رفت و برگشت غافلگیرانه جنگ تجاری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
رفت و برگشت غافلگیرانه جنگ تجاری

رفت و برگشت غافلگیرانه جنگ تجاری

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
پس از انتشار خبرهایی مبنی بر نتیجه‌بخش بودن مذاکرات و رسیدن چین و امریکا به توافقی اولیه برای کاهش تغرفه‌ها، پس از ۱۶ ماه‌، ترامپ در اقدامی غافلگیرانه و در جمع خبرنگاران از به نتیجه نرسیدن مذاکرات و لغو نشدن تمام تعرفه‌ها خبر داد.

این اتفاق که به بازارهای سرمایه در امریکا و آسیا شوک وارد کرد، سبب شد که روند نزولی در بورس‌های دنیا آغاز شود و همچنان پیش‌بینی از آینده اقتصادی حداقل تا زمان روی کار ماندن ترامپ در هاله‌ای از ابهام فرو رود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد؛ پس از اعلام به نتیجه نرسیدن مذاکرات تجاری بین دو ابرقدرت جهانی، قیمت نفت که افزایشی یک درصدی داشت از ۶۰٫۶۶ دلار به ۶۲ دلار و ۵۰ سنت رسید. این تغییر قیمت نشان می‌دهد که بازار نفت نسبت به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات کاملا بدبین است؛ به نحوی که بلافاصله پس از اعلام خبر نتیجه‌بخش بودن مذاکرات توسط وزارت تجارت چین، یک درصد سقوط کرد اما پس از صحبت‌های ترامپ ۱٫۳درصد افزایش یافت. اما واکنش امریکا و عدم امضای قرارداد برای اعلام آتش‌بس با چین، باعث افزایش واردات نفت به چین از کشورهای آسیایی به ویژه خاورمیانه شد. طبق گزارش‌های اداره اطلاعات انرژی، دو کشور کویت و عربستان با امضای قراردادهای میان‌مدت می‌توانند هر گونه افزایش تقاضایی از جانب چین در بحبوحه جنگ تجاری را پوشش دهند.

نفت، خوشبین نتیجه‌بخش بودن مذاکرات نیست

هفته گذشته و چند ساعت پس از اعلام رسمی وزارت تجارت چین مبنی بر رسیدن به توافقی برای کاهش تنش‌های تجاری با امریکا و کاهش تعرفه در چند فاز، قیمت در بازار نفت ۱٫۳ درصد افزایش داشت و به ۶۲٫۵ دلار رسید. اما خوشبینی حاصل از به توافق رسیدن چین و امریکا برای اعلام آتش‌بس دیری نپایید و رییس‌جمهور امریکا در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تاکنون سر هیچ موضوعی با پکن توافق حاصل نشده‌، گفت: «چین خواهان کاهش حدی از تعرفه‌ها و نه لغو همه آنهاست، چون می‌دانند چنین تصمیمی نخواهم گرفت.» چندی پس از اظهارات ترامپ، بازارهای سرمایه از اروپا تا آسیا تحت تاثیر قرار گرفته و ریزش‌هایی در سهام خود داشتند. همان‌طور که اخبار امیدوارکننده از به نتیجه رسیدن چند دور مذاکرات تجاری توانست به بازارهای سرمایه‌ای جهان قدری امیدواری اقتصادی تزریق کند، اظهارات تند ترامپ مبنی بر عدم به توافق رسیدن با پکن برای کاهش تعرفه‌ها، بهبود بازارها را تعدیل کرد. به گونه‌ای که شاخص‌های بورس قرمزپوش شدند. نکته جالب توجه این است که شاخص‌ها در بازار بورس امریکا روند صعودی خود را ادامه دادند. در معاملات برخی از مهم‌ترین شاخص‌های بورس اروپا مانند فوتسی ۱۰۰ در بورس لندن ریزشی ۰٫۶۳ درصدی داشت که به معنی کاهش تا ۷۳۵۹٫۳۸ واحد است. بر خلاف شاخص‌های مهم اروپایی و آسیایی، شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با افزایشی معادل ۰٫۰۲ درصد هفته معاملاتی را با رسیدن به ۲۷ هزار و ۶۸۱ واحد تمام کرد.

ارزش برابری دلار نیز سقوط کرد

علاوه بر بازار سرمایه و مهم‌ترین بورس‌های دنیا، شاخص دلار و نرخ برابری آن در مقابل سایر ارزها نیز تغییر کرد. افزایش آتش جنگ اقتصادی که نزدیک ۱۶ ماه رشد اقتصادی جهان، نرخ برابری ارزها همچنین بازارهای بین‌المللی به خصوص بورس را تحت تاثیر قرار داده است و بر مناسبات ارزی نیز تاثیراتی گذاشته که انتظار می‌رود بیشتر هم شود. طبق گزارش‌های بین‌المللی چندی پس از اعلام عدم حصول توافق با چین، شاخص دلار با ۰٫۲ درصد افزایش به سطح ۹۸٫۳۲ واحد رسید که بالاترین سطح در ۲۰ روز گذشته است.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

صادرات نفت به چین

جنگ تجاری فارغ از مشکلاتی که برای همه کشورها ایجاد می‌کند و تحمیل هزینه بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دلاری به اقتصاد جهان، می‌تواند مناسبات نفتی را نیز تغییر دهد و چین را به مشتری اول برای صادرکنندگان نفتی در خاورمیانه بدل کند. طبق اطلاعات اداره اطلاعات چین، در اکتبر سال جاری با وجود شدت گرفتن تنش‌های تجاری، واردات نفت ۱۱٫۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و به ۱۰٫۷۲ میلیون بشکه در روز رسید. این نخستین‌بار است که واردات نفت چین از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز می‌گذرد. با وجود پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی در خصوص کاهش رشد اقتصادی در چین طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، اما افزایش ظرفیت در پالایشگاه‌ها همچنین احداث پالایشگاه‌های جدید باعث رشد سریع واردات نفت به چین می‌شود. نکته جالب توجه در این است که کشورهای صادرکننده خاورمیانه به خصوص کویت و عربستان که پیش‌تر به نوعی حافظ منافع امریکا در این منطقه بودند، نفت بیشتری به چین وارد کردند. هفته گذشته آرامکو سعودی با انعقاد قراردادی صادرات نفت بیشتری به پالایشگاه‌های چینی در سال آینده میلادی را در دستور کار خود قرار داد. مجموع فروشی که آرامکو به واسطه این قرارداد باید به چین بفروشد، ۱۵۱ هزار بشکه نفت بیشتر از قرارداد تامین نفت در سال ۲۰۱۹ است. این در حالی است که آرامکو از چین به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مشتری خود یاد کرد. از سوی دیگر شیخ خالد صباح، معاون مدیر عامل بخش بازاریابی شرکت نفت کویت نیز روز گذشته اعلام کرد که صادرات نفت به چین را تا ۱۴۳ درصد نسبت به سال جاری میلادی افزایش می‌دهد. این سخن به معنی افزایش حدود ۳۵۶ هزار بشکه‌ای نفت بیشتر به چین است. کویت در حال حاضر ۲۴۴ هزار بشکه نفت در روز به چین صادر می‌کند که قرار است این میزان در سال آینده میلادی به ۶۰۰ هزار بشکه در روز برسد. صباح این اقدام را در جهت کمک به رشد اقتصادی جهان و جلوگیری از رکود جهانی عنوان کرد.

چین، بازار هدف بزرگ نفت خاورمیانه

از زمان توییت ترامپ و آغاز جرقه آتش جنگ تجاری نزدیک به ۵۰۰ روز می‌گذرد. در این مدت کاهش تقاضا برای نفت با وجود افزایش عرضه آن و چشم‌انداز کاهش بیشتر تقاضای نفت سبب تغییراتی در موضع‌گیری‌ها و پیمان‌های شفاهی ریز و درشت سیاسی شده است. قراردادهای نفتی آرامکو و شرکت نفت کویت با چین نشان می‌دهد تولیدکنندگان نفت در خلیج‌فارس بیش از پیش به دنبال مشتری ثابت و قابل پیش‌بینی می‌گردند تا از این طریق بتوانند قدری از مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت و ابهام در آینده رشد اقتصادی را جبران کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایبناایبنا21 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، مهران محرمیان با اشاره به موضوع فیشینگ و کلاهبرداری‌های اینترنتی گفت: فعال کردن رمز دوم یکبار مصرف می‌تواند امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش دهد. این رمزها فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد و امنیت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: رمز دوم یکبار مصرف یا رمز پویا را قسمت عمده شبکه بانکی پیاده سازی کرده‌اند و از ابتدای دی امسال برای کاربران شبکه بانکی و تراکنش‌های بدون کارت اجباری خواهد بود و رمز دوم ایستا (ثابت) غیر فعال خواهد شد. محرمیان با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف به مشتریان در نظر گرفته شده است گفت: دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند می‌توانند از اپلیکیشن‌های بانکی طراحی شده استفاده کنند و برای شهروندانی که تلفن همراه غیرهوشمند دارند، سامانه‌ای مبتنی بر پیامک برنامه ریزی شده که برای فعال سازی یا نحوه استفاده از آن در وب سایت بانک‌ها اطلاع رسانی شده است.

فیلم | میدان نفتی جدید ایران را بشناسید

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
عکس‌های منتشر شده حاکی از دیوارنویسی و حمله وندال‌ها به بنای دژ اژدها پیکر در لارستان استان فارس است. دژ اژدها پیکر که به مقبره مادر نادرشاه هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان فارس به حساب می‌آید که در دو سال اخیر ۱۸۰ میلیون تومان برای آن هزینه شده‌ است اما به دلیل فقر فرهنگی گردشگران و نبود نگهبان دائم دیوارهای این اثر به صورت بسیار گسترده مورد دیوارنویسی قرار گرفته‌ است.
ایسناایسنا15 ساعت قبل
وزیر ورزش و جوانان لبنان خواستار تشکیل دولت به دور از دیکته‌های خارجی شد. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، محمد فنیش، وزیر ورزش و جوانان لبنان وابسته به حزب‌الله خواستار تسریع در روند تشکیل دولت جدید و همکاری برای حل بحران این کشور شد. وی در ادامه افزود: حزب‌الله لبنان بر اصلاحات و یا تغییر برای مقابله با فساد و یا حل مشکلات حیاتی تأکید دارد. این وزیر لبنانی همچنین تصریح کرد: آیا این کافی است که تنها در خیابان باشیم و فریاد بزنیم یا شایسته است این اعتراض را به یک تحرک هدفدار تبدیل کنیم که در بازسازی قدرت و تشکیل دولت منعکس شود؟ وزیر ورزش و جوانان لبنان گفت: انتظار می‌رود روند تشکیل دولت بدون دیکته‌های خارجی و تسلیم در مقابل فشارهای خارجی تسریع شود. لبنان نیازمند همکاری همگان است و هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی این بحران را حل کند.
برترین‌هابرترین‌ها10 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که رهبران سیاسی عراق هر چه زودتر ناآرامی‌های این روزهای این کشور را به آرامش برسانند. به نوشته اسکای نیوز، او از جان باختن تعدادی از معترضان ابراز تأسف و برای مجروحین آرزوی سلامتی کرد و گفت که دلایل حکومت عراق برای تثبیت اوضاع و جلوگیری از هرج و مرج و حل مشکلات بدون آشوب را درک می‌کند اما در عین حال در خصوص افزایش خشونت‌های که هیچ افق روشنی ندارد، نگران است. دبیرکل اتحادیه عرب افزود: «امیدوارم عراق بیش از این به سمت نا امنی پیش نرود؛ به خصوص در سایه دخالت‌های خارجی توجیه‌ناپذیر که صرفا اوضاع را پیچیده می‌کنند.» احمد ابوالغیط توافق میان معترضان و رهبران سیاسی را تنها راه رسیدن به یک راه‌حل در راستای منافع ملی عراق دانست و تأکید کرد که اتحادیه عرب در این شرایط در کنار عراق ایستاده و آمده است تا در این باره عراق را یاری کند. دور دوم اعتراضات عراق که از اول اکتبر آغاز شد، از ۲۵ اکتبر از سرگرفته شده و هم‌اکنون چند استان عراق از جمله بغداد، پایتخت این کشور، شاهد اعتراضات مردمی برای ایجاد اصلاحات سیاسی و بهبود خدمات دولتی است. طبق آخرین آمار کمیساریای عالی حقوق بشر عراق، تا کنون در این اعتراضات بیش از ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده و ۱۵ هزار نفر نیز مجروح شده‌اند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل

فیلم | معترضین لبنانی خبرنگار زن شبکه سعودی العربیه را مسخره کردند

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها