خطوط ریلی ۵ استان به هم متصل می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. سیاسی

خطوط ریلی ۵ استان به هم متصل می‌شوند

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
درحالی که این روزها کشور در اندوه وقوع زلزله در استان آذریجان شرقی و درگذشت شماری از هموطنان‌مان است، اما یک اتفاق خوب و تاریخی ...
خطوط ریلی ۵ استان به هم متصل می‌شوند - 0

درحالی که این روزها کشور در اندوه وقوع زلزله در استان آذریجان شرقی و درگذشت شماری از هموطنان‌مان است، اما یک اتفاق خوب و تاریخی در این استان روی می‌دهد. گزارش‌های دریافتی حاکی است که راه‌آهن میانه-بستان آباد در آستانه بهره‌برداری قرار داشته و به این ترتیب مسیر کریدور ترانزیتی غرب کشور به مرحله تکمیل می‌رسد.

با افتتاح این خط راهبردی علاوه بر اینکه مسیر ترانزیتی ریلی کشور به خطوط ریلی کشور همسایه ترکیه متصل خواهد شد، بخشی از برنامه دولت در حوزه حمل نقل ریلی محقق خواهد شد. دولت‌های یازدهم و دوازدهم در راستای توسعه مناطق مختلف کشور، اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی کشور را در دستور کار قرار داده. بر اساس برنامه مراکز کرمانشاه، همدان، تبریز (مسیر جدید) و ارومیه باید تا پایان دولت به شبکه ریلی متصل شوند. تا کنون ۴مرکز از این پنج مرکز به راه‌آهن سراسری متصل شده است و بزودی با اتصال راه‌آهن میانه –بستان آباد به شبکه سراسری ریلی وعده دولت محقق می‌شود و ۵ استان به راه‌آهن متصل شده است.

توسعه شبکه ریلی به‌عنوان امن‌ترین و کم هزینه‌ترین نوع حمل و نقل در دولت مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفت و به اذعان بسیاری از صاحب نظران این حوزه، در سال‌های اخیر با توسعه شبکه ریلی، عملکرد این حوزه در چند سال، گسترش قابل توجهی دارد.

اولویت ریل گذاری

مهم‌ترین برنامه دولت در توسعه حمل ونقل ریلی، اتصال ۵ مرکز استان به شبکه سراسری راه‌آهن بود. کرمانشاه، همدان، ارومیه و رشت ۴ مرکز استانی هستند که به ترتیب اولویت، قطار به این مراکز رسید. آذربایجان شرقی پنجمین استان در اولویت اتصال به شبکه ریلی بود که با افتتاح راه‌آهن میانه-بستان آباد برنامه اتصال ۵ استان تا آخر آبانماه تکمیل می‌شود. با توجه به اینکه توسعه خطوط ریلی و متصل شدن خطوط به ریل کشورهای همسایه نیز در حال انجام است، با اتصال استان‌های جدید به راه‌آهن، کریدورهای ترانزیتی مهمی در کشور ایجاد می‌شود. به این ترتیب شرایط برای تبدیل ایران به هاب ترانزیتی منطقه فراهم می‌شود.

اهمیت خط میانه-بستان آباد

بهبود شبکه ترابری منطقه، افزایش ایمنی، کاهش خسارات جانی و مالی تصادفات جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت، کاهش استهلاک ناوگان جاده‌ای و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و توسعه اقتصادی، گردشگری و ایجاد اشتغال و ارتقای شاخص‌های حمل و نقل ریلی از اولویت‌های طراحی و ساخت مسیر ریلی میانه - بستان آباد است. استان آذربایجان شرقی، در گذشته از طریق مراغه با دور زدن کوه‌ها به شبکه ریلی متصل بود اما مسیر جدید با میانبر از میانه به سمت بستان آباد و تبریز ۱۱۴ کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود. با توجه به تردد سالانه بالا به آذربایجان شرقی و مرز جلفا، راه‌اندازی مسیر جدید می‌تواند علاوه بر کاهش هزینه‌های حمل و نقل افزایش تعداد مسافران را هم در پیش داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

حمید علیمحمدزاده، مجری طرح راه‌آهن میانه –بستان آباد در گفت‌و‌گو با «ایران» اهمیت احداث خط جدید در اتصال تبریز به راه‌آهن سراسری را کاهش ۱۱۴ کیلومتری مسیر نام برد. به گفته مجری طرح راه‌آهن میانه –بستان آباد «با توجه به اینکه محور ریلی تهران تا میانه خط دوم دارد در مسیر جدید، محور میانه تا تبریز نیز دو خطه می‌شود.» علیمحمدزاده افزود: بیشترین سرعت خط قدیمی راه‌آهن تبریز ۷۰ کیلومتر در ساعت بود و به‌خاطر وجود ۱۹ ایستگاه در مسیر، زمان سیر از میانه تا تبریز بیش از ۶ ساعت بود اما با بهره‌برداری از خط جدید زمان سیر ۶ ساعت کاهش می‌یابد. از طرف دیگر با توجه به اینکه این مسیر کریدور ترانزیتی و بین‌المللی است بر اساس برنامه چشم‌انداز باید کریدورهای بین‌المللی تکمیل شود که تکمیل این مسیر نیز در راستای اجرای سند چشم‌انداز است.

چشم‌انداز ۲۰ ساله

بر اساس برنامه زمانبندی، قرار است کریدور ریلی ترانزیتی آذربایجان شرقی در سال بیستم جابه‌جایی ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون مسافر را انجام دهد. به گفته مجری طرح راه‌آهن میانه –بستان آباد «ظرفیت این خط برای جابه‌جایی بار و مسافر بسیار بالاتر از این اعداد است اما با توجه به روند فعلی سهم راه‌آهن از حمل و نقل این اعداد پیش بینی شده است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

طرحی برای بومی گزینی در استخدام‌های دولتی

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
بومی گزینی در استخدام‌های دولتی، موضوع طرحی بود که نمایندگان به فوریت بررسی آن رای مثبت دادند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بومی گزینی در استخدام‌های دولتی، موضوع طرحی بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فوریت بررسی آن رای مثبت دادند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اما اگر بخواهیم یک نکته از صحبت‌های ایشان بیرون بکشیم قطعا آن است که کسی جز شخص رئیس‌جمهور، اولویت مخاطب بایدها، مخاطب شفافیت و مخاطب پاسخگویی برای فاجعه معیشتی امروز کشور نیست؛ پس فرار روبه‌جلو و انشاخوانی در زنگ حساب، ممنوع است. ای‌کاش در دوران طلبگی بهتر درس گوش می‌کردید تا ماجرای امیرالمؤمنین (ع) و عقیل را نصب العین خود قرار دهید. ما فکر می‌کردیم معتقدید دوران بگم بگم تمام‌شده؛ اما گویا قرار است استان به استان بگم بگم راه بیاندازید. اما اجازه بدهید این بگم بگم، این سوت زنی، این ژست مبارزه با فساد را لااقل کسی بگیرد که به او بیاید؛ نه آنکه برادرش درگیر پرونده فساد باشد. از مبارزه با فساد نترسید و بگذارید عدالت در کشور حاکم شود.
برنابرنا12 ساعت قبل
به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز شهید حزب الله (حزب الله لبنان یازدهم نوامبر را روز شهید نامگذاری کرده و هر سال این روز را به یاد شهدایش گرامی می‌دارد) گفت: به همه مسلمانان سالروز میلاد رسول گرامی اسلام (ص) را تبریک می‌گوییم. وی در ادامه بیان کرد: در روز شهید یادآور می‌شویم که چگونه شارون به خاطر شکستی که به ارتشش پس از عملیات استشهادی احمد قصیر وارد ش، خوار و ذلیل شد. روز شهید به مثابه سالروزی برای هر شهیدی از شهدای حزب الله است. آن شهیدان جنگشان در راه خدا و دفاع از مقدسات و مظلومان بود. دبیر کل حزب الله لبنان گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با ارتش آمریکا همانند مزدوران رفتار می‌کند و از این رو آنها تصور می‌کنند که همه مردم به این شکل هستند.

(تصاویر) پرواز بالون‌ها در کاپادوکیه

12+
فراروفرارو19 ساعت قبل

فیلم | رئیس جمهور: سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
در دنیای نوین امروز که هر کسب و کار و فعالیتی قدم به سوی آنلاین شدن و فعالیت در بستر وب گذاشته است، بازار استارت آپ‌های ارائه دهنده خدمات منزل از جمله، نظافت منزل، حمل بار و اثاث، تعمیر تاسیسات و … بسیار گرم شده است. استارت آپ‌های متعددی در این حوزه در حال فعالیت می‌باشند اما اینکه بتوانیم یک شرکت خوب در حوزه ارائه خدمات بیابیم، که کار درست بوده و بتواند تمام نیاز‌های ما را برطرف سازد بسیار سخت است. شرکتی که بتواند، نیروی مجرب و کاربلد برای مشتریان خود ارسال نماید تک و توک‌ در بین این استارت آپ‌ها دیده می‌شود و امروز میخواهیم یکی از این شرکت‌ها را که به صورت اختصاصی در شهر تهران فعالیت می‌کند به شما معرفی کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها