هشدار کمبود مواد غذایی در هائیتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
هشدار کمبود مواد غذایی در هائیتی

هشدار کمبود مواد غذایی در هائیتی

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
سازمان ملل متحد هشدار داد که بیش از یک سوم مردم هائیتی با کمبود شدید مواد غذایی بدلیل افزایش قیمت‌ها، کاهش تولید محصولات کشاورزی و گسترش ناآرامی‌های اجتماعی روبرو هستند.

به گزارش افکارنیوز،

برنامه غذا سازمان ملل متحد روز گذشته (جمعه) در هشداری اعلام کرد، از هر سه شهروند هائیتی یک نفر نیازمند فوری مواد غذایی است.

اخبار بین‌الملل- «هروه ورهوسل» سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد گفت، براساس یک بررسی انجام شده در ماه گذشته مشخص شد که حدود ۳٫۷ میلیون شهروند هائیتی از جمعیت ۱۱ میلیونی این کشور با کمبود شدید مواد غذایی روبرو هستند.

وی افزود: از میان حدود ۳٫۷ میلیون نفر بیش از یک میلیون شهروند هائیتی به صورت اضطراری به مواد غذایی نیاز دارند.

هشدار این نهاد سازمان ملل متحد در مورد کمبود مواد غذایی در هائیتی در حالی مطرح شده که اعتراض‌های مردمی اخیرا این کشور منطقه آمریکای لاتین را فرا گرفته است.

اعتراض‌های جدید به دنبال کمبود سوخت آغاز شد که به تظاهرات‌های گسترده علیه «جوونل مویس» رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که دست کم ۴۲ نفر از اواسط سپتامبر تاکنون در جریان اعتراض‌های هائیتی کشته شده‌اند.

سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد که اوضاع وخیم امنیتی در هائیتی در فعالیت‌های کمک رسانی این نهاد و دیگر سازمانهای کمک رسان بین المللی اختلال ایجاد کرده است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی افزود: بدون کمک‌های فوری، اوضاع در هائیتی وخیم‌تر خواهد شد و اگر اقدامی در انتقال کمک‌های مواد غذایی به هائیتی انتقال نیابد، شمار شهروندانی که به این کمک‌ها نیاز مبرم خواهند داشت در مارس سال آینده به ۴٫۱ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

اعتراض‌های اخیر هائیتی حدود ۱۶ ماه پیش آغاز شد، زمانیکه معترضان نارضایتی خود را نسبت به افزایس بهای مواد غذایی و فساد مالی در دولت اعلام کردند.

این نارضایتی آرام آرام به اعتراض‌های جدی در ماه‌های بعد تبدیل شد. از اواسط سپتامبر سال جاری نیز عملکرد ضعیف دولت و کمبود سوخت نیز نارضایتی‌ها را تشدید کرد.

رئیس جمهوری هائیتی از زمان به قدرت رسیدن در فوریه سال ۲۰۱۷ میلادی، همواره با اعتراض‌ها و انتقادهای مردمی روبرو بوده است. مخالفان نسبت به تلاش برخی سازمان‌ها و کشورها و در صدر آنها آمریکا برای کمک به ادامه حیات سیاسی رئیس جمهور هاییتی معترض هستند.

کشور ۱۰ میلیون نفری هائیتی در حوزه دریای کارائیب قرار دارد و تنها کشور فرانسوی زبان در قاره آمریکا است.

سالانه چندین هزار نفر از مردم هائیتی برای فرار از فقر در کشور، اقدام به مهاجرت غیرقانونی به آمریکا می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
مهرمهر5 ساعت قبل
رئیس دفتر ارتباطات مردمی ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: جمهوری اسلامی تهدیدها را به فرصتی برای جلو رفتن، سازندگی و پیشرفت مبدل ساخته است. رئیس دفتر ارتباطات مردمی ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: اگر ارتش و نیروهای مسلح نبودند، قطعا تجزیه طلبی در کشور اتفاق می‌افتاد. تحکیم ارتش و حضور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی توطئه دشمنان را خنثی کرد. سردار سدهی با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی حماسه‌های بزرگی را خلق کرد، افزود: اگر ارتش نبود، چیزی از مملکت نمی‌ماند. همین دستاوردهای نظامی در جهاد خودکفایی است که از کشور، یک مجموعه مقتدر، ایستاده و پرصلابت در ذهن جهانیان ساخته است که دشمن حتی جرات تهدید را هم ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر