باید منتظر افزایش آلودگی هوا باشیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اجتماعی
باید منتظر افزایش آلودگی هوا باشیم

باید منتظر افزایش آلودگی هوا باشیم

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
امسال بارش‌های پی در پی در کشور این انتظار را ایجاد کرده بود که شهروندان تعداد روزهای پاک بیشتری را تجربه کنند. با این وجود برخی اظهارنظرها مبنی بر آن است که با وجود این همه بارش و اجرای طرح‌هایی مانند طرح «کاهش»، شهروندان همچنان روزهای قابل‌توجهی از سال با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، با این وجود «احد وظیفه» که تا چندی قبل معاونت پیش‌بینی سازمان هواشناسی را بر عهده داشته و هم اکنون نیز در سمت ریاست مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران به کار خود ادامه می‌دهد معتقد است که بارش‌ها آلودگی هوا را تا حدودی کاهش داده است. البته او معتقد است که در ماه‌های آینده باید منتظر افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و به خصوص تهران باشیم. وظیفه البته معتقد است تا زمانی که سیاستگذاران کشور در صدد استفاده از دستاوردهای سایر کشورها در مورد کاهش آلودگی هوا نباشند باید منتظر روزهای بدتری در این زمینه باشیم. گفت‌وگویی که بیشتر از آنکه دیدگاه‌های مدیریتی در آن لحاظ شده باشد، دیدگاه یکی از کارشناسان با سابقه سازمان هواشناسی است.

تا جایی‌که می‌دانم سازمان هواشناسی علاوه بر پیش‌بینی هوا مسوول پیش‌بینی آلودگی هوا نیز هست. با این حساب باید بتوانید در مورد اطلاعات روزهای ناسالم امسال و مقایسه آنها با سال گذشته توضیحاتی را ارایه دهید. درست است؟

اصولا ما هر روز پیش‌بینی آلودگی هوا را برای ۹۶ ساعت آینده هوای تهران انجام می‌دهیم و بعدا این پیش‌بینی را براساس رنج‌های بین ۰ تا ۵۰، ۵۰ تا ۱۰۰، ۱۰۰ تا ۱۵۰ و ۱۵۰ به بالا گزارش می‌کنیم. درست مطابق استانداردهای بین‌المللی. ضمن آنکه این پیش‌بینی را در وبسایت سازمان هواشناسی هم قرار می‌دهیم. این هم برمی‌گردد به وظیفه‌ای که قانون هوای پاک برای ما مشخص کرده که برمبنای آن، سازمان هواشناسی موظف شده تا برای شهرهای آلوده کشور سطح آلاینده‌های موجود را اعلام کند. البته در حال حاضر فقط برای تهران و اصفهان این گزارش به صورت مرتب تهیه و اعلام می‌شود و برای سایر شهرها، فقط در روزهای آلوده، اطلاعیه صادر می‌کنیم.

خب پس باید اطلاعات موثقی در مورد تعداد روزهای آلوده و ناسالم امسال در تهران داشته باشید.

بله. البته اندازه‌گیری این آلاینده‌ها را سازمان محیط زیست شهرداری تهران انجام می‌دهد ولی در کل اگر اشتباه نکرده باشم، در سال ۹۸-۹۷ چیزی حدود ۵۰ روز سالم داشته‌ایم یعنی بقیه روزها، سطح آلاینده‌ها بیشتر از حد معمول بوده است. البته این آمار نسبت به سال ۹۷-۹۶ بیشتر بوده است.

با تمام این تفاصیل پیش‌بینی‌تان در مورد روزهای باقیمانده سال چیست؟ آیا تهرانی‌ها در اغلب روزها هوایی پاک را تجربه می‌کنند یا باید منتظر روزهای آلوده باشیم؟

این تا حدودی به رفتار خود ما شهروندان برمی‌گردد؛ به خصوص پاسخ به این سوال بیش از هر چیز به ترافیک و نحوه مدیریت آن برمی‌گردد و اینکه آیا مسوولان بتوانند ترافیک را به خوبی مدیریت کنند یا خیر؟ اما به‌طور نسبی ما در شرایط کنونی و با توجه به اینکه داده‌های ما حکایت از آن دارد که بارش‌ها در دی ماه و آذرماه امسال کمتر از بقیه ماه‌ها خواهد بود، طبعا انتظار داریم که میزان آلاینده‌ها نیز در این دو ماه بیشتر از بقیه روزهای سال باشد.

الان این آلاینده‌هایی که در تهران وجود دارد بیشتر از چه جنس و چه نوعی هستند؟

بیشتر از جنس ذرات آلاینده کوچک‌تر از ۵/۲ میکرون هستند. این ذرات بیشتر ناشی از تردد خودروهای بنزینی و دیزلی در سطح شهر هستند. چه خودروهای دیزلی که ترکیبات سولفوری یا همان (ساکس) ‌ها را آزاد می‌کنند و چه ترکیبات ناشی از خودروهای بنزینی که آنها نیز ناکس‌ها، یا ترکیبات اکسید نیترو‍ژن و مشتقات آن را تولید و منتشر می‌کنند. این ذرات بعد از ترکیب با آب موجود در هوا ترکیبات مختلف شیمیایی خطرناکی را تولید می‌کنند که باعث آلودگی هوا می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

شما جز تهیه گزارش آلایندگی‌ها، کار دیگری هم در این حوزه انجام می‌دهید؟

تنها وظیفه ما، تعیین سطح شدت آلایندگی‌هاست. البته این برآورد، میانگین است. چون به هر حال اعدادی که ایستگاه‌های مختلف نشان می‌دهند باهم تفاوت دارد. ولی در کل ایستگاه‌های مرکز شهر اعداد درشتی را در مورد آلاینده‌ها نشان می‌دهند. می‌توان این موضوع را این‌گونه تعبیر کرد که شهروندانی که وسط شهر هستند بیشتر در معرض آلاینده‌های هوا هستند. به خصوص در شب که جریان هوا، آلاینده‌ها را به سمت جنوب شهر بیشتر سوق می‌دهد.

یک سوال دیگر. از زمانی‌که قانون هوای پاک ابلاغ شده، همکاری سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با این موضوع چگونه بوده است؟

تا جایی‌که خودم با مساله درگیر بودم می‌توانم بگویم ارتباط بین سازمان‌ها خیلی خوب و تنگاتنگ است. هم با سازمان محیط زیست شهرداری و هم با کمیته مواقع اضطراری که مسوولان سازمان‌های مرتبط دور هم جمع می‌شوند و در مورد چگونگی مدیریت بحران‌های روزهای آلوده تهران صحبت می‌کنند. بد نیست بدانید سازمان محیط زیست شهرداری هم طرحی را در دست دارند که قرار است با همکاری چند دانشگاه «سیاهه انتشار» آلاینده‌های چند شهر را استخراج کرده و آنها را در اختیار سازمان هواشناسی قرار دهد. این گزارش‌ها شامل اطلاعاتی مانند میزان انتشار (هم به صورت نقطه‌ای و هم به صورت زمانی)، اینکه کجا و چه زمانی بیشتر هستند و … از این اطلاعات سازمان هواشناسی استفاده می‌کند تا بتواند وضعیت آلاینده‌ها و آلودگی هوا در شهرهای مختلف کشورو به خصوص در تهران را بررسی و اعلام کند.

خب اگر اقدامات این کمیته و تصمیم‌هایی که مثلا در مورد تعطیلی مدارس و افزایش روزهای زوج و فرد مثمر ثمر باشد، باید نمود آنها در گزارش شما دیده شود؛ همین‌طور است؟

بله. بعضی از این اقدامات قطعا در کاهش آلاینده‌ها موثر هستند. مثل تعطیلی مدارس. چرا؟ چون به هر حال تردد خودروها در این روزها به‌شدت کاهش پیدا می‌کند و ترافیک هم کمتر می‌شود. کلا هر طرحی که به کاهش تردد خودروها در سطح شهر کمک کند، می‌تواند در کاهش ملموس آلودگی هوا موثر باشد.

من از صحبت‌های شما این برداشت را می‌کنم که اقداماتی که توسط سازمان‌های مرتبط در مورد کاهش آلودگی هوا انجام می‌شود، چندان موثر نبوده و نیست؛ درست است؟

نمی‌شود این‌گونه حکم داد و قضاوت کرد. اصولا ما در شهرهای بزرگ‌مان، به خصوص با حجم زیادی از مشکلاتی مواجهیم که سال‌هاست روی هم تلنبار شده‌اند. مثل تولید خودروها و موتوسیکلت‌های بی‌کیفیت. خب شما در مواجهه با این شرایط نمی‌توانید معجزه کنید. ولی در عین حال قبول دارم که باید تلاش بیشتری کرد. راه‌حل نیز تقریبا مشخص است. کافی است مطابق روش‌هایی که کشورهای دیگر برای کاهش آلودگی هوا انجام داده‌اند، عمل کنیم و در همان مسیرها گام‌ برداریم. چند روز قبل خبری را می‌خواندم که براساس آن در یکی از شهرهای هند بیش از نیم میلیون ماسک به خاطر آلودگی هوا توزیع شده بود. مسلم بدانید که اگر چاره‌ای برای آلودگی هوای تهران نشود، قطعا ما نیز در آینده با چنین شرایط بحرانی مواجه خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یوسف‌آباد تهران؛ داستان یک آرزوی سرسبز (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین19 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز_ایرنا _ جمعی از کارگران متروی اهواز روز دوشنبه باحضور مقابل ساختمان استانداری خوزستان خواستار تعیین تکلیف شرایطشان شدند. یکی از این کارگران روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: چندماه از دستور رییس شورای تامین استان مبنی بر پرداخت حقوق گا توسط شرکت کیسون و کارفرما گذشته اما تاکنون این مطالبات پرداخت نشده است. نیسی افزود: پس از چندماه پیگیری حدود ۲ ماه پیش کیسون حقوق فروردین و اردیبهشت سال ۹۷ را پرداخت کرد. مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز در این خصوص گفت: گزارشی از آخرین وضعیت مکاتبات در این زمینه به کارگران ارائه شده اما خواسته آنها پرداخت بیمه و حقوق معوقه است که البته حق دارند. برچسب‌هاکارگر استانداری خوزستان شهرداری اهواز اهواز
تکراتوتکراتو22 ساعت قبل
بارور کردن ابرها و نحوه تشکیل باران مصنوعی چگونه است؟ ‌از نطر فنی این فرآیند نوکلیاسیون (Nucleation) نام دارد و می‌توان شکل‌گیری باران مصنوعی را القاء کند. در آزمایش‌هایی ک در کشورهایی نظیر استرالیا، فرانسه، اسپانیا، ایالات متحده و امارات متحده عربی انجام گرفته است، تکنولوژی نحوه تشکیل باران مصنوعی اعتبارسنجی شده است. تشکیل باران مصنوعی چه اهمیتی دارد؟ نحوه تشکیل باران مصنوعی فرآیندی مشخص و شبیه به چرخه آب است؛ در ابتدا از دریا یا هر منبع آبی دیگری آب تبخیر می‌شود. اینجاست که نحوه تشکیل باران مصنوعی اهمیت پیدا می‌کند. تصویر زیر نحوه تشکیل باران مصنوعی را به طور خلاصه نشان می‌دهد.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
رئیس سازمان بهزیستی گفت: ۱۸۷ هزار فرد دارای معلولیت به دریافت‌کنندگان کمک هزینه معیشت (مستمری) با بعد خانوار اضافه شدند. قبادی‌دانا، تعارض منافع را مهمترین مانع سرعت عمل بیشتر در ظرفیت‌سازی و توزیع درست مراکز توانبخشی روزانه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه لایحه تعارض منافع روز گذشته در هیئت وزیران مصوب شد. معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر حذف واسطه‌ها و ارتباط مناسب سازمان بصورت منطقه‌ای و اجتماع‌محور با بخش‌های مختلف تحت پوشش در این مراکز، افزود: دریافت تمامی خدمات و ثبت تمامی درخواست‌ها در کمترین زمان و دورترین مکان ممکن در این مراکز تسهیل خواهد شد. به گفته معاون وزیر رو رئیس سازمان بهزیستی کشور ۱۸۷ هزار فرد دارای معلولیت به دریافت‌کنندگان کمک هزینه معیشت (مستمری) با بعد خانوار اضافه شدند. رئیس سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: ۷ هزار میلیارد تومان مصوبه تبصره ۱۴ قانون بودجه که به مددجویان دستگاه‌های حمایتی تعلق می‌گیرد، با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته به ۸۴۰۰ میلیارد افزایش پیدا کرد و خوشبختانه سهم مددجویان بهزیستی نیز از ۲۴ درصد به ۳۳ درصد رسید.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
شما علت را در چه می‌دانید؟ هم اکنون قانون اجرا می‌شود اما این که کارفرمایان در بخش خصوصی قانون را دور می‌زنند یا این که مادران نمی‌خواهند از این قانون به هر دلیلی استفاده کنند از دست معاونت خارج است. خانم‌ها شکایت کنندطبق توضیح شما به نظر می‌رسد قانون به نحوی است که به کارفرما اجازه می‌دهد به گونه‌ای عمل کند که خانم‌ها، ترجیح دهند از قانون ۹ ماه مرخصی استفاده نکنند. آیا معاونت برای اصلاح یا جلوگیری از این سوء استفاده‌ها اقدامی تا به حال انجام نداده است؟ متاسفانه کارفرمایان بخش خصوصی عرصه را برای استفاده خانم‌ها از ۹ ماه مرخصی زایمان تنگ می‌کنند. از طرفی دیگر وقتی خانمی ۹ ماه مرخصی است قطعا کارفرما جانشین برای او تعیین می‌کند. یعنی معتقدید هیچ ایرادی در این قانون وجود ندارد؟ در این قانون یک مشکل وجود دارد و آن هم بارمالی اجراست، مشکل دیگر اختصاص نیافتن حقوق و مزایاست.
رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، راهداری مازندران اعلام کرد که جاده هراز برای اجرای طرح‌های مرمتی و اصلاحی از ساعت ۸ امروز دوشنبه بر روی تردد خودروها بسته شد ولی این وضعیت تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد یافت و از آن پس برای تردد شبانه باز می‌شود. عباسعلی نجفی افزود: بسته بودن محور هراز در امروز و فردا به مدت حدود ۹ ساعت و موقتی است و بعد از آن تردد شبانه در آن صورت خواهد گرفت. وی همچنین از بستن جاده هراز با هماهنگی پلیس راه در روزهای ۲۷ و ۲۸ آبان ماه جاری خبر داد و گفت که در این روزها هم هراز از ساعت ۸ بسته می‌شود و تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد یافت. وی از رانندگانی که در این مدت قصد تردد در جاده هراز را دارند خواست تا از محورهای جایگزین سوادکوه و کندوان استفاده کنند. محور هراز ۱۸۰ کیلومتر مسافت دارد که ۱۰۵ کیلومتر از این محور در حوزه استحفاظی استان مازندران قرار دارد و ۷۵ کیلومتر در حوزه استحفاظی استان تهران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری14 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری18 ساعت قبل

اظهارات امروز رییس‌جمهور در رفسنجان + فیلم

خبری19 ساعت قبل

مشکلات هپکو و آذرآب در غیاب تعاونی‌های مقتدر بروز کرده است/ تعاونی می‌زنند تا از دولت امتیاز بگیرند

ایلنا5 دقیقه قبل

از «تقدیم لایحه واگذاری خطوط اتوبوسرانی به کمپانی دانمارکی» تا «توطئه سعودی علیه اقتصاد ایران»

تابناک10 دقیقه قبل

دولت برای مساعدت به ۱۸ میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها ندارد

ایلنا10 دقیقه قبل

نشانه‌های یک رابطه شاد و سالم در زندگی

خبر فوری10 دقیقه قبل

فیلم | پیام ویدئویی یک دختر چادری برای مسی علی‌نژاد!

خبرآنلاین24 دقیقه قبل

حمایت باشگاه وستهام از پیگرینی

میزان‌آنلاین28 دقیقه قبل

فرانسه، اسپانیا را تحقیر کرد / برزیل در نیمه‌نهایی جام جهانی زیر ۱۷ سال

ایسنا29 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها