جزئیات برخورداری از یارانه دولتی بیمه /تکلیف بیمه مردم باید روشن شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

جزئیات برخورداری از یارانه دولتی بیمه /تکلیف بیمه مردم باید روشن شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/بوشهر مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر عنوان کرد: طرح بیمه سلامت همگانی و صدور دفترچه رایگان نوعی برخورداری یکسان همه افراد از یارانه دولتی بوده در حالی که تکلیف قانونی، هدفمندی این یارانه ها برای افرادی است که توانایی پرداخت حق بیمه را ندارند و نیازمند هستند.

پرویز رمضانی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن اشاره به چالش‌های بیمه‌ای گفت: با وجود اطلاع رسانی گسترده، مردم تا پیش از احساس نیاز حتی در صورت رایگان بودن، برای دریافت دفترچه بیمه مراجعه نمی‌کنند که این علت اصلی عدم پوشش کامل بیمه سلامت در جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال گذشته صدور دفترچه بیمه رایگان برای ساکنان شهرها متوقف شد ولی اکنون مطابق قانون برنامه ششم توسعه، پوشش بیمه پایه سلامت برای آحاد جامعه اجباری است و برخورداری از یارانه دولتی از طریق آزمون یا ارزیابی وسع انجام می‌شود.

این مسئول بیان کرد: سازمان بیمه سلامت پس از ابلاغ آیین نامه اجرایی این قانون در شهریور ماه برای پوشش اجباری بیمه، یک فرصت ۶ ماهه مراجعه برای افراد جهت برخورداری از یارانه دولتی در نظر گرفته است.

مدیرکل بیمه سلامت بوشهر با اشاره به جزئیات طرح ارزیابی وسع تاکید کرد: در گام اول برای بیمه شدگان فعلی که رایگان بیمه شده‌اند -یا با تخفیف ۵۰ درصدی دفترچه دریافت کرده اند- در صورت مراجعه در فرصت ۶ ماهه دفترچه با همان شرایط قبلی و رایگان با اعتبار شش ماهه صادر شود، یعنی هیچ محدودیتی برای بیمه شدگان فعلی ایجاد نشده است و پس از شش ماه نیز دفترچه این افراد بر اساس نتیجه ارزیابی وسع تمدید می‌شود.

متقاضیان دریافت یارانه دولتی بیمه چه کنند؟

رمضانی خاطرنشان کرد: برای افراد فاقد پوشش بیمه‌ای که شامل دو گروه ساکنان شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر و یا شهرها و روستاهای بالای ۲۰ هزار نفر هستند، اگر در زمان مراجعه اعلام کردند توان پرداخت حق بیمه را دارند با پرداخت کل حق بیمه، دفترچه با اعتبار یک سال و بدون دوره انتظار برای آنها صادر می‌شود. ولی اگر متقاضی دریافت یارانه دولتی باشند در سیستم ثبت نام کرده و اطلاعات آنان برای وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ارسال می‌شود. وزارت کار نیز به عنوان مسئول ارزیابی وسع یک ماه فرصت دارد تا نتیجه ارزیابی وسع آنان را اعلام کند.

وی ادامه داد: نکته مهم اینکه اطلاعات مالی شامل میزان درآمد و یا دهک افراد متقاضی به ما اعلام نمی‌شود بلکه بر اساس تفاهم صورت گرفته تنها مبلغ قابل پرداخت حق بیمه توسط این متقاضیان به ما اعلام می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر یادآور شد: افراد با مراجعه به سامانه IHIO.GOV.IR و بخش سامانه پوشش اجباری بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان طرف قرارداد بیمه سلامت در سراسر استان می‌توانند درخواست دفترچه نمایند.

پرویز رمضانی تصریح کرد: در موارد اورژانسی طی بازه زمانی شش ماهه در نظر گرفته شده برای ارزیابی وسع، اگر بیماری در بیمارستان بستری شود تنها با پرداخت کامل حق بیمه می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرد چون فرصت ارزیابی وسع وجود ندارد که البته به عنوان تخفیف، برای بیمار و اعضای خانواده بدون دوره انتظار دفترچه صادر می‌شود.

این مسئول با اشاره به چالش‌های پوشش بیمه افراد اظهار کرد: طرح پوشش اجباری بیمه سلامت و ارزیابی وسع از هفته گذشته آغاز شده و آمادگی کامل از سوی همکاران ما و دفاتر پیشخوان طرف قرارداد برای ارائه خدمات به بیمه شدگان وجود دارد. اما چالش اصلی مراجعه نکردن مردم تا زمان احساس نیاز به دفترچه است که پس از این مهلت شش ماهه، حتی در موارد اورژانسی، با پرداخت کامل حق بیمه مشمول دوره انتظار ۱۰ روزه می‌شوند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی اظهار کرد: در مورد افرادی که توان پرداخت ندارند، برای سه دهک اول به شکل رایگان و برای دهک چهارم تا ۵۰ درصد تخفیف در نظر گرفته می شود. برخورداری از یارانه پیش از این همگانی بوده و با اجرای این طرح به شکل هدفمند و تنها افرادی که توانایی پرداخت ندارند از یارانه برخوردار می شوند و بقیه افراد نیز باید کل حق بیمه را پرداخت کنند که مبلغ آن برای هر نفر مبلغ ۵۸۰ هزار تومان برای یک سال است.

تغییر رویکرد از درمان محوری به سلامت محوری

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر بیان کرد: یکی از وظایف ما تغییر رویکرد از درمان محوری به سلامت محوری است که البته باید حتما در قالب برنامه های مدون و مشخص انجام شود. علاوه بر اطلاع رسانی هایی که حتی المقدور انجام می دهیم برای بیمه شدگان صندوق روستایی که بیش از ۶۰ درصد بیمه شدگان را تشکیل می دهند، برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع را اجرا می کنیم که در آن به صورت سرانه ای خرید خدمت انجام می شود. در این طرح تمام بسته خدمتی اطلاع رسانی و یا سواد سلامت مواردی چون آموزش بهداشت، بهداشت محیط، بهداشت دانش آموزان، مراقبت‌های مادران باردار و اطفال و... دیده شده است.

رمضانی افزود: علاوه بر این پرونده الکترونیک سلامت برای تمام بیمه شدگان صندوق روستایی تشکیل شده است و مراجعات به مراکز بهداشتی درمانی ثبت می‌شود، با برنامه‌های خدمات الکترونیک دیگری که در حال انجام است نیز امکان تشکیل پرونده الکترونیک برای سایر بیمه شدگان فراهم می‌شود که از جمله این اقدامات نیز نسخه نویسی الکترونیک است که مراجعات فعلی ثبت خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح نسخه نویسی الکترونیک در شهرستان‌های دیلم، گناوه و دشتی انجام می‌شود و مراجعات به مطب‌های خصوصی، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری -در بخش سرپایی- به صورت الکترونیکی ثبت و ارسال می‌شود. در گام‌های بعدی برای سایر شهرستان‌ها نیز اقدام می‌شود، ضمن اینکه برای تبادل الکترونیک پرونده‌های بستری افراد از طریق بیمارستان‌ها اقدام شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.

نظرها

اخبار بیشتر