پاک آیین: آمریکا اعتبار خود را در سطح جهان از دست داده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
پاک آیین: آمریکا اعتبار خود را در سطح جهان از دست داده

پاک آیین: آمریکا اعتبار خود را در سطح جهان از دست داده

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
سفیر اسبق کشورمان نوشت: آمریکا با نقض بسیاری از تعهدات خود در قبال متحدین اعتبار جهانی خود را از دست داده است.

به گزارش افکارنیوز،

محسن پاک‌آیین سفیر اسبق کشورمان در آذربایجان و تحلیلگر مسائل بین‌الملل با ارسال یادداشتی به تشریح ابعاد مختلف گام چهارم پرداخت.

اخبار سیاسی-در متن یادداشت پاک‌آیین آمده است:

باسمه تعالی

گام چهارم و تداوم تعلل اروپا

به دنبال تعلل و کوتاهی کشورهای اروپائی و بطور مشخص کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه در انجام تعهدات برجامی، جمهوری اسلامی ایران در یک اقدام قانونی و عادلانه، گام چهارم کاهش محدودیت‌های هسته ای را برداشت و روند گازدهی به سانتریفیوژ‌های فعال در سایت فردو با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از پانزدهم آبان آغاز شد. حضور بازرسان آژانس در این مراسم نشانگر این است که گام چهارم ایران نیز با نظارت ‌آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود و در صورتی که کشورهای اروپائی به تعهدات کامل خود عمل کنند، ایران نیز به تعهدات کامل خود برخواهد گشت.

مواد ۲۶ و ۳۶ برجام، جمهوری اسلامی ایران را محق می‌سازد تا در صورت پایبند نبودن طرف‌های مقابل به تعهدات، بخشی از تعهدات خود را معلق نماید و اقدام صحیح و قاطعانه ایران در برداشتن گام چهارم و تزریق گاز به سانتریفیوژهای موجود در سایت هسته‌ای فردو، بر اساس این مفاد انجام شده و امری قانونی است.

اقدام جمهوری اسلامی ایران یک پیام روشن و یک فرصت تازه به سه کشور اروپائی است که در صورت علاقمندی به حفظ توافق هسته‌ای باید پاسخگوی تعلل و کوتاهی خود بوده و تعهدات برجامی را اجرائی نمایند. سران کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه باید به این باور برسند که است که مردم ایران نمی‌توانند هم محدودیت‌های هسته‌ای را بپذیرند و هم تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی را تحمل کنند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

بعد از مخالفت ترامپ با پیشنهادات فرانسه و ناکام ماندن امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور در اجرای طرح خود، باید کشورهای اروپائی به این حقیقت پی برده باشند که باید با اتخاذ تصمیمات مستقلانه و معقول، راه خود را از آمریکا جدا کرده و در مقابل سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا، بایستند. طبعا اروپا در صورت عدم اتخاذ یک رویکرد مستقل از آمریکا، قادر خواهد بود ایران را متقاعد نماید تا از تصمیم منطقی خود برای برداشتن گام‌های پنجم و ششم صرف نظر کند.

در عین حال اروپا باید واسطه‌گری بین ایران و آمریکا و آمریکا را فراموش کند و به این باور برسد که به دلیل خصومت‌های مستمر و ظالمانه دولت‌های آمریکا علیه ملت ایران، آینده روشنی برای مناسبات دو کشور متصور نیست. امروز حتی دیوار اعتماد میان آمریکا و اروپا نیز در حال فروریختن است و آمریکا از بسیاری از تعهدات خود در قبال متحدین اروپائی را نیز نقض کرده است. خروج از پیمان پاریس و عدم پایبندی واشنگتن تعهدات آب و هوایی، خروج از یونسکو، اعمال تعرفه‌های تجاری علیه اروپا، چین و روسیه و موارد مشابه دیگر باعث شده تا آمریکا اعتماد خود در سطح جهانی را از دست بدهد. اروپا باید شرایط کنونی را درک کرده و اجرای تعهدات برجامی خود را به تصمیمات آمریکا گره نزند.

نکته آخر اینکه اروپا باید بداند که جمهوری اسلامی ایران با مقاوم سازی اقتصاد، تحریم‌های ناجوانمردانه و غیرقانونی آمریکا را مدیریت کرده و پشت سرگذاشته و در اجرای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب «منتظر خارجی‌ها " نخواهد ماند و بدون دلبستن به وعده‌های بی پشتوانه کشورهای اروپائی، با اتکا به منابع داخلی و توانمندی‌های علمی کشور، مسیر پیشرفت اقتصادی را هموار خواهد نمود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
ایلناایلنا44 دقیقه قبل
سخنگوی وزارت‌خارجه ایران ترور یکی از فرماندهان جهاد اسلامی را به‌شدت محکوم و بر ضرورت تعقیب و مجازات اشغالگران فلسطین تاکید کرد. به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگوی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی با تجلیل از مبارزات مشروع و مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین، وحدت و مقاومت را تنها گزینه مردم در مبارزه با غاصبان فلسطین توصیف کرد. موسوی با اشاره به سکوت و انفعال سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی برابر تجاوزات و اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی گفت: متاسفانه در پرتو حمایت از این رژیم سفاک و کودک‌کش، جنایات و ترور مردم و مبارزان فلسطینی در داخل و خارج از اراضی اشغالی ادامه داشته است. وی از سازمان‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی خواست به وظیفه و مسئولیت انسانی و قانونی خود در توقف اقدامات تروریستی اشغالگران قدس و حمایت از مردم بی‌دفاع و مظلوم فلسطین عمل کنند. منابع فلسطینی از جنایت رژیم صهیونیستی در ترور یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در غزه خبر دادند که واکنش قاطعانه گروه‌های مقاومت را به دنبال داشته و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و تل‌آویو هدف شلیک موشک قرار گرفته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر