حال خوب بازار مسکن با اعطای تسهیلات بانکی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
حال خوب بازار مسکن با اعطای تسهیلات بانکی!

حال خوب بازار مسکن با اعطای تسهیلات بانکی!

ایمناخبرگزاری ایمنا |
ناخوشی صنعت ساختمان در اصفهان از جمله مباحث تکراری این سال‌های اخیر است. بخشی که روزگاری کلید رونق اقتصادی یک شهر به شمار می آمد، اکنون به دلایلی همچون بی ثباتی در اقتصاد، با رکودی عمیق درگیر شده است اما برخی فعالان این بخش، خوش شدن حال این بازار را در گروه اعطای تسهیلات بانکی می‌دانند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، تازه‌ترین گزارش‌های مرکز آمار از وضعیت تحولات بازار ساخت‌وساز مسکن در ۳۱ استان کشور، نشان می‌دهد که هرکدام از استان‌ها به لحاظ میزان ساخت واحدهای مسکونی جدید در چه رده‌ای قرار دارند. این رتبه‌بندی بر اساس آمار صدور پروانه‌های ساختمانی مربوط به دوره زمانی زمستان سال ۱۳۹۷ است که مشخص می‌کند بعد از استان تهران دو استان اصفهان و فارس بیشترین میزان صدور پروانه ساختمانی به لحاظ تعداد واحدهای مسکونی برنامه‌ریزی‌شده برای ساخت را به خود اختصاص داده‌اند.

به‌ این‌ ترتیب زمستان سال گذشته از مجموع بیش از ۱۲۰ هزار واحد مسکونی که مجوز ساخت دریافت کرده‌اند نزدیک به ۱۱ هزار واحد مسکونی مربوط به استان اصفهان بوده است.

به نظر می‌رسد چنین آماری از میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در اصفهان حاکی از شرایط مطلوب ساخت‌وساز در این استان باشد اما از گفته‌های کارشناسان این بخش چنین برمی‌آید که اوضاع ساخت و ساز در اصفهان کساد است.

چه بسیار سازندگانی که پروانه ساختمانی دریافت می‌کنند اما درنهایت از انجام پروژه خود ناکام می‌مانند، چنانچه در حوزه مسکن و ساخت و ساز همچون سال‌های گذشته شاهد تعداد زیادی پروژه ناتمام هستیم، در شرایط حال حاضر تعداد افرادی که توان ساخت‌وساز به‌صورت کامل دارند، بسیار اندک است.افزایش هزینه‌های ساخت وساز

در شرایط فعلی آنچه دیده می‌شود کاهش رغبت سازنده‌ها به تولید مسکن است. کسانی هم که ریسک سرمایه‌گذاری را پذیرفته‌اند پروژه‌هایشان قبل از نوسانات نرخ ارز در اواخر سال ۱۳۹۶ تعریف‌شده است. عده‌ای هم که واحدهایشان آماده‌شده با وجود تجربه‌ای که داشتند متمایل به فروش نیستند؛ زیرا به‌طور روزانه با نوسان قیمت نهاده‌های ساختمانی روبرو هستند.

حال خوب بازار مسکن با اعطای تسهیلات بانکی! - 6

بنا به گفته کارشناسان مسکن هزینه ساخت پروژه‌های مسکونی، تجاری یا اماکن که بر اساس مترمربع است، معمولا بر اساس دو پارامتر اصلی دستمزد (اعم از نیروی انسانی و کارگاهی) و هزینه مصالح محاسبه می‌شود. در برآورد قیمت ساخت خانه، دستمزد و هزینه مصالح با تورم و موقعیت پروژه رابطه مستقیم دارد. به‌عنوان‌مثال، دستمزد و هزینه مصالح در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود دو تا سه برابر شده است. به همین نسبت هزینه ساخت هر مترمربع بنای ساختمانی نیز حدود دو برابر شده است.

هزینه‌های دیگری نیز در قیمت تمام‌شده هر مترمربع بنا دخیل است. این هزینه‌ها شامل مجوز ساخت و عوارض، هزینه خلافی، مفاد ماده ۱۰۰، هزینه‌های نظام‌مهندسی اعم از طراحی، نظارت، اجرا، نقشه‌برداری، عوارض مربوط به آموزش‌وپرورش، بیمه کارگران و حوادث، می‌شود. همچنین هزینه‌های ثبت‌ اسناد و املاک، تنظیم تقسیم‌نامه یا سند تفکیکی، هزینه مالیات و دارایی و انتقال مالکیت، هزینه مجوز انشعابات و ایجاد آب، برق، گاز و تلفن، تدوین و ایجاد شناسنامه فنی ملک، بیمه تضمین کیفیت ساختمان و بیمه مسئولیت مدنی پیرامون ساختمان و هزینه آتش‌نشانی شهرداری در قبال خدمات و گواهی تأیید و … وجود دارد.

آنچه در این میان بیش از هر مورد دیگر باعث گرانی هزینه‌های ساخت‌وساز شده، افزایش نرخ مصالح ساختمانی است که از ابتدای سال‌جاری به‌شدت رشد یافته است، براساس آمارهای مربوطه، قیمت مصالح ساختمانی در ماه‌های ابتدای سال‌جاری نسبت به سال‌های گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش پیداکرده و این در حالی است که بخش بزرگی از مصالح مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی، محصولات داخلی است.

شرکت‌های داخلی تولیدکننده مصالح ساختمانی علت افزایش قیمت محصولات را افزایش نرخ ارز و افزایش هزینه‌ها ازجمله مالیات، حقوق کارگر و افزایش نرخ حامل‌های انرژی اعلام می‌کنند، اما در هر صورت میزان افزایش صورت گرفته باوجود تمام هزینه‌ها نیز منطقی نیست.

در همین ارتباط، احمد تولا دبیر انجمن انبوه‌سازان اصفهان به خبرنگار ایمنا می‌گوید: هر چند اصفهان با آمار بالایی از پروانه ساخت مواجه است، اما موضوع مهم وجود اندک کسانی است که توان ساخت‌وساز به‌صورت کامل را دارند.

وی اضافه می‌کند: احتمال می‌رود تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد پروانه‌های ساخت‌وساز افرادی که به صورت واقعی وارد این بازار شده‌اند به نتیجه برسد، اما معمولا افرادی که به‌ طور اتفاقی و برای منفعت و سودآوری وارد بازار مسکن می‌شوند، ناموفق می‌مانند و با وجود دریافت پروانه ساخت، قادر به تکمیل ساختمان خود نخواهند بود.

به گفته دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن استان اصفهان، تورم و افزایش قیمت‌ها به صعود پنج تا ۱۲ برابری قیمت تمام‌شده ساختمان منتهی شده است به‌طوری‌که در حال حاضر هزینه یک مترمربع ساختمان بین دو تا ۲٫۵ میلیون تومان است. درصورتی‌که سال گذشته هزینه ساخت یک مترمربع ساختمان در اصفهان بین ۸۰۰ هزار تا یک‌میلیون تومان بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تولا می‌افزاید: البته به‌غیراز افزایش هزینه‌های تولید، قیمت زمین نیز در برخی نقاط حتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش‌یافته است. به‌طوری که اکنون یک واحد ساختمانی با حداقل متراژ ۱۰۰ متر، کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان نخواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه افزایش هزینه‌های ساخت تا چه میزان بر قیمت فروش تأثیر داشته است، می‌گوید: میزان فروش مسکن در اصفهان متفاوت است و برخی نواحی نرخ مسکن تا چهار برابر و در تعدادی نواحی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد گران شده است.

حال خوب بازار مسکن با اعطای تسهیلات بانکی! - 17

به عقیده دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن استان اصفهان لازمه تحرک ساخت‌وساز بازار مسکن، تخصیص تسهیلات ویژه بانکی به این بخش است تا جایی که حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه‌های مسکن را بانک پرداخت کند و رقم وام بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان باشد.رفع موانع تولید مسکن برای ایجاد بازاری پایدار

طبق طرح جامع مسکن، سالانه به حدود یک‌میلیون واحد مسکونی نیاز است که با اعداد و ارقام فعلی، فاصله بسیار زیادی دارد. دستیابی به اهداف آن طرح، نیازمند رفع موانع و مشکلات کلیدی و ساختاری اقتصاد کشور است که عزم ملی را می‌طلبد و از عهده وزارت راه و شهرسازی به‌تنهایی نیز خارج است.

وزارت راه و شهرسازی نیز هرچند این روزها تلاش زیادی برای افزایش تولید و عرضه مسکن داشاه و طرح‌های تولید مسکن متعددی را آغاز کرده است یا به‌زودی آغاز خواهد کرد، اما همچنان با آنچه موردنیاز است، فاصله زیادی دارد.

سامان ناظم که از کارشناسان بازار مسکن است با اشاره به چالش‌های فعلی بازار مسکن به خبرنگار ایمنا می‌گوید: در شرایط فعلی با دو چالش در این بازار روبه‌رو هستیم نخست بالا بودن تعداد واحدهای خالی عمدتا لوکس و گران‌قیمت که خریداران زیادی ندارند و دیگری، کمبود واحد مسکونی مصرفی و میان قیمت که مورد تقاضای بسیاری از مشتریان است.

به اعتقاد این کارشناس قبل از هر اقدامی در حوزه مسکن لازم است، مشکلات و موانعی که بر سر راه تولید مسکن وجود دارد، برطرف شود و سپس درصدد راه اندازی نهضت ساخت وساز برآئیم.

وی می‌افزاید: موانعی همچون تورم، کاهش ارزش پول ملی که در بخش ساخت وساز سرمایه گذاری می‌شود، سودهای بالای تسهیلات بانکی، قوانین دست و پاگیر مانند قانون اجباری بودن بیمه کارگران ساختمانی از مشکلاتی است که بر سر راه تولید کننده مسکن قرار دارد و با رفع آنها، فعال رغبت بیشتری برای ساخت وساز پیدا خواهد کرد.

ناظم اضافه می‌کند: تا زمانی هم که این موانع از سر راه تولید مسکن برداشته نشود، عملا این بازار همچنان در دوره‌های رکود طولانی‌مدت تورمی و بعضا دوره‌های رونق کوتاه‌مدت تورمی به سر خواهد برد و نمی‌توان یک بازار پایدار و جاری در بخش مسکن را انتظار داشت.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: به غیر از این معضلات، افزایش روز به روز نرخ مصالح ساختمانی هم خود مشکل بزرگی است که باعث بالا رفتن نرخ نهایی مسکن و اجتناب مشتری از خرید می‌شود و با این اوصاف این شخص سازنده است که ترجیح می‌دهد به جای تولید مسکن، سرمایه خود را در بازاری دیگر وارد کند.

به گفته او برای رفع موانع پیش روی رونق تولید مسکن، سازمان‌های مربوطه با تسهیل قوانین و کاهش هزینه‌های مؤثر در قیمت تمام‌شده ساخت‌وساز مانند هزینه انشعابات (آب، برق، گاز، فاضلاب)، صدور پروانه ساختمانی، هزینه‌های نظارت نظام‌مهندسی و… می‌توانند گام‌هایی مثبت در راستای ورود دوباره ساخت و ساز به فاز رونق داشته همچنین بانک‌ها با ارائه تسهیلات بیشتر و با بازپرداخت‌های کم بهره و البته رفع موانع دریافت این تسهیلات، تاثیر فراوانی در خروج بازار مسکن از رکود خواهد داشت. شاید با چنین راهکارهایی بتوان گره چند ساله‌ای که بر این بازار خورده است را، گشود.

گزارش از: نفیسه زمانی نژاد- خبرنگار سرویس اقتصادی ایمنا کد خبر ۳۹۶۱۴۷

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سخنانی گفت: «من این را چیز بدی نمی‌بینم … این روندی که آن‌ها به آن «دلاریزه شدن» (دلاری شدن اقتصاد) می‌گویند. این دلار می‌تواند احیای کشورمان را به دنبال داشته باشد، به نیروهای تولیدی و اقتصادی در این کشور شتاب دهد. شکر خدا که هست.» مادورو که دست‌کم تا ۲۰۱۸ استفاده از دلار را منع کرده بود، گفت در حالی که هنوز در حال بررسی انجام تراکنش‌ها با دلار آمریکا است، بولیوار همچنان واحد پول رسمی ونزوئلا باقی خواهد ماند. از سال ۲۰۰۳ نرخ رسمی ارز توسط بانک مرکزی ونزوئلا تعیین شده اما این نرخ بسیار منعطف شده است. خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا شامگاه یکشنبه در واکنش به این تحولات گفت، مادورو به شکست دیگری اذعان کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمدحسین نصیری راد اظهارداشت: گردنه بیژن، سی سخت را به پادنا در شهرستان سمیرم استان اصفهان متصل می‌کند که با توجه به بارش سنگین برف تا اطلاع ثانویه مسدود است. وی بیان کرد: با توجه به اینکه عمده بارش‌ها در این محور بصورت برف است بازگشایی آن تا روزهای نزدیک عید نوروز امکان پذیر نیست. نصیری راد تصریح کرد: با وجود بارش برف و باران در نقاط مختلف این استان، تمامی جاده‌های ارتباطی (جاده‌های اصلی، فرعی و بزرگراه‌ها) به جز راه فرعی سی سخت به پادنا باز و تردد در آنها روان است. وی عنوان کرد: بارش در مناطق کوهستانی و سردسیری و جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد به صورت برف و در مناطق گرمسیری استان به صورت باران بوده و در این مناطق تردد خودروها نیز آرام و روان است. وی از مردم کهگیلویه و بویراحمد خواست تا حد ممکن از سفرهای غیرضرور بپرهیزند و مسافران نیز در صورت اختلال تردد در جاده‌های ارتباطی این استان با نیروهای راهداری و پلیس راه استان همکاری لازم را داشته باشند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا15 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین3 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز4 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین6 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا15 دقیقه قبل