سیره پیامبر اکرم (ص) موضوع سی و سومین سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

سیره پیامبر اکرم (ص) موضوع سی و سومین سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
همزمان با هفته وحدت، سی و سومین سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی به رونمایی و معرفی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی ایران با موضوع سیره پیامبر اکرم(ص) موجود در گنجینه رضوی اختصاص دارد.

محمدحسین مروج کاشانی/

همزمان با هفته وحدت، سی و سومین سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی به رونمایی و معرفی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی ایران با موضوع سیره پیامبر اکرم (ص) موجود در گنجینه رضوی اختصاص دارد.

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی و دبیر رونمایی از آثار نفیس این سازمان در این باره به خبرنگار قدس گفت: در این برنامه، روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری صحن کوثر حرم مطهر امام هشتم (ع) قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی ایران با موضوع سیره پیامبر اکرم (ص) موجود در گنجینه رضوی رونمایی و معرفی خواهد شد.

مهدی قیصری نیک افزود: در حال حاضر در گنجینه رضوی ۲ هزار و ۶۹۳ نسخه در موضوع تاریخ به زبان‌های فارسی و عربی نگهداری می‌شود که به شرح و تبیین مباحث مختلف تاریخ اسلام و سیره و سرگذشت‌نامه پیامبر اکرم (ص) و سایر ائمه معصومین (ع) پرداخته است.

معاون امور موزه‌ها درباره قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی با موضوع سیره نبوی گفت: یکی از نسخه‌های خطی بسیار نفیس و کهن گنجینه رضوی که به مبحث سیره حضرت پیامبر (ص) پرداخته، کتاب «الروض الانف فی شرح السیرة النبویة» است که توسط عبدالرحمن بن عبدالله سهیلی (۵۸۱- ۵۰۸ ق) به نگارش درآمده و این کتاب شرح و توضیح کتاب «السیرة النبویة» عبدالملک بن هشام بن ایوب حمیری؛ از نخستین سیره‌نویسان راجع به پیامبر (ص) است. این نسخه به خط نسخ کهن معرب، در قرن هشت هجری قمری در ۲۲۳ برگ کتابت شده است.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی در این زمینه افزود: از دیگر نفایس نسخه‌های خطی گنجینه رضوی که به تبیین و شرح سیره پیامبر رحمت (ص) پرداخته، نسخه «عیون الأثر فی فنون المغازی والشمائل والسیر» تألیف محمد بن محمد؛ معروف به ابن سیدالناس (۷۳۴-۶۷۱ ق) است. در حال حاضر قدیمی‌ترین نسخه خطی عیون الأثر در ایران، نسخه شماره ۴۱۴۶ است که در گنجینه رضوی نگهداری می‌شود. این نسخه به خط نسخ در سال ۸۰۴ هجری قمری در ۲۹۱ برگ کتابت شده است.

قیصری نیک بیان کرد: سومین نسخه نفیس موجود در گنجینه رضوی، کتاب «انسان العیون فی سیرة الأمین المأمون» معروف به «السیرة الحلبیة»، تألیف علی بن ابراهیم حلبی (۱۰۴۴-۹۷۵ ق) است. این نسخه مشتمل بر مطالب مربوط به سیره، نسب، اخبار و افعال حضرت پیامبر اکرم (ص) است. قدیمی‌ترین نسخه خطی السیرة الحلبیة در ایران، نسخه شماره ۱۷۸۴۴ است که در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. این نسخه به خط نسخ در سال ۱۰۹۹ هجری قمری توسط اسماعیل قصری مالکی کتابت شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
پژوهش «ارتقای کیفیت خدمات و محصولات در دستگاه‌های فرهنگی»؛ از سوی حسین پرکان (مجری طرح) در سال ۱۳۹۰ انجام شده و با تلاش دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شد. تأکید در مورد اهتمام به ارتقای فرهنگ جامعه و داشتن دغدغه در مورد اوضاع و کیفیت فرهنگی آن، ناشی از دیدگاه اسلام در مورد مقوله فرهنگ و تأثیر تأییدکننده مسائل فرهنگی در حال و آینده جامعه است. بنابراین هدف از این پژوهش عبارت است از: -ارائه الگویی به‌منظور ارتقای کیفیت فعالیت‌های دستگاه‌های فرهنگی کشور، -ارائه راهکارهایی به‌منظور افزایش کارایی و اثربخشی سازمان‌های فرهنگی، -شناسایی برخی از مهمترین موانع ارتقای کیفیت سازمان‌های فرهنگی، -شناسایی و ارائه شاخص‌های کلیدی کیفی فعالیت‌های فرهنگی، -ارائه راهبردها و سیاست‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت ارتقای کیفیت دستگاه‌های فرهنگی. در هر بعد از ابعاد ارتقای کیفیت در سازمان‌های فرهنگی، با یکسری اقدامات به‌هم ‌پیوسته، زمینه‌های لازم برای رفتن به‌مرحله بعدی فراهم خواهد شد. به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک سازمان فرهنگی با تمرکز بر روی چند مسئله خاص فرهنگی و بهره‌گیری از ظرفیت داخلی خود و ظرفیت سایر سازمان‌های فرهنگی، نسبت به حل آنها اقدام می‌کند.
خانه ملتخانه ملت2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوه تامین سوخت سرویس‌های مدارس، اظهار کرد: موضوع سوخت سرویس‌های مدارس در جلسه ستاد سوخت مورد بررسی قرار گرفته و درباره آن تصمیم‌گیری شده است. حاجی میرزایی ادامه داد: تشریفات ثبت و بررسی ممکن است کمی زمانبر باشد، اما اعمال این سهمیه از ۲۴ آبان ماه قابل اجرا خواهد بود. وی با بیان اینکه برای ایمن‌سازی مدارس نیز تدابیری اندیشیده شده است تا از انرژی‌های تابشی استفاده شود، تصریح کرد: این واقعیت وجود دارد که ظرفیت ما برای پاسخگویی به این نیاز کم است که تلاش می‌کنیم که مدارس با مشکل جدی مواجه نشوند. وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع سرانه مدارس تصریح کرد: سرانه مدارس مطالبه ما است و بعد از پرداخت حقوق این ماه از طریق سازمان آموزش و پرورش مبلغی را تخصیص خواهیم داد تا بخشی از این سرانه تامین شود. او در پاسخ به سوالی درباره قطعی آب و برق برخی مدارس گفت: طبق قانون تامین آب و برق مدارس رایگان است و نیازی به صرف هزینه ندارد، اما اگر مدرسه‌ای مصرف متعارف داشته باشد با وزارت نیرو توافق کرده‌ایم تا قطعی صورت نگیرد. /پایان پیام
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برخی رشته‌های جشنواره قرآنی آیات، برای نخستین بار برگزار می‌شود گفت: علاوه بر این قرار است امسال جشنواره بین المللی آوا و نغمات با عنوان نغمه‌های محمدی در کردستان برگزار شود. آقای اصغر امیرنیا افزود: یکی از ویژگی‌های این جشنواره برگزاری هر کدام از این رشته‌ها در یکی از استان‌ها است و به عنوان نمونه امسال تصویرسازی در استان همدان برگزار می‌شود. وی ادامه داد: ظرف سه ماه آینده فراخوان رشته‌های مختلف جشنواره آیات اعلام می‌شود و بهمن و اسفند امسال مراسم پایانی جشنواره نیز برپا خواهد شد. جشنواره سراسری آیات از سال ۱۳۹۲ هر ۲ سال یکبار در رشته‌های مختلف هنری برگزار شده است و در واقع به شناسایی استعداد‌ها و هنرمندان متعهد و قرآنی سراسر کشور اختصاص دارد. هفته‌های قرآنی در ۴ استان برگزار می‌شودهفته‌های قرآنی در ۴ استان آذربایجان غربی، ​اصفهان، سیستان و بلوچستان و استان مرکزی برگزار می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
سحر کوثری، عضو هیئت علمی گروه سیاست علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، با تأکید بر آن‌که اجزای زیست‌بوم ترویج علم باید در لایه‌های سیاست‌گذاری، راهبردی و عملیاتی تعیین شده و ایفای نقش کنند، گفت: در مرحله اول نیاز به یک مرجع و هسته اصلی است که نگاه فرابخشی دارد و در لایه‌های عملیاتی هم ایجاد دفاتر ترویج علم در دانشگاه‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. اعتمادآنلاین| سحر کوثری، عضو هیئت علمی گروه سیاست علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، به مهم‌ترین چالش‌های حوزه ترویج علم پرداخت و گفت: بحث ترویج علم چند مشکل عمده دارد و مهم‌ترین آن‌ها اینکه زیست‌بوم ترویج علم هنوز به طور کامل در کشور ما شکل نگرفته است که اگر این زیست‌بوم را مدنظر قرار دهیم، باید اجزای آن را کنار هم بچینیم. کوثری با اشاره به اینکه در هر سه لایه زیست‌بوم ترویج علم با چالش روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: هسته مرکزی شکل نگرفته و ما مرجع واحد متخصص ترویج علم نداریم. چگونگی پرداخت به ترویج علم در لایه‌های سیاست‌گذاری، راهبردی و توسعه‌ایعضو هیئت علمی گروه سیاست علم مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور یادآور شد: یکی از کارهایی که می‌توانیم در ابتدای شکل‌گیری زیست‌بوم ترویج علم به آن بپردازیم، پرداختن به ترویج علم در اسناد توسعه است، زیرا ترویج علم بخشی از زنجیره تولید علم و فناوری در ایران است و وقتی این بخش را نبینیم، همانند این است که زنجیر را از یک بخش آن رها کرده باشیم. وی خاطرنشان کرد: قطعا با ایجاد دفاتر ترویج علم در دانشگاه‌ها می‌توان زنجیره ترویج علم را کامل کرد و انجمن‌های علمی به دلیل آنکه در همه دانشگاه‌ها پایگاه دارند، به نهاد دانشگاه در این حوزه کمک می‌کنند.
همشهریهمشهری9 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر سیاوش طهمورث بازیگر و کارگردان تئاتر درباره برنامه‌ریزی خود برای اجرای اثری جدید در مقام کارگردان گفت: قصد دارم در جدیدترین فعالیت خود در زمینه کارگردانی تئاتر، نمایش «مولانا» را روی صحنه ببرم. وی درباره زمان و مکان مدنظر خود برای اجرای نمایش «مولانا»، اظهار کرد: قصد دارم این نمایش را نیمه اول سال ۹۹ در تالار وحدت روی صحنه ببرم. طهمورث درباره نوع نگاهی که به مولانا در این اثر نمایشی دارد، توضیح داد: در این اثر قرار است مخاطب در ابتدا با مولانا آشنا شود و بعد از آن وارد برخورد مولانا با شمس تبریزی می‌شویم. وی با اشاره به اینکه نمایش «مولانا» دارای تعداد بازیگر بالایی است، بیان کرد: در اجرای این نمایش یک خواننده معتبر حضور خواهد داشت و یک آهنگساز شناخته شده نیز سمفونی این نمایش را خواهد ساخت. طهمورث در پایان سخنان خود یادآور شد: امسال روی «خسرو و شیرین» و «شیرین و فرهاد» ناصر خسرو نیز کار می‌کنم ولی در ابتدا قصد دارم نمایش «مولانا» را روی صحنه ببرم و بعد از آن کار روی «خسرو و شیرین» و «شیرین و فرهاد» را به اجرا برسانم.
ایلناایلنا11 ساعت قبل
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با توجه به اهمیت فعالیت تشکل‌های اسلامی در جهت افزایش بینش سیاسی دانشگاهیان و ضرورت برنامه‌ریزی برای فراهم آوردن سطح نشاط اجتماعی، فرهنگی در دانشگاه‌ها، اهداف، سیاست‌ها و رویکردهای اجرایی و اقدامات هیئت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌ها را ابلاغ کرد. به گزارش ایلنا، غلامرضا غفاری در نشست شورای هماهنگی معاونان فرهنگی و نمایندگان وزیر در هیئت‌های نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه‌های منطقه یک با اشاره به نزدیکی روز دانشجو، بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه و بحث عفاف و حجاب گفت: افزایش مشارکت گروه‌های مختلف در دانشگاه و پذیرش اختلاف‌نظر و سلیقه و ضرورت گفت‌وگو و برنامه‌ریزی برای رشد فکری و اعتلای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه از اهم رویکردهای این معاونت به شمار می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف13 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری14 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم14 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر15 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر15 دقیقه قبل