مثلث اسراییل، آمریکا و سعودی عامل ناآرامی در لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
مثلث اسراییل، آمریکا و سعودی عامل ناآرامی در لبنان

مثلث اسراییل، آمریکا و سعودی عامل ناآرامی در لبنان

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
روزنامه النشره لبنان روز شنبه نوشت، رژیم صهیونیستی به همراه آمریکا و عربستان قبل از شکل گیری تجمع های اعتراض آمیز اخیر در لبنان با اتخاذ اقدامات مشترک محرمانه زمینه ساز بروز چنین اعتراضاتی شدند.

به گزارش افکارنیوز،

این روزنامه به قلم «ماجده الحاج» در گزارشی با عنوان «سفر محرمانه … آیا لبنان از تجاوزگری اسراییل نجات یافته یا خیر؟» با اعلام این مطلب از اجتماعات اعتراض آمیز اخیر در لبنان و عراق به عنوان «خطرناک‌ترین سناریوی شکل گرفته توسط مثلث ریاض – تل اویو و واشنگتن علیه محور مقاومت و به طور مشخص ایران در صحنه لبنان و عراق» نام برد.

اخبار بین‌الملل- گزارشگر النشره تاکید کرد: همزمان شدن اعتراضات مردمی در این دو کشور به منظور هدف قرار دادن حزب الله لبنان و الحشد الشعبی عراق نمی‌تواند یک امر تصادفی باشد.

ماجده با اشاره به حمله آشوب گران به کنسولگری ایران در کربلا همزمان با سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ میلادی و «سرمست شدن» رئیس جمهوری آمریکا از این حادثه و انتشار ویدیوی به آتش کشیده شدن دیوار کنسولگری در حساب شخصی ترامپ در توئیتر، تحولات یاد شده را نمایانگر «دست‌های پنهانی» دانست که به اعتراضات یاد شده دامن زده‌اند و با صرف هزینه‌های هنگفت، شبکه‌های ماهواره ای متخاصم و شبکه‌های تلویزیونی محلی و طرف‌های سیاسی و امنیتی با نفوذ در لبنان و عراق را بکار گرفته‌اند.

نویسنده گزارش مزبور با اشاره به دو بار سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله در اوج اعتراضات مردمی در لبنان خاطر نشان کرد: دبیرکل حزب الله در دومین سخنرانی خود یکی از نکات «پشت پرده» اعتراضات را برملا کرد. نکته جالب توجه در این میان آن است که سخنرانی یاد شده پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی جهت دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی که در حال دیدار با «مارک اسپر» وزیر دفاع امریکا بود به صورت محرمانه و فوری رهسپار عربستان شد.

به نوشته النشره، رسانه‌های گروهی اسراییل در همان زمان خبر دادند که یک شخصیت بلندپایه اسراییلی توسط هواپیمای اختصاصی از نوع «challenger ۶۰۴» از فرودگاه تل اویو رهسپار فرودگاه امان پایتخت اردن شد و هواپیمای مزبور پس از دو دقیقه توقف در این فرودگاه مسیر خود را به سوی ریاض پایتخت عربستان ادامه داد. اما به دنبال آن روزنامه اسراییلی «جروزالم پست» فاش کرد که شخص مورد نظر خود بنیامین نتانیاهو بوده است.

جروزالم پست یادآور شد که گفت وگوی سه جانبه میان نتانیاهو و بن سلمان و مارک اسپر به لبنان اختصاص یافت. هر چند این روزنامه به جزئیات نشست سه جانبه ریاض اشاره‌ای نکرد اما پایگاه‌های خبری بین المللی بعدها فاش کردند که گفت وگوها حول محور اعتراضات جاری در لبنان اختصاص یافت.

در واقع ریاض چند ماه قبل از دیدار یاد شده به سفارت سعودی در بیروت و شخصیت‌های لبنانی هوادار عربستان ماموریت داده بود تا با شعله ور کردن آتش اعتراضات در لبنان آن را به سمت «هدف مورد نظر سعودی‌ها» سوق دهند به گونه‌ای که اسراییل بتواند با جریان یاد شده همراه شود.

ماجده در ادامه از «سند محرمانه اسراییلی - آمریکایی» سخن به میان آورد که در ماه آوریل گذشته در اختیار «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان قرار گرفت.

بر پایه همین گزارش، آمریکا و اسراییل در سند یاد شده که توسط پایگاه خبری «ژئوپلتیک آلرت» انتشار یافت، تهدید کردند که در صورت «عدم مهار» حزب الله با انجام یک «عملیات محرمانه» کشور لبنان را به سوی آشوب و جنگ داخلی سوق خواهند داد و این عملیات ممکن است با تهاجم احتمالی اسراییل همراه شود.

مرکز پژوهش‌های بین المللی «گلوبال ریسرچ» در گزارش انتشار یافته خود در هشتم آوریل گذشته تاکید کرد که رئیس جمهوری لبنان سند اسراییلی - آمریکایی را دریافت کرد دال بر اینکه همزمان با به راه انداختن موج آشوب در لبنان، اسراییل در حال آماده شدن برای تجاوز به این کشور است.

گلوبال ریسرچ همچنین یادآور شد که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر ماه مارس گذشته خود به لبنان به رئیس جمهوری عون هشدار داد که باید حزب الله مهار شود زیرا در غیر این صورت باید منتظر پیامدهای وخیم بی سابقه‌ای باشد.

گزارشگر النشره ادامه داد: بی اعتنایی رئیس جمهوری لبنان به هشدارهای وزیر خارجه آمریکا خشم واشنگتن را برانگیخت و ۲۲ روز پس از آن اعتراضات مردمی آغاز شد و واقعیت بیش از پیش نمایان شد. در واقع آمریکا، اسراییل و عربستان تلاش برای ایجاد تنش و بحران در میان افکار عمومی لبنان را از چند ماه پیش آغاز کرده بودند.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

ماجده با اشاره به سفر «مارشال بیلینگسلا» معاون وزیر دارایی آمریکا در اول مهر ماه به بیروت یادآور شد که دیدارهای مارشال به گفت وگو با رئیس بانک مرکزی و افرادی اختصاص یافت که در پشت پرده عملیات ایجاد موانع در معابر عمومی و قطع جاده‌ها بر سر راه مردم را هدایت و مدیریت کردند و با این اقدام خود باعث تداعی صحنه شوم جنگ‌های داخلی در لبنان در اذهان عمومی شدند و به دنبال آن توسط دسیسه چینان داخلی دلار در بازارهای لبنان ناپدید شد، کشور با بحران خفقان آور بنزین مواجه شد و موج آتش سوزی‌های ساختگی و تعمدی سراسر لبنان را فراگرفت. تمامی این تحولات و رخدادها تقریبا ۷۲ ساعت قبل از آغاز اعتراضات مردمی در لبنان به طور همزمان شکل گرفت و بر همین اساس فرآیند یاد شده را نمی‌توان یک امر تصادفی تلقی کرد.

نکته جالب توجه در این میان آن است که شمار بسیاری از مزدوران اسراییل که از سال ۲۰۰۰ به فلسطین اشغالی گریخته بودند، در سپتامبر گذشته یعنی یک ماه مانده به آغاز اعتراضات به لبنان بازگشتند و به نظر می‌رسید ماموریت خاصی به آنها موکول شده است و بعدها بر اساس اطلاعات عینی به دست آمده ثابت شد که آنها در پشت صحنه اعتراضات در شهرک‌های جنوب کشور و منطقه بقاع به عنوان مناطق حامی مقاومت را هدایت و رهبری می‌کردند و اطلاعات دیگری نیز وجود دارد دال بر اینکه شماری از آنها هماهنگ با مزدوران سوری شرکت کننده در سناریوی بحران سوریه عمل می‌کردند و با عناصر موساد اسراییل در شمال لبنان ارتباط داشتند.

در همین راستا روزنامه دیلی تلگراف انگلیس فاش کرد که صدها تروریست از ادلب سوریه وارد شهر طرابلس لبنان شده‌اند که در آن اخوان المسلمین به شدت فعال هستند.

دیلی تلگراف تاکید کرد: این امر از یک حرکت لجستیکی با حمایت مالی روشن و آشکار برخی کشورهای عرب جنوب خلیج فارس و همسایه‌های سوریه در این شهر شمالی لبنان حکایت دارد.

به دنبال آن روزنامه ایندیپندنت نیز فاش کرد که گروه‌های تندرو از اردوگاه عین الحلوه لبنان به داخل سوریه فرستاده شدند و همزمان با آن تروریست‌ها از راه المصنع در منطقه بقاع و کمربند شمالی لبنان به مناطق آزاد شده در سوریه فرستاده می‌شوند.

ماجده الحاج با توجه به موارد یاد شده تاکید کرد: بر همین اساس خطر زمینه سازی برای ورود اسراییل به درون تحولات داخلی لبنان نمایان شده است و سند آمریکایی - اسراییلی از نفوذ اسراییل با استفاده از آشوب هوشمندانه مورد نظر در لبنان حکایت دارد.

این گزارشگر النشره با اشاره به مطالب فاش شده توسط یک دیپلمات غربی در عمان تاکید کرد که هدف قرار گرفتن پهپاد اسراییلی بر فراز شهر النبطیه در جنوب لبنان توسط حزب الله آن هم در اوج اعتراضات مردمی در بردارنده یک پیام هشدار دهنده بی سابقه به مراکز تصمیم گیری در ریاض، واشنگتن و تل اویو بود.

ماجده پیش بینی کرد که حزب الله لبنان هم اکنون در حال تدارک یک اقدام غیرمنتظره است که بدون شک به سرعت در صحنه لبنان و به دنبال آن در منطقه انعکاس وسیعی خواهد داشت.

تظاهرات لبنانی‌ها در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی و نیز اعمال مالیات بر واتساپ ۲۵ مهر ماه (۱۷ اکتبر) آغاز شد و به سرعت از بیروت به سایر شهرها از جمله طرابلس در شمال و صور، صیدا و نبطیه در جنوب امتداد یافت؛ این تظاهرات در اواسط هفته دوم فروکش کرد اما در هجدهمین روز بار دیگر از سر گرفته شد و با مسدود کردن مجدد راه‌های ارتباطی همراه بود.

سعد الحریری نخست وزیر لبنان در هفته دوم تظاهرات مردمی استعفای خود را تقدیم رئیس جمهوری کرد و یک روز پس از آن ضمن اعلام آمادگی برای نخست وزیری مجدد، آن را به تشکیل دولت تکنوکرات مشروط کرد.

هم اکنون سومین هفته از تظاهرات اعتراض آمیز لبنانی‌ها با روند تازه‌ای همراه شده که شامل تظاهرات دانش آموزان و دانشجویان و تحصن برابر برخی موسسات دولتی و منازل کسانی است که معترضان آنان را مفسدان اقتصادی می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
الفالف23 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
ایلناایلنا38 دقیقه قبل
سخنگوی وزارت‌خارجه ایران ترور یکی از فرماندهان جهاد اسلامی را به‌شدت محکوم و بر ضرورت تعقیب و مجازات اشغالگران فلسطین تاکید کرد. به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگوی وزارت امور خارجه، سید عباس موسوی با تجلیل از مبارزات مشروع و مقاومت قهرمانانه مردم فلسطین، وحدت و مقاومت را تنها گزینه مردم در مبارزه با غاصبان فلسطین توصیف کرد. موسوی با اشاره به سکوت و انفعال سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی برابر تجاوزات و اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی گفت: متاسفانه در پرتو حمایت از این رژیم سفاک و کودک‌کش، جنایات و ترور مردم و مبارزان فلسطینی در داخل و خارج از اراضی اشغالی ادامه داشته است. وی از سازمان‌ها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی خواست به وظیفه و مسئولیت انسانی و قانونی خود در توقف اقدامات تروریستی اشغالگران قدس و حمایت از مردم بی‌دفاع و مظلوم فلسطین عمل کنند. منابع فلسطینی از جنایت رژیم صهیونیستی در ترور یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی در غزه خبر دادند که واکنش قاطعانه گروه‌های مقاومت را به دنبال داشته و شهرک‌های صهیونیست‌نشین و تل‌آویو هدف شلیک موشک قرار گرفته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
معاون آموزشی وزیر بهداشت: موضوع صندلی فروشی در دانشگاه‌ها مربوط به دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور است که بعد از مشکلات ارزی تعدادشان افزایش پیدا کرده؛ ما این پرونده‌ها را با دقت بررسی می‌کنیم. وی افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی و در زمان بودجه مجلس به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنند تا بتوانند در موضوع پرورش نیروی مورد نیاز در رشته پزشکی با مشکل مواجه نشوند. معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره موضوع صندلی فروشی در برخی از دانشگاه‌ها افزود: سازمان سنجش کشور مسئول پذیرش دانشجویان است، دانشگاه‌ها هم پذیرفته شدگان را ثبت نام می‌کنند و وزارت بهداشت، بعد از ثبت نام لیست ورودی و خروجی دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند. آقای محمد باقر لاریجانی با بیان اینکه آن چیزی که در این زمینه در رسانه‌ها داغ شده موضوع تقاضای ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور است، افزود: قبلا حدود ۲ تا ۳ هزار نفر برای انتقال از دانشگاه‌های خارج از کشور به داخل متقاضی داشتیم که بعد از جریانات مرتبط با ارز این رقم به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تعدادی از پرونده‌های دانشجویان متقاضی انتقال به داخل کشور ناقص است، افزود: این پرونده‌ها به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و هر گونه تخلفی مشاهده شود، برخورد می‌کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر