چمران: حداد عادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/ پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته/ با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/ چندتا سرلیست نخواهیم داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

چمران: حداد عادل نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود/ پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته/ با کلاه مخملی و تتلو نمی‌توان رأی جذب کرد/ چندتا سرلیست نخواهیم داشت

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
عضو شورای ائتلاف اصولگرایان و نیروهای انقلاب گفت: شاید عده ای دوست دارند که آقای حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و این را به عنوان امیدهای آینده خودشان مطرح می کنند اما آقای حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نیست که بعد بخواهد سرلیست قرار بگیرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

امید کرمانی‌ها: انتخابات مجلس در پیش است و اصولگرایان زودتر از اصلاح طلبان برای تعیین مصادیق در حوزه‌های مختلف انتخابیه دست به کار شدند. جدیدترین خبرها آن بود که لیست قم مرکب از امیرآبادی فراهانی، علیرضا زاکانی و مجتبی ذوالنوری خواهد بود و علی لاریجانی نیز قصدی برای کاندیداتوری ندارد.

درباره صحت و سقم اخبار مربوط به اردوگاه اصولگرایان با مهدی چمران عضو شورای ائتلاف گفتگو کردیم.

مشروح گفتگوی نامه نیوز با مهدی چمران را در ادامه بخوانید.

*****

*چند روز پیش خبری آمد که در قم نیروهای اصولگرا و انقلابی لیست نهایی خود را با حضور آقایان امیرآبادی، زاکانی و ذوالنوری بستند، آیا این فهرست مورد تأیید شورای ائتلاف قرار دارد؟

در این زمینه هنوز بحثی نشده است. هیچ لیستی در مرکز تأیید یا تکذیب نمی‌کنند مگر اینکه مورد اختلاف واقع شود. استان‌ها خودشان تصمیم می‌گیرند. البته سازوکاری دارد که نیروهای انقلابی هر استان رأی مجمع و نظرسنجی عمومی به نتایجی می‌رسند و نتایج را اعلام می‌کنند. در مجموع کسی جز مردم استان، برای آن استان کاندیدا تعیین نمی‌کند.

*یعنی اگر پایگاه رأی اصولگراها در قم به اختلاف نخورند، شورای ائتلاف در مرکز روی ترکیب لیست قم ورود نمی‌کند؟

خیر، ورود نمی‌کند، تصمیم خود آنهاست که به چنین نتیجه‌ای رسیدند.

*بعد از اعلام خبر یادشده، خبر دیگری در فضای رسانه‌ای منتشر شد که آقای لاریجانی نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود؛ آیا چون او در لیست منتخب اصولگرایان نبود چنین تصمیمی گرفت؟

نمی‌دانم. از خودشان باید پرسید.

*خبری هم آمده که اصولگرایان این دوره در تهران یک سرلیست نخواهند داشت و با چند سرلیست وارد عرصه رقابت انتخاباتی می‌شوند، این تدبیر چقدر می‌تواند در جمع آوری رأی به اصولگراها کمک کند؟

چندتا سرلیست نیست، ممکن است حالا گروه هایی نپیوندند و ائتلاف صددرصدی شکل نگیرد. بعضی احزاب و گروه‌ها با وجودی که می‌دانند رأی نمی‌آورند اصرار دارند و وظیفه خود می‌دانند که جداگانه لیست بدهند.

*این صحبت شما درباره پایداری است که اخیرا دبیرکلش گفته وارد ائتلاف‌های پدرسالارانه نمی‌شود؟

اسم نمی‌آورم. انشاءالله که همه بتوانند به نظر واحد برسند چون موفقیت آمیزتر خواهد بود.

*اخیرا اعلام شد که پایداری به شورای ائتلاف پیوسته اما موضع اخیر دبیرکل و یک عضو جبهه پایداری نشان داد که آن خبر صحت نداشت، موضوع از چه قرار بود؟

جامعه روحانیت تلاشی کرد که این کار صورت بپذیرد. البته پایداری اعلام کرد مخالفتی با شورای ائتلاف نمی‌کند اما اینکه بپیوندند و با هم یکسان باشند، باید منتظر آینده ماند. امیدواریم این شکل بگیرد.

*پس تا امروز پایداری به شورای ائتلاف نپیوسته است؟

هنوز خبر خاصی در این زمینه نشنیدم.

*اینکه می‌گویند آقای کعبی نماینده جبهه پایداری در جلسه شورای ائتلاف است، صحت دارد؟

خود ایشان چنین مسئله‌ای را نگفته است و اعلام کرده من نماینده {آنها} نیستم.

* در انتخابات مجلس دهم کلاه مخملی ها به همایش انتخاباتی اصولگراها آمدند، عکس هایی هم بیرون آمد که کنار آقای حدادعادل نشسته بودند. در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نیز تتلو در کنار آقای رئیسی قرار گرفت؛ فکر می کنید این روش ها برای جذب آرای خاکستری و رأی کسانی که هنوز تصمیم نگرفتند رأی خود را به نفع لیست چه جناحی داخل صندوق بیاندازند، موثر بود و این دوره نیز از چنین روش هایی استفاده خواهد شد؟

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

فکر نمی‌کنم هیچ کدام اینها نه ضروری و نه موثر است. کلاه مخملی‌ها که آن روز آمدند در واقع یکسری بازیگر فیلم سینما بودند و خودشان آمدند و در مراسم شرکت کردند، کسی از آنها دعوت نکرده بود. جلسه عمومی و در هم باز بود حالا یک عده‌ای با همان لباس‌های صحنه بازیگری آمدند در مراسم شرکت کردند. باز هم می‌گویم آنها بازیگران سینما بودند، کلاه مخملی‌های حرفه‌ای نبودند. درباره ملاقات تتلو با آقای رئیسی هم خیلی توضیح مفصل دادم و حرف جدیدی ندارم. قاعدتا اینها روشی برای جذب آرای مردم نبوده و نخواهد بود.

*یعنی ما شاهد وقایع مشابهی در انتخابات مجلس آینده نخواهیم بود؟

از این اتفاقات ممکن است بیفتد. ممکن است در جلسه‌ای چهار نفر با لباس یا ترکیب خاصی بیایند و شرکت کنند و هیچ برنامه ریزی هم نشده باشد. در مجموع روی این اتفاقات خیلی نمی‌شود برای جذب رأی حساب باز کرد. ممکن است بزرگش کنند و روی آن مانور و تبلیغات مثبت و منفی انجام دهند اما کارکرد رسانه‌ای دارد و اقدام تشکیلاتی نخواهد بود.

*نکته‌ای هم در روزهای اخیر مطرح شده که بین آقایان حدادعادل و محمدباقر قالیباف برای سرلیستی در تهران رقابت جدی به وجود آمده است، این موضوع صحت دارد؟

شاید عده‌ای دوست دارند که آقای حدادعادل وارد عرصه رقابت و انتخابات شود و این را به عنوان امیدهای آینده خودشان مطرح می‌کنند اما آقای حدادعادل نامزد انتخابات مجلس نیست که بعد بخواهد سرلیست قرار بگیرد بنابراین اصل این بحث‌ها زیر سئوال است. نکته دیگر آنکه روی سرلیستی که هیچ، درباره تدوین لیست تهران هم هیچ صحبتی نشده است و تدوین فهرست باید فرایند خودش را طی کند.

*درباره آقای قالیباف چه طور؟ صحبتی شده است؟

اصلا هیچ صحبتی در این زمینه تا به حال نشده است.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
«علی شکوری راد» درباره برخی انتقادات به طرح سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان، اظهار کرد: مانند دیگر افراد و احزاب در جریان چنین طرحی قرار گرفتیم. این طرح جای دیگری طراحی شده بود و همانطور که به گروه‌های دیگر معرفی شد به ما هم معرفی شد. احساس کردیم این طرح یک نوآوری است و می‌تواند اعتماد بدنه اصلاح‌طلبان که تا حدودی از دست رفته را برگرداند. این طرح موجب مشارکت تعداد بیشتری از اصلاح‌طلبان در فرایند تصمیم گیری نهادهای جبهه‌ای و شورایی آنها می‌شود. دبیرکل حزب اتحاد ملت ادامه داد: به این نتیجه رسیدیم که سامانه سرا، طرح مناسبی است ولی برخی از دوستان به انحاء مختلف انگشت تقصیر را به سوی حزب اتحاد ملت نشانه رفته‌اند در حالی که ما فقط یک عضو از اعضا شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هستیم.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف20 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
برنابرنا23 ساعت قبل
شیخ عیسی قاسم: رهبر شیعیان بحرین گفت: مسلمانان باید حول محور فلسطین وحدت داشته باشند و اتحاد مسلمانان حول این موضوع، باعث موفقیت آن‌ها خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: این دریاچه بدون اجرای مصوبه‌های این ستاد به بیابان پنج هزار کیلومتر مربعی نمک تبدیل می‌شد. وی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها دریاچه ارومیه با تاخیر یک و نیم ساله نسبت به پیش‌بینی صورت گرفته و تا سال ۱۴۰۶ به طور کامل احیا می‌شود. وی بیان‌ کرد: تا امروز دولت بیش از۹۰ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه ارومیه هزینه کرده است و با ۱۵ درصد این‌ میزان نیز کارهای سخت‌افزاری پایان می‌یابد. معاون رئیس‌جمهوری تاکید کرد: تا زمانی که در مصوبه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه تجدیدنظر نشده است باید به طور کامل توسط نهادهای مرتبط اجرایی شود. «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهوری روز گذشته در سفری ۲ روزه وارد ارومیه شد و امروز علاوه بر افتتاح طرح‌های بیمارستانی در میاندوآب از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در نقده و آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بازدید کرد؛ وی در مصاحبه بدو ورود به آذربایجان‌غربی نیز گفت که احیای دریاچه ارومیه برای دولت خیلی مهم است و این دریاچه پس از احیا به کانون حیات و توسعه منطقه و کشور تبدیل می‌شود.

افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگان

الفالف18 ساعت قبل
افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگانگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶ ۳۹۸۰۸۲۳۰۵۹حجت‌الاسلام عابدینی، امام‌جمعه قزوین در برنامه ثریا درباره زمین‌خواری جمعی از مسئولین استان قزوین افشاگری کرد.
جام نیوزجام نیوز12 ساعت قبل
به گزارش جام‌نیوز، «میترا جشنی» یکی از چهره‌های سلطنت‌طلب، با حمله به خبرنگار رادیو فردا، ارگان رسمی سازمان سیا، او را متهم به سانسور اپوزیسیون کرد. این عضو گروه سلطنت‌طلب فرشگرد، «مهتاب وحیدی راد» را متهم به سانسور کرد و نوشت: "بار اول نیست که با فرار رو‌ به‌ جلو و قربانی جلوه دادن خودتان تلاش در تخریب دارید. صداقت شرط خبرنگاریست"البته این، اولین مورد از حمله اعضای فرشگرد به دیگر اعضای اپوزیسیون نیست؛ پیش از این هم فرشگردی‌ها با هجمه علیه فعالان اپوزیسیون که با دیدگاه‌های این گروه حامی رضا پهلوی مخالف هستند، آنها را به اعدام پس از به دست گرفتن قدرت در ایران کرده‌اند. را بلاک کنید «؟ وی در ادامه نوشت: به دروغ پرونده‌سازی می‌کنند، به اعضای گروه‌شان فرمان حمله می‌دهند، بدون توجه به واقعیت موجود، در» دادگاه‌های مجازی «حکم صادر می‌کنند و برای» فردای براندازی"لیست اعدام تهیه می‌کنند! وای به حال مردمی که برای برقراری دموکراسی و رسیدن به حقوق خود به این افراد و «گروه‌ها» امید بسته‌اند! "

نظرها

اخبار بیشتر