بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. سیاسی
بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین

بازی فرانسه با مهره سوخته منافقین

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
برخی معتقدند ایران باید اخراج منافقین از فرانسه را به‌عنوان یک گام مثبت از سوی پاریس قلمداد کند، اما عده‌ای دیگر نگاهی متفاوت دارند.

خبرگزاری فارس: مهرداد سیناپور کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به موضوع اخراج منافقین از خاک فرانسه پرداخته است.

متن این یادداشت به این شرح است:

در روز‌های اخیر، خبر اخراج منافقین از کشور فرانسه به عنوان کشوری که قریب به چهل سال پذیرای آن‌ها بوده، به عنوان یکی از خبر‌های حاشیه ساز در حوزه سیاست خارجی مطرح شد که فارغ از صحت یا عدم درستی آن نکاتی در این خصوص قابل ذکر است.

برخی معتقدند این خبر می‌تواند نشانه دیگری از عزم و اراده طرف فرانسوی برای برقراری ارتباط با ایران باشد و مسئولین باید این رفتار پاریس را به عنوان یک گام مثبت از سوی آن‌ها جهت حفظ و گسترش همکاری‌های دوجانبه و حتی فراتر از آن روابط میان ایران و اروپا قلمداد کنند.

در طرف مقابل اما، عده‌ای هم هستند که نگاهی متفاوت به این موضوع دارند، آن‌ها معتقدند فرانسوی‌ها درصدد تامین منافع خود با کمترین هزینه ممکن هستند.

در واقع طیف دوم و منتقد رویکرد اخیر پاریس مبنی بر اخراج اعضای کهن سال سازمان تروریستی منافقین، معتقد به این مطلب هستند که طرف فرانسوی جهت تامین منافعش می‌خواهد با مهره‌ای سوخته با ایران بازی کند که ارزش و جایگاهی در سیاست خارجی ایران ندارد.

در این باره می‌توان به این موارد اشاره کرد:

فرانسوی‌ها سال‌های زیادی را پذیرای گروهی معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران بودند و این موضوع سبب شد تا آن گروه تروریستی طی مدت حضورش در پناه مقامات پاریس، با جسارت و وقاحت دست به اقدامات تروریستی علیه ایرانی‌های داخل و خارج از مرز ایران بزند.

اما، امروز که دیگر آن گروه نه توان و قدرت لازم را دارد و نه دیگر از سوی حامیان غربی و آمریکایی خود به عنوان مهره‌ای علیه نظام ایران مطرح نیست، قصد بهره برداری از مهره‌ای سوخته را دارند.

اگر به واقع اراده پاریس برای اخراج منافقین صحت داشته باشد و می‌خواهند چنین کاری را برای نشان دادن حسن نیت خود در قبال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند، باید متوجه این موضوع باشند که بازی با کارت منافقینی که گروهی فرتوت و از کار افتاده با هزاران مشکل درون سازمانی هستند، نمی‌تواند نظر ایران را جلب کند و قطعا این اقدام آن‌ها برای تهران کافی نخواهد بود.

سازمان منافقین که کارنامه سیاهی در ترور و جنایت دارد، سال‌ها در فرانسه پناه داده شدند، بنابراین حداقل انتظاری که از مقامات فرانسوی در این ارتباط می‌رود این است که امروز خیلی شفاف و صریح در خصوص چرایی میزبانی از آن‌ها توضیح داده و از ملت ایران به دلیل حمایت از گروه تروریستی که جان هزاران ایرانی را طی سال‌های پس از انقلاب تا کنون به شیوه‌های ناجوانمردانه‌ای گرفته است، عذر خواهی کنند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

فرانسه باید این نکته را لحاظ کند که موضوع منافقین به عنوان یک موضوع اصلی در سیاست خارجی ایران هرگز مطرح نیست، بنابراین توقع اینکه بخواهند در برابر چنین اقدامی (اخراج آن‌ها از خاک فرانسه) که هنوز صحت و سقم آن مشخص نشده است، از ایران امتیازی طلب کنند، توقع زایدی است.

شاید فرانسه بخواهد با معامله بیماری که در کما فرورفته از ایران امتیازاتی را دریافت کند، اما بهتر است که این نکته را سیاستمداران غربی و به خصوص فرانسوی‌ها متوجه باشند که دستگاه دیپلماسی ایران هم تمایلی به انجام مذاکره پیرامون چنین موضوعی ندارد و نمی‌توانند با آن، به دنبال امتیاز گیری از ایران باشند.

اگر اروپایی‌ها به واقع عزم و اراده جدی در جهت حفظ و گسترش همکاری‌های خود با ایران دارند، در عوض بازی با کارت سوخت گروهی تروریست از کارافتاده، باید به تعهدات برجامی خود که بار‌ها وعده انجام آن را دادند جامه عمل پوشانند.

قطعا رهبران اروپایی از انتظارات به حق ایران در قالب برجام آگاه هستند و می‌دانند که تا زمانی که ایران از برجام منتفع نشود و آن‌ها آمادگی این را نداشته باشند که در برابر سیاست‌های ظالمانه و زورگویانه آمریکا علیه ایران، هزنیه‌ای پرداخت کنند، تهران هم همچنان به سیاست خود در کاهش تعهدات برجامی در قالب‌های گام‌های چهارگانه‌ای که تا کنون برداشته است ادامه می‌دهد.

در نهایت آنکه، راهکار برون رفت از این وضعیت مشخص است و به کرات دیپلمات‌های ایرانی در مذاکرات خود با طرف‌های اروپایی آن را مورد تاکید قرار دادند، ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌های آمریکا، حفظ برجام به عنوان تنها دستاورد دیپلماتیک اروپایی‌ها و البته تامین امنیتشان از قبل آن، تداوم همکاری‌های مالی و تجاری با ایران از طریق کانال‌های ایجاد شده خارج از سیستم دلار و کنترل آمریکا و البته آمادگی جهت پرداخت هزینه‌های تقابل با آمریکا از سوی کشور‌های اروپایی‌ها.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس جمهور با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی که در سطح استان یزد و در بخش‌های مختلف به بهره‌برداری رسید، اظهار داشت: اجرای طرح‌هایی با این وسعت به معنای حرکت در مسیر ایجاد تحول بزرگ در سطح استان یزد است. رئیس جمهور افزود: برای بخش راه و راه‌آهن استان ۵۲۵ میلیارد تومان اختصاص دادیم، ضمن اینکه با تأمین اعتبارات لازم به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام سفر قبلی هستیم. رئیس جمهور گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تأمین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده است و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در خصوص اجرای پروژه‌ها در استان یزد بانک‌ها اعتبارات خوبی بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتند که می‌تواند تحول بزرگی در استان ایجاد کند. رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه استان یزد از ویژگی‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است و بافت تاریخی، معماری و بناهای تاریخی یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری این استان است.
الفالف10 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف15 ساعت قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.
الفالف15 ساعت قبل
کنایه فرمانده سابق سپاه به روحانیگروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۳۹ ۳۹۸۰۸۲۰۱۲۶۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارسرلشکر جعفری طی توئیتی درباره اظهارات اخیر روحانی نوشت: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!

در میان مردم …

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
با هم و در کنار هم بودن، از راه‌های رسیدن به موفقیت است، این جان کلام مردمی است که امروز خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به میان آنان رفت …همدلی و همراهی مسولان، جلوگیری از سنگ‌اندازی برنامه‌های کاری، وظیفه شناسی مسولان، علنی نشدن اختلافات، رسیدگی و درک نیاز‌های مردمی، به فکر آینده‌سازان ایران بودن و رعایت حقوق مردم از مهمترین محور‌های گفتگوی خبرنگار ما با مردم بود.
مهرمهر16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، منابع سوری از درگیری میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه خبر دادند. خبرنگار سانا گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای اشغالگر ترکیه‌ای در محور روستاهای المناخ و المحمودیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه است. این در حالی است که طی روزهای گذشته ارتش سوریه یک روستا را در شمال سوریه از دست ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن خارج کرده بود. شایان ذکر است که چندی قبل هم خبرنگار سانا، از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه راس العین در شمال شرق سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که نبرد سنگینی در تل الورد در حومه راس العین میان ارتش سوریه و نظامیان اشغالگر ترکیه در جریان است. خبرنگار سانا گزارش داده بود: ساکنان منطقه در حال فرار به شکل گسترده از منطقه درگیر هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها