‌شود تا در نهایت در شورای برنامه ریزی و توسعه به تصویب برسد و قابلیت اجرایی پیدا کند. تقی زاده درباره افزایش بودجه عمرانی و جاری استان تهران گفت: یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به توسعه پایدار منابع مالی است که از طریق اعتبارات استانی محقق می‌شود و دستگاه‌ها برای انجام وظایف و تحقق اهداف ذاتی نیاز به این ابزار دارند تا از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف7 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری8 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم8 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر8 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر9 دقیقه قبل