آمریکا و اروپا عامل اصلی ناکامی برجام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

آمریکا و اروپا عامل اصلی ناکامی برجام

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناس مسائل ایران در روسیه مواضع آمریکا و اروپا را اصلی‌ترین عامل در کاهش مرحله به مرحله تعهدات ایران به توافقنامه هسته‌ای دانست
آمریکا و اروپا عامل اصلی ناکامی برجام - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، رجب صفروف که در ارزیابی هشدار روسیه درباره امکان فروپاشی برجام سخن می‌گفت، اظهار داشت؛ مسکو از همان آغاز به صورت شفاف و با اتکا به حسن نیت، خواستار اجرایی شدن برجام بود، زیرا روسیه یکی از کشور‌هایی است که در شکل گیری برجام نقش قابل توجهی داشت.

چهار سال مذاکرات جدی انجام شد، اما آمریکا در پی آن بر آمد تا نتیجه این مذاکرات را خنثی کند، اقدام آمریکا بی اعتنایی به تمامی تلاش‌ها برای حل مشکلات در حوزه امنیت بین الملل بود، به همین منظور روسیه نگران است، چون اگر ایران از توافقنانه هسته‌ای خارج شود امنیت جهانی به مخاطره می‌افتد.

وی در بیان موضع مسکو در برابر گام‌های مرحله به مرحله ایران جهت کاهش پایبندی به توافقنامه هسته‌ای گفت، مسکو موضع ایران در کاهش تعهدات را درک می‌کند، زیرا روندی که ایران در پیش گرفته، منطقی است، این توافقنامه امضا شد تا طرف‌های امضا کننده امتیازاتی به همدیگر بدهند، ایران چهار سال به تمامی تعهداتش عمل کرده است، اما آمریکا به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرد تا همین امر موجب شود امنیت، اقتصاد و توسعه در ایران با مشکلاتی مواجه شود، وقتی چهار کشور دیگر به تعهداتشان پایبند نیستند چگونه می‌توان انتظار داشت که ایران به تعهداتش پایبند باشد؟ البته روسیه خواستار آن نیست که ایران از توافقنامه خارج شود، زیرا از نگاه مسکو برجام به شدت سبب تقویت امنیت بین المللی می‌شود و اگر ایران از آن خارج شود بار دیگر برنامه هسته‌ای این کشور با تنش‌هایی مواجه خواهد شد در شرایطی که این بار گفتگو‌های بین المللی به ویژه گفتگو با آمریکا نیز با نوعی بی اعتمادی مواجه شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی مسئولیت اصلی اقدامات ایران را متوجه آمریکا دانست و گفت، اقدام گستاخانه آمریکا به نوعی امنیت بین المللی را در عرصه یک آزمون قرار داده است، ایران کشوری است که سعی می‌کند به هر نحو ممکن این توافقنامه را نجات دهد، هر بار که این کشور بخشی از تعهداتش را کاهش می‌دهد، آمریکا را به نقض برجام متهم می‌کند و از دیگر طرف‌های امضا کننده می‌خواهد به برجام پایبند باشند.

طرف‌های دیگری که در این توافقنامه نقشی داشته‌اند هم در کاهش تعهدات ایران مسئولند، زیرا ثبات و قدرت خود را برای حفظ توافقنامه نشان نداده‌اند، ما در چهار سال گذشته همواره شاهد بوده‌ایم که روند توافقنامه رو به وخامت است و کشور‌های اروپایی قادر نیستند در مسیر حفظ توافقنامه حتی از منافع شرکت‌های وابسته به خود دفاع کنند، آنان در برابر فشار‌های آمریکا هیچ کاری نتوانستند انجام دهند. با این حساب آمریکا و اروپا از عوامل اساسی شکست برجام هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی که در سطح استان یزد و در بخش‌های مختلف به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی با این وسعت به معنای حرکت در مسیر ایجاد تحول بزرگ در سطح استان یزد است. رئیس جمهور افزود: برای بخش راه و راه‌آهن استان ۵۲۵ میلیارد تومان اختصاص دادیم، ضمن اینکه با تأمین اعتبارات لازم به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام سفر قبلی هستیم. رئیس جمهور گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تأمین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده است و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص اجرای پروژه‌ها در استان یزد بانک‌ها اعتبارات خوبی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند که می‌تواند تحول بزرگی در استان ایجاد کند. رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه استان یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است و بافت تاریخی، معماری و بناهای تاریخی یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است.
الفالف10 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف15 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
الفالف15 ساعت قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، منابع سوری از درگیری میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه خبر دادند. خبرنگار سانا گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای اشغالگر ترکیه‌ای در محور روستاهای المناخ و المحمودیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه است. این در حالی است که طی روزهای گذشته ارتش سوریه یک روستا را در شمال سوریه از دست ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن خارج کرده بود. شایان ذکر است که چندی قبل هم خبرنگار سانا، از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه راس العین در شمال شرق سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که نبرد سنگینی در تل الورد در حومه راس العین میان ارتش سوریه و نظامیان اشغالگر ترکیه در جریان است. خبرنگار سانا گزارش داده بود: ساکنان منطقه در حال فرار به شکل گسترده از منطقه درگیر هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری14 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری18 ساعت قبل

اظهارات امروز رییس‌جمهور در رفسنجان + فیلم

خبری19 ساعت قبل

مشکلات هپکو و آذرآب در غیاب تعاونی‌های مقتدر بروز کرده است/ تعاونی می‌زنند تا از دولت امتیاز بگیرند

ایلنا6 دقیقه قبل

فیلم | مدل عجیب پخش بخش مرگ کاووس سید امامی مستند مظنونین همیشگی از تلویزیون!

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

عملکرد دولت روحانی تنها در بعضی کشورهای آفریقایی دیده می‌شود/مدیرانی انتخاب شدند که «تضاد منافع» داشتند

فارس7 دقیقه قبل

از «تقدیم لایحه واگذاری خطوط اتوبوسرانی به کمپانی دانمارکی» تا «توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران»

تابناک12 دقیقه قبل

دولت برای مساعدت به ۱۸ میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها ندارد

ایلنا12 دقیقه قبل

نشانه‌های یک رابطه شاد و سالم در زندگی

خبر فوری12 دقیقه قبل

پاسخ کنایه‌ای حسام الدین آشنا به ادعای عضو جبهه پایداری علیه روحانی

خبرآنلاین12 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها