نیچه گونه‌ای از صفات را زنانه می‌داند که باعث انحراف حقیقت در عصر حاضر شده است/ نیچه به حافظ و زرتشت بسیار علاقه داشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

نیچه گونه‌ای از صفات را زنانه می‌داند که باعث انحراف حقیقت در عصر حاضر شده است/ نیچه به حافظ و زرتشت بسیار علاقه داشت

ایلناخبرگزاری ایلنا |
دکتر «کتلین ام هیگینز» می‌گوید: نیچه به دنبال به فراموشی سپردن امر حسی «دیونیسیوسی» است تا رنج بی‌حقیقتی را با تمام درشتی‌هایش به نمایش بگذارد و البته شاید در این مسیر، بر پوچ‌گرایی نیز تاکیدات فراوان کرده باشد اما نیچه پوچ‌گرا نیست!

نیچه گونه‌ای از صفات را زنانه می‌داند که باعث انحراف حقیقت در عصر حاضر شده است/ نیچه به حافظ و زرتشت بسیار علاقه داشت - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، هرگاه صحبت از فیلسوف بزرگ آلمانی نیچه به میان می‌آید، در میان عامه مردم، فردی سبیل از بناگوش دررفته با جمله مبهم و نیازمند تشریح «خدا مرده است»، به ذهن‌ها متبادر می‌شود که احتمالا، ضدزن بودن وی نیز به عنوان اصلی قطعی و پذیرفته شده، در افواه عمومی در چرخش است. بیشتر کتاب‌خوان‌های نسبتا معمولی نیز، نیچه را در منظومه روان‌شناختی اروین دیالوم با «و نیچه گریست» می‌شناسند و می‌دانند که نیچه اثری تحت عنوان «چنین گفت زرتشت» را در میان آثار منتشر شده خود دارد.

هرچند نمی‌شود و نباید که با یک تفسیر خاص، باب هرگونه نقد و یا گفت‌وگو در رابطه با آرای فیلسوف را بست با این حال، نیچه از تفسیرپذیری‌های مبسوط و البته خوانش‌های مخالفانش هرگز معاف نیست. هرچند ستیزگرایی شدید نیچه با فلاسفه‌ای از قبیل افلاطون، هگل و حتی مسیح (به مثابه یک فیلسوف)، تا اندازه زیادی برای اهالی حکمت قابل هضم نیست، از همین روی بازخوانی آرای دقیق فیلسوف زودرنج و نابغه آلمانی، نیازمند هاضمه‌ ذهنی فراخی‌ست.

گفتگوی ایلنا با دکتر «کتلین ام هیگینز» استاد دپارتمان فلسفه دانشگاه آستین تگزاس و نیچه‌شناس، حول بازخوانی اندیشه‌های این فیلسوف پریشان‌احوال، جریان یافت که مشروح آن را از نظر می‌گذرانید.

چرا نیچه بسیاری از فلاسفه پیش از خود را به شدت نفی می‌کند؟ نسبت زن‌صفتی دقیقا مبتنی بر کدام یافته پژوهشی روانشناختی‌ست که نیچه به فلاسفه پیش از خود اطلاق می‌کند؟

بحث نیچه شاید در گام نخست ضد زن به نظر برسد اما با این حال، نیچه با استقراهای برآمده از روایات عمومی تاریخ شفاهی مردم در بسیاری از نقاط جهان، گونه‌ای از صفات را به اسم صفات زنانه دسته‌بندی می‌کند و معتقد است که انحراف حقیقت در عصر حاضر، حاصل رفتارهای رمانتیک فلاسفه پیشین، از افلاطون تا هگل است! که با زیبایی‌شناسی و کاربست نظریه‌های مبتنی بر پدیدارشناسی، چشمان علاقه‌مندان به فلسفه را بر روی حقیقت بسته‌اند و نیاز به یافتن حقیقت را در میان این افراد از میان برده‌اند! نیچه این مطالب را متصف به صفاتی مثل ضعف محتوایی و سطحی‌نگری، حسادت متفکرین نسبت به یکدیگر و فریبکاری در ارائه مسائل و نسبت آن‌ها با حقیقت و امر حقیقی می‌داند که باعث می‌شود تا نیچه چنین پرخاشگرانه و سنگین، به فلاسفه پیش از خود بتازد! نیچه به دنبال به فراموشی سپردن امر حسی «دیونیسیوسی» است تا رنج بی‌حقیقتی را با تمام درشتی‌هایش به نمایش بگذارد و البته شاید در این مسیر، بر پوچ‌گرایی نیز تاکیدات فراوان کرده باشد اما نیچه پوچ‌گرا نیست! و این تنها نیچه نبود که چنین صفتی را برای افلاطون بکار برد بلکه، آرتور شوپنهاور، گوته و روسو نیز چنین صفتی را برای افلاطون بکار برده‌اند.

فراخوانی نماد زرتشت از دل تاریخ برای توصیف و یا تبیین چه موضوعاتی بود و چرا نیچه به شخصیت مسیح اقتدای نمادین نمی‌کند؟ چرا بازهم در این اثر، برای بازنمایی ابر انسان، بازنمایی از امر زنانه را صورت‌بندی نظری می‌کند؟

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نام زرتشتی که از نوک کوه به میان مردم می‌آید، برگرفته از نام زرتشت، پیامبر باستانی ایرانیان است که البته از او به عنوان نماد فرزانگی یاد می‌کند و بسیاری از پژوهشگران، معتقدند که سخنان نیچه از زبان زرتشت درواقع بحث‌هایی است که نیچه تحت قالب زرتشت این موارد را مطرح می‌کند. زرتشتی که نیچه می‌گوید، فرزانه‌ای است که می‌کوشد یک صف‌آرایی نظری در برابر ایده‌آلیست‌ها را مطرح کند. درواقع، در چنین گفت زرتشت، دیالکتیکی میان نیچه و زندگی و ابراز تنفر آن دو از یکدیگر برقرار می‌شود که در میان طنازی‌های زنانه، تفسیر و تصویر دیگری از زن و امر زنانه در آثار نیچه برجسته می‌شود. تلفیق و بازنمایی تضاد میان سه امر lotosical (عقلانی محض)، frosesitivity (عقل‌گرایی عمل‌گرایانه) و sofitivate (حکمت‌اندیشانه)، به خوبی در این اثر آشکار است و شما می‌دانید که این اثر برآمده از تقابل‌های ظاهری رفتاری میان مردان و زنان و اهالی فلسفه و حکمت در برابر مردمان عادی هم هست. پس نمی‌شود یک تفسیر واحد از شخصیتی نظیر زرتشت مورد روایت نیچه ارائه داد. در ضمن، نیچه به شدت معتقد بود که مسیح (ع)، شخصیتی بسیار شبیه به افلاطون دارد و می‌کوشد تا در برابر حقیقت و حتی واقعیت، مردم را به امر فانتزی دعوت کند و به همین جهت، مسیحیت را همانند شراب، افیون و افسونگر می‌دانست و معتقد بود که اینها باعث می‌شود تا چشم ررهروان حقیقت بر هر آن چه که حقیقت است بسته شود و از این جهت بود که نیچه، مسیح (ع) را شایسته نمادپردازی نمی‌دانست و این کاملا در برابر نقطه‌نظرات فیلسوفانی نظیر آگوستین و توماس آکویناس و هگل و کانت است.

چرا نیچه در توصیف مفهوم Übermensch (ابر انسان) بازهم از نمادپردازی‌های حکمت‌گرایانه در برابر فیلسوفان بحث می‌کند و از پایان تاریخ در فلسفه خودش، با مفهوم der letzte Mensch (واپسین انسان)، رونمایی می‌کند؟

این مفاهیم هم در اثر چنین گفت زرتشت مورد طرح قرار می‌گیرند. نیچه در این طرح‌واره، از انسان تکامل‌یافته‌ای صحبت می‌کند که در والاترین مرحله از آزادی قرار دارد و دیگر هیچ ترس و ابهام و باور مقیدکننده و دهشت‌آوری را با خود حمل نمی‌کند. این ابرانسان، شبیه به حافظ (که نیچه تحت تاثیر گوته او را مورد ستایش قرار می‌دهد)، دیگر هیچ بت یا بت‌واره‌ای برای پرستیدن از درون خودش نمی‌سازد و این گونه عقل و آزادی را به عنوان مهم‌ترین راهنمای خودش برمی‌گزیند و از این جهت است که نمادپردازی حکیمانه نیچه، علاوه بر اینکه اثر چنین گفت زرتشت را به یک شاهکار ادبی بدل می‌کند، نیچه را به عنوان یک حکیم برجسته در تاریخ فلسفه، از بسیاری از فلاسفه متمایز می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ هایده هورسان و فرزانه گلبنی برای کتاب «مهارت بالینی مامایی در بلوک زایمان» برگزیده بخش پزشکی و دامپزشکی شدند، محمدهادی حاجی بیگلو برای ترجمه کتاب «یوهانس کلیماکوس» برگزیده بخش فلسفه، آقای، ولی الله کاووسی برای ترجمه کتاب «خوش نویسی اسلامی» برگزیده بخش هنر، آقای محسن کاظمی برای نویسندگی کتاب نقاشی قهوه خانه (خاطرات کاظم دارابی متهم دادگاه میکونوس) برگزیده بخش تاریخ، خانم لیلا ورهورام برای نویسندگی کتاب «مدخل حماسه ملی ایران» برگزیده بخش ادبیات، خانم مینا حسینی برای نویسندگی کتاب «حقوق رقابت در آینه ساختار و تصمیمات شورای رقابت» برگزیده بخش حقوق و آقای مرتضی سلمان نژاد برای نویسندگی کتاب «رویکرد‌های نوین در حدیث پژوهی شیعه»، برگزیده بخش ویژه با موضوع علوم انسانی - اسلامی این دوره از جشنواره شدند. در مجموع ۵۱۸ اثر به دبیرخانه بیست و ششمین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی رسیده است که نسبت به ادوار گذشته کاهشی حدود ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. تجلیل از آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد به عنوان استاد خادم کتاب و تقدیر از پایه گذاران کتابخانه فاطمه‌ها از بخش‌های ویژه مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره کتاب سال دانشجویی بود.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای حسین توکلی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: داوطلبان شرکت در هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی سال ۹۸ تا پایان روز چهارشنبه (۲۹ آبان) فرصت دارند با مراجعه به سایت این سازمان، کارت ورود به جلسه آزمون دریافت کنند. وی با بیان اینکه برای ۵۲۱ هزار و ۹۷۳ داوطلب کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده است، گفت: از این تعداد ۳۳۰ هزار و ۱۴ داوطلب یعنی ۶۳٫۲۲ درصد زن و ۱۹۱ هزار و ۹۵۹ داوطلب یعنی ۳۶٫۷۸ درصد داوطلبان مرد هستند. سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به اینکه تا ساعت ۷:۳۰ صبح امروز سه شنبه، حدود ۲۳۴ هزار داوطلب به دریافت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوطه اقدام کرده‌اند، افزود: بدیهی است برای شرکت در آزمون، همراه داشتن کارت ورود به جلسه و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس دار الزامی است. وی افزود: هر یک از داوطلبان چنانچه در مندرجات کارت شرکت در آزمون خود مغایرتی مشاهده کردند باید به شرح مندرج در برگ ب اطلاعیه منتشر شده، توجه و اقدام کنند. آقای توکلی گفت: داوطلبان برای آگاهی بیشتر از ضوابط آزمون از برگ راهنمای شرکت در آزمون که روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته است، نسخه‌ای تهیه و به مطالعه دقیق آن اقدام کنند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما «مهدی فاطمی» در گفتگو با دفاع‌پرس، از نگارش کتاب «تا پلاک ۱۴۰» شامل ۱۴۰ خاطره اهالی هنر از دوران دفاع مقدس خبر داد و اظهار داشت: «تا پلاک ۱۴۰» حاصل تلاش یک ساله یکی از نویسندگان شاخص دفاع مقدس است که به زودی به چاپ خواهد رسید. وی گفت: کتاب «تا پلاک ۱۴۰» شامل ۱۴۰ خاطره نویسندگان و اهالی قلم از دوران دفاع مقدس است که در دوران دفاع مقدس حضور داشته‌اند. معاون ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: این اثر فاخر (خاطره و روایت) به‌گونه‌ای تدوین شده است که همسویی و انتقال دهنده فرهنگ عمیق آن دوران را تداعی خواهد کرد. آقای فاطمی ادامه داد: دسته‌بندی و همسویی این ۱۴۰ خاطره دارای پیوستگی و انسجام ادبی مناسبی است که مخاطبان را به خوبی جلب خواهد کرد؛ نگارش این اثر مراحل پایانی را طی می‌کند و آذر سال‌جاری چاپ خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در مراسمی با حضور آقای سورنا ستاری رئیس بنیاد نخبگان، آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان و مهندسین از شکل نوسازی شده و بهسازی شده سال اصلی تئاتر شهر رونمایی شد. سورنا ستاری در این مراسم گفت: زمانیکه چند ماه پیش به من گفتند که قرار است تئاتر شهر را مرمت کنند فکر نمی‌کردم یک استاد دانشگاه شریف این کار را به دست بگیرد. آقای حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: این عمارت مدور نماد تئاتر ایران است امیدواریم با این روندی که پیش گرفته می‌شود زیرساخت‌ها و هنر نمایش ما روز به روز توسعه و بهبود یابد. وی ادامه داد: این پروژه نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هزینه برد اما استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان وجه خوشحال کننده آن به حساب می‌آیند. در پایان این مراسم حضار با تشویق هایشان از نخبگان دانشگاه شریف که این کار را به سر انجام رساندند تشکر کردند.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، برگزیدگان اولین دوره کتاب مدافعان حرم جایزه سردار شهید حسین همدانی عصر امروز در تالار سوره موزه هنری معرفی شدند. * شعرداوران این جشنواره در بخش شعر مجموعه «ما را مدافعان حرم آفریده‌اند» سروده مجید سعدآبادی و کاظم رستمی و کتاب «حبیب حرم» سروده جواد محقق و محمد صارمی شهاب، همچنین کتاب «سلام سردار» سروده سعید حدادیان و فاطمه نانی‌زاد را به عنوان منتخب معرفی کردند. * خاطرههیأت داوران نخستین دوره کتاب مدافعان حرم در بخش خاطره کتاب‌هایی چون «قرار بی‌قرار» نوشته فاطمه سادات افقه و «شام برفی» نوشته محمد محمودی نورآبادی و «از ام‌الرصاص تا خان‌طومان» نوشته مصیب معصومیان را به عنوان برگزیده معرفی کرد. در این بخش فاطمه سادات افقه نویسنده کتاب قرار بی‌قرار جایزه خود را به فرزندان شهید صدرزاده اهدا کرد. این گزارش در پایان می‌افزاید: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هزار جلد از کتاب‌های برگزیده و ۷۰۰ جلد از کتاب‌های تقدیر شده را خریداری کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

نجات دو گردشگر فرانسوی با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای

ایمنا3 ساعت قبل

پلیس معترضان را به استفاده از گلوله‌های واقعی تهدید کرد

اقتصادنیوز1 روز قبل

محبیان: حمایت رهبری از تصمیم سران قوا شجاعانه بود/ جلوی رفتارهای وندالیستی باید گرفته شود

تسنیم4 ساعت قبل

پرداخت نیم درصد درآمد شهرداری اراک به کتابخانه‌های استان پیگیری شود

ایسنا23 ساعت قبل

قیمت دلار و یورو امروز در صرافی‌های بانکی ثابت ماند

مهر1 روز قبل

مرحله بسته معیشتی دولت به حساب چه کسانی واریز می‌شود؟ +جزئیات

اقتصادنیوز1 روز قبل

اعتراض به چهره‌های مشهور به خاطر حمایت از روحانی!

سینماپرس1 روز قبل

میکل: هازارد تنبل‌ترین بازیکنی است که در کنارش بازی کرده‌ام؛ او استعداد فوق العاده‌ای دارد

طرفداری21 ساعت قبل

امشب و فردا اوج بارش‌ها/برف کوچه پس کوچه‌های منطقه یک پاکسازی می‌شود

فارس23 ساعت قبل

از فروش خارجی سهام آرامکو خبری نیست

ایسنا1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداشدن صف مردم از اغتشاش‌گران بیانگر بلوغ فکری جامعه است

خانه ملت13 دقیقه قبل

سود قاچاق بنزین قبل از اصلاح قیمت به کشورهای همسایه چقدر بود؟

مهر13 دقیقه قبل

«نون. خ» ۵ آذر مقابل دوربین می‌رود/ آغاز تصویربرداری از خانه‌های زلزله زده

اعتمادآنلاین13 دقیقه قبل

کمک معیشت خانوار اگر تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید

اعتمادآنلاین13 دقیقه قبل

چند سکوی پارس جنوبی از ابتدای امسال تاکنون نصب شده است؟

شانا15 دقیقه قبل