آسیب‌پذیری بیشتر «مردان» در برابر عوامل مؤثر بر ناباروری/ هشدار در مورد امواج موبایل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
آسیب‌پذیری بیشتر «مردان» در برابر عوامل مؤثر بر ناباروری/ هشدار در مورد امواج موبایل

آسیب‌پذیری بیشتر «مردان» در برابر عوامل مؤثر بر ناباروری/ هشدار در مورد امواج موبایل

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیر مرکز خدمات درمان ناباروری ابن سینا ضمن اعلام نرخ ۲۰.۲ درصدی ناباروری در کشور، تأثیرگذاری عوامل محیطی مؤثر در ناباروری را در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر دانست و تأکید کرد: به ویژه تأثیر "امواج موبایل" بر کاهش میل جنسی و ناباروری افراد تأیید شده که این مورد و "مصرف مواد غذایی نامناسب" می‌تواند تأثیر زودهنگام و واضحی بر ناباروری مردان داشته باشد.

علی صادقی‌تبار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آمار ۱۵ تا ۲۰ درصدی ناباروری زوجین در ایران و با تأکید بر آن که نرخ ناباروری در کشورهای مختلف متفاوت است، تشریح کرد: نرخ جهانی ناباروری حدود ۱۷ تا ۱۸ درصد و تقریبا برابر با آمار ناباروری در ایران است.

وی ادامه داد: آمار ناباروری در استان‌های مختلف ایران نیز متفاوت بوده و بر اساس پژوهشی که پژوهشگاه ابن‌سینا چند سال پیش انجام داده است، نرخ ناباروری در استان‌های مختلف در بازه‌ای بین ۱۶ تا ۲۱ الی ۲۲ درصد قرار دارد و میانگین آن ۲۰٫۲ درصد است.

مدیر مرکز خدمات درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینکه میزان ناباروری در یک جامعه تابعی از شرایط محیطی است، توضیح داد: غیر از عوامل نژادی و قومی که می‌توانند در ناباروری مؤثر باشند، عوامل محیطی نیز بر میزان ناباروری افراد یک جامعه اثرگذاری بسیار دارد؛ در جوامع صنعتی و شهرها عوامل فیزیکی همچون آلاینده‌ها، آلودگی هوا، تشعشعات و امواج، شیوه زندگی (Life style)، نحوه پوشش و فعالیت در افراد مختلف، بر احتمال ناباروری در افراد تاثیر گذار هستند.

صادقی‌تبار خاطرنشان کرد: در نهایت شاهد هستیم که نرخ ناباروری در شهرهای صنعتی و شهرهای بزرگ بیشتر بوده و به خصوص آن که تأثیرگذاری عوامل محیطی مؤثر در ناباروری، در آقایان نسبت به خانم‌ها بیشتر است و به عبارت دیگر آسیب‌پذیری مردان ساکن شهرهای صنعتی از این لحاظ بیشتر از خانم‌ها است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی با اشاره به بحث «آسیب‌شناسی تابوانگاری ناباروری»، یادآور شد: شاید بیش از آنچه باید به تفاوت میزان ناباروری در جمعیت آقایان نسبت به خانم‌ها یا مقایسه نرخ ناباروری در ایران با سایر کشورها بپردازیم، بایستی به درمان ناباروری زوجین توجه کنیم و این فرهنگ را جا بیندازیم که ناباروری نباید یک «استیگما» یا عاملی برای شرمساری و سرافکندگی باشد و دوم آن که تعویق در درمان ناباروری می‌تواند خطرناک و باعث فرصت‌سوزی باشد؛ بر همین اساس زوجینی که از ناباروری خود اطلاع پیدا می‌کنند باید در اولین فرصت و کوتاه‌ترین زمان نسبت به درمان آن اقدام کنند.

مدیر مرکز خدمات درمان ناباروری ابن سینا «امواج الکترومغناطیس» و امواج فیزیکی از هر نوع را مؤثر در ابتلا به ناباروری دانست و گفت: همچنین تأیید شده که امواج موبایل نیز می‌تواند بر توان جنسی و ناباروری آقایان و خانم‌ها تأثیرگذار باشد که البته این تأثیرگذاری به ویژه در آقایان پررنگ‌تر است.

صادقی‌تبار در پایان گفت: مواد غذایی، نگه‌دارنده‌ها، مواد غذایی که از ارزش غذایی مناسبی برخوردار نیستند، تأثیر زودهنگام و واضحی در ناباروری آقایان دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، نخستین دوره انتخاب کتاب مدافعان حرم با اعلام برگزیدگان این جایزه به کار خود پایان داد. در شاخه شعر، تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به کتابهای «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند»، «حبیب حرم» و کتاب «سلام سردار» اعطا شد. در بخش خاطره نیز تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی به کتابهای «قرار بی قرار» و «شام برفی» رسید و تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی نصیب کتاب «ام الرصاص تا خان طومان» شد. خوشبختانه نخستین جایزه شهید همدانی امروز برگزار می‌شود و امیدوارم به شماره‌های آتی و دوره‌های دیگر و بیشتر نیز برسد. دبیر علمی این جایزه در پایان گفت: جایزه کتاب مدافعان حرم (سردار شهید حسین همدانی) از این پس دو سالانه برگزار خواهد شد.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.
سینماپرسسینماپرس6 ساعت قبل
سینماپرس: معاون رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به رونمایی از ۳ کانال شبکه جام‌جم در دی‌ماه، گفت: به سمت HDسازی حرکت کردیم و سامانه‌هایی ارائه می‌شوند که با بهره‌مندی از قابلیت هوش‌مصنوعی، کارها را اتوماتیک و کاربردی جلو می‌برد. علیدادی درباره HD شدن سیمای خراسان رضوی توضیح داد: بخشی از این شبکه استانی HD شده و بخشی از آن باقی مانده است. ان‌شاءالله این مشکلات برطرف می‌شود تا بتوانیم به‌صورت دیجیتال، سیگنال‌ها را در اختیار مردم قرار بدهیم. هوش مصنوعی آرام‌آرام در صنعت جهانی خودش را نشان می‌دهد و در صنعت رسانه هم وارد شده که خودش را نشان می‌دهد. وی درباره ارتقاء شبکه‌های تلویزیونی، گفت: برای ارتقاء شبکه‌های تلویزیونی برنامه ۵ ساله‌ای که رییس سازمان صداوسیما بر آن تأکید کرده‌اند HD سازی در دستور کار است و طبق همان برنامه‌ها افتتاح‌ها انجا می‌شود.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
ایسنا/کردستان معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل ارشاد کردستان از مشارکت ۲۹ کتاب‌فروشی استان در اجرای طرح پاییزه کتاب خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۱ کتاب‌فروشی در مرکز استان و هشت کتاب‌فروشی در شهرستان‌های تابعه هستند. معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به ثبت‌نام کتاب‌فروشی‌های استان در این طرح بیان کرد: ۲۹ کتاب‌فروشی استان شامل ۲۱ کتاب‌فروشی در مرکز استان و هشت کتاب‌فروشی در شهرستان‌های تابعه برای شرکت در طرح پاییزه کتاب امسال ثبت‌نام کردند. وی کتاب‌فروشی‌های آراس، آرسام، آشتی، آمیار، آینده، احمدی، پیشه‌وا، توحید، دانشمند، رها، زانست، زانکو، زاهدی، شار، مهرگان، نشر فرهنگ، هرمس، کاردوخ، کاروان، کتاب ژیرا، کتاب شهر، کتاب نالی، کتاب هفت، کتابسرای الوان، کتاب‌سرای روشنبیر، کتاب‌سرای نگاه، کتاب‌سرای کلام و کتیبی مانگ در استان را کتاب‌فروشی‌های مجری طرح پاییزه کتاب ۹۸ برشمرد. رستمی با بیان اینکه، میزان یارانه خرید برای کتاب‌ها ۲۰ درصد است، اعلام کرد: مدت‌زمان اجرای طرح پاییزه کتاب هشت روز است که از ۲۳ آبان ماه جاری آغاز و تا ساعت ۲۴ روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان ادامه دارد. وی حداکثر یارانه اختصاصی هر کتاب‌فروشی و میزان و درصد مشارکت کتاب‌فروشی‌ها در تخصیص یارانه بر اساس اعتبار کلی طرح، تعیین و قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیر ستاد حمل و نقل معاونت علمی با بیان این که از تلفیق نقشه راه‌های دستگاه‌های مرتبط با حوزه حمل و نقل اقدام به تدوین نقشه راه این ستاد خواهد شد، از ایجاد کارگروهی در این زمینه خبر داد و گفت: با اقدامات این کارگروه نقشه راه اولیه این ستاد تا ۵ ماه آینده تدوین می‌شود. به گزارش ایسنا، دکتر منوچهر منطقی در نشست حمل و نقل هوشمند با اشاره به تدوین نقشه راه ستاد حمل و نقل معاونت علمی اظهار کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بخش‌های مختلف کشور در زمینه حمل و نقل نقشه راه‌هایی تدوین کرده‌اند. وی اضافه کرد: ما به منظور تدوین نقشه راه کارگروهی با حضور همه دستگاه‌ها ایجاد کرده‌ایم که فعالیت خود را از ۴ ماه قبل آغاز کرده است. دبیر ستاد حمل و نقل معاونت علمی از ارائه نقشه راه اولیه این ستاد تا ۵ ماه آینده خبر داد. دبیر ستاد حمل و نقل معاونت علمی با تاکید بر این که ما باید میان حمل و نقل هوشمند و شهر هوشمند تعامل ایجاد کنیم، اظهار کرد: براین منظور نیاز است مرکز تعاملی با حضور همه دستگاه‌های مرتبط ایجاد شود تا یکپارچه سازی در این زمینه رخ دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تقدیر مردم شهر قدس با تقدیم گل از حافظان امنیت +عکس

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

چه کسی دستور قطع شدن اینترنت را داد؟

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

وزیر جوان: نمی‌ذارم فیلتر بشن!

آفتاب‌نیوز16 دقیقه قبل

لوییس سوارز: مسی تا کنون هزاران بار در زمین، دوستی خود را به من ثابت کرده است (با زیرنویس فارسی)

طرفداری17 دقیقه قبل

حال این روزهای شبکه ملی اطلاعات

ایسنا20 دقیقه قبل