سناریوی اعمال فشار برای منصرف کردن ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

سناریوی اعمال فشار برای منصرف کردن ایران

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای برجام از جانب رئیس جمهوری ایران به طور رسمی اعلام شد و واکنش‌های بین‌المللی بسیاری درپی داشت.

حمیدرضا غلام‌زاده، پژوهشگر آمریکا/

گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای برجام از جانب رئیس جمهوری ایران به طور رسمی اعلام شد و واکنش‌های بین‌المللی بسیاری درپی داشت.

اما نکته اصلی در مبحث گام‌های ایران، مقاومت طرف مقابل در برابر این کاهش تعهدات است و باید سناریو را در این دو وجه دید؛ یعنی گام برداشتن ایران در مسیر کاهش تعهدات و واکنش و مقاومت غربی‌ها در مقابل آن. ما از زمان خروج آمریکا از برجام، بیشتر از یک سال صبر کردیم و هیچ واکنشی انجام ندادیم و طرف مقابل هم هیچ اقدامی انجام نداد، اما به محض اینکه گام نخست خروج از برجام را برداشتیم، دست و پا زدن اروپایی‌ها شروع شد؛ آن هم نه برای اینکه کاری انجام دهند، بلکه برای این است که ظاهر انجام کاری را بگیرند و ما را از انجام اقدامی که کردیم، منصرف کنند.

باید به این مهم توجه داشت که واکنش غربی‌ها به گام‌های اخیر ایران در مسیر کاهش تعهدات، تنها اتهام زنی به ایران است، چنانچه مکرون در بیانیه خود ایران و آمریکا را در خروج از برجام برابر با هم می‌داند و این در حالی است که ما از برجام خارج نشدیم و در بیانیه‌مان هم اعلام کردیم که بر اساس برجام کاهش تعهد می‌دهیم، ولی آن‌ها سعی می‌کنند که فرافکنی کرده و بگویند ایران از برجام خارج شده و دست به اتهام زنی بزنند و با این عمل فاز اعمال فشار و اتهام زنی بیشتر به ایران را پیش ببرند.

اما نکته بعدی پس از گام چهارم ایران، مسئله بازرس آژانس است که موقتا بازداشت و بعد اخراج شد، که این تحلیل را قوت می‌بخشد غربی‌ها به دنبال اتهام زنی هستند؛ چرا که ورود مواد آلوده به همراه بازرس آژانس به تجهیزات هسته‌ای ایران نشان از سناریویی از پیش برنامه‌ریزی شده دارد که آن‌ها قصد دارند با وارد کردن مواد آلوده و نفوذ در حوزه هسته‌ای ایران، باز هم به اتهامات خود ادامه دهند، چنانچه در دوره‌های قبل از مذاکرات، این نمونه‌ها را داشتیم و آن‌ها تجهیزات آلوده به ما فروختند و بعد به همان تجهیزات آلوده استناد کردند که مواد غنی شده با درصد غیر مجاز استفاده شده است.

حساسیت بجا و هوشمندانه‌ مسئولان در نطنز وعدم اجازه ورود به آن خانم و ایستادن محکم دولت پای کار و اخراج وی گام مثبتی بود و سر و صداهای بعد نشان می‌دهد که این قضیه برای غربی‌ها اهمیت داشته، چنانچه آژانس حاضر نشده این ماجرا را بپذیرد و ایران را به رفتار بد با بازرس‌ها متهم می‌کند. مدت‌هاست که بازرس‌های آژانس بین‌المللی در رفت و آمد هستند و ما هیچ مشکلی با آن‌ها نداشتیم و تنها همین یک مورد اتفاق افتاده است و حالا آژانس ادعا کرده که رفتار خوبی با بازرس‌های آن‌ها نداریم و نمی‌گوید که بازرس آن‌ها مواد آلوده همراه داشته است.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

غربی‌ها اکنون به همان سناریوی قدیم برگشتند؛ چرا که ظاهر شیک دیپلماسی جواب نداده و متوجه شدند که عزم ایران در مقابله با غرب و در برابر بدعهدی‌های برجامی جزم است و از حق و حقوق خود هم پایین نمی‌آید و حاضر نیست فقط امتیاز بدهد و امتیازی نگیرد؛ بنابرین با اعمال فشار و اتهام زنی یعنی همان سناریوی قدیمی خود قصد دارند ایران را از پیگیری و رسیدن به حق و حقوق خود منصرف کنند.

اکنون فاز دوم غربی‌ها در مقابل ایران اعمال فشارها و شیطنت‌هایی است که برای منصرف کردن ایران در پی برداشتن گام‌ها انجام می‌دهند وطبیعتا خط دیپلماتیک را باز نگه می‌دارند که ایران را معطل کنند تا با بهانه و وعده و وعید به این ماجرا ادامه دهند. خط اصلی غرب این است که به هیچ وجه ایران مستقلی که بخواهد شرط تعیین کنند، نپذیرند و دقیقا به همین خاطر باید ایران به همین شرط تعیین کردن و بودن در این گام‌ها ادامه دهد.

آمریکا و یا غرب هیچ‌وقت حاضر نیستند که چهره قدرتمند دیگری را کنار خودبپذیرند و ایران قدرتمند یعنی بخشی از قدرت آن‌ها گرفته شود. حقیقت این است که وقتی ایران در منطقه قدرتمند می‌شود، یعنی اینکه قدرت آمریکایی در منطقه کم شده و طبیعتا آن‌ها با ایران قدرتمند مشکل دارند.

از گام چهارم به بعد اعمال فشارها بیشتر خواهد شد، هرچقدر ما سخت‌تر بگیریم، آن‌ها شیطنت‌ها و اعمال فشارهایشان را بیشتر می‌کنند که نشان مسیر درست‌ ایران دارد، اما مسلم است که ریل دیپلماتیک برای ایران اولویت دارد، منتها نباید جلوی اعمال فشار آمریکا و غرب کوتاه بیاییم و باید سعی کنیم فضا را به سمت فضای دیپلماتیک پیش ببریم و امتیازات لازم را بگیریم.

بهانه‌جویی و اعمال فشار طرف مقابل هم برای این است که دوباره ایران را به ریل شورای امنیت ببرند و در آنجا پرونده کذایی ایجاد کنند که ایران در حال تخلف است، در حالی‌که این گام‌ها در برابر بدعهدی‌ها در قبال برجام است

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

آشوب رسانه‌ای …

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
از دیشب و با جمع شدن بخش عمده‌ای از بساط آشوبگران نقاب‌دار، رسانه‌ها و ضدانقلاب مدعی بی‌طرفی، حالا نقاب خود را برداشتند؛ ادامه موضوع را در گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ببینید …رسانه‌های لندنی و سعودی در این سه روز تلاش گسترده‌ای کردند تا چهره‌ای آشوب‌زده و جنگی از ایران ترسیم کنند و تمام قد هم به حمایت از خشونت‌طلبان و اشرار برخاستند، اما حالا که اغتشاش و ناآرامی‌ها تنها ۴۸ ساعت دوام آورد و با هوشیاری مردم به آخر خط رسیده، مثل همیشه روسیاهی برای این رسانه‌ها خواهد ماند.
الفالف12 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
الفالف1 روز قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

درخواست کمک عربستان از آمریکا و انگلیس برای مقابله با پهپادها

الف6 دقیقه قبل

فیلم | سقوط کلانتری والفجر شیراز حقیقت دارد؟

همشهری6 دقیقه قبل

واکنش ظریف به اظهارات مداخله‌جویانه دولت‌های غربی به اغتشاشات در ایران

تسنیم7 دقیقه قبل

افزایش قیمت بنزین توقف پرداخت یارانه به ثروتمندان است

مهر7 دقیقه قبل

تصاویر | لحظاتی متفاوت در جلسه امروز مجلس

۳۰ اغتشاشگر در زنجان دستگیر شدند

مهر8 دقیقه قبل