ممیزان مالیاتی سودهای موهومی برای بنگاه‌ها تشخیص می‌دهند/ فشار مالیاتی بر روی دوش بخش شفاف جامعه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

ممیزان مالیاتی سودهای موهومی برای بنگاه‌ها تشخیص می‌دهند/ فشار مالیاتی بر روی دوش بخش شفاف جامعه است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
نماینده اتاق بازرگانی ایران در فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان گفت: هرچند بنابر اظهارات مقامات، تمرکز بر روی افرادی است که تاکنون مالیات نمی‌دادند یا فعالیت آنها به گونه‌ای بوده که مشمول دادن مالیات نمی‌شدند اما تجربه نشان داده که در این موارد فشار بر روی بخش خصوصی بیشتر خواهد شد.

ممیزان مالیاتی سودهای موهومی برای بنگاه‌ها تشخیص می‌دهند/ فشار مالیاتی بر روی دوش بخش شفاف جامعه است - 1

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص گزارش صندوق بین‌المللی پول مبنی بر فروش نفت ۱۹۴ دلاری برای جبران کسری بودجه ایران گفت: این یک حساب و کتاب ساده است. برآورد این صندوق این است که فروش نفت ایران اکنون به ماهی ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است و با توجه به تغییر نسبتا کم سایر منابع مالی همچون مالیات و فروش دارائی‌های مالی یا سرمایه‌ای دولت، اگر ایران بخواهد کسری بودجه خود را جبران کند باید هر بشکه نفت خود را ۱۹۴ دلار به فروش برساند یعنی اگر فروش نفت ما دو میلیون بشکه بود این عدد حدود ۵۰ دلار محاسبه می‌شد.

وی در خصوص بودجه سال آینده که براساس درآمدهای غیرنفتی تنظیم شده است، گفت: آنگونه که دولت اعلام کرده پایه اصلی درآمد بر مبنای مالیات است که این باعث یک نگرانی جدی برای فعالین اقتصادی شده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: بر همین اساس دولت لایحه‌ای تنظیم کرده که انواع جدید مالیات‌ها در آن تعریف شده است و همین امر سبب خواهد شد که سال آینده به لحاظ مالیاتی سال بسیار سختی برای فعالین اقتصادی باشد. هرچند بنابر اظهارات مقامات، تمرکز بر روی افرادی است که تاکنون مالیات نمی‌دادند یا فعالیت آنها به گونه‌ای بوده که مشمول دادن مالیات نمی‌شدند اما تجربه نشان داده که در این موارد فشار بر روی بخش خصوصی بیشتر خواهد شد. هرچند امسال نیز این فشارها احساس و سخت‌گیری‌های عجیبی توسط ممیزان مالیاتی اجرا شده است به طوری که با دلایل عجیب و غریب هزینه‌ها را رد می‌کنند و یا سودهای موهومی برای بنگاه‌ها تشخیص می‌دهند. این برخوردها باعث شده که نظام مالیاتی همانند یک فرد شلاق به دست سوار بخش خصوصی باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی ادامه داد: گزارش‌هایی که به تشکل‌های بخش خصوصی می‌رسد و برگه تشخیص‌های عجیب و غریبی که برای ما می‌فرستند همگی نشان از این دارد که از همین حالا سخت‌گیری‌ها آغاز شده و سال آینده به مراتب سخت‌تری خواهد بود، این چشم انداز بدی است و دوباره بار دولت بر روی دوش بخش خصوصی خواهد افتاد و فارغ از فراریان مالیاتی، این بخش شفاف که همواره مالیات خود را پرداخته کرده باید فشار بیشتری تحمل کند.

سلطانی تصریح کرد: اتخاذ چنین سیاستی که بر مبنای افزایش مالیات است آن هم در شرایط فعلی اقتصاد کشور که دچار رکود هستیم یک راهکار انقباضی است در حالیکه ما برای خروج از رکود نیاز به اتخاذ سیاست‌های انبساطی داریم.

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران در خصوص گزارش اخیر صندوق بین المللی پول گفت: این نهاد مالی پیش بینی کرده که رشد اقتصادی کشور در سال آینده از منفی خارج خواهد شد و سال‌های بعد نیز افزایش خفیفی خواهد داشت، این رشد نزدیک به صفر را نباید خیلی بزرگ کرد زیرا با وجود عواملی همچون رشد جمعیت و افزایش تقاضای کار و تورم بالا ما همچنان درگیر اقتصادی پر مشکل خواهیم بود و سال ۹۹ یکی از سال‌های سخت ما است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.

ابلاغ بروزرسانی مبحث ۱۹ مقررات ساختمان؛ بزودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین26 دقیقه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، استفان دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره برخی اعتراض‌ها در ایران طی روزهای اخیر گفت که دبیرکل وضعیت کنونی در ایران، به‌ویژه «درگیری‌ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی» را با نگرانی دنبال می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداشدن صف مردم از اغتشاش‌گران بیانگر بلوغ فکری جامعه است

خانه ملت17 دقیقه قبل

سود قاچاق بنزین قبل از اصلاح قیمت به کشورهای همسایه چقدر بود؟

مهر17 دقیقه قبل

«نون. خ» ۵ آذر مقابل دوربین می‌رود/ آغاز تصویربرداری از خانه‌های زلزله زده

اعتمادآنلاین17 دقیقه قبل

کمک معیشت خانوار اگر تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید

اعتمادآنلاین17 دقیقه قبل

چند سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است؟

شانا19 دقیقه قبل